
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1545/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько - Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Нововолинсько - Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Нововолинсько - Іваничівське ОУПФУ Волинської області, відповідач) про визнання дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального страхового стажу за Списком №1 для перерахунку призначеної пенсії періоди роботи грудень 2010 року та з липня 2016 року по червень 2018 року неправомірними та зобов'язання зарахувати до спеціального страхового стажу за Списком №1 періодів роботи грудень 2010 року та з липня 2016 року по червень 2018 року на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату такої пенсії з врахуванням даного спеціального страхового стажу, починаючи з 17.07.2018.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.08.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (а. с. 1).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.07.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням стажу роботи. Проте листом від 31.07.2018 № 165/Л-01 йому було відмовлено у зарахуванні до страхового стажу період роботи з 01.07.2016 по 31.05.2018 для перерахунку раніше призначеної пенсії, з тих підстав, що ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" не сплачено за нього єдиний соціальний внесок за вказаний період.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачували страхові внески за нього, а сам факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу у період роботи грудень 2010 року, та липень 2016 року-червень 2018 року.
Враховуючи вищенаведене, просив позов задовольнити повністю.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що за періоди роботи з 01.07.2016 по 31.05.2018 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків, що не дало можливості зарахувати ці періоди до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2011 по теперішній час виконує гірничі підземні роботи за професією гірник з ремонту гірничих виробок у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", що підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17.07.2018 № 136 (а.с. 15).
Як слідує з матеріалів справи, 17.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" (а.с. 7).
Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ Волинської області листом від 31.07.2018 № 165/Л-01 повідомило позивача про те, що з 01.08.2018 після проведеного перерахунку для обчислення пенсії враховано: страховий стаж 40 років 05 місяців 06 днів за періоди роботи з 10.08.1976 по 30.06.2016, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 5 років, коефіцієнт страхового стажу становить 0,40417; середньомісячний заробіток у розмірі 4383,27 грн., що обчислений за період з 01.07.2000 по 28.02.2015 згідно з даними персоніфікованого обліку,коефіцієнт заробітку становить 1,16440 з використанням середнього заробітку по народному господарству за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. Розмір пенсії становить з 01.08.2018 1825,29 грн., в тому числі: 1771,59 грн. - розмір пенсії за віком та 53,70 грн. - доплата за понаднормовий стаж (5 років). Одночасно повідомлено, що періоди роботи з 01.07.2016 по 31.05.2018 не зараховані до страхового стажу позивача у зв'язку з відсутністю інформації про сплату страхових внесків у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с. 8).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 за період роботи з липня 2016 року по червень 2018 року у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" була нарахована та виплачена заробітна плата, що підтверджується відповідними довідками від 09.08.2018 № 1328/7.2.4/01-19 та № 1329/7.2.4/01-19 (а. с. 10-11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV - застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує з листа відповідача від 31.07.2018 №165/Л-01, останній відмовляючи позивачу в зарахуванні до страхового стажу для перерахунку пенсії періоду роботи з 01.07.2016 по 31.05.2018 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" виходив з того, що останнім не сплачено страхові внески за вказаний період.
З такими твердженнями суд не погоджується, враховуючи наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу в період з липня 2016 року по червень 2018 року у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
При цьому, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за період з липня 2016 року по червень 2018 року у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу період його роботи з 01.07.2016 по 31.05.2018 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля".
Проаналізувавши вищенаведене суд зазначає, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що з липня 2016 року по червень 2018 року ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача період його роботи з 01.07.2016 по 31.05.2018 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" та не проводити перерахунок призначеної позивачу пенсії.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання дій неправомірними належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до спеціального страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з липня 2016 року по червень 2018 року (врахувавши при цьому, що на момент звернення позивача до відповідача 17.07.2018 року із заявою про перерахунок пенсії заробітна плата за липень 2018 року нарахована ще не була).
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до спеціального страхового стажу періоди роботи з липня 2016 року по червень 2018 року у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного спеціального страхового стажу, також належить задовольнити з 17.07.2018 (тобто, з дня звернення позивача за проведенням перерахунку).
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до спеціального страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи позивача грудень 2010 року та зобов'язання зарахувати даний період до спеціального страхового стажу для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного спеціального страхового стажу, то вона до задоволення не підлягає, враховуючи наступне.
Як слідує з листа відповідача від 31.07.2018 № 165/Л-01, ОСОБА_1 з 01.08.2018 після проведеного перерахунку для обчислення пенсії враховано страховий стаж 40 років, 05 місяців 06 днів за періоди роботи з 10.08.1976 по 30.06.2016, в тому числі і додаткові роки за Списком №1 - 05 років, коефіцієнт страхового стажу становить 0,40417; середньомісячний заробіток в розмірі 4383,27 грн., що обчислений за період з 01.07.2000 по 28.02.2015. Розмір пенсії включає доплату за понаднормовий стаж (5 років).
Отже, з наведеного слідує, що до страхового стажу позивача для здійснення перерахунку призначеної пенсії відповідачем вже враховано період його роботи - грудень 2010 року, тому така вимога є безпідставною та до задоволення не підлягає.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 704,80 грн., який сплачений відповідно до квитанції від 08.08.2018 № 31 (а. с. 2).
Керуючись статтями 243-246, 250, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Нововолинсько - Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до спеціального страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з липня 2016 року по червень 2018 року.
Зобов'язати Нововолинсько - Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати до спеціального страхового стажу ОСОБА_1 з липня 2016 року по червень 2018 року у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням даного страхового стажу, з 17 липня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (45400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Відповідач: Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 40442724).
Суддя Р.С. Денисюк