
11.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 вересня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 180/1486/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Секірської А.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Вакуленка А.В.,
представника позивача - Мягкої А.Г., довіреність від 25.07.2018 № 6;
представника відповідача - не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2018 року з Марганецького міського суду Дніпропетровської області до Луганського окружного адміністративного суду за підсудністю надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - позивач, ГУ ПФУ в Луганській області) до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі - відповідач, УДВС ГТУЮ у Луганській області), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 25.05.2018 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 56144914.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою від 11.04.2018 старшим державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області відкрито виконавче провадження ВП № 56144914 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-180/80/2017, виданого 02.04.2018 Марганецьким міським судом Дніпропетровської області, про зобов'язання ГУ ПФУ у Луганській області вчинити дії, передбачені порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2016 року та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум. Дана постанова отримана позивачем 17.04.2018.
Листами від 24.04.2018 № 5262/03-1 та від 23.05.2018 № 6613/07 позивачем було надано УДВС пояснення щодо виконання судового рішення по справі № 180/1843/17. Перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно довідки від 21.03.2018 № 4761-ЛК було проведено 27.03.2018. Після виконання вказаного судового рішення до позивача від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшов лист від 14.05.2018 № 216-ЛК, у якому зазначалася, що довідку від 21.03.2018 № 4761-ЛК слід вважати недійсною у зв'язку із виявленою в ній помилкою та надавалася нова довідка від 11.05.2018 № 6754. У зв'язку із зазначеним пенсія ОСОБА_2 була перерахована і у червні 2018 року виплачена у новому розмірі. Таким чином, на думку позивача, ГУПФУ у Луганській області постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області по справі № 180/1843/17 від 01.12.2018 в частині вчинення дій, передбачених порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262 було виконано у повному обсязі.
Ухвалою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 27.07.2018 справу передано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду (арк. спр. 18-19).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків (арк. спр. 25-26).
04.09.2018 позивачем усунуто недоліки позовної заяви (арк. спр. 29-30).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 справу прийнято до провадження та відкрито провадження у справі (арк. спр. 32-33).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові та відповіді на відзив від 13.09.2018 за вх. № 21828/2018.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав відзив на адміністративний позов від 07.09.2018 вх. № 214288/2018, у якому просив розглянути справу без його участі та заперечував проти позовних вимог з таких підстав. На виконанні у ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області знаходиться виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 180/1843/17. 10.04.2018 на виконання до ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області надійшов виконавчий лист Марганцевого міського суду Дніпровської області від 02.04.2018 № 2-а/180/80/2017 про визнання протиправними дії ГУ ПФУ у Луганській області щодо відмови у здійсненні на користь ОСОБА_2 перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01 січня 2016 року та здійснити виплату донарахованих сум пенсії в вирахуванням виплачених сум.
11.04.2018 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Копію постанови направлено сторонам виконавчого провадження.
Державним виконавцем, відповідно до ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", направлено вимоги боржнику щодо стану виконання рішення суду та попереджено про наслідки невиконання рішення суду.
На адресу ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області надійшла відповідь від боржника з якої встановлено, що рішення суду не виконано.
25.05.2018 державним виконавцем, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн.
06.07.2018 на адресу відділу надійшла заява від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.07.2018 № 8640/07 з якої встановлено, що боржнику стало відомо згідно з даними Автоматизованої системи виконавчого провадження про винесення державним виконавцем постанови про накладення штрафу.
09.07.2018 державним виконавцем, керуючись Законом України "Про виконавче провадження", направлено повторно постанову про накладення штрафу від 25.05.2018 на адресу боржника.
Відповідно до ч. 5 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Таким чином, на думку відповідача, ГУ ПФУ пропущено строк оскарження постанови про накладення штрафу від 25.05.218.
Крім того, УДВС ГТУЮ у Луганській області зазначає, що відсутність коштів у ГУ ПФУ в Луганській області не доводить поважність причин невиконання судового рішення.
У межах виконавчого провадження ГУ ПФУ в Луганській області здійснило перерахунок та зобов'язано здійснити виплату за вказаним перерахунком у повному обсязі, оскільки це визначено судовим рішенням, тобто зобов'язання виплати суми перерахунку у повному обсязі здійснюється Головним управлінням пенсійного фонду України в Луганській області не у добровільному порядку за приписами Постанови КМУ № 103, а у примусовому порядку на виконання судового рішення.
За викладених обставин застосування приписів постанови № 103 є безпідставним та суперечить вимогам спеціального Закону України «Про виконавче провадження», який регулює порядок примусового виконання судового рішення.
На думку відповідача, застосування правової позиції Верховного Суду України не спростовує вище викладених висновків, оскільки відсутність фінансування ГУ ПФУ в Луганській області не доведена документально, не надано доказів вчинення будь-яких дій на отримання фінансування для виконання судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача з посиланням на норми Закону України «Про виконавче провадження» просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (арк. спр. 37-42).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Постановою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 01.12.2017 у справі № 180/1843/17 адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2016 року та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум, встановлено строк, тривалістю один місяць, для подання Головним управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Марганецького міського суду Дніпропетровської області звіту про виконання постанови суду (арк. спр. 83-85).
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2018 зазначену постанову залишено без змін (арк. спр. 86-89).
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень постанова у справі № 180/1843/17 набрала законної сили 13.03.2018.
02.04.2018 стягувачем отримано виконавчий лист № 2-а/180/80/2017 (180/1843/17) (арк. спр. 44).
Постановою від 11.04.2018 старшим державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області відкрито виконавче провадження ВП № 56144914 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-180/80/2017, виданого 02.04.2018 Марганецьким міським судом Дніпропетровської області про зобов'язання ГУ ПФУ у Луганській області вчинити дії, передбачені порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2016 року та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум (арк. спр. 8).
Зазначену постанову отримано ГУ ПФУ в Луганській області 17.04.2018, вх. № 300/03-27 (арк. спр. 7).
Листами від 24.04.2018 № 5262/03-1 та від 23.05.2018 № 6613/07 позивачем було надано управлінню державної виконавчої служби пояснення щодо виконання судового рішення по справі № 180/1843/17. Перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно довідки від 21.03.2018 № 4761-ЛК було проведено 27.03.2018 (арк. спр. 9-10, 11,12,51,52).
16.05.2018 до ГУПФУ в Луганській області надійшов лист від 14.05.2018 № 216-ЛК, у якому зазначалася, що довідку від 21.03.2018 № 4761-ЛК слід вважати недійсною у зв'язку із виявленою в ній помилкою та надавалася нова довідка від 11.05.2018 № 6754 (арк. спр. 13,14).
У зв'язку із зазначеним пенсія ОСОБА_2 була перерахована і у червні 2018 року виплачена у новому розмірі (арк. спр. 56,57,58).
Постановою старшого державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області Старовойтової В.В. від 25.05.2018 ВП № 56144914 накладено штраф на ГУПФУ в Луганській області за невиконання судового рішення по справі № 180/10843/17 на користь держави в розмірі 5100,00 грн (арк. спр. 6,60).
Оскаржувана постанова отримана позивачем 11.07.2018 за вх. № 2245-41 (арк. спр. 5).
Постановою головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області від 08.08.2018 накладено на боржника - ГУПФУ в Луганській області штраф на користь держави в розмірі 10200 грн (арк. спр 68).
14.08.2018 № 5914 відповідачем направлено до Сєвєродонецького відділу поліції ГУНП у Луганській області повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, у якому останній просив вирішити питання про притягнення посадових осіб ГУ ПФУ в Луганській області до кримінальної відповідальності за ухилення від виконання рішення суду (арк. спр. 69-72).
Листами від 10.08.2018 № 10727/03-01 та від 26.08.2018 № 11516/03-01, позивач зазначив, що на виконання постанови Марганецького районного суду Дніпропетровської області у справі № 180/1843/17 ГУПФУ в Луганській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 відповідно до довідки про грошове забезпечення від 11.05.2018 № 6757-ЛК. Пенсію у новому розмірі з доплатою з 01.01.2018 ОСОБА_2 отримав у квітні 2018 року. Решта суми доплати по проведеному перерахунку буде виплачено в терміни відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103. Додатково позивач зазначив, що пунктом 3 Постанови № 103 передбачено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету (арк. спр. 73,77).
Вирішуючи справу по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
Надаючи оцінку доводам позивача про те, що відсутня можливість виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_2 в повному обсязі через відсутність фінансування, суд зазначає таке.
Положеннями статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини другої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Також згідно із статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону України «Про виконавче провадження», зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
З аналізу викладеної норми слідує, що негативні наслідки у вигляді накладення штрафу за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення настають за умови його невиконання без поважних причин.
Приписами абзацу другого пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 визначено, що Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами) (підпункти 2, 4 пункту 4 вказаного Положення).
Отже, невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Даний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18).
Щодо доводів відповідача про неможливість застосування такої практики Верховного Суду, оскільки відсутність фінансування не доведена документально, суд зауважує, що згідно з листом ПФУ від 16.07.2018 № 22434/23-21, який міститься в матеріалах виконавчого провадження, ПФУ сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та направив її до Міністерства соціальної політики України як до головного розпорядника бюджетних коштів, вчинивши всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій (арк.спр. 74-76).
Також суд зазначає, що у виконавчому листі від 01.12.2017, виданому Марганецьким міським судом Дніпропетровської області у справі № 180/1843/17, міститься зобов'язання ГУПФУ в Луганській області вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2016, та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум (арк.спр. 44).
До набрання чинності судовим рішенням у справі № 180/1843/17, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ № 103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції та внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Головним управлінням ПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2018 у відповідності з довідкою, наданою ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області 21.03.2018 № 4761-ЛК, та у повній відповідності до вимог діючих нормативно - правових актів - Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103, зокрема, визначено суму заборгованості з пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 та встановлено порядок її виплати, визначений постановою № 103 (арк.спр. 56, 57, 58).
Також після здійсненого перерахунку позивачем здійснено виплату перерахованої пенсії у відповідності до порядку, визначеного постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зважаючи на те, що в резолютивній частині рішення суду не зазначено порядку і способу виконання цього рішення, не йдеться про одноразову виплату (стягнення) заборгованості з пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017, та з врахуванням чинної постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, тобто чинного підзаконного нормативно - правового акта, не застосовувати який орган УПФУ не вправі, та який визначає порядок виплати перерахований пенсій, в межах спірних правовідносин відсутні підстави для накладення штрафу за невиконання судового рішення, оскільки воно виконується позивачем у відповідності з вимогами чинного на теперішній час законодавства.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Посилання відповідача на те, що 06.07.2018 на адресу відділу надійшла заява від ГУ ПФУ в Луганській області від 03.07.2018 № 8640/07, з якої встановлено, що боржнику стало відомо згідно з даними АСВП про винесення державним виконавцем постанови від 25.05.2018 про накладення штрафу, суд оцінює критично, оскільки з матеріалів справи вбачається, що оскаржувана постанова отримана позивачем 11.07.2018 (арк.спр.5,6), лише ознайомившись зі змістом цієї постанови позивач мав змогу оскаржити її до суду.
Позовну заяву направлено поштою до Марганецького міського суду Дніпропетровської області 18.07.2018 (арк.спр. 16), тобто строк звернення до суду з даним позовом позивачем не пропущено.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1762,00 грн згідно з платіжним дорученням від 30.08.2018 № 351 (арк.спр. 30).
В межах спірних правовідносин суб'єктом владних повноважень є відповідач, правомірність рішення якого оскаржено позивачем - учасником виконавчого провадження.
Таким чином, витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГТУЮ у Луганській області, структурним підрозділом якого є відповідач.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 25.05.2018 про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 56144914.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Луганській області (код ЄДРПОУ 34941884, 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська