
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2018 року м.Київ справа №810/3047/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом військової частини А0704 до Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась військова частина А0704 (далі - позивач) з позовом до Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати державного реєстратора Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області скасувати запис від 18.09.2002 №13561200000001392 про військову частину А0704 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що внесення даних про військову частину А0704 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки відомості про дану юридичну особу становлять державну таємницю.
Окрім того позивач вказує, що військова частина А0704 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі за ідентифікаційним кодом, який вже був закріплений відповідним нормативним актом Міністра оборони України та обліковується у відомчому ЄДР Міністерства оборони України.
Зазначені дії тягнуть за собою порушення вимог щодо ведення Єдиного реєстру об'єктів державної власності, розпорядником якого є Фонд Державного майна України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання. Вказаною ухвалою суду також запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на підставі довіреності виданої командиром військової частини А0704 Нікіфоровим М.М., уповноважена особа Дудник А.Ю., 27.04.2011 подав державному реєстратору реєстраційну картку форми №6, підписану командиром військової частини А0704, для включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, копію довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №35/09 від 18.09.2002 та довіреність для отримання свідоцтва про державну реєстрацію нового зразка.
Державну реєстрацію військової частини А0704, відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №35/09, було проведено 18.09.2002 Міністерством оборони України та присвоєно ідентифікаційний код. Державний реєстратор, на підставі поданих документів, включив відомості до ЄДР та видав нове свідоцтво про державну реєстрацію з датою первинної реєстрації 18.09.2002 та вже присвоєним ідентифікаційним кодом.
В подальшому, 20.03.2012 військова частина А0704 надавала державному реєстратору документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміна керівника, зміна видів діяльності та зміна інформації про зв'язок.
Також 17.04.2015 військова частина А0704 надавала державному реєстратору документи для підтвердження відомостей про юридичну особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Отже, відповідач вказує, що військова частина завідомо зверталась та неодноразово подавала документи державному реєстратору для внесення записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Протокольною ухвалою від 11.09.2018 суд вирішив здійснювати розгляд даної адміністративної справи у письмовому провадженні.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
З довідки Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних сил України від 29.10.2012 №607/12 встановлено, що військова частина А0704 (ідентифікаційний код 24978957) була зареєстрована в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій 18.09.2002 (том 1, а.с. 37).
27 квітня 2011 року державним реєстратором Виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області ради внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про військову частину А0704, а саме: вчинено реєстраційну дію "Включення відомостей про юридичну особу" №13561200000001392 з видачею відповідного свідоцтва (том 1, а.с. 17-19, 36).
23 березня 2018 року позивач звернувся до Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області із листом, в якому просив для вирішення питання щодо виключення відомостей про військову частину А0704 скасувати відповідний запис в реєстрі.
В листі зазначено, що ведення відомчого реєстру ЄДР обумовлено вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань" та постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 №118 "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України". Крім цього ведення відомчого обліку військових частин в Міністерстві оборони України здійснюється з дотриманням вимог Законом України "Про державну таємницю", Наказу Служби безпеки України від 12.08.2005 №440 "Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю". Відповідно до цих актів Головне управління майна та ресурсів отримує встановленим порядком ідентифікаційні коди та надає їх, згідно відомчих нормативних актів, за сформованими військовими частинами. У той же час військова частина А0704 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі за ідентифікаційним кодом, який вже був закріплений відповідним нормативним актом Міністра оборони України та обліковується у відомчому ЄДР Міністерства оборони України. Зазначені дії тягнуть за собою порушення щодо ведення Єдиного реєстру об'єктів державної власності, розпорядником якого є Фонд Державного майна України (том 1, а.с. 8).
Листом від 10.04.2018 №334/01-14 Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області повідомило позивача про те, що скасування реєстраційних дій, записів в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили, а виключення відомостей з Єдиного державного реєстру взагалі не передбачено. У державного реєстратора немає підстав для скасування записів та виключення відомостей про військову частину А0704 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (том 1, а.с. 9).
Позивач, вважаючи, що наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань відомостей про військову частину А0704, що становлять державну таємницю, суперечить вимогам чинного законодавства, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовано Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон №755-IV) та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до даного Закону.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - в редакції від 10.04.2011, чинній на момент виникнення та реалізації спірних правовідносин) визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з частиною першою статті 4 вказаного Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно частини четвертої статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що запис №13561200000001392 про військову частину А0704 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено на підставі поданих уповноваженою позивачем особою реєстраційної картки та копією довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №35/09 від 27.10.2009 (том 1, а.с. 82-87).
Беручи до уваги положення частини четвертої статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", відповідно до якої до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю, суд зазначає, що у поданих повноважним представником військової частини А0704 державному реєстратору реєстраційної картки та копії довідки не зазначено про те, що інформація відносно даної юридичної особи містить державну таємницю, а вказаним Законом не передбачено обов'язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці.
В силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтями 9, 77 КАС передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 90 КАС встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частинами першої та другої статті 242 КАС, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до частини четвертої статті 10 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №755-IV, до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну таємницю" від 21.01.1994 №3855-XII (далі - Закон №3855-XII), державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Згідно з пунктом 1 частини першою статті 8 Закону №3855-XII, до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони:
про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;
про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни;
про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв'язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об'єктів національної економіки у воєнний час;
про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.
Відповідно до пункту 1.4.4 наказу Служби безпеки України від 12.08.2005 №440 "Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю", державну таємницю становлять відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).
Ураховуючи вищевикладене, суд вважає цілком обґрунтованими посилання представника позивача на наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про військову частину А0704, що становлять державну таємницю.
Згідно положень пункту 2 частини першої статті 25 Закону №755-IV, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо, зокрема, скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу позивача є ухвалення відповідного судового рішення.
При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до положень частини другої статті 245 КАС, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматись від вчинення певних дій, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ураховуючи усі вище викладені обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області скасувати запис №13561200000001392 про військову частину А0704 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
При цьому, суд зазначає, що позивачем в прохальній частині позовної заяви допущено описку в даті вчинення вказаного запису та помилково зазначено 18.09.2002, замість 27.04.2011.
Частиною першою статті 9 КАС визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною першою статті 77 КАС зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанцій від 07.06.2018 №610 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн. (том 1, а.с. 5).
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1762,00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області скасувати запис від 27.04.2011 №13561200000001392 про військову частину А0704 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Стягнути на користь військової частини А0704 (ідентифікаційний код 24978957) за рахунок бюджетних асигнувань Управління з питань економіки та власності Васильківської міської ради Київської області (Київська область, м. Васильків, вул. Володимирська, буд. 2, ідентифікаційний код 25823914) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Басай О.В.