
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 року справа № 805/2383/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г., Гайдара А.В.,
при секретареві судового засідання - Борисові А.А.,
за участю представника позивача - ОСОБА_4,
представника відповідача - Тактарової С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року в справі № 805/2383/18-а (головуючий І інстанції Кошкош О.О.) за позовом ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та вимоги про погашення надміру виплаченої адресної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_6 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі - відповідач, управління, орган соціального захисту населення) щодо вимоги погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги та скасувати рішення та вимогу щодо погашення надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 23.10.2014 по 31.01.2016 в сумі 14287,64 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивач просив визнати протиправними дії органу соціального захисту населення, а також скасувати рішення та вимогу про погашення надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі. Таке формулювання відповідає нормам Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, в оскаржуваному рішенні не правильно вказано реквізити листа відповідача та період, за який утворилась переплата.
Також ОСОБА_6 зауважує, що навіть за відсутності рішення про погашення надміру виплаченої адресної допомоги, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд повинен був керуючись ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та скасувати Розпорядження начальника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 30.09.2016 № 263.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, встановила наступне.
ОСОБА_6 є опікуном ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1.
У зв'язку з проведенням на території Донецької області антитерористичної операції позивач покинув місце постійного проживання, м. Торез Донецької області, та переїхав до м. Дружківки Донецької області. Статус особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, підтверджено довідкою від 23.10.2014 № 1423000722, до якої внесено відомості про ОСОБА_6 та підопічну - ОСОБА_7
На підставі заяви від 23.10.2014 про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, 27 жовтня 2014 року відповідачем прийнято рішення № 611 про призначення допомоги на проживання ОСОБА_6
28 квітня 2015 року управління прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, згідно з яким позивачу призначено допомогу на члена сім'ї - ОСОБА_7
У подальшому органом соціального захисту населення приймались рішення про подовження виплати допомоги переміщеній особі на проживання.
19 лютого 2018 року ОСОБА_6 отримала повідомлення відповідача від 13.02.2018 № 03/0306 про погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги.
Вважаючи, що всі виплачені їй як щомісячна адресна допомога кошти отримані правомірно, ОСОБА_6 звернулась до суду за захистом свого порушеного права.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначається Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок).
Відповідно п. 2 Порядку грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
За приписами п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з п. 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Правомірність дій органу соціального захисту населення безпосередньо залежить від підстави, через яку припинено нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_6 є власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
За приписами ст. 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На виконання Закону № 1669-VII розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, місто Дружківка Донецької області.
05 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено місто Дружківка Донецької області.
Тобто, ОСОБА_6 має житлове приміщення, розташоване в районі проведення антитерористичної операції.
Отже, у розумінні п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відсутній факт подання позивачем документів з недостовірними відомостями. Як наслідок, відсутні й надміру перераховані суми грошової допомоги, що підлягають поверненню.
За таких обставин, суд спростовує викладений в оскаржуваному судовому рішенні висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_6
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статями 139, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року в справі № 805/2383/18-а за позовом ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та вимоги про погашення надміру виплаченої адресної допомоги - задовольнити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року в справі № 805/2383/18-а - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_6 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та вимоги про погашення надміру виплаченої адресної допомоги - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо вимоги погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги та скасувати рішення та вимогу щодо погашення надміру виплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 23.10.2014 по 31.01.2016 в сумі 14287,64 грн.
Скасувати Розпорядження начальника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 30.09.2016 № 263 в частині визначення переплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 23.10.2014 по 31.01.2016 в сумі 14287,64 грн та її утримання.
Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 12 вересня 2018 року. Повний текст постанови складений 14 вересня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів після складення повного тексту в порядку, визначеному ст. 328 Кодексу адмізністративного судочинства України.
Колегія суддів М. Г. Сухарьок
Т. Г. Гаврищук
А. В. Гайдар