Рішення № 76470511, 04.09.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
806/2980/18
Номер документу
76470511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2018 року м.Житомир справа № 806/2980/18

категорія 8.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попова О. Г.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю:

представників позивача Жмаченко Т.В., Лось С.І.,

представників відповідача Атрюх А.К., Синицької Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Коростенський кар'єр" до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.03.2018 №0007231404,

встановив:

Акціонерне товариство "Коростенський кар'єр" звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 30.03.2018 №0007231404, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 344 100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 26.02.2018 по 02.03.2018 Головним управління Державної фіскальної служби у Житомирській області проводилася документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ "Коростенський кар'єр" (на момент звернення з позовом найменування підприємства змінено на Акціонерне товариство "Коростенський кар'єр") з питань не подання в установлений законом строк звіту про контрольовані операції за 2013 звітний рік. За результатами перевірки відповідачем складено акт № 293/06-30-14-04/00292422 від 07.03.2018 та встановлені порушення податкового законодавства, на підставі якого складено податкове повідомлення рішення № 0007231404 від 30.03.2018 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 344 100,00 грн. Позивач не погоджується із податковим повідомлення-рішенням та просить його скасувати, оскільки документальна позапланова невиїзна перевірка була здійснена за період, який вже перевірявся. Так, на підставі наказу Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області №108 від 31.01.2017 була проведена планова виїзна документальна перевірка ПАТ "Коростенський кар'єр" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2014 по 31.12.2016, у тому числі досліджувались питання проведення платником податків господарських операцій, які відповідають критеріям контрольованих операцій.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 22.06.2018 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання у справі на 24.07.2018 о 10:00.

Відповідач у строк та в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надіслав до відділу документального забезпечення суду відзив на позовну заяву вих. №999/06-30-10-03 від 23.07.2018, відповідно до змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Зазначив, що фахівцями Головного управління ДФС у Житомирській області проведена документальна позапланова невиїзна переярка ПАТ "Коростенський кар'єр" щодо неподання звіту про контрольовані операції за 2013 рік. Перевірку проведено на підставі пп.78.1.2, пп.78.1.15 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010. На підставі акту перевірки від 07.03.2018 № 293/06-30-14-04/00292422 прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.03.2018 № 0007231404, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 344 100,00 грн. за неподання платником податків звіту про контрольовані операції за 2013 рік, відповідальність за яке передбачено п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями). Під час проведення перевірки, встановлено, що загальний обсяг господарських операцій платника податків з ТОВ "Атенор" (ИНН 7714169333, Російська Федерація), проведених у 2013 звітному році складає 57 245 516,00 грн., що перевищує: 50 мільйонів гривень (без урахування ПДВ), та відповідає вартісному критерію визнання операцій контрольованими, визначеному пп.39.2.1.4 п.39.2 ст.39ПКУ (у редакції, що діяла до 01.01.2015 року). А тому, за неподання (несвоєчасне подання) до Державної фіскальної служби України платником податків звіту про проведені ним контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 Кодексу до ПАТ "Коростенський кар'єр" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 344 100,00 грн у відповідності до п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України.

24 липня 2018 року в судовому засіданні вказана справа не слухалась, у зв'язку з перебуванням головуючого судді у щорічній оплачуваній відпустці. Наступне судове засідання призначено на 07.08.2018 о 10:40.

30 липня 2018 року через відділ документального забезпечення суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив № 1609 від 2.07.2018.

Представником відповідача 07.08.2018 через відділ документального забезпечення суду було подано заперечення на відповідь на відзив на адміністративний позов №1066/06-30-10-03 від 07.08.2018.

В підготовче судове засідання, призначене на 07.08.2018 прибули представник позивача та представники відповідача. Протокольною ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 закрито підготовче провадження у справі та здійснено перехід до розгляду справи по суті 27.08.2018 о 11:20, про що засвідчено секретарем судового засідання в протоколі судового засідання (а.с.100-102).

В судовому засідання 27.08.2018 оголошено перерву до 04.09.2018 о 10:00 (а.с.109-111).

В судове засідання призначене на 04.09.2018 прибули представники позивача та представники відповідача.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники відповідача проти заявлених позовних вимог заперечували у повному обсязі та просили відмовити у задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства "Коростенський кар'єр" з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДФС у Житомирській області від 21.02.2018 № 404, згідно із пп. 78.1.2, пп. 78.1.15 п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Публічного акціонерного товариства "Коростенський кар'єр" з питань не подання звіту про контрольовані операції за 2013 звітний рік.

Результати перевірки оформлені актом від 07.03.2018 №293/06-30-14-04/00292422, в якому встановленні порушення позивачем, підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки товариством не подані звіт про контрольовані операції за звітний період 2013 року (а.с.22-25).

На підставі вищевказаного акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.03.2018 № 0007231404, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 344 100,00 грн. за неподання платником податків звіту про контрольовані операції за 2013 рік, відповідальність за яке передбачено п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями).

Публічним акціонерним товариством "Коростенський кар'єр" 11 квітня 2018 року до Державної фіскальної служби України подано скаргу на податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 30.03.2018 №0007231404 (а.с.11-13).

27 квітня 2018 року рішенням Державної фіскальної служби України № 15068/6/99-99-11-03-01-25 від 27.04.2018 продовжено строк розгляду скарги позивача до 11.06.2018 включно.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 07.06.2018 №19664/6/99-99-11-03-01-25 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги позивача без задоволення (а.с.15-16).

Не погоджуючись із податковим повідомленням - рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що згідно пп. 39.2.1.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України, контрольованими операціями є господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами-нерезидентами.

Положеннями пп. 39.2.1.4 п. 39.2 ст. 39 ПК України встановлено, що господарські операції, передбачені у підпунктах 39.2.1.1 і 39.2.1.2 цієї статті, визнаються контрольованими за умови, що загальна сума таких операцій платника податків з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний звітний календарний рік.

За приписами підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, для цілей цього Кодексу, контрольованими операціями є господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - резидентами, які сплачують податок на прибуток підприємств та/або податок на додану вартість за іншою ставкою, ніж базова (основна), що встановлена відповідно до цього Кодексу, станом на початок податкового (звітного) року.

Як встановлено судом та не спростовується сторонами, позивач у 2013 році здійснював господарські операції з Товариством з обмеженою відповідальністю "Атенор" (далі - ТОВ "Атенор") (ИНН 7714169333, Російська Федерація), який є нерезидентом - пов'язаною з платником податків особою.

Компанія "Unigran Group S.A." (Люксембург) є 100% учасником компанії "Mining Company Limited" (НЕ294917, Кіпр), яка в свою чергу володіла 58,29% цінними паперами (акціями) ПАТ "Коростенський кар'єр" за відповідний рік.

Також, Компанія "Unigran Group S.A." (Люксембург) у звітному 2013 році була 100% учасником ТОВ "Атенор" відповідно до виписки з ЕГРЮЛ (РФ) від 20.05.2014 №5/10.

Загальний обсяг господарських операцій платника податків з ТОВ "Атенор", проведених у 2013 звітному році складає 57 245 516,00 грн.

Тобто, впродовж 2013 року проведені господарські операції між ПАТ "Коростенський кар'єр" та ТОВ "Атенор" перевищують 50 мільйонів гривень та відповідають вартісному критерію визнання операцій контрольованими.

Крім того, Головним управління Державної фіскальної служби у Житомирській області направлено запит від 27.10.2017 №5313/6/06-30-14-04-10 до ПАТ "Коростенський кар'єр" з проханням надати пояснення та документальне підтвердження причин неподання звіту про контрольовані операції, здійснені підприємством протягом 2013 року, зокрема документи, які підтверджують або спростовують критерії віднесення господарських операцій між ПАТ "Коростенський кар'єр" та ТОВ "Атенор".

Проте, ПАТ "Коростенський кар'єр" надано відповідь від 10.11.2017 за №1617, в якій зазначено, що у товариства відсутній обов'язок подавати звіт про контрольовані операції за 2013 рік, у зв'язку з тим, що сума операцій за 2013 рік з ТОВ "Атенор" не була більшою ніж 50 мільйонів гривень. Будь - яких підтверджуючих документів ПАТ "Коростенський кар'єр" до вищевказаної відповіді не додано.

Неподання (несвоєчасне подання) до Державної фіскальної служби України платником податків звіту про проведені ним контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 Кодексу є порушенням податкового законодавства, відповідальність за яке передбачено п. 120.3 ст. 120 Кодексу.

Пунктом 3.5. розділу III Порядку складання звіту про контрольовані операції затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України №669 від 11.11.2013 "Про затвердження форми та Порядку складання звіту про контрольовані операції" (чинного ви день подачі звіту) передбачає, що у графі 5 звіту про контрольовані операції зазначається вартісний показник загальної суми здійснених операцій платника податків з кожним контрагентом протягом звітного періоду, який відповідає вартісному критерію згідно з підпунктом 39.2.1.4 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 3.6. Порядку складання звіту про контрольовані операції, у графі 6 звіту про контрольовані операції зазначається вартісний показник загальної суми здійснених контрольованих операцій платника податків з кожним контрагентом протягом звітного періоду.

В установлений законодавством термін та станом на 02.03.2018 (дату проведення перевірки) позивачем звіт про контрольовані операції за 2013 рік до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику не надано.

Суд зазначає, що законодавством, а саме положеннями пп. 39.2.1.4 п. 39.2 ст. 39 ПК України встановлено, що загальна сума операцій платника податків з кожним контрагентом обраховується за звітний календарний рік, а тому твердження позивача що в 2013 році обрахування суд по господарським операціям з пов"язаними особами необхідно проводити лише за період з 01.09.2013 р. по 31.12.2013р. не відповідає дійсності.

Отже, суд вважає, що ПАТ "Коростенський кар'єр" допущено порушення пп.39.4.2 ст.39 Податкового кодексу України щодо строків складання та надання звіту про контрольовані операції за 2013 рік до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику з урахуванням ПКУ.

Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена п. 120.3 ст. 120 ПКУ, відповідно до якої, неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або не включення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу у розмірі:

- 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції;

- 1 відсоток суми контрольованих операцій, не задекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі не задекларовані контрольовані операції;

- 3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення.

При цьому, судом враховано, що у відповідності до висновків Конституційного Суду України, наведених в його рішенні від 09.02.1999 № 1/99-рп, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Таким чином, з аналізу вищезазначених норм Податкового кодексу України вбачається обов'язок контролюючого органу застосувати за порушення платником податку граничного строку подання звіту про контрольовані операції відповідальність у вигляді штрафної (фінансової) санкції у розмірі, передбаченому п. 120.3 ст. 120 Кодексу, у редакції, чинній саме на день прийняття рішень про застосування такої штрафної (фінансової) санкції.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення № 0007231404 від 30.03.2018, яким позивачеві визначено суму штрафних санкцій.

Щодо посилань представника позивача на те, що документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ "Коростенський кар'єр", оформлена актом від 07.03.2018 №293/06-30-14-04/00292422, була призначена всупереч нормам статті 78 Податкового кодексу України, вона здійснена за період, який вже перевірявся (акт від 27.03.2017 № 147/06-30-14-01/00292422), то суд не приймає їх до уваги, так як предметом розгляду даної справи є правомірність нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) позивачу, оформленої актом від 07.03.2018 № 293/06-30-14-04/00292422, яка проводилалась з питань неподання звіту про контрольовані операції за 2013 рік, а перевіркою, оформленою актом від 27.03.2017 № 147/06-30-14-01/00292422 (а.с. 26-32), охоплювався період з 01.01.2014 по 31.12.2016.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Позивач не обґрунтував правомірність заявлених позовних вимог, натомість відповідач довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Отже, враховуючи сукупність встановлених вище обставин справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Коростенський кар'єр" (вул. Сосновського, 67, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11500. ЄДРПОУ 00292422) до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003. ЄДРПОУ 39459195) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.03.2018 №0007231404 - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 13 вересня 2018 року

Головуючий суддя О.Г. Попова