
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1782/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача Мельничук Т.С.,
представника відповідача Трофимюка П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Турійського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Турійський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (далі - Турійський районний сектор УДМСУ у Волинській області, позивач) звернувся з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області, відповідач) про визнання неправомірними дій державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області Трофимюка П.В. щодо відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 від 22.08.2018 року та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 від 22.08.2018 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 22.08.2018 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Трофимюком П.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 від 22.08.2018 року з примусового виконання виконавчого листа №733/2017 від 13.11.2017 року, виданого Волинським окружним адміністративним судом на виконання постанови цього суду від 31.08.2017 року по справі №803/941/17, якою зобов'язано Турійський районний сектор Державної міграційної служби у Волинській області (боржник) оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки.
Позивач просить визнати неправомірними дії державного виконавця та скасувати оскаржувану постанову про відкриття виконавчого провадження від 22.08.2018 ВП №57059048 з тих підстав, що виконавче провадження відкрито з порушенням вимог Закону України "Про виконавче провадження". Вказує на те, що Турійський районний сектор УДМСУ у Волинській області не є юридичною особою та об'єктом владних повноважень, не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та не має кодів економічної класифікації видатків та реквізитів рахунків, з яких можливе списання коштів, визначених у виконавчому документі, що унеможливлює стягнення з боржника грошових коштів та виконання постанови державного виконавця. Звертає увагу на те, що державним виконавцем невірно вказано дані про боржника, які не належить зазначеному боржнику, оскільки боржником може бути лише юридична особа.
На підставі наведеного позивач вважає, що виконавчий лист №733/2017 від 13.11.2017 року, який виданий Волинським окружним адміністративним судом не відповідає вимогам пунктів 3, 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки в ньому не зазначено повне найменування юридичної особи - боржника та його ідентифікаційний код, вказаний у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а тому такий виконавчий документ підлягає поверненню стягувачу.
Також позивач вказує на відсутність об'єктивної можливості виконати рішення суду, оскільки форма паспортної книжечки скасована на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 01.03.2018 року №161.
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає дії державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 від 22.08.2018 року неправомірними, а тому просить скасувати оскаржувану постанову про відкриття виконавчого провадження.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року відкрито провадження в даній справі, якою до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3.
У відзиві на позов від 11.09.2018 року вих. №04-8/5959 (а.с.43-46) представник відповідача не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що в порядку додержання вимог пунктів 3, 4 частини першої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі №733/2017 зазначено: повне найменування боржника, його місцезнаходження, ідентифікаційний код, а тому зазначений виконавчий лист відповідає вимогам статті 4 цього Закону. З огляду на це постанова про відкриття виконавчого провадження від 22.08.2018 року №57059048 по примусовому виконанню виконавчого листа №733/2017, виданого 13 листопада 2017 року Волинським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Турійського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки винесена відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та є обов'язковою до виконання. Крім того, вказує на те, що статтею 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення. Оскільки держава діє через утворені нею органи державної влади шляхом здійснення ними своїх повноважень, а специфікою даного виконавчого провадження є зобов'язання боржника - Турійського районного сектору Державної міграційної служби України у Волинській області як відокремленого територіального органу державної влади вчинити управлінські дії в межах наданих йому повноважень, а саме оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки, тому саме на цей територіальний підрозділ органу державної влади покладено обов'язок виконати рішення суду. У зв'язку з цим представник відповідача вважає, що позивач може бути боржником у даному виконавчому провадженні, а відсутність статусу юридичної особи за наявності повноважень здійснювати юридично значущі дії не може вважатися достатньою підставою для невиконання рішення суду, яке набрало законної сили.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмовому відзиві проти позову, просив у його задоволенні відмовити повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули у судове засідання, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх письмовими доказами, суд дійшов висновку, що позов в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Судом встановлено що, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Трофимюком П.В. 22 серпня 2018 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 з виконання виконавчого листа №733/2017, виданого Волинським окружним адміністративним судом 13 листопада 2017 року про зобов'язання Турійського районного сектору Державної міграційної служби у Волинській області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки (а.с.13-14). Постанова винесена державним виконавцем за заявою стягувача про примусове виконання вказаного виконавчого листа. Оскаржуваною постановою визначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів та стягнуто з боржника виконавчий збір у розмір 14892 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правовідносини у сфері примусового виконання судових рішень регулюються Законом України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404- VIII (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В силу положень пункту 1 частини першої статті 26 Закону №1404- VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження" встановлені вимоги до виконавчого документа, зокрема, відповідно до частини 1 цієї статті у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред'явлення рішення до виконання.
Крім того, цією статтею Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку та адреси електронної пошти.
Частиною 4 ст.4 Закону №1404-VIII встановлені підстави для повернення виконавчого документа стягувачу, відповідно до п.6 якої виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Позивач вважає, що виконавчий лист №733/2017, який виданий Волинським окружним адміністративним судом 13 листопада 2017 року не відповідає вимогам пунктів 3, 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження".
Як слідує з матеріалів справи, у виконавчому листі №733/2017 від 13 листопада 2017 року у графі "боржник" вказано Турійський районний сектор Державної міграційної служби у Волинській області, зазначено його місцезнаходження (адресу): 44800, Волинська обл., смт. Турійськ, майдан Центральний, 5, та вказано ідентифікаційний код згідно ЄДРПОУ - 37821586 (а.с.15-16).
У зв'язку з цим суд вважає, що виконавчий лист відповідає вимогам статті 4 Закону України "Про виконавче провадження". При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 15 Закону №1404-VIII боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення. В даному виконавчому документі боржником визначено орган державної влади, а саме Турійський районний сектор Державної міграційної служби у Волинській області, на який покладено обов'язок виконати судове рішення, яке набрало законної сили.
Абзацом 5 пункту 4 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року №512/5, передбачено, що Відділу примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підвідомчі рішення, за якими боржниками є територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, місцеві прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.
Оскільки Турійський районний сектор Державної міграційної служби України у Волинській області є територіальним підрозділом органу державної влади, а саме є територіальним підрозділом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, про що свідчить пункт 1.1 розділу І Положення про Турійський районний сектор Державної міграційної служби України у Волинській області, що затверджене наказом Управління ДМС України у Волинській області від 05.05.2017 року №32 (а.с.20-25), тому позивач може бути вказаний боржником у вищезазначеному виконавчому документі та виконавчому провадженні зі сторони держави, оскільки є органом державної влади, що наділений відповідними владними повноваженнями, незалежно від того, чи є він самостійною юридичною особою чи ні. Так, відповідно до пункту 2.2 розділу ІІ цього Положення до основних завдань Турійського районного сектору Управління ДМС України у Волинській області належить реалізація на території Турійського РС державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб та інших визначених законодавством категорій мігрантів. Відтак, саме на цей орган державної влади покладено повноваження, пов'язані з оформленням та видачею паспорта громадянина України на відповідній території, в тому числі і оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки на підставі рішення суду за виконавчим листом №733/2017 від 13.11.2017 року. Отже, відсутність реєстрації позивача в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридичною особою не позбавляє останнього від виконання покладених на нього державою завдань, в тому числі і обов'язку виконання ним рішення суду, яке набрало законної сили. Враховуючи те, що Турійський районний сектор Управління ДМС України у Волинській області не є окремою юридичною особою, а входить до складу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області як територіальний підрозділ, тому у виконавчому листі вказано саме код ЄДРПОУ даної юридичної особи, яка є юридичною особою публічного права, про що свідчить Положення про Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, затвердженого наказом Державної міграційної служби про Управління Державної міграційної служби України від 18.07.2011 року №28 (а.с.26-30) та підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.04.2017 року (а.с.31).
За таких обставин суд вважає, що виконавчий лист №733/2017 від 13.11.2017 року відповідає вимогам статті 4 Закону України "Про виконавче провадження", а тому у державного виконавця не було підстав для повернення виконавчого документа стягувачу.
Як зазначено у цьому виконавчому листі, судове рішення набрало законної сили 26 жовтня 2017 року.
Відповідно до частини 2, 4 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку встановленому законом.
Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами (ч.1 ст.370 КАС України).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, а саме: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-VIII).
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Суд не бере до уваги твердження позивача про неможливість виконання рішення суду, оскільки позивачем не надано будь-яких доказів вжиття відповідних заходів на його виконання. При цьому, наведені позивачем обставини не є підставою для невжиття державним виконавцем заходів для примусового виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Волинській області Трофимюком П.В. правомірно, з дотримання вимог чинного законодавства, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 від 22.08.2018 року.
Відповідно частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач довів правомірність дій під час винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 від 22 серпня 2018 року
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, в зв'язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про виконавче провадження", суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Турійського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57059048 від 22 серпня 2018 року відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя В.Д. Ковальчук