
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/14483/17 Суддя (судді) першої інстанції: Головань О.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвіної Н.М.
суддів Федотова І.В.
Сорочка Є.О.
при секретарі Архіповій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про: зобов'язання Міністерства оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_3 невключену до його грошового забезпечення надбавку за виконання ним (військовослужбовцем) у період з 02 червня 2008 року по 23 грудня 2011 року особливо важливих завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; зобов'язання Міністерства оборони України підготувати довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_3, до якої включити надбавку за виконання особливо важливих завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, за період з вересня 2010 року по 23 грудня 2011 року та надати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області для перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_3; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області прийняти довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, підготовлену Міністерством оборони України за рішенням суду, провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_3 та здійснити відповідні виплати, починаючи з дня постановки його на пенсійний облік.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач - ОСОБА_3 звернувся до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення вимог процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
У поданому до суду апеляційної інстанції відзиві на апеляційну скаргу, відповідач - Міністерство оборони України, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість вимог апеляційної скарги просить залишити її без задоволення. Відповідач, зазначає, що задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. Водночас, матеріалами справи спростовано твердження позивача про порушення відповідачами його прав, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками судового процесу, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з серпня 1987 року по вересень 2012 року проходив військову службу у Збройних Силах України; в період з грудня 2006 року по січень 2012 року обіймав посаду начальника відділу напрямків і взаємодії Центру оперативної та територіальної оборони територіального управління Західного оперативного командування Збройних Сил України.
Під час проходження військової служби на вказаній посаді ОСОБА_3 на підставі спільних наказів регіональних органів суб'єктів боротьби з тероризмом УСБУ, ГУ МВС, ЗОК ЗСУ, УЗТК ВВ МВС, ГУ МНС, УДПтСУ, ЗРУ ДПСУ, ЗТУ ВПС ЗСУ, УМВС на Львівській залізниці «Про затвердження структури, складу та завдань штабу координаційної групи АТЦ при Управлінні СБ України у Львівській області» від 02 червня 2008 року №134ДСК/256 ДСК/126ДСК/24/ДСК/8/ДСК/456ДСК/324/ДСК/130ДСК/173ДСК, від 20 листопада 2009 року № 255/ДСК/777/ДСК/245/ДСК/62/ДСК/490/ДСК/262/ДСК/13/ДСК та від 21 січня 2011 року № 20/ДСК/68/ДСК/20/ДСК/16/ДСК/2/ДСК/23/ДСК/52/ДСК/15/ДСК/4/ДСК, у період з 02 червня 2008 року по 23 грудня 2011 року входив до складу штабу координаційної групи Антитерористичного центру при Управлінні Служби безпеки України у Львівській області та на постійній основі залучався до проведення роботи, пов'язаної з координацією заходів запобігання терористичним проявам та їх припинення.
16 січня 2012 року ОСОБА_3 був виключений із списків особового складу управління Західного оперативного командування Збройних Сил України у зв'язку з призначенням на посаду заступника начальника відділу капітального будівництва Центру забезпечення Головного командного центру Збройних Сил України (наказ Міністра оборони України від 23 січня 2011 року № 1486).
13 серпня 2012 року ОСОБА_3 був звільнений у запас за ст. 26 п. «б» ч. 6 (за станом здоров'я) Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та з 03 вересня 2012 року був виключений зі списків особового складу Головного командного центру (в/ч А 0135) Збройних Сил України, усіх видів забезпечення та вважався таким, що посаду і справи здав та вибув для зарахування на військовий облік до Галицько-Франківського ОРВК м. Львова.
Для розрахунку пенсії позивач отримав в Управлінні Західного оперативного командування довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 07 липня 2012 року № 11/3/2715, згідно якої за період з вересня 2010 року по січень 2012 рік йому нараховано надбавку за виконання особливо важливих завдань (пп.1 п. 5 ПКМУ №1294) в розмірі 50 %, а також довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 03 вересня 2012 року № 305/050 Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, згідно якої позивачу за період з січня 2012 року по серпень 2012 року нараховано надбавку за виконання особливо важливих завдань (пп. 1 п. 5 ПКМУ № 1294) у розмірі 90%.
Саме з врахуванням вказаних довідок позивачу з 2012 року нараховується та виплачується пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач посилається на те, що на підставі Указу Президента України № 379/99 від 14 квітня 1999 року, постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, позивачу нараховувалася і виплачувалась надбавка за виконання особливо важливих завдань особам, які залучаються до проведення заходів щодо запобігання терористичним проявам та їх припинення, за період виконання ними спеціальних завдань (п. 15.3 Інструкції), у період з лютого по серпень 2011 року.
Проте, починаючи з вересня 2011 року, виплата надбавки була припинена і позивача було зобов'язано повернути отриману надбавку шляхом вирахування з поточного утримання.
Вважаючи, що до складу грошового забезпечення, що враховується під час перерахунку пенсії, повинна входити надбавка, яка призначається згідно п. 15.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання та не була включена до складу грошового забезпечення відповідачами, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, стосовно виплати спірної надбавки позивачу командир військової частини, в якій проходив службу позивач, не приймав відповідного наказу про призначення даного виду надбавки та не визначав її розмір, що виключає можливість включення надбавки до складу грошового забезпечення позивача, яке враховується під час обрахунку розміру пенсії. В свою чергу нарахування та виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань відносилося та відноситься до компетенції командира військової частини, який в межах своїх дискреційних повноважень міг призначати таку надбавку і визначати її розмір.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції станом на червень 2008 року) фінансове забезпечення заходів, пов'язаних з організацією військової служби і виконанням військового обов'язку, здійснюється за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України. Додаткове фінансування цих заходів може відбуватися за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з положеннями ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військо службовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Згідно п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Згідно пп. 1 п. 5 постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання - установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Згідно п. 15.1 Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірах до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Згідно п. 15.3 Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які залучаються Антитерористичним центром та його координаційними групами при регіональних органах Служби безпеки України до проведення заходів щодо запобігання терористичним проявам та їх припинення, за період виконання ними спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачується в розмірах до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Згідно п. 15.4 Інструкції розміри надбавки за виконання особливо важливих завдань установлюються за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, яке оформлюється наказом Міністра оборони України.
Згідно п. 15.12 Інструкції надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачується з того дня, з якого вони стали до виконання обов'язків за посадами, але не раніше дня видання наказу про призначення.
Виплата військовослужбовцям цієї надбавки припиняється з дня, наступного за днем звільнення від обов'язків за посадою.
Згідно п. 15.14 Інструкції підставою для виплати військовослужбовцям надбавки за виконання особливо важливих завдань є наказ командира військової частини (командирам військових частин - накази вищих командирів (начальників)) про вступ до виконання обов'язків за посадою (основною чи тимчасово виконуваною), у якому зазначається розмір надбавки.
Підставою для виплати військовослужбовцям, зазначеним у пунктах 15.1 та 15.2 цієї Інструкції, надбавки в розмірах, передбачених у пункті 15.3 цієї Інструкції, за період виконання ними спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, є наказ командира військової частини (командирам військових частин - накази вищих командирів (начальників)), виданий на підставі рішення Антитерористичного центру та його координаційних груп при регіональних органах Служби безпеки України про залучення до проведення заходів.
Згідно п. 15.15 Інструкції військовослужбовцям, які одночасно мають декілька підстав для отримання надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідно до пунктів 15.2, 15.3 цієї Інструкції, виплачується надбавка за тією підставою, що передбачає більший розмір надбавки.
З матеріалів справи вбачається, що полковник ОСОБА_3,, перебуваючи на посаді начальника відділу напрямків і взаємодії центру оперативного та територіальної оборони Західного оперативного командування дійсно був членом штабу Координаційної групи Антитерористичного центру при Управлінні СБУ у Львівській області (з моменту призначення на посаду) і до моменту виключення його зі списків управління Західного оперативного командування згідно спільного наказу УСБУ, ГУ МВС, ЗОК ЗСУ, УЗТК ВВ МВС, ГУ МНС, УДПтСУ, ЗРУ ДПСУ, ЗТУ ВПС ЗСУ, УМВС на Львівській залізниці «Про затвердження структури, складу та завдань штабу координаційної групи АТЦ при Управлінні СБ України у Львівській області» від 02 червня 2008 року № 134ДСК/256 ДСК/126ДСК/24/ДСК/8/ДСК/456ДСК/324/ДСК/130ДСК/173ДСК, від 20 листопада 2009 року № 255/ДСК/777/ДСК/245/ДСК/62/ДСК/490/ДСК/262/ДСК/13/ДСК та від 21 січня 2011 року № 20/ДСК/68/ДСК/20/ДСК/16/ДСК/2/ДСК/23/ДСК/52/ДСК/15/ДСК/4/ДСК.
На підставі Указу Президента України №379/99 від 14 квітня 1999 року, постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, стаж для призначення пенсії позивачу обчислено з розрахунку півтора для за день служби, а також нараховано та виплачено надбавку в розмірі до 90% окладу грошового забезпечення.
Це також підтверджується відповіддю Управління СБУ у Львівській області від 07 серпня 2012 року № 62/33-859, копія якої долучена до матеріалів справи.
Проте, встановленого факту залучення позивача до виконання вказаних завдань недостатньо для висновку про те, що йому обов'язково повинна бути призначена та виплачена надбавка за виконання особливо важливих завдань згідно п. 15.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260.
Відповідно до змісту Інструкції надбавка призначалася не автоматично по факту залучення до виконання певних завдань, а мала бути призначена на підставі наказу командира військової частини, про що прямо вказано у п. 15.14 Інструкції.
Водночас, наказ щодо призначення та виплати зазначеної вище надбавки відносно ОСОБА_3 не приймався, що не заперечується й самим позивачем в тому числі у тексті апеляційної скарги.
Вказані вище обставини свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 в частині визнання протиправною бездіяльності Міністерства оборони України щодо включення до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що питання про зобов'язання Міністерства оборони України призначити та виплатити зазначений вид надбавки могло розглядатись лише під час перебування ОСОБА_3 на службі, а не після звільнення з неї.
Стосовно ж позовних вимог заявлених позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області стосовно зобов'язання останнього прийняти довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_3, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що зазначені вимоги є передчасними, оскільки наразі такої довідки не існує. Відповідно, позивач з такою довідкою до зазначеного відповідача не звертався.
З огляду на зазначені вище обставини та вказані правові норми колегія суддів вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
У зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Н.М. Літвіна
Судді І.В. Федотов
Є.О. Сорочко
Повний текст постанови виготовлено 14 вересня 2018 року.