
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: С.В. Воловик
10 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1385/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старостіна В.В.
суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 по справі № 818/1385/18, повний текст складено 11.06.2018 за адресою: вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021,
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В.
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
02 квітня 2018, позивач ОСОБА_1 до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В. щодо відмови перерахувати пенсію пенсіонеру ОСОБА_1 за його заявою від 14.12.2017 року з 01.04.2012 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В. здійснити ОСОБА_1 перерахунок складової пенсійної виплати - премії 60,20% в сумі 1367,67 грн. з 01.04.2018 згідно довідки №11/642-432 (2890) від 07 червня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 14.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок складової пенсії згідно Довідки №11/642-432(2890) від 07.06.2017, яка залишена без задоволення. На переконання ОСОБА_1, бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії є протиправною, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого перерахунку. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем ОСОБА_1, подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідності висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце судового засідання були повідомлені своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасникв справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач ОСОБА_1 в березня 1997 був звільнений з органів внутрішніх справ МВС у зв'язку з виходом на пенсію.
Відповідно до Довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій за № 11/642-432 (2890) від 07.06.2012, виданої УФЗБО УМВС України Сумської області та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, розмір грошового забезпечення - премія становить 60,20% в сумі 376,67 грн. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу" станом на 01.04.2012.
Відповідно до повідомлення ГУ ПФУ у Сумській області № 2980/2 від 29.11.2017 премія становить 25% - 575,23 грн.
14.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області Зленко Т.В. з заявою про перерахунок складової пенсійної виплати - премії - 60,20% в сумі 1367,67 грн. з 01.04.2012.
Відповідно до листа ГУ ПФУ у Сумській області від 28.12.2017 за № 1559/О-11, позивачу повідомлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 1 липня 2012 року збільшено розмір пенсії, однак дана Постанова не передбачає проведення перерахунку пенсії з грошового забезпечення станом на 01.04.2012.
Позивач не погодившись з відмовою перерахунку пенсії за його заявою від 14.12.2017, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 було проведено з 01.07.2012 року підвищення до пенсії до 35% - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у межах максимального розміру пенсії, тому, за встановлених обставин, позовні вимоги є необґрунтованими.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з урахуванням наступного.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом , або у зв'язку із введенням для них нових місячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Призначення і виплата пенсій особам, визначеним у статті 1-2 цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей та постанови Кабінету міністрів України від 02.11.2006 № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 23-24 цього Порядку перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 зазначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу яке складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, дані постанови регулюють різні правові відносини - Постанова 1294 про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а Постанова 355 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати до 01.07.2012, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякиї інших осіб".
Згідно ч. 16 ст. 43 та ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Матеріалами справи встановлено, що Управлінням МВС України в Сумській області надано до ГУ ПФУ України в Сумській області довідку від 07.06.2012 № 11/642-432 (2890) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На порушення вимог ст. 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивача після надходження довідки не перерахував.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 р. у зразковій справі № 820/6514/17.
Згідно з положеннями статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Наведені вище та встановлені судом факти та правові норми, що регулюють спірні правовідносини, вказують на те, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправним. Встановлені судом обставини підтверджують право позивача ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, а відтак суд вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання.
Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню та прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 по справі № 818/1385/18 скасувати.
Прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В. задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В. щодо відмови перерахувати пенсію пенсіонеру ОСОБА_1 за його заявою від 14.12.2017 року з 01.04.2012 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В. здійснити ОСОБА_1 перерахунок складової пенсійної виплати - премії 60,20% в сумі 1367,67 грн. згідно довідки №11/642-432 (2890) від 07 червня 2012 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1057 (одна тисяча п'ятдесят сім) гривень 20 коп. за подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
.
Головуючий суддя В.В. СтаростінСудді А.О. Бегунц С.С. Резнікова Повний текст постанови складено 14.09.2018.