Рішення № 76464503, 11.09.2018, Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
823/1757/18
Номер документу
76464503
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 823/1757/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року смт. Чорнобай

Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді - Чубая В.В.,

за участі секретаря судового засідання - Кіян С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області адміністративну справу за позовом ГУ Пенсійного фонду України в Черкаській області до управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Черкаській області про скасування постанови, -

в с т а н о в и в:

З Черкаського окружного адміністративного суду до Чорнобаївського районного суду Черкаської області для розгляду надійшла адміністративна справа за позовом ГУ Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - позивач) до управління ДВС Головного територіального управління в Черкаській області (далі - відповідач) про скасування постанови.

В обґрунтування позову зазначалося, що відповідачем винесено постанову про накладення на позивача штрафу у розмірі 5100,00 гривень у виконавчому провадженні № 55961041 з виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 7 лютого 2018 року у справі № 709/2204/17, згідно з якою позивача зобов’язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від

11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області

№ НОМЕР_1 від 24 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення, починаючи з 8 жовтня 2016 року.

Листом від 26 березня 2018 року № 6106/08-01 позивач повідомляв державного виконавця про виконання рішення суду в добровільному порядку та в межах його повноважень до відкриття виконавчого провадження, що підтверджується розрахунком на доплату від 6 березня 2018 року.

Крім цього, державного виконавця було додатково проінформовано, що відповідно до

ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мали право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб". Вказаною постановою передбачено перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечені (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) здійснюється з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена станом на 1 січня

2018 року, буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.

Незважаючи на викладене, 11 квітня 2018 року постановою державного виконавця позивача піддано адміністративну штрафу у розмірі 5100,00 гривень.

За таких обставин позивач вважав, що оскаржувана постанова винесена державним виконавцем з порушення норм Закону України "Про виконавче провадження", а тому підлягає скасуванню.

Сторони у судове засідання не з’явилися. Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, однак жодних заяв чи клопотань не подав, відзиву на позовну заяву не надіслав, про причини неявки до суду не повідомив.

Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

За таких обставин суд ухвалив провести розгляд справи за відсутності сторін та встановив наступні обставини.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 7 лютого 2018 року у справі № 709/2204/17 зобов’язано зобов’язано провести перерахунок та виплату пенсії

ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від

11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області

№ НОМЕР_1 від 24 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення, починаючи з 8 жовтня 2016 року.

Листом від 26 березня 2018 року № 6106/08-01 позивач повідомив державного виконавця про виконання рішення суду в добровільному порядку та в межах його повноважень до відкриття виконавчого провадження. У цьому ж листі державного виконавця було додатково проінформовано, що відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мали право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Однак, постановою державного виконавця Лисенка М.А. від 11 квітня 2018 року у виконавчому провадженні № 55961041 за невиконання рішення суду та вимог державного виконавця, передбачених постановою про відкриття виконавчого провадження накладено на боржника (позивача) штраф на користь держави у розмірі 5100,00 гривень.

Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб" (далі - Постанова № 103). Вказаною постановою передбачено перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечені (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачено за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) здійснюється з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня

2017 року, обчислена станом на 1 січня 2018 року, буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня

2019 року щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї Постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ України органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону

№ 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року

№ 45.

Міністерством внутрішніх справ України листом від 28 лютого 2018 року

№ 2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про те, що використання довідок про розмір грошового забезпечення, поданих до органів Пенсійного фонду України до набрання чинності Постановою № 103, не можливо, у зв'язку з тим, що в зазначених довідках до розміру грошового забезпечення враховано премію за грудень 2015 року. Національна поліція України на виконання п. 3 Постанови № 103 визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року.

Листом від 27 лютого 2018 року № 2795/05/22-2018 Міністерство внутрішніх справ України доручило ліквідаційним комісіям до 1 березня 2018 року надіслати до територіальних органів Пенсійного фонду України списки осіб, які були звільнені зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС.

Як передбачено ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до п. 16 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчих дій має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Частиною 2 ст. 63 цього Закону передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно зі ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Таким чином державним виконавцем може бути винесено постанову про накладення штрафу виключно у разі невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Перелік причин, які можуть визнаватися поважними, положення Закону України "Про виконавче провадження" не містять.

Відповідно до Закону № 2262-ХІІ фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. За рахунок інших джерел фінансування виплата пенсій не здійснюється.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" основним завданням Пенсійного фонду України, з-поміж іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

У свою чергу, органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише в межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України, що й було здійснено позивачем в порядку примусового виконання рішення суду.

У справі № 21-1907а16 від 22 листопада 2016 року Верховний Суд України на підставі аналізу наданих для порівняння судових рішень Вищого адміністративного суду України виходив із того, що невиконання судового рішення органом Пенсійного фонду України в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією судців Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема у постановах від 30 червня, 20 жовтня 2015 року та 2 лютого 2016 року (справи №№ 21-1044а15, 21-2630а15, 21-5118а15 відповідно).

Крім того, до аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 13 червня

2018 року у справі № 757/29541/14-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом також встановлено, що позивач частково виконав рішення суду, а саме провів перерахунок пенсії, проте виплата донарахованих сум, які перевищують бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена в майбутньому, про що було повідомлено державного виконавця.

При цьому доводи позивача, викладені у позові, та висновки суду не спростовані відповідачем, хоча у вказаній категорії справ в силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог та скасування постанови про накладення штрафу.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У даній справі позивач діє не як суб'єкт владних повноважень, а як юридична особа, на яку державним виконавцем накладено штраф, у зв’язку з чим сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1762,00 гривень підлягає до стягнення з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 139, 205, 242-246, 287 КАС України, суд –

в и р і ш и в:

Позов ГУ Пенсійного фонду України в Черкаській області до управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Черкаській області про скасування постанови - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 від 11 квітня 2018 року у виконавчому провадженні № 55961041 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 гривень.

Стягнути з управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Черкаській області на користь ГУ Пенсійного фонду України в Черкаській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 1762,00 гривень.

Копію рішення направити сторони у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя В.В. Чубай