
КОПІЯ
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
Справа № 676/3776/17
Провадження № 22-ц/792/1188/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 року м. Хмельницький
Апеляційний суд Хмельницької області в складі колегії суддів
судової палати з розгляду цивільних справ:
П’єнти І.В. (суддя-доповідач), Корніюк А.П., Талалай О.І.,
секретар судового засідання Гриньова А.М.
за участю: представників відповідачів
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 676/3776/17 за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» на рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 травня 2018 року (суддя Бондар О. О.) у цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Заслухавши доповідача, пояснення представників відповідачів, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
У липні 2017 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до ПАТ «Хмельницькгаз», ТОВ «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_4 зазначала, що вона є власником та проживає у квартирі АДРЕСА_1, яка забезпечена газопостачанням з режимом використання газу для приготування їжі. Зазначає, що в її квартирі відсутній індивідуальний лічильник газу. З 01 січня 2017 року облік спожитого газу здійснюється за показниками лічильника, встановленого на весь багатоквартирний будинок ПАТ «Хмельницькгаз» з власної ініціативи без погодження з мешканцями цього будинку. Позивач вважає, що дії відповідачів щодо нарахування плати за спожитий газ за показниками загальнобудинкового лічильника такими, що порушують її права як споживача, ставлять її в нерівні умови в порівнянні з тими споживачами, в помешканні яких встановлені індивідуальні лічильники газу, у т.ч. і за рахунок ПАТ «Хмельницькгаз». Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_4 просила визнати незаконними, вчинені в період з січня 2017 року до дати подання позову, дії відповідачів щодо нарахування обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загальнобудинкового газового лічильника; зобов'язати відповідачів здійснити повний перерахунок за особовим рахунком позивача НОМЕР_2 плати за газ за період з січня 2017 року до дати подання позову, виходячи з діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян, в квартирах яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
В ході розгляду справи позивач уточнила позовні вимоги, та просила визнати незаконними дії відповідачів щодо нарахування обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загальнобудинкового газового лічильника; зобов'язати відповідачів здійснити повний перерахунок плати за газ за особовим рахунком позивача НОМЕР_2 за період з січня 2017 року до дати ухвалення судового рішення у справі, виходячи з діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян, в квартирах яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
Рішенням Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 травня 2018 року позов ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано незаконними дії Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» щодо нарахування ОСОБА_4 обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загальнобудинкового газового лічильника з 01 січня 2017 року по 05 лютого 2018 року.
Зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Хмельницькгаз», Товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» здійснити ОСОБА_4 за особовим рахунком № НОМЕР_1 перерахунок плати за газ за період з 01 січня 2017 року по 05 лютого 2018 року, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян для приготування їжі, в квартирах, в яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» з кожного по 320 гривень судового збору на користь держави.
В апеляційній скарзі ПАТ «Хмельницькгаз» не погоджується з рішенням суду першої інстанції, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову. При цьому, посилається на порушення судом норм матеріального права та незастосування норм, які регулюють спірні правовідносини. Судом не враховано положення ч. 1 ст. 2, ст. 3, ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», зі змісту яких випливає, що поняття лічильник охоплює як індивідуальний, так і загальнобудинковий вузол обліку газу. Зазначає, що відповідно до ст. 3 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Крім того, аналогічний обов'язок встановлення лічильників газу перед населенням мають бюджети всіх рівнів, при цьому цей обов'язок трактується як виконання робіт і не включає фінансування таких робіт за кошти суб'єкта господарювання.
Вказує, що Кодекс газорозподільних систем не вимагає отримання згоди окремого побутового споживача на встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу на багатоквартирний житловий будинок, а балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ. Апелянт посилається на те, що балансоутримувач Кам'янець-Подільське КП «Житловик» не заперечував щодо встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу на фасаді багатоквартирного будинку по вулиці Гагаріна, 71 в м. Кам'янці-Подільському. Закон не покладає на відповідача ПАТ «Хмельницькгаз» обов'язку невідкладного безоплатного встановлення саме індивідуального газового лічильника у квартирі позивача. Крім того, між ПАТ «Хмельницькгаз» та КП «Житловик» було врегульовано всі питання щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирі, а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. Також судом не було надано належної оцінки доказам, наданих стороною відповідача в підтвердження заперечень щодо позову, в порушення вимог ст. ст. 89, 265 ЦПК України.
ТОВ «Хмельницькгаз збут» подало відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скасувати рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 травня 2018 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову. Вважає оскаржуване рішення суду незаконним та необґрунтованим і таким, яке ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні представники відповідачів підтримали апеляційну скаргу.
Позивач в судове засідання не з'явилась, про день, місце і час слухання справи повідомлена належним чином.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Задовольняючи позовні вимоги та визнаючи незаконними дії відповідачів щодо нарахування позивачу обсягу та плати за спожитий газ за показниками загальнобудинкового лічильника та зобов'язуючи відповідачів здійснити перерахунок плати за газ, суд першої інстанції виходив з того, що визначення обсягів спожитого позивачем газу з показників загальнобудинкового лічильника проводилось з порушенням встановленого законом порядку.
Однак, з такими висновками суду першої інстанції не можна погодитись з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач проживає у квартирі АДРЕСА_1, є побутовим споживачем природного газу, і є власником квартири, що підтверджується витягом з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 26 липня 2004 року № 4251140 (а.с. 11, 12).
Будинок АДРЕСА_1 знаходиться в управлінні Кам'янець-Подільського комунального підприємства «Житловик».
Згідно з актом про введення в експлуатацію системи обліку від 30.11.2016 року, комісією, в складі якої були представник ПАТ «Хмельницькгаз» та представник балансоутримувача Кам'янець-Подільського комунального підприємства «Житловик», прийнято та введено в експлуатацію витратомірний вузол комерційного обліку споживання природного газу на будинковий ВОГ по АДРЕСА_1, виконано обстеження та опломбовано складові ВОГ (а.с. 100).
З січня 2017 року ТОВ «Хмельницькгаз збут» почало здійснювати облік спожитого газу споживачам, у яких в квартирах відсутні індивідуальні лічильники, за показниками загальнобудинкового лічильника, встановленого самим постачальником газу з власної ініціативи на весь багатоквартирний будинок. Про це позивачу стало відомо при оплаті комунальних платежів за січень 2017 року.
Згідно з актом №179 від 30.11.2016 року, який складений ПАТ «Хмельницькгаз» та КП «Житловик», сторони визначили межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін по житловому будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 77).
Крім того, КП «Житловик», як балансоутримувач, погодило дистанційне зняття показників загальнобудинкових лічильників, що розташовані на будинках, які перебувають на балансі КП «Житловик» (а.с. 92).
З січня 2017 року ТОВ «Хмельницькгаз збут» почало здійснювати облік спожитого газу споживачам, у яких в квартирах відсутні індивідуальні лічильники, за показниками загальнобудинкового лічильника.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані:
1) забезпечити встановлення лічильників газу:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України;
б) для інших споживачів - до 1 липня 2011 року;
2) припинити розподіл природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку, у разі відмови таких споживачів від встановлення лічильників газу, а саме:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року;
б) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу за послуги розподілу природного газу.
Заходи зі встановлення загальнобудинкових лічильників газу було передбачено у відповідних Планах розвитку газорозподільної системи ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016-2025 роки (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №413 від 24.03.2016 року), зокрема у І розділі таких планів - Інвестиційних програмах на 2016 рік. Встановлення будинкового лічильника газу в АДРЕСА_1 було передбачено Інвестиційною програмою ПАТ Хмельницькгаз» на 2016 рік (а.с. 67-70).
Правила комерційного обліку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року.
Відповідно до глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
При цьому, балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об'єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об'єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
Відповідно до вказаного Тимчасового положення, обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:
1) у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;
2) у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників; для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
На час виникнення спірних правовідносин ні Законом, ні підзаконними нормативними актами не було передбачено встановлення виключно індивідуальних лічильників газу, а визначено обов'язок суб'єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території забезпечення приладового комерційного обліку газу. Належних та допустимих доказів того, що відповідачами станом на листопад 2016 року в порушення вимог чинного законодавства було встановлено загальнобудинковий вузол обліку суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Таким чином, згідно з вимогами цього Закону, розмір оплати спожитих комунальних послуг визначається виключно двома способами: або за лічильниками або за встановленими нормами споживання. Відповідно, безпідставним є посилання позивача на нав'язування таких умов одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів».
Не заслуговують на увагу посилання позивача на те, що питання щодо щомісячного зняття показань будинкового вузла обліку не були врегульовані між оператором ГРМ та експлуатаційною організацією на договірних засадах. Адже, КП «Житловик», як балансоутримувач, погодило дистанційне зняття показників загальнобудинкових лічильників. За змістом частин першої та другої статті 207 ЦК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Крім того, Тимчасовим положенням визначено, що при знятті показань з будинкового вузла обліку можуть бути присутніми і мешканці будинку.
А тому, колегія суддів вважає, що у зв'язку з обладнанням будинку №71 по вул. Гагаріна в м. Кам'янці-Подільському будинковим вузлом обліку, правомірним є визначення відповідачами обсягу спожитого позивачем природного газу в період з січня 2017 року відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
З огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи, а тому, відповідно до вимог ст. 376 ЦПК України, підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до частини 13 статті 141 ЦПК України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справу на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Згідно з положеннями ст. 141 ЦПК України, судовий збір, сплачений Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» за подання апеляційної скарги, в розмірі 1920 грн. слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 382, 384 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» задовольнити.
Рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 травня 2018 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
В позові ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір, сплачений Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» в розмірі 1920 грн., компенсувати за рахунок держави.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14 вересня 2018 року.
Судді: /підпис/ І.В. П’єнта
/підпис/ А.П. Корніюк
/підпис/ О.І. Талалай
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду І.В. П'єнта
_____________
Головуючий у першій інстанції - Бондар О. О. Провадження № 22-ц/792/1188/18
Доповідач - П'єнта І.В. Категорія № 57