
Справа№592/12916/17
Провадження №2/592/455/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого-судді – Катрич О.М., за участю секретаря судового засідання – Хуторянської В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом і вимоги мотивує тим, що з 01 листопада 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за місцем проживанням/перебуванням відповідачів. Позивач нараховує щомісяця Відповідачам плату за надані послуги, однак останні не сплачують у повному обсязі кошти за вказані послуги, унаслідок чого в них виникла заборгованість у розмірі 4252,56 грн. З метою забезпечення жителів міста якісними та безперебійними послугами, оперативного вирішення питань щодо належного утримання багатоквартирних будинків та забезпечення своєчасного та гарантованого надання послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, у тому числі підготовки житлового фонду до опалювального періоду між КП «Сумижитло» СМР, як балансоутримувачем та управителем, укладено з ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» Договір № 16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 16.10.2015. Відповідно до п. З ч. 1 ст. 24 Законом України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач має право укладати договори на надання житлово-комунальних послуг. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель має право укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом.
ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» відповідно до укладеного договору № 16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкової території від 16.10.2015 надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям міста Суми, тобто є виконавцем вказаних послуг.
Нарахування платежів за утримання будинків і споруд та прибудинкової території здійснюється у відповідності з тарифами, встановленими рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради. Так, відповідно до п.1 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 20.10.2015 № 557 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.06.2014 № 300 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради» (зі змінами)» (копія додається) встановлено тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ».
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.04.2016 № 172 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча Компанія «ДомКом Суми» (копія додається) встановлено тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розраховані окремо за кожним будинком з урахуванням його структури, періодичності та строків надання послуг.
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.01.2017 «Про тарифи на послуги з утримання будинків" і споруд та прибудинкових територій товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» встановлено тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій товариству з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ».
Відповідачі проживають та зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 28, кв. 5, а тому є споживачами послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
За період з 01.11.2015 по 31.10.2017 включно позивач надав відповідачам послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до затверджених відповідними рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради тарифів, їх структури, періодичності та строків надання послуг.Однак, відповідачі за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року не здійснювали повну оплату отриманих послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, чим порушили майнові інтереси Позивача.
Станом на 31.10.2017 включно відповідачі своїх зобов'язань не виконали, у зв'язку з чим утворилася заборгованість перед позивачем в сумі 4 252,56 грн., яку просить солідарно стягнути з них на користь товариства, а також судові витрати по справі.
Представник позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав, просить відмовити у його задоволенні. Надав відзив, у якому зазначив, що н і він ні члени його сім»ї не мають жодних цивільно-правових відносин з ТОВ «КК «Домком Суми»; вважає, що позивач не є надавачем зазначених вище послуг, оскільки Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 10 травня 2016 року (Справа № 591/8571/15-а) визнано незаконним та скасовано п.1.2. рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015 року № 533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2015 року №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», (яким зазначено і ТОВ «КК «Домком Суми»), жодних договорів між ним та ТОВ "КК "Домком Суми" не було укладено, ніяких коштів він не сплачував; фактично, послуги товариством не надавались, позивач протягом зазначеного у позові періоду нараховував плату безпідставно; відповідні рахунки за фактично надані послуги не надсилались, тому вважає, що ні про яку заборгованість не може бути мови. Натомість є невиконані зобов'язання позивача перед мешканцями будинку по наданню зазначених вище послуг. Заперечень з боку відповідача не було, та акти- претензії не складалися, тому, що не було ні договору, ні послуг. Позивач не надав документальних доказів виконання робіт та надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території. Тому просить відмовити у задоволенні позову. (а.с. 36-37)
Інші відповідачі у судове засідання не з’явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі, у задоволенні позову просять відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 зареєстровані у квартирі №5, що у будинку 28 по вулиці Леваневського у м. Суми, яка належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві власності, а інші відповідачі є їх дітьми і зареєстровані як члени сім»ї. (ас. 25-28).
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26 червня 2015 року № 344 «Про забезпечення мешканців міста послугами з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в житлових будинках м. Суми» відповідно до Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», наказу Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства від 24.05.2005 № 60 «Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг», рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 20.05.2014 № 253 «Про затвердження Положення про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та Договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд» (зі змінами),керуючись підпунктом 1 пункту «а» та підпунктом 1 пункту «б» статті 30, частиною першою статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішено тимчасово, з 30 червня 2015 року до моменту визначення власниками квартир/співвласниками багатоквартирного будинку форми управління багатоквартирним будинком, але не пізніше ніж до 01.07.2016, визначити виконавцем послуги з утримання будинком, спорудою або групою будинків комунальне підприємство «Сумижитло» Сумської міської ради, згідно з додатками 1-8. Встановити, що виконавець послуги, вказаної у п. 2 рішення відповідно до укладеного договору (додаток 9), може виконувати послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій власними силами, а при залученні інших виконавців застосовувати моніторингові засади, за попереднім погодженням з мешканцями будинків та виконавчим комітетом Сумської міської ради.
23 липня 2015 року виконавчий комітет Сумської міської ради прийняв рішення № 363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», до якого рішенням виконкому від 13.10.2015 № 533 внесено зміни, додано до переліку виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ».
На підставі цього рішення 16 жовтня 2015 року Комунальне підприємство «Сумижитло» Сумської міської ради (Виконавець послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків) і ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» (Виконавець послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) уклали договір № 16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, предметом якого є, зокрема, надання останнім послуги з утримання житлових будинків, споруд і прибудинкових територій, надання житлово-комунальних послуг власникам та користувачам житлових та/або нежитлових приміщень, та проведення з ними розрахунків, згідно з переліком будинків, зазначених в додатку № 1 до цього договору, в тому числі будинку № 28 по вулиці Леваневського в м. Суми. Акт приймання-передачі житлових будинків, споруд і прибудинкової території між Комунальним підприємством «Сумижитло» Сумської міської ради і ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» не складався. (а.с.12-13)
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 10 травня 2016 року у справі № 591/8571/15-а, яка залишена без змін ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2016 року, визнано незаконним та скасовано п.1.2 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13 жовтня 2015 року № 533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23 липня 2015 року №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», зокрема ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ». (а.с. 56-61)
Письмовий договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території між сторонами у даній справі не укладався. Власниками квартири участь інших осіб, що в ній мешкають у витратах з оплати послуг з утримання житла не визначена.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов’язки, врегульовані Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Суб’єктами цього Закону, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, є органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень, будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд (стаття 1, частина друга статті 3, стаття 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Як зазначалося вище, виконавчий комітет Сумської міської ради рішенням від 26 червня 2015 року № 344 «Про забезпечення мешканців міста послугами з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в житлових будинках м. Суми», починаючи з 30 червня 2015 року виконавцем послуги з утримання будинком, спорудою або групою будинків, у тому числі будинку № 28 по вул. Леваневського у м. Суми, в якому розташована спірна квартира, визначив комунальне підприємство «Сумижитло» Сумської міської ради.
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради прийняв від 23 липня 2015 року № 363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», зі змінами, внесеними рішенням виконкому від 13.10.2015 № 533, до переліку виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій додано Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ».
Згідно із частиною першою статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Хоч у частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов’язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15.
Крім того, з розрахунку заборгованості вбачається, що відповідачі не здійснювали платежі на рахунок ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» (ас. 10-11).
18.01.2017 Ковпаківський районний суд м. Суми ухвалив скасувати судовий наказ від 20.12.2016 (справа № 592/11071/16-ц, провадження № 2-н/592/581/16) про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» заборгованості з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. (а.с. 8)
Слід також зазначити, що ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» надавав послуги з утримання будинку та прибудинкової території на підставі укладеного 16.10.2015 року з Комунальним підприємством «Сумижитло» Сумської міської ради договору, який в установленому законом порядку не оспорений і недійсним не визнаний, а відповідач помилково вважає, що визнання незаконним та скасування п.1.2 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13 жовтня 2015 року № 533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23 липня 2015 року №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», зокрема ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ», (адміністративна справа № 591/8571/15-а), припиняє обов’язки останнього за укладеним 16.10.2015 договором.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України, ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на матеріали справи, позивач на підтвердження надання ним послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій надав довідку про фактичне виконання тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; акти приймання виконаних робіт, акти надання послуг тощо (а.с.9, 85-120).
При цьому відповідачі, заперечуючи проти позовних вимог, у тому числі з підстав ненадання ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» відповідних послуг, на порушення наведених норм процесуального права не надали доказів на спростування обставин щодо надання послуг, на які посилався позивач як на підставу своїх вимог. Відповідач ОСОБА_1 пояснив, що ніколи не сплачував коштів ні одній організації, яка була і до позивача, що на думку суду, є його особистим ставленням та міркуванням.
Ураховуючи, що надані позивачем докази містять інформацію щодо предмета доказування, у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, суд визнає їх належними, достовірними і достатніми.
Разом з цим, у разі, коли жиле приміщення належить особі на праві власності, то саме власник відповідно до приписів статті 322 ЦК України зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом, і саме ця особа є учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг щодо такого приміщення (ст. 19 Закону «Про житлово-комунальні послуги» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Участь інших осіб, які проживають у жилому приміщенні, у таких витратах визначається його власником, і обов'язки з оплати вказаних послуг виникають у них лише перед останнім (ст. 156 ЖК України).
Установивши, що власником квартири №5, що у будинку 28 по вулиці Леваневського м. Суми, є ОСОБА_1, ОСОБА_2, договір щодо визначення ними участі у витратах з утримання жилого приміщення між відповідачами не укладався, суд дійшов висновку, що саме власники зобов’язані утримувати майно, що їм належить, і є учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг щодо такого приміщення.
На підтвердження розміру заборгованості 4252грн 56коп., яка утворилась з 01 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року, позивач надав оборотну відомість (ас. 10-11), з якої видно, що нарахування щомісячних платежів здійснено відповідно до тарифів, встановлених рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради. Розмір визначеної позивачем заборгованості учасниками справи не спростований.
За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги частково, стягнувши вказану заборгованість лише з власників квартири.
На підставі ст. 141 ЦПК України слід стягнути з відповідачів на користь позивача судовий збір в розмірі 1600 грн. 00 коп., тобто по 800 грн. з кожного.
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 в солідарному порядку ( АДРЕСА_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» (буд. 49, вул. Троїцька, м. Суми, 40022, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 39673255) заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.11.2015 року по 31.10.2017 року у розмірі 4 252 грн. 56 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 в дольовому порядку ( АДРЕСА_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» (буд. 49, вул. Троїцька, м. Суми, 40022, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 39673255) судовий збір у розмірі 1600 грн., тобто по 800 грн. з кожного.
У задоволенні позовних вимог до ОСОБА_3, ОСОБА_4 відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 14.09.2018 року.
Суддя О.М. Катрич