
Справа № 522/16358/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2018 року о 12 год. 24 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді -Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання -Закуріної А.М.,
за участю:
від позивача: - ОСОБА_1 - за ордером
від відповідача: - Ніколенко О.В. - за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 65014, АДРЕСА_1) до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області (місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Преображенська,44) про визнання неправомірною відмову в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон на пільгових умовах та зобов'язання оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон безкоштовно,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року частково задоволена апеляційна скарга ОСОБА_3, а саме: скасовано постанову Приморського районного суду м.Одеси від 09 листопада 2017 року у справі №522/16358/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області про визнання неправомірної бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії; направлено цю справу на розгляд за встановленою законом предметною підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
До Одеського окружного адміністративного суду 07 травня 2018 року (вхід. №2219/18) надійшли матеріали цієї справи.
Ухвалою від 10 травня 2018 року зазначену справу прийнято до свого провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є громадянином України, інвалідом війни II групи, що підтверджується посвідченням інваліда війни Серії НОМЕР_1 від 30 січня 2015 року та тому має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Між тим, на думку позивача, відповідачем протиправно відмовлено йому в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, у зв'язку з несплатою адміністративного збору.
До суду 07 вересня 2018 року (вхід. №ЕП/4961/18) від представника позивача надійшли письмові пояснення, в порядку п.3 ч. 3 ст. 43 КАС України, відповідно до яких представник позивача зазначив, що позивач є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, в даному випадку підлягає застосуванню абз. 5 п.18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», який звільняє інвалідів першої та другої груп від сплати державного мита за оформлення та видачу паспорту громадянину України для виїзду за кордон.
У встановлений судом строк, відповідач надав відзив на позовну заяву (вхід. №15466/18 від 01.06.2018р.), відповідно до якого позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон не звертався та фактичної відмови не отримував.
Так, відповідач зазначив, що 08.06.2017 року позивач звернувся із заявою про звільнення від сплати коштів за оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон як інваліду війни 2 групи в порядку Закону України «Про звернення громадян», яке й просив розглянути на підставі Закону України «Про звернення громадян». Відповідачем була надана відповідь на цей запит, відповідно до вимог цього закону.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 19 червня 2018 року закрито підготовче засідання по справі та призначено справу до розгляду по суті на 06 липня 2018 року.
Ухвалою від 06 липня 2018 року зупинено провадження у справі за клопотанням позивача та за згодою представника відповідача, та призначено наступне судове засідання на 10 серпня 2018 року о 11 годині 00 хвилин.
Ухвалою від 10 серпня 2018 року поновлено провадження у справі та за клопотанням представника позивача, та за згодою представника відповідача зупинено провадження у справі, та призначено наступне судове засідання на 07 вересня 2018 року о 11 годині 00 хвилин.
На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
На відкритому судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши вступні слова представників учасників справи, судом у справі встановлені такі факти та обставини.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_3 є інвалідом війни II групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 30 січня 2015 року (а.с.10).
Суд встановив, що 08 червня 2017 року (вх. №Г-5666) позивач звернувся до Головного управління ДМС в Одеський області із заявою, в якій просив звільнити позивача від сплати за оформлення закордонного паспорту як інваліда 2 групи відповідно до п. 23 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та просив надати офіційну відповідь відповідно до положень ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» (а.с.119).
Суд встановив, що за результатами розгляду заяви позивачу в порядку Закону України «Про звернення громадян», 22.06.2017 року надано відповідь № 4/4-Г-566 на порушені в заяві питання, стосовно того, що відповідно до чинного законодавства за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон сплачується адміністративний збір. Закон України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» №5492 (надалі - Закон №5492) та Закон України «Про адміністративні послуги» №5203 (надалі - Закон №5203) не передбачають надання окремим категоріям пільг щодо сплати адміністративного збору за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с. 11-14).
Ухвалою суду від 06 липня 2018 року витребувано у Одеській міській раді інформацію, чи прийняті рішення, які передбачають звільнення окремих осіб від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення документів, на виконання якої суду надано належним чином засвідчену копію рішення Одеської міської ради від 26.07.2017 року № 2310-УІІ «Про звільнення окремих категорій осіб, місце проживання яких зареєстровано у місті Одесі. Від оплати частки вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, яка зараховується до бюджету міста Одеси» (а.с. 152).
Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд зробив такі висновки.
Зміст спірних правовідносин полягає у відмові позивачу в оформленні паспорту для виїзду за кордон без сплати адміністративного збору.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 № 3857-ХІІ, громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну. Документами, які надають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є, зокрема, паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон з біометричними даними регламентується Законом України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-УІ (далі - Закон № 5492).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» внесено зміни до Закону України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», який є базовим Законом, що визначає правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно зі статтею 22 Закону № 5492 паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, за кордоном і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється: 1) в Україні - розпорядником Реєстру; 2) за кордоном - ЗДУ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152 затверджений Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до п. 1 цього Порядку, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт для виїзду за кордон) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім'я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Згідно з п. 10 цього Порядку, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон закордонною дипломатичною установою здійснюються у взаємодії з Головним обчислювальним центром Реєстру та Центром.
Пунктом 13 Порядку передбачено, що для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон:1) прізвище, власне ім'я та по батькові (далі - ім'я);2) дата народження;3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село);4) стать;5) дата та підстави набуття громадянства;6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності);7) відцифрований образ обличчя особи;8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними, та осіб, які не досягли 14-річного віку). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування;9) відомості про отримання відцифрованих відбитків пальців рук (відцифровані відбитки пальців рук особи не отримуються до досягнення нею 12-річного віку та у разі, коли особа не може пересуватися самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я та потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку);10) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири);11) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 12) реквізити документа, на підставі якого оформлюється паспорт для виїзду за кордон;13) відомості про законного представника особи (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує його повноваження);14) відомості про сплату адміністративного збору (консульського збору) або про звільнення від його сплати;15) дата заповнення заяви-анкети (пункт 14 Порядку).
Матеріалами справи та поясненнями представника відповідача підтверджено, що позивач не подавав заяву -анкету на оформлення паспорту для виїзду за кордон відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152.
Відповідно, відповідачем не була розглянута така заява та не прийнято рішення про відмову у видачі документа, відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону України Закону України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Заява ОСОБА_3 до Начальника ГУДМС в Одеській області від 08 червня 2017 року вхід. №Г-566 не є встановленого зразка заява -анкета, це заява подана відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян», про що зазначено в самої заяві.
Матеріалами справи підтверджено, що лист ГУДМС в Одеській області від 22 червня 2017 року за вих. №4/4-Г-566 - це не рішення відповідача про відмову у видачі паспорту для виїзду за кордон, а є відповіддю на заяву ОСОБА_3 відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян» (а.с.119, 121-124).
Враховуючи з'ясовані та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що за відсутністю ініційованих дій з боку позивача на оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, оформлених у вигляді заяви-анкети, встановленого зразка, відсутні правові підстави для визнання неправомірною відмови відповідача в оформленні позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон на пільгових умовах та зобов'язання оформити такий паспорт безкоштовно.
Тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є передчасними, а тому вони не належать задоволенню в повному обсязі.
Оцінюючи доводи позивача щодо звільнення його від сплати адміністративного збору, суд вважає, що ним може бути надана належна правова оцінка тільки після звернення позивача із заявою-анкетою про оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152.
Так, відповідно до пункту 35 Порядку № 152, для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа подає, в тому числі: 4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати.
Частиною другою Прикінцевих положень Закону № 5492 внесено зміни до законодавчих актів, зокрема: Бюджетного кодексу України (щодо зарахування плати за надання адміністративних послуг до доходів бюджету) та Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 № 7-93 «Про державне мито».
Оскільки отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон спрямовано на набуття права на виїзд з України і в'їзд в Україну, за змістом статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 року № 5203 оформлення та видача вказаного паспортного документу є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України - суб'єктами надання даної послуги.
Відповідно до статті 5 Закону № 5203, виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються: 1) підстави для одержання адміністративної послуги; 2) суб'єкт надання адміністративної послуги та його повноваження щодо надання адміністративної послуги; 3) перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги; 4) платність або безоплатність надання адміністративної послуги, 5) граничний строк надання адміністративної послуги: 6) перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги 6) перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.
Статтею 11 Закону № 5203 передбачено, що при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Розмір плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) і порядок її справляння визначаються законом з урахуванням її соціального та економічного значення. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) зараховується до державного або відповідного місцевого бюджету. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо).
У свою чергу, пунктом 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» передбачено, що органи місцевого самоврядування можуть звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, яка зараховується до місцевих бюджетів, а також приймати рішення про компенсацію таким категоріям осіб вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, вартості бланка документа, його персоналізашї, яка зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Крім того, відповідно до положень Бюджетного кодексу України плата за надання інших адміністративних послуг, що справляється за місцем надання послуг, зараховується до місцевих бюджетів.
Таким чином, органам місцевого самоврядування надано право звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуг за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін паспорта громадянина України, а також приймати рішення про компенсацію таким категоріям осіб вартості адміністративної послуги, вартості бланка документа, його персоналізації.
До суду 30 липня 2018 року (вхід. №21901/18) на виконання ухвали суду від 06.07.2018 року від Одеської міської ради надійшла копія рішення Одеської міської ради від 26.07.2017 року за №2310-VII «Про звільнення окремих категорій осіб, місце проживання яких зареєстровано у м. Одесі від оплати частки вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін, документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, яка зараховується до бюджету міста Одеси.
Як вбачається з рішення Одеської міської ради №2310-VII до переліку осіб, звільнених оплати частки вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін, документів, що підтверджують громадянство України належать, серед інших, інваліди 1 та 2 групи.
З огляду на вищевикладені обставини, враховуючи те, що позивач не звертався до ГУДМС в Одеській області в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №152 та не заповнював заяву-анкету відповідно до зразка, затвердженого наказом МВС України №1270, та за відсутністю відповідного рішення відповідача про відмову у видачі такого документу, суд вважає, що позовні вимоги про визнання неправомірною відмову в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон на пільгових умовах та зобов'язання оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон безкоштовно, є передчасними, а тому не належать задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені у судовому засіданні факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову, з посиланням на відповідні докази довів правомірність прийнятого рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.
З урахуванням відсутності доказів понесення таких витрат, жодні витрати не компенсуються за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 65014, АДРЕСА_1) до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області (місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Преображенська,44) про визнання неправомірною відмову в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон на пільгових умовах та зобов'язання оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон безкоштовно, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 14» вересня 2018 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.