
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
30 серпня 2018 р. Справа №802/1925/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1,
третьої особи: Гуменюка А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці в порядку загального позовного провадження адміністративну справі за позовом:
ОСОБА_3
до Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес"
про скасування запису, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_3 до державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю " Жмеринське підприємство "Експрес" про скасування запису, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 01.11.2017 відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою суду від 08.12.2017, провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" про скасування запису, зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду, оскільки, ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом з пропущенням встановленого частиною 2 статті 99 КАС України шестимісячного строку, а суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення поважними.
Не погоджуючись із залишенням даної справи без розгляду, позивачем подано апеляційну скаргу на ухвалу суду від 08.12.2018.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.03.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено, ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 08.12.2017 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду.
05.04.2018 справа №802/1925/17-а повернулась до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 10.04.2018 в даній справі призначено підготовче судове засідання у зв'язку з тим, що 15.12.2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції. У відповідності до п. 10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Таким чином, подальший розгляд цієї справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 30.05.2018 витребувано у відділу реєстрації Жмеринської міської ради ( вул. Училищна, 9, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100) реєстраційну справу (або належним чином завірену копію) товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" (код ЄДРПОУ 01057545 ).
Невиконання вимог ухвали суду від 30.05.2018 стали причиною повторного витребування вказаних документів ухвалою суду від 13.06.2018.
На виконання вимог ухвали від 13.06.2018 суду повідомлено, що реєстраційна справа товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" (код ЄДРПОУ 01057545 ) вилучено Жмеринським ВП ГУНП у Вінницькій області.
Протокольною ухвалою суду замінено відповідача державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради на належного - Жмеринську районну державну адміністрацію Вінницької області, так як держателем реєстраційної справи по підприємству ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес" являється Жмеринська РДА.
Ухвалою суду від 01.08.2018 витребувано від старшого слідчого відділу Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області Полонської О.Г. матеріали кримінального провадження №42014020410000003 від 16.12.14 р., а саме, реєстраційну справу (або належним чином завірену копію) товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" (код ЄДРПОУ 01057545).
Ухвалою суду від 20.08.2018 в задоволенні клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 - відмовлено.
Ухвалою суду від 20.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 30.08.2018 у задоволенні заяв ОСОБА_11 та ОСОБА_12 про залучення до участі у справі №802/1925/17-а в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області - відмовлено.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення загальних зборів учасників ТОВ «Жмеринське підприємство «Експрес», оформлених протоколом №3 від 09.06.2015, внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записом №11751050017000381 від 17.06.2015. Рішенням Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015 р., у справі №902/824/15, яке залишено в силі постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 21.01.2016 р. та Вищого господарського суду України від 13.04.2016 р., було задоволено позов ОСОБА_3 про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ «Жмеринське підприємство «Експрес», оформлених протоколом №3 від 09.06.2015р. (далі - Протокол №3). Таким чином, підставою звернення до суду з даним позовом стало те, що державним реєстратором центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради не вилучено (видалено) запис №11751050017000381 від 17.06.2015.
Вказані обставини і стали причиною звернення до суду з даним позовом у якому ОСОБА_3 просить суд :
- скасувати запис в Єдиному Державному Реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань №11751050017000381 від 17.06.2015.
- зобов'язати Державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради видалити (вилучити) запис №11751050017000381 від 17.06.2015 з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з відповідною актуалізацією даних Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов. Також зазначено, що згідно ч. 1 ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», що діяла на момент набуття рішенням Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015 р. у справі №902/824/15, у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установиш документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установиш документів юридичної особи. Зазначено, що державний реєстратор Жмеринської міської ради отримав рішення суду по даній справі 23.10.2017 та, станом на момент подання заяви, не вчинив реєстраційних дій щодо скасування запису №11751050017000381 від 17.06.2015 в Єдиному Державному Реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань.
Представник відповідача Жмеринської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, уповноваженого представника до суду не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.
З огляду на викладене, суд вважає можливим розглянути дану справу у відсутність відповідача, який не з'явися у судове засідання.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" в судовому засідання проти задоволення позову заперечував. Представник звернув увагу на те, що положення ст. 31 «Порядок скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи на підставі судового рішення та порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із судовим рішенням» Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», на які посилається ОСОБА_3 в своєму адміністративному позові діяли лише до 01.01.2016. З 01.01.2016 діє нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №835-УПІ від 26.11.2015 р.), в якій положення ст. 31 викладено в новій редакції, а саме: «Порядок здійснення контролю за наявністю у громадського об'єднання, що підтвердило свій всеукраїнський статус, кількості відокремлених підрозділів» та відсутній правовий механізм скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи на підставі судового рішення в тій редакції, яка діяла до 01 січня 2016 р. Зазначив, що положення ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», які діяли до 01.01.2016 є неналежною правовою підставою адміністративного позову.
Також, третьою особою зазначено, що в частині позовних вимог щодо зобов'язання «видалити (вилучити) запис» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, по-перше, не є визначеним законодавством способом захисту прав та законних інтересів (державний реєстратор лише має право вносити записи), по-друге, задоволенню не підлягають, оскільки зазначене по суті є втручанням у дискреційні повноваження.
Досліджуючи матеріали справи, судом встановлено.
Рішення загальних зборів учасників ТОВ «Жмеринське підприємство «Експрес», оформлених протоколом №3 від 09.06.2015, внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записом №11751050017000381 від 17.06.2015.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015, у справі №902/824/15, позов задоволено, визнано недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Експрес» оформлені протоколом №3 від 09.06.2015.
Вказане рішення Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015 залишено в силі постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 21.01.2016 та Вищого господарського суду України від 13.04.2016.
12.10.2017 року Господарський суд Вінницької області в порядку ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» направлено копію вищезгаданого судового рішення державному реєстратору Жмеринської міської ради, що підтверджується відповідним листом ( а. с. 44, том 1).
Державний реєстратор Жмеринської міської ради отримав рішення суду по даній справі 23.10.2017 та не вчинив реєстраційних дій щодо скасування запису №11751050017000381 від 17.06.2015 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 4 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 6 Закону державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 Закону єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Єдиний державний реєстр ведеться державною мовою з використанням програмного забезпечення, розробленого відповідно до державних стандартів, що забезпечує його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави.
Відповідно до положень ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:
- визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;
- визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;
- заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій;
- скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи;
- провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»: припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;
- відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
- відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;
3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;
8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.
Суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті:
1) звертається до суду за роз'ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб'єкта державної реєстрації;
2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення;
3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини);
4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: 1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); 2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); 3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; 4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством; 5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена; 6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству; 8) установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству; 9) установчий документ юридичної особи викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами; 11) внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції; 15) зображення та опис символіки повинні бути оформлені з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.
Частиною 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі, кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону: 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.
Суд наголошує, що із системного аналізу наведених правових норм можна зробити висновок про те, що внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань здійснюється державним реєстратор на підставі поданих заявником документів або на підставі визначеного переліку судових рішень, які набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
При цьому суд звертає увагу, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт, тобто виконує функцію легалізації події.
Водночас, виконання вказаної функції не передбачає і не наділяє його повноваженнями перевірки (контролю) за тим, чи документи містять відомості, передбачені законом, відповідальність за відповідність яких законодавством покладається на осіб, які подали заяву щодо проведення такої реєстрації. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 08.12.2015 року в справі № 21-3452а15.
Суд звертає увагу, що відповідно до статті 14 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено порядок подання документів для державної реєстрації. Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження. Документи в електронній формі подаються заявником через портал електронних сервісів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України в Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи. Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи. Направлення судових рішень, які тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, та про заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій здійснюється у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та Єдиним державним реєстром судових рішень. Направлення судових рішень щодо проведення реєстраційної дії для примусового виконання здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.87 Господарського процесуального кодексу України, повне рішення та ухвали надсилаються сторонам, прокурору, третім особам, представникам сторін і третіх осіб, які брали участь в судовому процесі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше трьох днів з дня їх прийняття або за їх зверненням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.
Таким чином, позивач знав про наявність судового рішення, яке набрало законної сили, починаючи з 13.04.2016, проте, жодних дій не вчиняв.
В матеріалах справи наявний доказ, який надав ОСОБА_3, а саме, що позивач звертався до державного реєстратора Жмеринської міської ради із заявою від 23.05.2016 року про внесення відповідних змін ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та скасування державної реєстрації до установчих документів ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес" на підставі рішення Господарського суду. Суд звертає увагу, що листом від 07.06.2016 року №02-5/10-1212 виконавчий комітет Жмеринської міської ради та державний реєстратор Жмеринської міської ради відмовились вносити зміни у державній реєстрації підприємства. Позивачем не надано пояснень з приводу того, чому звернувшись до державного реєстратора 23 травня 2016 року та отримавши відмову, ним не було її оскаржено до адміністративного суду.
Суд також зауважує, що пунктом 2 частини першої ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" зазначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Зазначено, що дійсно, судове рішення має бути виконане, у тому числі шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте надане рішення не мало зобов'язального характеру.
Слід також звернути увагу на те, що положення ст. 31 "Порядок скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи на підставі судового рішення та порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із судовим рішенням» Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", діяли лише до 01.01.2016. З 01.01.2016 діє нова редакція Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 835-УПІ від 26.11.2015 р.), в якій положення ст. 31 викладено в новій редакції, а саме: "Порядок здійснення контролю за наявністю у громадського об'єднання, що підтвердило свій всеукраїнський статус, кількості відокремлених підрозділів". Проаналізувавши зміни у законодавстві, необхідно зазначити, що відсутній правовий механізм скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи на підставі судового рішення в тій редакції, яка діяла до 01.01.2016.
Також, зазначено, що в частині позовних вимог щодо зобов'язання «видалити (вилучити) запис» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, по-перше, не є визначеним законодавством способом захисту прав та законних інтересів (державний реєстратор лише має право вносити записи), по-друге, задоволенню не підлягають, оскільки зазначене по суті є втручанням у дискреційні повноваження.
Суд вважає, що предметом даної справи не є неправомірні дії державного реєстратора щодо внесення запису №11751050017000381 від 17.06.2015 в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а тому такий запис не може бути скасований судом в рамках даної справи.
Також позивач не просить суд визнати протиправною відмову відповідача щодо скасування запису №11751050017000381 від 17.06.2015 в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 не підлягають задоволенню, оскільки, це стосується правового механізму виконання рішення господарського суду, що чітко регламентоване Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Хоча рішенням Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015, у справі №902/824/15, позов задоволено, визнано недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Експрес» оформлені протоколом №3 від 09.06.2015. Вказане рішення залишено в силі постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 21.01.2016 та Вищого господарського суду України від 13.04.2016, було задоволено позов ОСОБА_3 про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ «Жмеринське підприємство «Експрес», оформлених протоколом №3 від 09.06.2015. Разом з тим, предметом спору в даній адміністративній справі є саме реєстраційні дії, вчинені державним реєстратором, як суб'єктом владних повноважень.
Крім того, як видно з резолютивної частини рішення Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015, у справі №902/824/15, та в постановах судів апеляційної та касаційної інстанцій не міститься та не передбачено зобов'язання державного реєстратора вчинити певні реєстраційні дії, зокрема, скасувати запис в Єдиному Державному Реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань №11751050017000381 від 17.06.2015.
З огляду на наведене, суд зазначає, що за таких обставин відповідач не вправі був вносити будь-які відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі рішення Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015, у справі №902/824/15.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про те, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 слід відмовити.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд , -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя Секретар