
номер провадження справи 15/50/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.09.2018 Справа № 908/999/18
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі: головуючий суддя - Горохов І.С.,
за участю секретаря судового засідання Чернетенко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарську справу
за позовом Комунального підприємства «Водоканал», 69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61
до відповідача Приватного підприємства «Рюрик», 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 156
про стягнення коштів
За участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача - Федорук О.М., довіреність № 1 від 02.01.2018;
від відповідача - Івашков С.О., довіреність № 18/07/18 від 19.07.2018.
Суть спору:
29.05.2018 надійшла позовна заява Комунального підприємства "Водоканал", м. Запоріжжя до відповідача Приватного підприємства "Рюрик", м. Запоріжжя про стягнення заборгованості в розмірі 33 609,23 грн. Також позивач просить суд стягнути з відповідача 1762,00 грн витрат на оплату судового збору. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № 3576 про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 05.12.2005.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.05.2018, справу № 908/999/18 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 30.05.2018 судом відкрито провадження у даній справі, присвоєно справі номер провадження 15/50/18. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 19.06.2018 за клопотанням позивача призначено розглядати справу з проведенням судового засідання та повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 04.07.2018 о 12 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 04.07.2018 на підставі ст. 216 ГПК України відкладався розгляд справи на 23.07.2018.
В судовому засіданні 23.07.2018 оголошувалась перерва на 27.07.2018.
Ухвалою суду від 27.07.2018 визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 20.08.2018.
Ухвалою суду від 20.08.2018 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 04.09.2018.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачем в порушення умов п. 5.2.2 договору № 3576 від 05.2.2005 не здійснено оплату за скид понаднормативних забруднень у сумі 33 609,23 грн. У зв'язку з цим позивач просить стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
В судовому засіданні 04.09.2018 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. В обґрунтування заперечень посилається на те, що: позивач не здійснив забір стоків для арбітражного аналізу, чим порушено вимоги «Правил приймання…м. Запоріжжя», що тягне за собою недійсність результатів аналізів проби стічних вод, оскільки дослідження вмісту речовин в таких пробах здійснювалося без виклику представників позивача, а отже є упередженим та таким, що викликає обґрунтовані сумніви щодо його достовірності; особа, яка підписала акти ОСОБА_4 не є робітником ПП «Рюрик» та не мав повноважень на підписання актів, а також підприємство не було належним чином попереджено про проведення перевірки та відбір проб; відповідач вважає протокол якості скиду стічних вод від 06.09.2017 неналежним доказом перевищення гранично допустимої концентрації речовин, оскільки в протоколі не зазначено приладів та методології вимірювання концентрації забруднюючих речовин в стічних водах ПП «Рюрик», не відомо, чи своєчасно проведено повірку вимірювальної техніки, не зазначено похибку вимірювальної техніки, дослідження проведено невідомими особами з невідомими знаннями в даній галузі дослідження.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав обставини, викладені у відзиві та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розгляд справи відповідно до вимог ст. 222 ГПК України здійснювався за допомогою звукозаписувального технічного засобу, а саме програмно - апаратного комплексу "Оберіг".
В судому засіданні 04.09.2018 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення, судом оголошено, що повний текст рішення буде складено протягом 10 днів.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін в судових засіданнях, суд встановив.
05.12.2005 між КП «Водоканал» (Водоканал, позивач у справі) та ПП «Рюрик» (абонент, відповідач у справі) укладено договір № 3576 про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (в редакції додаткової угоди № 1/01/07/2011 від 01.07.2011) (далі за текстом договір).
Відповідно до п. 1.1 договору Водоканал забезпечує Абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчиках: кофейня «П'єро», пр. Леніна, 167 (додатковою угодою від 13.11.2009 виключено), магазин пр. Леніна, 156; офіс, вул.. Перемоги, 42; культурно-оздоровчий комплекс, порт ім. Леніна. При цьому сторони керуються Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10 січня 2002 року № 2918-111, діючими «Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України», затвердженими наказом Держжитлокомгоспу України від 1 липня 1994 року № 65, далі за текстом цього Договору «Правила користування…», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, далі за текстом цього Договору «Правила приймання…», «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованою Міністерством юстиції України 26 квітня 2002 року № 402/6690, далі за текстом цього Договору «Інструкція…», «Правилами приймання стічних вод у систему каналізування міста Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 року, далі за текстом цього Договору «Правила приймання…м. Запоріжжя», «Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків» від 20.12.1993 року, далі за текстом цього Договору «Правила експлуатації…», ГОСТом на воду питну 2874-82, ДБН 360-92, СНіП 2.04.02-84, «Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України» КДП 204-12 Укр. 242-95.
Згідно розділу 2 договору, даний договір укладається з 05.12.2005 по 31.12.2009. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією з сторін.
Оскільки жодна з сторін не виявляла намірів про розірвання зазначеного договору, то він вважається пролонгованим до 31.12.2018.
Згідно з п. 3.2.8 договору (у редакції додаткової угоди від 03.09.2012) відповідач зобов'язався виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках КК - верхня труба повинна відповідати вимогам «Правил приймання…», «Правил приймання…м. Запоріжжя» і ДК (Додаток № 1 до п. 3.2.8). &lN;…&ga; Відбір проб стічних вод Водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження абонента. При перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу, відповідно до «Правил приймання…», «Правил приймання…м. Запоріжжя», «Інструкції…».
Термін дії додаткової угоди переглядається Водоканалом щорічно на підставі письмового запиту абонента. У разі відсутності поновленої додаткової угоди на наступний рік абонент виконує умови скиду стічних вод додатка № 2 до п. 3.2.8.
У розділі 5 договору встановлений порядок розрахунків.
Відповідно до п. 5.2.2 за скид стоків з перевищенням ДК абонент зобов'язаний сплатити Водоканалу на підставі претензій за скид наднормативних забруднень в систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя», «Правилами користування…» та «Інструкцією…». Сплата за скид стоків, перевищуючих нормативні забруднення (ДК) вказаних у цьому договорі, здійснюється на підставі претензій та актів відбору проб стічних вод, протоколів якості скиду стічних вод, згідно рахунків, виставлених Водоканалом.
У додатку № 1 до п. 3.2.8 договору встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.
Відповідно до п. 6.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобов'язань у відповідності з чинним законодавством та вказаними в цьому договорі нормативними документами.
Відповідно до умов договору та «Правил приймання…м. Запоріжжя» 31.08.2017 представниками КП «Водоканал» - лаборантами хімічного аналізу ОСОБА_5, ОСОБА_6 був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку відбору - КК - верхня труба (згідно схеми підприємства) по майданчику, розташованому по вул. Леонова, 14.
Відбір проб стічних вод було зроблено в присутності - ОСОБА_4
Безпосередньо пробу було відібрано й розміщено в пляшці пластиковій 660 (об'ємом 2 дм.куб.), пляшці пластиковій 504 (об'ємом 1 дм.куб.), банці скляній темній 615 (об'єм 1 дм.куб.), банці скляній темній 5 (об'єм 1 дм.куб.), банці скляній темній 66 (об'ємом 100 см.куб.). пляшці пластиковій 21 (об'ємом 0,5 д.м.куб).
Представник ПП «Рюрик» (відповідно до п. 3.2.9 договору в редакції додаткової угоди від 13.06.2008 ОСОБА_4) ознайомлений з актом відбору проб від 31.08.2017, про що свідчить підпис в акті, при цьому відмовився від проведення паралельного аналізу, про що зроблено відповідний запис у акті. Один екземпляр акту відбору проб надано ОСОБА_4, проби до лабораторії доставлено в сумці-холодильнику, про що також роблено записи в акті.
Відповідно до проведеного лабораторією КП «Водоканал» аналізу відібраної проби виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин стічних вод у контрольній точці КК-верхня труба, а саме показників якості:
ХСК - 545 мг/дм3, при ДК - 360 мг/дм3,
БСК5 - 283 мг/дм3, при допустимій концентрації ДК - 175 мг/дм3, що було зафіксовано в протоколі якості скиду стічних вод від 06.09.2017.
Згідно з абз. 1 п. 7.7 Правил приймання м. Запоріжжя при виявленні перевищень ДК забруднень, встановлених Договором або Правилами, Водоканал після завершення аналізу надсилає Підприємству оформлення про виявлене перевищення ДК забруднень листом (або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу.
Про результати хімічного дослідження стічних вод керівнику ПП «Рюрик» через гол. інженера ОСОБА_4 повідомлено телефонограмою від 05.09.2017.
Керуючись п. п. 9.2, 9.3, 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя, п. 3.2.8 договору Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень.
Відповідно до п. 9.6 «Правил приймання…м. Запоріжжя», період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного об'єкту». Аналогічні умови передбачені пунктом 5.2.2 Договору (абз. 2).
Позивачем розраховано додаткову плату за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, яка становить 4754,63 грн за період червень-серпень 2017 року.
Згідно п. 7.7 «Правил приймання…м. Запоріжжя» протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає Підприємству претензію, до якої додаються: протокол якості скиду стічних вод, рахунок величини додаткової плати за скид стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на Підприємстві)».
06.10.2017 позивачем було направлено на адресу відповідача претензію вих. № 10489 від 26.09.2017 про перерахування суми додаткової плати за скидання понаднормативних забруднень в розмірі 4754,63 грн. (до претензії були додані: протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати та рахунок № 3576/1), про що свідчить опис вкладення у цінний лист із відміткою пошти від 06.10.2017 та фіскальний чек пошти від 06.10.2017. Претензія з додатками отримана відповідачем 10.10.2017, про що свідчить підпис представника на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (код 69035 2289880 7).
В порушення п. 3.2.8, п. 5.2 договору відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, в результаті чого заборгованість відповідача склала 4754,63 грн.
Крім того, у відповідності до умов договору та «Правил приймання…м. Запоріжжя» 22.12.2017 представниками КП «Водоканал» - лаборантами хімічного аналізу ОСОБА_7, ОСОБА_8 був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку відбору - КК - верхня труба (згідно схеми підприємства) по майданчику, розташованому по вул. Леонова, 14. Відбір проб стічних вод було зроблено в присутності ОСОБА_4
Безпосередньо пробу було відібрано й розміщено в пляшці пластиковій 993 (об'ємом 2 дм.куб.), пляшці пластиковій 47 (об'ємом 1 дм.куб.), банці скляній темній 107 (об'єм 1 дм.куб.), банці скляній темній 900 (об'єм 1 дм.куб.), банці скляній темній 17 (об'ємом 100 см.куб.). пляшці пластиковій 20 (об'ємом 0,5 д.м.куб).
Представник ПП «Рюрик» (відповідно до п. 3.2.9 договору в редакції додаткової угоди від 13.06.2008 ОСОБА_4) ознайомлений з актом відбору проб від 22.012.2017, про що свідчить підпис в акті, при цьому відмовився від проведення паралельного аналізу, про що зроблено відповідний запис у акті. Один екземпляр акту відбору проб надано представнику підприємства, проби до лабораторії доставлено в сумці-холодильнику, про що також роблено записи в акті.
Відповідно до проведеного лабораторією КП «Водоканал» аналізу відібраної проби виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин стічних вод у контрольній точці КК-верхня труба, а саме показників якості: СПАР - 6,4 мг/дм3, при ДК - 0,7 мг/дм3, ОСОБА_8 амонійного - 31,75 мг/дм3, при допустимій концентрації ДК - 19,0 мг/дм3, що було зафіксовано в протоколі якості скиду стічних вод від 28.12.2017.
Про результати хімічного дослідження стічних вод керівнику ПП «Рюрик» через гол. інженера ОСОБА_4 повідомлено телефонограмою від 26.12.2017.
Керуючись п. п. 9.2, 9.3, 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя, п. 3.2.8 договору Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень.
Позивачем розраховано додаткову плату за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, яка становить 28 854,60 грн за період жовтень-грудень 2017 року.
02.02.2018 позивачем було направлено на адресу відповідача претензію вих. № 440 від 16.01.2018 про перерахування суми додаткової плати за скидання понаднормативних забруднень в розмірі 28 854,60 грн. (до претензії були додані: протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати та рахунок № 3576/1), про що свідчить опис вкладення у цінний лист із відміткою пошти від 02.02.2018 та фіскальний чек пошти від 02.02.2018 № 0048.
В порушення п. 3.2.8, п. 5.2 договору відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, в результаті чого заборгованість відповідача склала 28 854,60 грн.
Всього заборгованість відповідача перед позивачем за скид понаднормативних забруднень становить 33 609,23 грн.
Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, з'ясувавши правову норму, яка підлягає застосуванню у спірних відносинах, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:
За своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини, які виникли в процесі виконання договору про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації і пов'язані з наданням і отриманням вказаних послуг, які регулюються Законом України Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення № 2918-ІІІ від 10.01.2002, Законом України Про житлово-комунальні послуги № 1875-ІV від 24.06.2004, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 (далі Правила користування № 190).
Сторони досягли всіх суттєвих умов договору, встановили його предмет, ціну, строк дії, а тому в розумінні вимог ст. ст. 638, 639 ЦК України договір вважається укладеним. Укладений договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України (статтями 11, 202, 509 ЦК України) і відповідно до ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно з п. 1.5 Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 Правил приймання).
Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п. 2.1 Правил приймання).
Так, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 № 167 затверджено «Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», які погоджено Державним управлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області та санітарним лікарем міської СЕС. Правила затверджено відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 № 37 Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за № 402/6690, зокрема, для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Згідно з п. 1.2 даних Правил, Правила є обов'язковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.11.2009 № 476 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 №167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» у частині додатку № 1 до Правил, затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування у новій редакції.
Згідно з п. 7.8 Правил приймання з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.
При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п. п. 7.10, 7.11 Правил приймання).
Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим. Виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов договору (п. 2.1 Правил приймання м. Запоріжжя).
Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємств розробляються згідно Правил приймання з урахуванням фонової концентрації води, що використовується на підприємстві. Дотримання встановлених ДК визначається в КТ на випуску підприємства відповідно до Додатку № 1 до Правил (п. 5.1 Правил приймання м. Запоріжжя).
У пункті 7.9 «Правил приймання…м. Запоріжжя» визначений порядок відбору проб. З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод. У випадку виявлення порушення норм скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за результатами вимірювань заповнюється Протокол якості скиду стічних вод. У випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводяться підприємству телефонограмою в 15-денний термін. При відмові представника підприємства підписати акт, останній підписується представниками Водоканалу з вказівкою П.І.Б. та посади представника підприємства, який відмовився підписати акт.
У Додатку № 1 до «Правил приймання … м. Запоріжжя» (в редакції згідно з рішенням виконкому Запорізької міської ради від 19.11.2009 № 476) встановлено розмір допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.
Згідно з п. 2.4 Правил приймання підприємства зобов'язані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Згідно з п. 9.2 «Правил приймання…м. Запоріжжя» при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими правилами ДК, підприємства зобов'язані провести оплату за скид понаднормативних забруднень Водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, об'ємом скинутих понаднормативних забруднень стічних вод та коефіцієнтом кратності.
Як вже зазначалося, період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинених підприємством за цей період з даного об'єкту (п. 9.6 «Правил приймання…м. Запоріжжя»).
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
За приписами ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, у силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо) або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК).
Зобов'язання, згідно ст. 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, ст. 525 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як передбачає ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений строк.
За умовами ст. 96 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, що скинуті підприємством у мережу міської каналізації за період червень-серпень 2017 року на суму 4754,63 грн. та за період жовтень-грудень 2017 року на суму 28 854,60 грн. відповідає приписам Правил та положенням договору.
Відповідно до ст. ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. ст. 73, 77 ГПК України).
Позивачем за вказаними актами від 31.08.2017 та від 22.12.2017 виставлено відповідачу відповідні рахунки, направлені претензії.
Матеріали справи містять копії телефонограм щодо повідомлення відповідача про результати хімічних аналізів за результатами відібраних проб, а також копії претензій з доказами їх направлення, та докази направлення відповідачу копій протоколів якості скиду стічних вод, розрахунків, актів та рахунків на додаткову плату.
Факт скидання відповідачем стічних вод із перевищенням встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин суд вважає встановленим на підставі вище перелічених доказів. Розрахунки розміру плати перевірені судом та визнано вірними.
Відповідач перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в його стічних водах не заперечив. Зокрема, як вбачається з акту відбору проб стічних вод, який покладений в підставу позову, представник відповідача відмовився від проведення паралельного аналізу.
Згідно з п. 7.9.17 Правил приймання м. Запоріжжя підприємство має право паралельний аналіз не проводити, якщо воно згодне з результатами основного аналізу.
Доказів виконання зобов'язання й перерахування позивачу заявленої суми або доказів, які спростовують позовні вимоги, відповідач суду не надав.
З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заснованими на законі та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо посилань відповідача на те, що позивачем не здійснено відбір проб для проведення арбітражного аналізу, суд зазначає наступне.
За приписами п. 7.9.24 «Правил приймання…м. Запоріжжя» арбітражний аналіз проводиться тільки по інгредієнтах щодо концентрацій яких виникли розбіжності під час проведення основного та паралельного аналізів.
Відповідно до п. 7.9.8 «Правил приймання…м. Запоріжжя» основний аналіз - це аналіз якості стічних вод, за результатами якого робиться висновок щодо якісних показників стічних вод, наявності або відсутності в стічних водах перевищення ДК.
Пунктом 7.9.16 «Правил приймання…м. Запоріжжя» визначено, що паралельний аналіз проби - це аналіз проби, відібраної паралельно з основним, та використаний Підприємством.
Як свідчать акти відбору проб стічних вод від 31.08.2017 та 22.12.2017, ОСОБА_4 відмовився від проведення паралельного аналізу, відтак у позивача були відсутні підстави для відібрання проб для проведення арбітражного аналізу.
Посилання відповідача на те, що ОСОБА_4 не є працівником підприємства та не мав права підписувати акти відбору проб судом не приймаються виходячи з наступного.
Відповідно до п. 3.2.9. договору відповідальними особами за водопостачання абонента, зберігання пломб на водолічильних вузлах та водопровідних мережах абонента, забезпечення безпечних умов праці при проведенні робіт по зняттю показників облікових приладів, огляду водолічильних вузлів, вводів водопроводу, водопровідних та каналізаційних мереж і спору абонента, підписання усіх актів, виконання приписів представників Водоканалу по майданчиках абонентом призначено (див. додаток №1 до договору): ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18
Додатковою угодою від 07.04.2008 призначено відповідальними особами також ОСОБА_17, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21
Додатковою угодою від 13.06.2008 призначено відповідальними особами також ОСОБА_4, ОСОБА_12, ОСОБА_22
Додатковою угодою від 01.08.2010 призначено відповідальними особами також ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_22
Додатковою угодою від 11.11.2010 призначено відповідальною особою також ОСОБА_25
Додатковою угодою від 01.07.2011 призначено відповідальними особами також ОСОБА_25, ОСОБА_23
Додатковою угодою від 04.05.2012 призначено відповідальними особами також ОСОБА_26, ОСОБА_27 при цьому зазначено, що виключено ОСОБА_28
Таким чином, ОСОБА_4 не був виключений з кола відповідальних осіб, а відтак, за умовами п. 3.2.9. договору, мав право підпису актів відбору проб.
Наказ № 43-к від 01.12.2009 про звільнення ОСОБА_4 з посади інженера ПП «Рюрик» не є належним доказом того, що ОСОБА_4 не перебуває на даний час у трудових відносинах з ПП «Рюрик».
Крім того, пунктом 2.1.3 «Правил приймання…м. Запоріжжя» встановлено, що контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь- який час доби без представника Підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або з участю представника іншого Підприємства. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження Підприємства.
Згідно з п. 3.2.8 договору (у редакції додаткової угоди від 03.09.2012) відбір проб стічних вод Водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження абонента.
Таким чином, твердження відповідача про те, що підприємство не було попереджено у встановленому порядку про проведення відібрання проб є безпідставним.
Стосовно заперечень відповідача про те, що протокол якості скиду стічних вод від 06.09.2017 є неналежним доказом перевищення гранично допустимої концентрації речовин, оскільки в протоколі не зазначено приладів та методології вимірювання концентрації забруднюючих речовин в стічних водах ПП «Рюрик», не відомо, чи своєчасно проведено повірку вимірювальної техніки, не зазначено похибку вимірювальної техніки, дослідження проведено невідомими особами з невідомими знаннями в даній галузі дослідження, суд зазначає наступне.
Форма протоколу якості скиду стічних вод визначена в додатку № 4 «Правил приймання…м. Запоріжжя», затверджених рішенням Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003.
Протоколи якості скиду стічних вод від 06.09.2017 та 28.12.2017 оформлені за зазначеної формою. Зазначення інших відомостей, окрім тих, що містяться в протоколах, чинним законодавством України не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача, лабораторія КП «Водоканал» діє на основі Свідоцтва про атестацію № 15 виданого 19.05.2014 Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та на основі Паспорта центральної лабораторії стічних вод КП «Водоканал».
Дослідження проводились лаборантами які офіційно працевлаштовані в лабораторії КП «Водоканал», при цьому прізвища лаборантів, інженерів-лаборантів зазначені в робочому та звідному журналах, копії яких додані до матеріалів справи. На підтвердження рівня кваліфікації працівників лабораторії позивачем надано Паспорт центральної лабораторії стічних вод КП «Водоканал» з інформацією про фахівців, які здійснюють метрологічні роботи; учбову програму підвищення кваліфікації працівників лабораторій контролю якості стічних вод КП «Водоканал»; протокол № 1 засідання кваліфікаційної комісії з підвищення кваліфікації працівників лабораторії стічних вод КП «Водоканал»; Посвідчення № 1311034 видане на ім'я ОСОБА_29; Посвідчення № 1311033 видане на ім'я ОСОБА_30; Свідоцтво про підвищення кваліфікації видане на ім'я ОСОБА_30; Посвідчення № 1311042 видане на ім'я ОСОБА_31; Свідоцтво про підвищення кваліфікації видане на ім'я ОСОБА_31; Свідоцтво про підвищення кваліфікації видане на ім'я ОСОБА_32
Дослідження якості показників хімічних елементів ХСК, БСК 5, СПАР проводились за допомогою вимірювального обладнання «ФЛЮОРАТ-02-5М» зав № 7229. Зазначений вимірювальний прилад «ФЛЮОРАТ-02-5М» пройшов повірку згідно Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 2-5166-17, строк повірки дійсний з 14.04.2017 до 14.04.2018.
Дослідження якості показників хімічного елементу азот амонійний проводились за допомогою вимірювального обладнання «КФК-2» згідно паспорта № 5763 дата складання 03.03.2016, заводський № 8615259, інвентарний № 42979, термін повірки дійсний з 02.03.2017 до 02.03.2018, виданий ДП «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації метрології та сертифікації».
Таким чином, позивачем надано всі докази на спростування доводів відповідача щодо неналежності доказу - протоколу якості скиду стічних вод від 06.09.2017.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, позовні вимоги судом задовольняються в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 202, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Рюрик» (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 156, ідентифікаційний номер 30771251) на користь Комунального підприємства «Водоканал» (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, б. 61, ідентифікаційний номер 03327121) заборгованість за скид понаднормативних забруднень у сумі 33 609,23 грн. (тридцять три тисячі шістсот дев'ять гривень 23 коп.), судовий збір в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 14 вересня 2018 року.
Суддя І. С. Горохов