Ухвала суду № 76480255, 12.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
805/4179/18-а
Номер документу
76480255
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позову без розгляду

12 вересня 2018 р. Справа №805/4179/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області

про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області відповідно до якого проси суд:

- визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2011 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням належного йому права на пенсії по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим;

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з затримкою виплат;

- стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду у розмірі 3000000 грн.

Дослідивши подані матеріали справи, суд зазначає наступне.

Частина перша статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Згідно частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зі змісту адміністративного позову вбачається, що позивачу на виконання Постанови Донецького окружного адміністративного суду в справі №2-а-23788/08 від 11 листопада 2008 року у період з 01.10.2008 року по 31.10.2011 року здійснювались виплати пенсії в розмірі шести прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб та 50% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, як то передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач вважає, що до 31.10.2011 року відповідач виконував постанову та суду та пенсія була обчислена та виплачувалась згідно постанови. Після вказаного строку, відповідач припинив виплату пенсії у розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначив, що неодноразово звертався до відповідача за роз'ясненнями та усними заявами про виплату встановленого законом розміру пенсії, проте відповідач всілякими засобами вводили позивача в оману, відмовляючи йому в його зверненнях.

08.11.2017 року позивач повторно звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області із заявою про перерахунок пенсії з 2011 року з урахуванням належного позивачеві права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.

Проте, згідно відповіді Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області № 17836/02 від 08.12.2017р. перерахунок позивачу не зроблений та роз'яснено, що 19.06.2011 р. набув чинності ЗУ від 14.06.2011 №3491»VІ «Про внесення змін до Закону України» «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39,50,51,52,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та ч. 3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік. Такі самі норми діяли в 2012 та 2013 роках.

Зазначив, що крім того, відповідач вперше за шість років повідомив позивача, про те, що з 01.01.2012 року пенсія була обчислена відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач у позовній заяві просив суд поновити строк на звернення до суду.

Згідно частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, права позивача підлягають захисту у межах шестимісячного строку звернення до суду.

Позивач про порушення свого права (зменшення розміру пенсії) повинен був дізнатися у січні 2012 року, оскільки пенсія є регулярною щомісячною грошовою виплатою.

Як встановлено судом з матеріалів справи та наявних в ній доказів, позивач отримував спірні суми пенсії (періодичні платежі) щомісяця протягом 2012-2018 років, отже про порушення його права щодо отримання пенсії в більшому розмірі повинен був дізнатися під час отримання спірних сум.

Суд вважає, що будь-які об'єктивні чи суб'єктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду у визначені законом строки з відповідним позовом, якщо останній вважав, що діями чи бездіяльністю відповідача порушуються його права та законні інтереси.

Разом з тим, з позовом щодо порушення його права на отримання пенсії в більшому розмірі він звернувся тільки у червні 2018 року, не навівши поважних причин для поновлення строку звернення до суду.

При цьому, звернення позивача у листопаді 2017 року до Пенсійного фонду з заявою про здійснення перерахунку його пенсії з 2011 року, свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і дата отримання відповіді (08.12.2017 року) на його звернення не може пов'язуватись з початком перебігу строку звернення до суду.

Адміністративний позов було подано до суду 02 червня 2018 року.

Таким чином, виходячи з приписів статей 122, 123 Кодексу адміністративного судочинства України право позивача на пенсію у розмірі визначеному рішенням суду підлягає захисту у межах шестимісячного строку звернення до суду - з 02.12.2017.

Отже, позивачем жодних належних доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами за період з 01.01.2012 по 02.12.2017 не надано, підстав неможливості своєчасного звернення до суду з зазначеними вимогами у встановлений Кодексу адміністративного судочинства України строк не зазначено.

Приписи частин третьої та четвертої статті 123 КАС України визначають, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до ч.4 ст.123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно з п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у період з 01.01.2011 року по 02.12.2017 рік відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2011 року по 02.12.2017 рік відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням належного йому права на пенсії по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим; зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з затримкою виплат за період з 01.01.2011 рік по 02.12.2017 рік - підлягають залишенню без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання протиправним дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у період з 01.01.2011 року по 02.12.2017 рік відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2011 року по 02.12.2017 рік відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням належного йому права на пенсії по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим; зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з затримкою виплат за період з 01.01.2011 рік по 02.12.2017 рік - залишити без розгляду.

Повний текст ухвали буде складений та підписаний 17 вересня 2018 року.

Роз'яснити позивачу право на повторне звернення із позовом до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.