
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 липня 2018 року Справа № 808/1724/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позову ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 24.03.2017 згідно частин першої та другої ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідок Запорізького обласного військового космісаріату від 01.03.2018 №140/Ф від 01.03.2018 №141, від 01.01.2018 №142/Ф, від 01.03.2018 №139/Ф з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення в сумі - 13695,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3469,75 грн., премії по закінченню року в сумі - 7361,60 грн., індексація в сумі 3258 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 57421,09 грн.Також, просить розглянути справу у порядку спрощеного позовного провадження.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок Запорізького обласного військового космісаріату від 01.03.2018 №140/Ф від 01.03.2018 №141, від 01.01.2018 №142/Ф, від 01.03.2018 №139/Ф з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення в сумі - 13695,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3469,75 грн., премії по закінченню року в сумі - 7361,60 грн., індексація в сумі 3258 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 57421,09 грн., проте відповідач відповів відмовою у перерахунку пенсії. Посилається на ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанову Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015, прийшов до висновку, що зазначені спірні виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з яких обчислюється пенсія, навіть якщо з них сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку із чим просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 06.06.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 02.07.2018.
Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що з 01.01.2018 всі пенсії перераховуються з врахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою. Види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії з 01.01.2018 чітко визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 і не включають суми грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Вказує, що офіційне тлумачення з приводу видів грошового забезпечення, які включаються для призначення та перерахунку пенсії, дано рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015, а саме: усі призначені пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку лише з таких додаткових видів грошового забезпечення - надбавки, доплати, підвищення, даний перелік є вичерпний. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 01.08.1988 по 10.01.2011 проходив військову службу, зсвільнений у запас з 10.01.22 у військовому званні "підполковник".
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20.03.2014 позивач був знов призваний на військову службу та в періоди з 20.03.2014 по 25.03.2015 та з 30.03.2015 по 11.04.2016 проходив військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у Запорізькому обласному військовому комісаріаті. 11.04.2016. звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу. Остання займана посада перед звільненням - старший офіцер відділу мобілізаційної роботи Запорізького обласного військового комісаріату, на час звільнення позивач мав військове звання підполковник.
22 березня 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення в сумі - 13695,75, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі - 3469,75, премії по закінченню року в сумі - 7361,60 грн., індексація в сумі - 3258,00грн., щомісячна додаткова грошова винагорода в сумі - 57421,09грн. До заяви додано оригінали довідок, виданих Запорізьким обласним військовим комісаріатом довідок від 01.03.2018 №0140/Ф, від 01.03.2018№141/Ф, від 01.01.2018 №142/Ф, від 01.03.2018 №139/Ф.
Листом від 04.04.2018 №887/М-9 позивачу, у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених видів грошового забезпечення відмовлено, з посиланням на положення ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", рішення Конституційного Суду України від 13.05.2018 №4-рп/2015, прийшов до висновку, що зазначені спірні виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з яких обчислюється пенсія, навіть якщо з них сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, в подальшому - Закон №2262-ХІІ) пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення зі служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення
Згідно з ч.3 статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Щодо посилання відповідача у відзиві на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 №4рп/2015, яким надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час винесення Конституційним Судом України зазначеного рішення) є безпідставним, оскільки стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У випадку позивача мова не йдеться про перерахунок пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки позивач був повторно призваний на військову службу та фактично отримував зазначені додаткові види грошового забезпечення, за яких утримано страхові внески.
Тобто, позивачем оскаржується протиправна бездіяльність пенсійного органу щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з поданням додаткових документів, що підтверджують їх фактичну виплату позивачу під час військової служби та утримання єдиного соціального внеску, а не питання перерахунку пенсії із зміною грошового забезпечення, що відбулось після звільнення. Отже, тлумачення Конституційним Судом України переліку нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що були запровадженні після звільнення військовослужбовців та призначення їм пенсії, не є тлумаченням додаткових видів грошового забезпечення
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду: від 20 лютого 2018 року по справах № 335/2071/15-а та № 346/2949/17; від 14 березня 2018 року по справі №272/963/17; від 22.березня 2018 року по справі №604/319/17.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, суд не бере до уваги, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин спірна постанова не була прийнята та не набула чинності, а тому не може розповсюджуватись на спірні правовідносини.
Згідно ч. 4 ст. 63 Розділу VIII Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час проведення перерахунку пенсії, в подальшому - Закон від 09.04.1992 року №2262-ХІІ), - усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З набранням чинності з 01.03.2018 року постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців відповідних категорій, тобто виникли підстави, передбачені вищенаведеною частиною 4 статті 63 Розділу VIII Закону від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі Постанова №393) Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не представлено суду жодних доказів правомірності відмови у перерахунку пенсії та доказів повного і обґрунтованого розгляду звернення позивача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина перша статті 143 КАС України).
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 242-246, 250, 255, 295, 297, 382 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії з - задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 24.03.2017 із застосуванням частин першої та другої ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідок Запорізького обласного військового космісаріату від 01.03.2018 №140/Ф від 01.03.2018 №141, від 01.01.2018 №142/Ф, від 01.03.2018 №139/Ф з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення в сумі - 13695,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3469,75 грн., премії по закінченню року в сумі - 7361,60 грн., індексація в сумі 3258 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 57421,09 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 06.07.2018.
Суддя Н.В.Стрельнікова