
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/3062/18
Провадження № 2/210/1539/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"13" вересня 2018 р. Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Літвіненко Н. А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (далі - Управління) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який в подальшому було уточнено, посилаючись на те, що 14.09.2017 р. ОСОБА_3, як уповноважений представник сім'ї, звернулась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан.
На підставі наданих документів Управлінням було прийнято рішення про призначення з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року включно (на період 6 місяців) сім'ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
При заповненні заяви відповідачка власноруч ставила підпис про те, що:
- вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;
- її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
При наступному зверненні, а саме 14.03.2018 р. з'ясувалося, що син відповідачки ОСОБА_4, одружився 01.07.2017 р.
Тобто, відповідачка свідомо приховала відомості про факт одруження сина, що в свою чергу вплинуло на визначення її розміру.
Сума надміру виплаченої Допомоги в період з вересня 2017 року по лютий 2018 року включно склала - 9666,03 грн.
17 квітня 2018 року відповідачці було вручено повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої Допомоги від 12.04.2018 №20. Цього ж дня ОСОБА_3 надала до Управління письмове зобов'язання про повернення надміру отриманої Допомоги у повному обсязі. Проте, станом на 13.06.2018 р., відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру отриману Допомогу у сумі 9666,03 грн.
17 липня 2018 року відповідачем повернуто кошти до бюджету в сумі 150,00 грн.
Просить суд стягнути з ОСОБА_3, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 9516,03 грн. та сплачений судовий збір в сумі 1762,00 грн.
В судове засідання сторони не викликалися. Учасники справи не скористались правом подати клопотання про проведення судового засідання з викликом сторін, у зв'язку з чим згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України, справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач ОСОБА_3 не скористалася правом надання відзиву на позовну заяву, подачі зустрічної позовної заяви.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 14.09.2017 р. ОСОБА_3, як уповноважений представник сім'ї, звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан. (а.с. 12,13).
Відповідно до статей 4, 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон) та пунктів 6, 9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок), на підставі наданих документів Управлінням було прийнято рішення про призначення з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року включно (на період 6 місяців) сім'ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Допомога). (а.с. 16).
Згідно з п.14 Порядку розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань євроінтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.01.2001 №486/202/524/455/3370.
Відповідно до ст.5 Закону та п. 15 Порядку до стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
При заповненні заяви відповідачка власноруч ставила підпис про те, що:
- вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;
- її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
При наступному зверненні, а саме 14.03.2018 р. з'ясувалося, що син відповідачки ОСОБА_4, одружився 01.07.2017 р., що вбачається зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 (а.с. 22).
Відповідно до абз. 9 п.6 Порядку до складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей.
Згідно з ст. 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтею 21 Сімейного кодексу України також встановлено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п.12, 25 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Тобто, відповідачем не надала відомості до Управління про факт одруження сина, що в свою чергу вплинуло на визначення розміру допомоги.
Сума надміру виплаченої Допомоги в період з вересня 2017 року по лютий 2018 року включно склала - 9666,03 грн.
17 квітня 2018 року відповідачці було вручено повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої Допомоги від 12.04.2018 №20. Цього ж дня ОСОБА_3 надала до Управління письмове зобов'язання про повернення надміру отриманої Допомоги у повному обсязі. Станом на 17 липня 2018 року відповідачем повернуто кошти до бюджету в сумі 150,00 грн., залишок заборгованості становить 9516,03 грн. (Довідка № 01-02/5673 від 13.09.2018 р.).
Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Так як відповідачкою не надано жодних аргументів для спростування доводів позивача, суд доходить висновку про доведеність позовних вимог, а тому вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються, у разі задоволення позову,- на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 15, 16, 257, 1166, 1212 ЦК України, ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, ст.ст. 10, 76-83,141, 263-265, 279, 280, 281, 282, 289, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (код ЄДРПОУ 03192336) надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у сумі 9516,03 грн. (дев'ять тисяч п'ятсот шістнадцять грн. 03 коп.).
Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) на користь виконкому Металургійної районної у місті ради судовий збір у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.), (отримувач: виконком Металургійної районної у місті ради; код отримувача: 04052525; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпро; код банку отримувача: 805012; рахунок отримувача: 35412049053143; призначення платежу: повернення сплаченого судового збору за позовом УПСЗН Металургійної районної у місті ради до гр. ОСОБА_3).
Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Н. А. Літвіненко