
Код суду 233 № 233/3442/18
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2018 року м.Костянтинівка
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого судді Стадченко О.В., при секретарі Кравцовій Л.О., за участю прокурора Топалової Г.В., захисника Даншина С.О., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднаний эадміністративний матеріал, який надійшов з МРВ №4 (м. Бахмут) управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьку, громадянки України, яка має вищу освіту, одруженої, працюючої на посаді головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго», яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2,
- за ст. 172-6 ч.2 КУпАП, якій роз'яснені права відповідно до ст.ст.10, 63 Конституції України та ст.268 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, згідно наказу № 127к від 10.06.2003 року прийнято на посаду головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Відповідно до п. 1.1., п.2.1 Статуту ОКП «Донецьктеплокомуненерго» - обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні Донецької обласної ради та є юридичною особою публічного права.
Згідно п.п.«з» п.3.1. посадової інструкції головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго», з якою ознайомлена ОСОБА_2, здійснюючи організацію бухгалтерського обліку підприємства, головний бухгалтер підписує разом з керівником підприємства документи, що є підставою для приймання передачі товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів.
Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч.1 ст. № Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП ОСОБА_2, перебуваючи на посаді головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго», є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_2, будучи, відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» особою, зазначеною підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язана у разі суттєвої зміни у майновому стані, а саме отримання нею доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна, письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб- сайті Національного агентства.
Згідно довідки про виплату грошових коштів з лютого 2017 року по травень 2018 року ОСОБА_2 11 квітня 2017 року виплачені відпускні у розмірі 20500 грн. 00 коп. та матеріальна допомога в розмірі 80 500 грн. 00 коп., а всього 101000 грн. 00 коп.
Згідно з офіційною відповіддю голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н. М. від 02.03.2017 № 93-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України, щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Разом з цим, відповідно до інформації, розміщеної в Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_2, перебуваючи на посаді головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго», без поважних причин до теперішнього часу не подала повідомлення про суттєві зміни майнового стану про отримання 11 квітня 2017 року доходу у вигляді заробітної плати, а саме: відпускних у розмірі 20500 грн. 00 коп. та матеріальної допомоги в розмірі 80 500 грн. 00 коп., що разом складає 101000 грн. 00 коп., яке повинна була подати протягом десяти днів, тобто до 22 квітня 2017 року.
Також, згідно довідки про виплату грошових коштів з лютого 2017 року по травень 2018 року ОСОБА_2 14 березня 2018 року виплачена премія у розмірі 93300 грн. 00 коп.
При цьому, відповідно до інформації, розміщеної в Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_2, перебуваючи на посаді головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго», несвоєчасно 13 червня 2018 року о 19 годині 34 хвилини, тобто поза межами встановленого десятиденного терміну подачі декларації, без поважних причин подала повідомлення про суттєві зміни майнового стану про отримання 14 березня 2018 року доходу у вигляді заробітної плати, а саме: премії у розмірі 93300 грн. 00 коп., яке повинна була подати протягом десяти днів, тобто до 24 березня 2018 року.
Крім того, згідно довідки про виплату грошових коштів з лютого 2017 року по травень 2018 року ОСОБА_2 19 квітня 2018 року виплачені відпускні у розмірі 28200 грн. 00 коп. та матеріальна допомога в розмірі 93 350 грн. 00 коп., що складає 121550 грн. 00 коп.
Водночас, відповідно до інформації, розміщеної в Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_2, перебуваючи на посаді головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго», несвоєчасно 13 червня 2018 року о 19 годині 34 хвилини, тобто поза межами встановленого десятиденного терміну подачі декларації, без поважних причин подала повідомлення про суттєві зміни майнового стану про отримання 19 квітня 2018 року доходу у вигляді заробітної плати, а саме: відпускних у розмірі 28200 грн. 00 коп. та матеріальної допомоги в розмірі 93350 грн. 00 коп., що разом складає 121550 грн. 00 коп. яке повинна була подати протягом десяти днів, тобто до 30 квітня 2018 року.
В судовому засіданні ОСОБА_2 не заперечувала проти об'єднання справ відносно неї в одне провадження. Вину у вчиненні правопорушень не визнала та пояснила, що дійсно працює на посаді головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Вона, як суб'єкт декларування, подавала щорічну декларацію за 2017 рік у встановлені законом строки. Вважає, що ч.2 ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції» не містить чіткого визначення поняття «суттєвих змін у майновому стані», у зв'язку з чим, вона не знала, що заробітна плата охоплюється цим поняттям, тому по заробітній платі за квітень 2017 року вона взагалі не подавала повідомлення про суттєві зміни, а по заробітній платі за березень 2018 року та квітень 2018 року подала 13 червня 2018 року, оскільки деякі працівники підприємства почали казати про необхідність заповнення у даному випадку декларацій, у зв'язку з чим вона прочитала відповідні роз'яснення з цього приводу та зрозуміла про необхідність їх заповнення. Листи уповноваженої особи з антикорупційної програми ОКП «Донецьктеплокомуненерго» Дибова О.В. з роз'ясненнями щодо заповнення декларацій відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» приходили з запізненням. Вважає, що оскільки вона не мала умислу на неподання вказаних повідомлень та стаття закону не містить чітких формулювань про те, що слід вважати «суттєвими змінами у майновому стані», крім того відсутні будь-які наслідки порушення, то у даному випадку необхідно застосувати статтю 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в розумінні якої, норма закону повинна бути чітко сформульована, що дає змогу людині керуватися нею у своїх діях, інакше особа не повинна нести відповідальність за вчинене. Зазначила, що в періоди часу з 14 квітня 2017 року по 28 квітня 2017 року вона перебувала на відпочинку за кордоном, в інші періоди з 14 березня 2018 року по 24 березня 2018 року та 19 квітня 2018 року по 30 квітня 2018 року ніяких проблем, які б перешкоджали заповненню повідомлення вона не мала, на лікарняному не перебувала, за межі держави не виїжджала, мала доступ до мережі Інтернет. Просить закрити провадження по справі за відсутністю події і складу адміністративних правопорушень.
Захисник в судовому засіданні просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю події і складу адміністративних правопорушень, оскільки надані суду матеріали свідчать про відсутність умислу у діях ОСОБА_2 на вчинення вказаних адміністративних правопорушень.
Прокурор в судовому засіданні не заперечувала проти об'єднання справ в одне провадження та обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративних корупційних правопорушень підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_2 ознак корупційних діянь, передбачених ч.2 ст.172-6 КУпАП. Просить суд притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень. В своїх запереченнях проти доводів ОСОБА_2 і захисника зазначила, що остання як особа, на яку поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» повинна була знати про необхідність повідомлення НАЗК про суттєві зміни в майновому стані. Відповідно до Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Заслухавши думку прокурора і захисника, пояснення ОСОБА_2, дослідивши надані суду матеріали, суд вважає, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень за ч.2 ст. 172-6 КУпАП за фактом несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни майнового стану є доведеною, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, оскільки вказані правопорушення вчинені однією і тією ж особою - ОСОБА_2 і підлягають одночасному розгляду судом, зазначені справи слід об'єднати в одне провадження, відповідно до ст.36 КУпАП з присвоєнням №233/3442/18 (провадження №3/233/1090/2018).
Згідно наказу № 127к від 10.06.2003 року, ОСОБА_2 прийнято на посаду головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго».
Відповідно до п. 1.1., п.2.1 Статуту ОКП «Донецьктеплокомуненерго» - обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні Донецької обласної ради та є юридичною особою публічного права.
Згідно з п.п.«з» п.3.1. посадової інструкції головного бухгалтера ОКП «Донецьктеплокомуненерго», з якою ознайомлена ОСОБА_2, здійснюючи організацію бухгалтерського обліку підприємства, головний бухгалтер підписує разом з керівником підприємства документи, що є підставою для приймання передачі товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів.
Відповідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до листа уповноваженого з антикорупційної програми ОКП «Донецьктеплокомуненерго» Дибова О.В. №юр/140 від 19 січня 2017 року роз'яснені положення ЗУ «Про запобігання корупції» щодо подання електронних декларацій за 2016 рік, та його порядок.
Згідно з телефонограмою № 725 від 19 квітня 2017 року уповноваженої особи з антикорупційної програми ОКП «Донецьктеплокомуненерго» Дибова О.В. керівництву ОКП «Донецьктеплокомуненерго» повторно нагадується про необхідність та строки подання щорічної електронної декларації, а також наслідки неподання або несвоєчасного її подання, та про необхідність попередження про вищевказане підлеглих працівників, яких стосується декларування.
Відповідно до листа заступника генерального директора з правових питань Дибова О.В. №юр/3040 від 12 грудня 2017 року повідомлено про початок подання суб'єктами декларування щорічних електронних декларацій за 2017 рік.
Відповідно до листа уповноваженого з питань антикорупційної програми Дибова О.В. №юр/736 від 19 березня 2018 року надані роз'яснення щодо подання щорічної електронної декларації з 2017 рік, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані протягом 10 календарних днів та повідомлення у разі відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента, відповідно до ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції».
Згідно довідки про виплату грошових коштів з лютого 2017 року по травень 2018 року ОСОБА_2 виплачено: 11 квітня 2017 року - відпускні у розмірі 20500 грн. 00 коп. та матеріальна допомога в розмірі 80 500 грн. 00 коп., що складає 101000 грн. 00 коп.; 14 березня 2018 року - премія у розмірі 93300 грн. 00 коп.; 19 квітня 2018 року - відпускні у розмірі 28200 грн. 00 коп. та матеріальна допомога в розмірі 93 350 грн. 00 коп., що складає 121550 грн. 00 коп.
Згідно скриншоту з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_2 фактично повідомила НАЗК про суттєві зміни в майновому стані - 13 червня 2018 року о 19 годині 34 хвилини.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч.2 стаття 52 Закону України "Про запобігання корупції" у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб - сайті Національного агентства.
Відповідно до п. 66 розділу Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затверджене Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 11 серпня 2016 р. № 3, заробітна плата суб'єкта декларування вважається його доходом. Відповідно, якщо суб'єкт декларування отримав одноразовий дохід (у вигляді заробітної плати тощо) у розмірі, що перевищує 50 ПМ, встановлених для працездатних осіб на 1 січня року, коли такий дохід було отримано, то виникає обов'язок повідомити про це Національне агентство шляхом подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування.
Згідно з п. 64 розділу Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані вищевказаних роз'яснень порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089). Відповідно до пункту 6 Розділу II зазначеного Порядку, суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. 44 Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Виправлені повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування до Реєстру не подаються. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подаються винятково в електронній формі, їх паперова копія не подається. Електронна форма для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування затверджена рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016.
Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією під поважними причинами згідно даного роз'яснення слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб -сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
На думку суду, ОСОБА_2 в судовому засіданні не було подано жодного переконливого допустимого доказу щодо поважності причин несвоєчасності повідомлень про суттєві зміни у майновому стані. При цьому, суд не приймає до уваги, як поважність причини не виконання вимог Закону, посилання ОСОБА_2 про її перебування за межами України з 14 квітня 2017 року по 24 квітня 2017 року, оскільки обов'язок повідомлення про суттєві зміни в майновому стані у зв'язку з отриманням нею 11 квітня 2017 року відпускних і матеріальної допомоги в розмірі 101000 грн. 00 коп. виник 11 квітня 2017 року, тож на протязі 3 днів до від'їзду вона мала об'єктивну можливість повідомити НАЗК про суттєві зміни в майновому стані. Крім того, перебування ОСОБА_2 в щорічній відпустці з 24 квітня 2018 року по 04 травня 2018 року само по собі не є поважною причиною несвоєчасного повідомлення нею про суттєві зміни в майновому стані у зв'язку з отриманням 19 квітня 2018 року відпускних і матеріальної допомоги в розмірі 121550 грн. 00 коп.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання ОСОБА_2 і захисника про відсутність умислу на вчинення правопорушення, оскільки вона не знала про те, що у десятиденний термін з моменту придбання майна чи отримання доходу на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, вона зобов'язана була письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції, оскільки згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Тож, оцінивши досліджені докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 172-6 КУпАП - а саме несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Дотримуючись вимог ст. 33 КУпАП, при визначенні ОСОБА_2 виду адміністративного стягнення, враховуючи особу правопорушника; відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність; характер вчинених нею адміністративних правопорушень; та оцінивши в сукупності докази, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
З урахуванням положень п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на час ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, тобто 352 грн. 40 коп.
Керуючись ст.ст. 27, 33, 36, 40-1, 172-6 ч. 2, 283 КУпАП, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Справи про адміністративні правопорушення №233/3442/18 (провадження №3/233/1090/2018) відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст. 172-6 КУпАП, №233/3443/18 (провадження №3/233/1091/2018) відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст. 172-6 КУпАП та №233/3445/18 (провадження №3/233/1092/2018) відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст. 172-6 КУпАП об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний №233/3442/18 (провадження №3/233/1090/2018).
Визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень 00 копійок.
Штраф підлягає сплаті на розрахунковий рахунок р/р 31119106005058, отримувач - Костянтин.УК/м.Костячнтинівка/21081100, код за ЄДРПОУ - 37890775, МФО - 899998, банк - Казначейство України (ЕАП), ККДБ- 21081100, (символ звітності банку - 106).
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в дохід держави в сумі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок, який слід перерахувати на поточний рахунок 31213206005058, отримувач - Костянтин. УК/ м. Костянтинівка/22030101, код ЄДРПОУ - 37890775, банк отримувача ГУДКСУ Казначейство України (ел.адм.податків) МФО -899998, код класифікації і доходів бюджету - 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
На постанову може бути подана апеляційна скарга особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя: О.В.Стадченко