Рішення № 76471948, 23.08.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.08.2018
Номер справи
826/7256/18
Номер документу
76471948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 серпня 2018 року № 826/7256/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Багрій М.В., за участі: представника позивача - Шевченка Ю.А., представників третьої особи Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЄВРОГАЗБАНК» Савельєвої А.М. - Шишковського Б.Л., ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомФонду гарантування вкладів фізичних осібдоПриватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни Державного реєстратора Київської філії комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Кузьменка Юрія Олександровича третя особаТовариство з обмеженою відповідальністю "Оптово-роздрібний ринок "Жуляни" Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр управління нерухомістю" Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ЄВРОГАЗБАНК" Савельєва Анна Миколаївнапро визнання протиправним та скасування рішення, - На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 серпня 2018 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.

В С Т А Н О В И В:

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного нотаріуса Київського місткого нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни (01031, м. Київ, вул. Рибальська,8, прим. 49), з урахуванням уточнення позовних вимог, про:

- визнання протиправним та скасування рішення приватного нотаріуса Київського місткого нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни, індексний номер : 40715285 від 19.04.2018 про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю - готельно-офісний та торгівельно-розважальний комплекс загальною площею 18 667 кв.м., розташований за адресою: м. Київ, вул. Молодогвардійська, буд. 32, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 248865580000 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр управління нерухомістю";

- визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Кузьменка Юрія Олександровича, Київської філії комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу", м. Київ, індексний номер 41140220 від 17 травня 2018 року про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю - готельно-офісний та торгівельно-розважальний комплекс загальною площею 18 667 кв.м., розташований за адресою: м. Київ, вул. Молодогвардійська, буд. 32, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 248865580000 за Міжнародною компанією з управління нерухомістю, Товариство з обмеженою відповідальністю, Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії, реєстраційний номер компанії 11350869.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.05.2018 відкрито провадження у справі.

В судовому засіданні 23.08.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення про задоволення позову.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наявності обтяжень та встановленої судом заборони на вчинення реєстраційних дій щодо об'єкта нерухомості у Відповідача не було жодних правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення.

Під час розгляду справи представник позивача позовні вимоги повністю підтримав та просив їх задовольнити, надавши суду аналогічні пояснення тим, що викладені позовній заяві.

Відповідачами письмового відзиву на позовну заяву надано не було.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ПАТ «Європейський газовий банк» повністю погоджується з доводами позивача та просить суд задовольнити вимоги позову, відзив та пояснення долучено до матеріалів справи.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Рішенням приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни, індексний номер : 40715285 від 19.04.2018 проведено державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю - готельно-офісний та торгівельно-розважальний комплекс загальною площею 18 667 кв.м., розташований за адресою: м. Київ, вул. Молодогвардійська, буд. 32, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 248865580000 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний центр управління нерухомістю».

Проте, станом на момент прийняття вищевказаного рішення стосовно об'єкта нерухомості існували арешти та обтяження, що підтверджуються витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Крім того, ухвалою Господарського суду Харківської області у справі № 922/2250/16 від 25 липня 2017 року було накладено заборону будь-яким особам вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо об'єкта нерухомості.

Вважаючи свої права порушеними з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Враховуючи те, що після відкриття провадження у справі було проведено чергові реєстраційні дії щодо вищезазначеного об'єкта нерухомості позивач звернувся до суду з заявою про зміну (уточнення) позовних вимог.

Ухвалою суду від 30.05.2018 року було залучено в якості співвідповідача у справі - державного реєстратора Кузьменка Юрія Олександровича, Київської філії комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам при вирішенні даної справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень є Закон України від 01.07.2004 р. №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Пунктом 1 ч.1 ст.2 цього Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягає, серед іншого, право власності.

Частиною 1 ст.5 вказаного Закону передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» організаційну систему державної реєстрації прав становлять, зокрема, державні реєстратори прав на нерухоме майно.

Державним реєстратором є, зокрема, нотаріус (п.2 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

До повноважень органу державної реєстрації прав (а приватного нотаріуса) належить

1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та ведення реєстраційних справ;

2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (ч.1 ст.9 Закону).

Частиною 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майна та їх обтяжень» визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

- відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

- відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах;

- наявність обтяжень прав на нерухоме майно;

- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;

6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;

8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно п.4 чю1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» при проведенні державної реєстрації здійснюється перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації та прийняття відповідних рішень.

Так, п. 6 ч. 1 ст. 22 цього Закону встановлено, що наявність зареєстрованих обтяжень речових прав на нерухоме майно є підставою для відмови в державній реєстрації речових прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» проведення реєстраційних дій зупиняється на підставі рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили, або на підставі заяви власника об'єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій щодо власного об'єкта нерухомого майна. Про зупинення реєстраційних дій на підставі рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій державний реєстратор невідкладно повідомляє власника об'єкта нерухомого майна. У разі наявності зареєстрованих заяв на проведення реєстраційних дій державний реєстратор, який здійснює розгляд таких заяв, невідкладно повідомляє про зупинення реєстраційних дій відповідних заявників.

Рішення суду або заява власника об'єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій реєструється у Державному реєстрі прав (частина 2 ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

У відповідності до ч. 3 статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор приймає рішення про відновлення реєстраційних дій на підставі рішення суду про скасування рішення суду, що було підставою для прийняття рішення про зупинення проведення реєстраційних дій, або на підставі з; яви власника об'єкта нерухомого майна про відкликання власної заяви про заборону вчинення реєстраційних дій, зареєстрованих у Державному реєстрі прав.

Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначені Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 № 1127.

Згідно з абзацом другим пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127. під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів.

У разі коли під час розгляду заяви державним реєстратором встановлено наявність зареєстрованого рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій або заяви власника об'єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій щодо цього самого майна державний реєстратор невідкладно за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав зупиняє державну реєстрацію прав з обов'язковим посиланням на зареєстроване у базі даних заяв рішення суду чи заяву власника об'єкта нерухомого майна (абзац другий пункту 17 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, дійсність та чинність права власності Банку (ПАТ «Європейський газовий банк») на Об'єкт нерухомості (Іпотечне майно, нежитлова будівля готельно - офісний та торгівельно - розважальний комплекс, загальною площею 18 667,00 кв.м., яка знаходиться за адресою : м. Київ, вул. Молодогвардійська, будинок 32), підтверджено постановою Київського апеляційного адміністративного суду міста Києва від 16.11.2017р. у справі № 826/4866/17, а також ухвалою Господарського суду Харківської області від 06.02.2018р. у справі № 922/2250/16.

У справі № 922/2250/16 ухвалою Господарського суду Харківської області від 25.07.2017 р. на Іпотечне майно накладено арешт та заборону щодо вчинення будь-якими способами реєстраційних дій стосовно нього. Також, арешт на Іпотечне майно накладено ухвалою господарського суду міста Києва від 16.11.2015 року у справі 910/10376/15 про застосування наслідків нікчемності правочину. Зазначені обтяження відповідно до приписів ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зареєстровано у Державному реєстрі прав (номер запису про обтяження:16588002 від 26.09.2016).

Водночас, приватним нотаріусом Шевченко І.Л. 19.04.2018 року здійснена реєстрація права власності на іпотечне майно - Об'єкт нерухомості (нежитлова будівля готельно - офісний та торгівельно - розважальний комплекс, загальною площею 18 667,00 кв.м., яка знаходиться за адресою : м. Київ, вул. Молодогвардійська, будинок 32) за ТОВ «Міжнародний центр управління нерухомістю», індексний номер 40715285, що є порушенням приписів п.6 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки наявність зареєстрованих обтяжень речових прав на нерухоме майно є підставою для відмови у державній реєстрації речових прав.

Аналогічні обмеження (абз.2 п.12, абз.2п.17) щодо проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно встановлені Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 № 1127.

Таким чином, з огляду на вищевикладене та не зважаючи на наявні підстави для відмови у проведенні державної реєстрації права власності на Об'єкт нерухомості з огляду на чинні та дійсні арешти та обтяження нотаріус Шевченко І. Л. прийняла незаконне Рішення всупереч положенням п. 6 ч. 1 ст. 24 Закону.

Крім того, ні приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу- Шевченко І.Л., ні Державним реєстратором - Кузьменко О. Ю. не було прийнято рішення про зупинення проведення реєстраційних дій щодо Об'єкта нерухомості у зв'язку з чиною забороною вчинення будь-яких реєстраційних дій, накладеної ухвалою про заборону, всупереч ч. І ст. 25 Закону.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 16 .07.2014р. № 424 «Про віднесення ПАТ «Європейський газовий банк» до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду 16 липня 2014 року прийнято рішення № 57 про запровадження з тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Європейський газовий банк».

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 17.11.2014р. № 725 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Європейський газовий банк» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 18.11.2014р. № 121 «Про початок процедури ліквідації АТ «ЄВРОГАЗБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку». На сьогодні ПАТ «Єврогазбанк» перебуває в процедурі ліквідації.

Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» на Фонд покладено ряд функцій, у тому числі і щодо збереження активів та документації банку, вчинення дій, заправлених на задоволення вимог кредиторів банку, забезпечення виведення з ринку неплатоспроможного банку.

Об'єкт нерухомості, щодо якого прийнято оскаржуване рішення входить до ліквідаційної маси ПАТ «Єврогазбанк» та має бути реалізований в процедурі виведення неплатоспроможного банку з ринку з направленням коштів, отриманих від його реалізації на задоволення вимог кредиторів банку.

Таким чином, забезпечення збереження Об'єкта нерухомості, як активу неплатоспроможного банку покладено на Фонд і, відповідно у останнього наявне порушене право оскаржуваним рішенням.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З аналізу вищезазначеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача є законними , обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77-78, 139, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 17, код ЄДРПОУ 21708016) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни, індексний номер: 40715285 від 19 квітня 2018 року про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю - готельно-офісний та торгівельно-розважальний комплекс загальною площею 18 667,00 кв.м., розташований за адресою: м. Київ, вул. Молодогвардійська, буд. 32, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 248865580000 за товариством з обмеженою відповідальністю "Міжнародний центр управління нерухомістю".

3. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Київської філії комунального підприємства "Реєстрація нерухомості та бізнесу" Кузьменка Юрія Олександровича, м. Київ, індексний номер 41140220 від 17 травня 2018 року про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю - готельно-офісний та торгівельно-розважальний комплекс загальною площею 18 667,00 кв.м., розташований за адресою: м. Київ, вул. Молодогвардійська, буд. 32, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 248865580000 за міжнародною компанією з управління нерухомістю, товариство з обмеженою відповідальністю, Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії, реєстраційний номер 11350869.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).

Повний текст рішення виготовлено та підписано 13 вересня 2018 року.

Суддя Н.Г. Вєкуа