
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2018 року м.Київ № 810/3772/17
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Касьянової О.В.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача - Буцко О.В.,
представника третіх осіб - Буцко О.В.
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну сраву
за позовом ОСОБА_1
до Київського квартирно-експлуатаційного управління
треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
Міністерство оборони України
Головне квартирно - експлуатаційне управління Збройних сил України
про визнання протиправними дії та бездіяльності,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського квартирно-експлуатаційного управління, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Київського квартирно-експлуатаційного управління щодо невиконання п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728, а саме не затвердження рішення житлової комісі Васильківського гарнізону № 62 та не подання списків осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації Міністрові оборони України;
- зобов'язати начальника Київського квартирно - експлуатаційного управління у відповідності до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728, затвердити рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62;
- зобов'язати начальника Київського квартирно - експлуатаційного управління у відповідності до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728, у порядку визначеному Міністром оборони України подати на затвердження Міністерстру оборони України раніше складені списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації Міністру оборони.
В обґрунтування позивних вимог позивач зазначає, що він є військовослужбовцем Збройних Сил України, проходить військову службу у військовій частині А1975 м. Васильків Київської обл. та перебуває на обліку у квартирній черзі у військовій частині А1880.
20.06.2017 комісія військової частини А1880, проінформувала його про настання черги на отримання жилого приміщення у поточному році, а також про його право на отримання грошової компенсації та її розмір. Разом з цим, 05.06.2017 начальником Київського квартирно-експлуатаційного управління йому було повідомлено про наявність коштів на виплату компенсації за належне для отримання житлове приміщення.
Позивач зазначає, що його було також проінформовано про порядок отримання компенсації та пакет документів, які йому необхідно зібрати для її отримання.
У подальшому, після його звернення з відповідним рапортом про отримання грошової компенсації, житловою комісією військової частини було прийнято рішення про надання компенсації (протокол засідання житлової комісії від 26.06.2017 № 144). Вказане рішення було затверджено командиром військової частини А-1880 та подано на затвердження начальнику Київського квартирно-експлуатаційного управління.
Водночас, всупереч пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 начальник Київського квартирно-експлуатаційного управління рішення житлової комісії не затвердив та на ствердження Міністрові оборони України не подав.
Крім того, листом Київського квартирно-експлуатаційного управління від 21.09.2017 йому було повідомлено про відмову у отриманні компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
За наведених обставин позивач переконаний, що відповідачем було безпідставно відмовлено йому в отриманні грошової компенсації та разом з цим незаконно порушено його права на житло.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 відкрито провадження у даній адміністративній справі (розгляд якої вирішено проводити за правилами загального позовного провадження), розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено попереднє судове засідання.
Крім того, у вказаному рішенні суд ухвалив залучити до участі у розгляді справи, в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Міністерство оборони України та Головне квартирно - експлуатаційне управління Збройних сил України.
22.01.2018 позивачем було подано до суду заяву про уточнення позовних вимог відповідно до змісту якої позивач просив суд визнати протиправними дії та бездіяльність Київського квартирно-експуатаційного управління щодо невиконання пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015, а саме не затвердження рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62 та не подання списків осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації Міністру оборони України.
06.03.2018 від представника Київського квартирно-експлуатаційного управління та Головного квартирно - експлуатаційного управління Збройних сил України до суду надійшов відзив на позовну заяву.
В обґрунтування правової позиції останнім зазначено, що дійсно згідно з приписами Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 (далі - Порядок № 728) рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, військовими комісарами та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному, зокрема Міноборони, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони.
Водночас, представник відповідача та третьої особи звертав увагу суду, що у спірних правовідносинах Київське квартирно-експлуатаційне управління керується приписами Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 30.11.2011 № 737 (далі - Інструкція № 737), яка містить спеціальні норми та у порівнянні з Порядком № 728 є пріоритетною для застосування.
У свою чергу, представник відповідача та третьої особи зауважив, що Інструкція № 737 не передбачає встановлення «списків, осіб щодо яких прийнято рішення про надання компенсації», а тим паче затвердження Міністром оборони України таких списків. З огляду на зазначене, відповідач та третя особа стверджують, що такі списки про затвердження яких вимагає позивач неможливо затвердити, оскільки вони не передбачені чинним законодавством.
Разом з цим, представник відповідача та третьої особи зазначає, що Київське КЕУ в межах наданих повноважень не подає на затвердження Міністру оборони України списків, осіб щодо яких прийнято рішення про надання компенсації та взагалі будь-які списки, оскільки такі дії будуть суперечити вимогам чинного законодавства, зокрема Інструкції № 737 та ієрархії підпорядкування в структурі Міністерства оборони України.
Крім того, представник відповідача та третьої особи стверджує, що жодним пунктом Інструкції № 737 не передбачено, що відповідач має затверджувати рішення житлової комісії. А отже відповідні вимоги позивача щодо зобов'язання затвердити рішення житлової комісії суперечать нормам чинного законодавства.
За наведених обставин Київське квартирно-експлуатаційне управління та Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних сил України вважають, що бездіяльність відповідача щодо неподання на затвердження Міністру борони України списків осіб щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, а також щодо непогодження рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62 - відсутня.
20.03.2018 позивачем було подано до суду відповідь на вказаний відзив відповідача та третьої особи.
У цій відповіді позивач зазначає, що не погоджується із доводами відповідача про надання пріоритету Наказу № 737 по відношенню до Постанови № 728.
На думку позивача, у спірних правовідносинах відповідач повинен керуватися Постановою № 728 у поєднанні з Наказом № 737 та виключно у частині, що не суперечить цій Постанові.
При цьому, позивач наголошує, що саме Постановою № 728 передбачено встановлення списків, осіб щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, а також обов'язок начальника житлово-експлуатаційної установи (яким є відповідач у даній справі) затвердити рішення житлової комісії та передати ці списки на затвердження Міністрові оборони України.
Разом з цим, позивач також акцентував увагу суду, що відповідно до приписів Постанови № 728 єдиною підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. Водночас, у даному випадку вказані обставини не мали місця.
На підставі викладеного, позивач просив задовольнити позов у повному обсязі.
Крім того, разом із відповіддю на відзив позивачем було подано до суду клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Національне агентство з питань запобігання корупції.
Ухвалою суду від 26.03.2018 позивачу відмовлено у задоволенні вказаного клопотання про залучення третьої особи до участі у справі.
Разом з цим, 26.03.2018 судом також було ухвалено рішення закрити підготовче провадження та призначити судове засідання для розгляду справи по суті.
26.04.2018 представником відповідача та третіх осіб було подано до суду заперечення на відповідь відзив.
У цих запереченнях представник відповідача та третіх осіб звертає увагу суду, що позивач не направляв на адресу Київського КЕУ рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62. Крім того, у порушення вимог законодавства позивач самостійно визначив конкретний розмір компенсації та вказав конкретний номер рахунку куди необхідно перерахувати відповідні кошти.
Представник відповідача та третіх осіб також наголошував, що житлова комісія не наділена повноваженнями щодо одноособового прийняття рішення про забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовця. Процедура щодо «вирішення житлового питання» здійснюється установами та організаціями, які входять до системи Міністерства оборони України, відповідно до чинного законодавства.
Ухвалою від 24.04.2018 Київський окружний адміністративний суд задовольнив клопотання позивача про витребування додаткових доказів по справі від гарнізонної житлової комісії Васильківського гарнізону Київської області, Київського квартирно-експлуатаційного управління, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України, а також Міністерства оборони України.
23.05.2018 позивачем подано до суду клопотання про залучення третіх осіб в якості співвідповідачів.
У судовому засіданні 24.05.2018 суд протокольною ухвалою вирішив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні вказаного клопотання.
26.06.2018 представником відповідача та третіх осіб до суду були подані письмові заперечення на адміністративний позов.
У вказаних запереченнях представник відповідача та третіх звертає увагу суду, що кошти на виплату грошової компенсації військовослужбовцям, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, за їх бажанням мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення для Київського КЕУ не виділялись, що відповідно також свідчить про відсутність протиправності дій та бездіяльності Київського КЕУ.
Разом з цим, представник відповідача та третіх осіб щодо позовних вимог про визнання протиправними дій та бездіяльності Київського КЕУ, що полягають у не затвердженні рішення житлової комісії гарнізону № 62 зауважив, що житлова комісія це виборний орган і не підпорядковується Київському КЕУ, а тому Київське КЕУ навіть теоретично не може вчиняти жодних дій щодо затвердження рішень житлової комісії.
Крім того, представник відповідача та третіх осіб наголошував, що відповідне рішення до Київського КЕУ не надходило, та при цьому (як вказує позивач) датовано 16.06.2017, у той час як рапорт позивачем було складено 20.06.2017, що є неприпустимим.
З огляду на зазначене, представник відповідача та третіх осіб просив суд врахувати, що позивачем не обґрунтовано та не доведено, які конкретні порушення вимог законодавства рішенням чи діями було вчинено саме Київським квартирно-експлуатаційним управлінням як суб'єктом владних повноважень, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням.
Враховуючи викладене, представник суб'єктів владних повноважень просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
17.07.2018 представником відповідача та третіх осіб до суду було подано відзив на позовну заяву.
У вказаному відзиві представник відповідача та третіх осіб додатково пояснив, що житловою комісією військової частини А-1880 було розглянуто заяву позивача щодо отримання грошової компенсації за належне отримання житлового приміщення відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 № 1036, а саме: отримання грошової компенсації за належне житло та подальше зняття з квартирного обліку. Вказаним рішенням було постановлено: «враховуючи заяву майора ОСОБА_1 та перебування на квартирному обліку з 12.07.1993, подати документи вищезазначеного офіцера до гарнізонної житлової комісії для проведення розрахунків грошової компенсації та подальшого подання до ККЕУ». Проте, представник відповідача та третіх осіб звертає увагу суду, що рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62 у Київському КЕУ відсутнє. При цьому, наголошував, що позивачем не надано а ні вказаного рішення гарнізонної житлової комісії, а ні доказів його направлення до ККЕУ.
У судовому засіданні позивач підтримав доводи позовної заяви, а також відповіді на відзив та просив суд позовні вимоги, викладені в заяві про уточнення позовних вимог від 22.01.2018, задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача та третіх осіб у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у письмових відзивах та запереченнях на адміністративний позов та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, а також третіх осіб, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи витягу з послужного списку майора ОСОБА_1, позивач з 01.08.1989 по теперішній є військовослужбовцем Збройних Сил України та з 03.06.2015 займає посаду заступника командира батальйону по роботі з особовим складом у в/ч А1975.
Судом встановлено, що з 12.07.1993 по 25.07.2017 позивач перебував на квартирному обліку у військовій частині А 1880 складом сім'ї три особи, а також у списках осіб, які мають право на першочергове, позачергове отримання житлових приміщень не перебував. Житлом за рахунок Міністерства оборони не забезпечувався та є наймачем іншого жилого приміщення (довідка ККЕУ від 16.08.2017 № 438). Разом з цим, судом також встановлено, що ОСОБА_1 з 06.09.2017 перебуває у першочерговій черзі на отримання житлових приміщень, як учасник бойових дій (лист ККЕУ від 21.03.2017 № 303/25-4337). Згідно з даними списку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають у загальній черзі у Васильківському гарнізоні станом на 01.01.2018 позивач зі складом сім'ї три особи перебуває на квартирному обліку з 12.07.1993 за № 11 у загальній черзі та з 06.09.2017 у першочерговій черзі за № 295.
Разом з цим, судом встановлено, що позивач 26.06.2017 звернувся з заявою про надання згоди на отримання грошової компенсації у 2017 році за належне йому отримання житлового приміщення відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 № 1036, а саме: отримання грошової компенсації у розмірі 745816,50 грн. до Голови житлової комісії військової частини А-1880 (заява зареєстрована ВЧ А1880 26.06.2017 вх. № 1054), до Голови житлової комісії Васильківського гарнізону та Начальнику Київського КЕУ (заява зареєстрована ККЕУ за вх.№ Д-74 05.09.2017).
На підставі даних наявного у матеріалах справи витягу з протоколу засідання житлової комісії військової частини А 1880 від 26.06.2017 судом встановлено, що на цьому засіданні розглядалась заява майора ОСОБА_1 щодо отримання грошової компенсації за належне отримання житлового приміщення відповідно до ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 № 1036, а саме: отримання грошової компенсації за належне житло та подальше зняття з квартирного обліку.
За результатом розгляду зазначеного питання комісією було прийнято рішення подати документи вищезазначеного офіцера до гарнізонної житлової комісії для проведення розрахунків грошової компенсації та для подальшого подання до ККЕУ.
Судом також встановлено, що 15.09.2017 ОСОБА_1 звернувся до Начальника Київського квартирно-експлуатаційного управління із заявою відповідно до якої просив включити його до списку осіб, які мають першочергове право на отримання житла (або грошової компенсації), як учасника бойових дій.
Разом з цим, у вказаній заяві позивач просив перерахувати належні для отримання кошти за не отримане житло на його поточний рахунок Приватбанк.
Ця заява зареєстрована Київським КЕУ за вх.№ Д-79 15.09.2017.
Крім того, 21.09.2017 позивач звернувся до Міністра оборони України з заявою щодо отримання компенсації за належне для отримання житлове приміщення.
Оскільки до теперішнього часу відповідної компенсації позивачу не виплачено, а рішення у зв'язку з невиконанням відповідачем пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015, а саме не затвердження рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62 та не подання списків осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації Міністру оборони України, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає про таке.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Відповідно до статті 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Приписами статті 43 Житлового кодексу України встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Згідно з преамбулою Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Так, частиною першою статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що Держава забезпечує військово службовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно - правовими актами.
Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.
Наказом Міністерства Оборони України від 30.11.2011 № 737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі за текстом - Інструкція).
Ця Інструкція визначає організацію, зокрема, забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців ЗС України (крім військовослужбовців строкової військової служби, призваних на військову службу у зв'язку з мобілізацією, і резервістів).
У свою чергу, механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Подядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 № 728 (далі - Порядок).
Пунктом 13 Порядку визначено, військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військово- службовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Аналогічна правова норма закріплена і в пункті 1.3 та 4.10 Інструкції, де вказано, що забезпечення жилими приміщеннями здійснюється, зокрема, шляхом: надання за згодою військовослужбовця кредиту або грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці (особи, звільнені з військової служби, та члени сімей військовослужбовців), які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, за їх бажанням мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
При цьому, облік військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у квартирно - експлуатаційних органах, військових частинах та гарнізонах. Узагальнені списки осіб, що перебувають на обліку, всіх військових частин знаходяться у ГКЕУ ЗС України (пункт 2.1. Інструкції).
Пунктом 4.1 Інструкції передбачено, що військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, які перебувають на квартирному обліку у ЗС України, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання в населеному пункті за місцем перебування їх на квартирному обліку згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (додаток 10), або списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень (додаток 11)).
Пунктом 5 Порядку також визначено, що черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Разом з цим, відповідно до приписів пункту 9 Порядку Міноборони щороку протягом I кварталу після визначення загальної суми видатків на надання компенсації розподіляють її між військовими частинами, військовими комісаріатами та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями), в яких ведеться облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням часу взяття військовослужбовців та членів їх сімей на такий облік та/або включення їх до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Положеннями пункту 4.11 Інструкції встановлено, що на підставі аналізу черги квартирного обліку військовослужбовців ГКЕУ ЗС України під час планування видатків на наступний бюджетний період визначає щорічну потребу в коштах на виплату грошової компенсації.
У десятиденний строк після затвердження кошторису МО України ГКЕУ ЗС України проводить розподіл лімітів, передбачених на виплату грошової компенсації, між підпорядкованими КЕВ (КЕЧ) районів з урахуванням часу взяття військовослужбовців на квартирний облік та/або включення їх до списку осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень, та кількості військовослужбовців, що перебувають на квартирному обліку у відповідному гарнізоні.
У десятиденний строк після отримання обсягів виділених лімітів на виплату грошової компенсації на відповідний рік начальник квартирно-експлуатаційного органу спільно з начальниками гарнізонів, які знаходяться у сфері його відповідальності, розподіляють виділені ліміти між гарнізонами з урахуванням часу взяття військовослужбовців на квартирний облік та/або включення їх до списку осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень, та кількості військовослужбовців, що перебувають на квартирному обліку у відповідному гарнізоні.
Цей розподіл затверджується спільним рішенням начальника КЕВ (КЕЧ) району і начальників гарнізонів та оформлюється у вигляді протоколу спільної наради, який підписується всіма її учасниками.
На підставі протоколу спільної наради гарнізонна житлова комісія не пізніше 20 календарних днів з дня його підписання проводить розподіл виділених на гарнізон коштів для виплати грошової компенсації між військовослужбовцями гарнізону, які виявили бажання отримати грошову компенсацію, складає списки бажаючих отримати цю компенсацію і подає їх до КЕВ (КЕЧ) району.
Житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) (далі - житлові комісії) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір (пункт 10 Порядку).
Згідно з вимогами пункту 4.12 одночасно житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та КЕВ (КЕЧ) району інформують листом з повідомленням військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби, та членів сімей військовослужбовців), у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір або надають таке повідомлення особисто під підпис.
Військовослужбовці (особи, звільнені з військової служби, та члени сімей військовослужбовців) за бажанням можуть звернутися особисто з рапортом (заявою) на її отримання до житлової комісії за місцем перебування на квартирному обліку.
На засіданні житлової комісії розглядаються відповіді на отримані військовослужбовцями листи або надані особисто рапорти (заяви) про згоду на отримання грошової компенсації.
Рішення про надання або відмову в наданні компенсації оформлюється у вигляді протоколу засідання житлової комісії.
Черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця) на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове одержання жилих приміщень (пункт 4.13 Інстукції).
Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби, та члени сім'ї військово- службовця) за місцем перебування його на квартирному обліку подає житловій комісії відповідної військової частини, військового комісаріату чи квартирно-експлуатаційній установі (організації) документи, визначені пунктом 11 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728.
Житлові комісії в десятиденний строк розглядають рапорти військовослужбовців (заяви осіб, звільнених з військової служби, та членів сімей військовослужбовців) щодо надання компенсації та на підставі отриманих документів приймають рішення про надання або відмову в наданні компенсації.
При цьому, пунктом 12 Порядку встановлено, що рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, військовими комісарами та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони Списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони.
У свою чергу, суд зазначає, що такий порядок визначений Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка затверджена Наказом Міноборони № 737 від 30.11.2011.
Так, відповідно до приписів пункту 4.13 житлова комісія інформує військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби, та членів сімей військовослужбовців) про прийняте рішення у п'ятиденний строк та одночасно надає до КЕВ (КЕЧ) району Список громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у гарнізоні (додаток 37).
На підставі отриманого рішення житлової комісії та документів, передбачених пунктом 11 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728, начальники КЕВ (КЕЧ) районів спільно з начальниками гарнізонів у десятиденний строк надають до ГКЕУ ЗС України Список громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 38), разом із Розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (додаток 39) (далі - Розрахунок) на кожного військовослужбовця (особу, звільнену з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця) окремо з їх обліковими справами для подальшого розгляду Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України.
ГКЕУ ЗС України здійснює перевірку наданих документів відповідно до дати зарахування на квартирний облік та правомірності визначеного розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
Списки громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 40), погоджені Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України, подаються в установленому порядку на затвердження Міністру оборони України в межах кошторисних призначень, виділених на зазначені цілі на відповідний рік.
Затверджені Міністром оборони України Списки громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 40), та Розрахунки є підставою для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцю (особі, звільненій з військової служби, та членам сім'ї військовослужбовця) на його поточний рахунок у банку.
Пунктом 13 Порядку встановлено, що Міноборони надає компенсацію шляхом перерахування коштів на поточний рахунок особи, що має право на її отримання, відкритий у банку
Отже, як вбачається з аналізу вказаних норм законодавства, однією з обов'язкових етапів процедури отримання військовослужбовцем грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення є надання у десятиденний строк начальниками КЕВ (КЕЧ) районів спільно з начальниками гарнізонів до ГКЕУ ЗС України списку громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 38), разом із Розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (додаток 39) (далі - Розрахунок) на кожного військовослужбовця (особу, звільнену з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця) окремо з їх обліковими справами для подальшого розгляду Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України. При чому, зазначені документи надаються начальниками КЕВ (КЕЧ) районів спільно з начальниками гарнізонів до ГКЕУ ЗС України на підставі рішення житлової комісії про надання компенсації, а також документів, передбачених пунктом 11 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728.
Суд зауважує, що житлова комісія інформує військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби, та членів сімей військовослужбовців) про прийняте рішення у п'ятиденний строк та одночасно надає до КЕВ (КЕЧ) району Список громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у гарнізоні.
Як було встановлено судом, заява позивача про отримання грошової компенсації за належне житло та подальше зняття з квартирного обліку була розглянута на засіданні житлової комісії військової частини А 1880 26.06.2017.
За результатом розгляду зазначеного питання комісією було прийнято рішення подати документи вищезазначеного офіцера до гарнізонної житлової комісії для проведення розрахунків грошової компенсації та для подальшого подання до ККЕУ.
Водночас, судом встановлено, що відповідні документи позивача (передбачені пунктом 11 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728) та прийняте житловою комісією рішення до Київського квартирно-експлуатаційного управління не надходили.
Позивачем не надано суду жодних доказів, що відповідне рішення було прийнято житловою комісією військової частини А 1880, та разом з його документами направлено до Київського квартирно-експлуатаційного управління. Водночас, позивач стверджує, що як йому було повідомлено в телефонному режимі житловою комісією Васильківського гарнізону за наслідком розгляду поданих ним документів було прийняте рішення № 62.
У свою чергу, відповідачем було надано суду докази того, що Київське квартирно-експлуатаційне управління неодноразово зверталось до житлової комісії військової частини А 1880 та житлової комісії Васильківського гарнізону з запитами про надання інформації разом з підтверджуючими документами з приводу того, чи направлялось на адресу ККЕУ рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62, а також Список громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у гарнізоні (листи від 29.05.2018 № 303/25-3221, від 07.06.2018 № 303/25-3479, від 15.06.2018 № 303/25-3723, від 15.06.2018 № 303/25-3724).
При цьому, жодної відповіді на вказані звернення житловою комісією надано не було, як і списків громадян, про що зазначено у листі відповідача від 05.07.2018 № 303/25-4157.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Водночас, враховуючи принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів, а також у доведенні перед судом їх переконливості, суд зазначає, що обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідачем не звільняє позивача від обов'язку доказування протилежного.
Разом з цим, позивачем не надано належних та допустимих доказів які б свідчили про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо не затвердження рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62 та не подання списків осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації Міністрові оборони України, не встановлено судом бездіяльності та протиправних дій відповідача і в ході розгляду справи.
З огляду на зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій та бездіяльності Київського квартирно-експуатаційного управління щодо невиконання пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015, а саме не затвердження рішення житлової комісії Васильківського гарнізону № 62 та не подання списків осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації Міністру оборони України безпідставними та не обґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 03 серпня 2018 р.