Рішення № 76471588, 11.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
1840/3053/18
Номер документу
76471588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2018 р. справа №1840/3053/18

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним рішення від 21 травня 2018 року № 41 про відмову в зарахуванні пільгового стажу у кратному розмірі та зобов'язання включити до страхового стажу, який дає право на пільгову пенсію, період з 28 листопада 1989 року по 07 травня 1993 року служби в управлінні внутрішніх справ Тургайської області, м.Аркалик, у відповідності з наказом МВС СРСР №164 від 16.08.1989, на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця, та призначити пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій у відповідності до положень п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Свої вимоги мотивує тим, що рішенням від 21.05.2018 №41 відповідач відмовив у призначенні пенсії за вислугу років через відсутність необхідного страхового стажу. На думку позивача, оскаржуване рішення є протиправним, оскільки відповідачем не враховані положення ст. 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ), згідно якої порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. На виконання зазначеної норми закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 17.07.1992 №393, яка передбачає пільгове обрахування вислуги років. Однак відповідачем не враховані положення вказаної постанови та не взято до уваги, що позивач має необхідний страховий стаж роботи для призначення пенсії з урахуванням пільгового стажу.

Ухвалою суду від 07.08.2018 відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому вказує, що ОСОБА_1 не звертався за призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то і не має права на зарахування у кратному розмірі періоду служби в органах внутрішніх справ СРСР до страхового стажу для призначення пенсії за віком згідно з п.4) ч.1 ст.115 Закону №1058. (а.с.29-32).

Ухвалою суду від 27.08.2018 справа призначена за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач в судове засідання не з'явився про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. В письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просить розглядати без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В письмовій заяві, що надійшла до суду справу просить розглядати без його участі.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Частиною 9 цієї статті встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, а також клопотання сторін про розгляд справи за їх відсутності, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1, виданим Сумським обласним військовим комісаріатом 02 листопада 2016р.

08 травня 2018 року позивач, як учасник АТО, звернувся до Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Сумської області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Сумської області від 21 травня 2018 року №41 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії. Підставою відмови у призначенні пенсії вказано відсутність необхідного страхового стажу (а.с.20).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі - Закон №1058) право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків.

Тобто для визначення права на призначення дострокової пенсії за віком учаснику АТО за необхідно виконання наступних умов: підтвердження прийняття участі в антитерористичній операції в районах її проведення, досягнення 55 років та наявність необхідного страхового стажу не менше 25 років.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником АТО, він досяг 55 років, однак, його страховий стаж складає 23 роки 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії.

Порядок обчислення страхового стажу для визначення права на призначення дострокової пенсії за віком встановлений статтею 24 Закону №1058.

Так, відповідно до частини першої вказаної статті страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону №1058).

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Враховуючи, що Закон №1058 набрав чинності з 01.01.2004, то до вказаної дати порядок обчислення стажу визначався Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Тобто періоди трудової та іншої діяльності, що проходили до 01.01.2004 підлягають зарахуванню до страхового стажу відповідно до статей 56-63 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а починаючи з 01.01.2004 - відповідно до Закону №1058.

За приписами п. «в» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Проте, зазначена правова норма не передбачає будь - якого пільгового обчислення стажу.

Тому вказані періоди служби зараховуються в одинарному розмірі незалежно від місця проходження такої служби.

З урахуванням зазначених вимог Закону, відповідачем зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 в одинарному розмірі період його служби в управлінні внутрішніх справ Тургайської області, м. Аркалик, з 28.11.1989 по 07.05.1993, який складає 3 роки 5 місяців 10 днів.

Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», як на підставу зарахування вказаного стажу на пільгових умовах, є необґрунтованим, виходячи з наступного.

Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - постанова №393) застосовується під час визначення права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У свою чергу, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 1 Закону №2262 одним з видів пенсійного забезпечення визначено довічну пенсію за вислугу років, право на яку мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України.

При цьому, відповідно до ст. 17 Закону №2262 порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тому, саме на виконання ст. 17 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України і прийнято постанову №393, якою передбачено пільгове зарахування періодів служби в органах внутрішніх справ СРСР до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262.

Проте, позивач звертався із заявою від 08.05.2018 про призначення дострокової пенсії за віком згідно з нормами п.4) ч.1 ст.115 Закону №1058.

Суд зауважує, що пенсія за віком та пенсія за вислугу років - це різні види пенсій, порядок та умови призначення яких регулюються різними законодавчими актами.

Так, порядок та умови призначення пенсії за віком, обчислення страхового стажу для призначення пенсії за віком закріплено Законом №1058, зокрема, щодо спірних правовідносин - п.4) ч.1 ст.115 3акону №1058, яким не передбачено пільгового зарахування до страхового стажу для призначення пенсії за віком періоду служби в органах внутрішніх справ СРСР.

В той же час, порядок та умови призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям, особам, звільненим з військової служби, обчислення вислуги років для призначення даного виду пенсії закріплено Законом №2262. Саме для визначення права на пенсію за вислугу років військовослужбовцям, особам, звільненим з військової служби постановою КМУ №393 і передбачено зарахування до вислуги років на пільгових умовах період служби в органах внутрішніх з справ СРСР.

Враховуючи різні умови, порядок призначення та законодавче регулювання цих видів пенсій, неможливим є застосування під час призначення пенсії за віком приписів законодавства, якими врегульовано умови для призначення іншого виду пенсії, зокрема, пенсії за вислугу років.

Таким чином, у суду відсутні законні підстави для визнання протиправним рішення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 21 травня 2018 року № 41 про відмову в зарахуванні пільгового стажу у кратному розмірі та зобов'язання включити до страхового стажу, який дає право на пільгову пенсію, період з 28 листопада 1989 року по 07 травня 1993 року служби в управлінні внутрішніх справ Тургайської області, м.Аркалик, на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця, та призначити пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій у відповідності до положень п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар