
Справа № 161/13929/18
Провадження № 2-а/161/517/18
У Х В А Л А
про передачу справи до іншого адміністративного суду
04 вересня 2018 року суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Плахтій І.Б., вивчивши матеріали адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській областідо Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській областіпро скасування постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні, --
В С Т А Н О В И Л А :
31 серпня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернулося до суду із позовною заявою, в якій просило визнати протиправною та скасувати постанову від 09.08.2018 року старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП №56286974.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви зясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши матеріали позову, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч.1 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Такі скарги суд розглядає в залежності від того, в порядку якого судочинства було винесено рішення та видано виконавчий документ в порядку цивільного судочинства (ст.447-453 ЦПК України), в порядку адміністративного судочинства (ст.287 КАС України) або в порядку господарського судочинства (ст.339-345 ГПК України).
Водночас, частиною 2 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
З наведених норм права вбачається, що Законом України «Про виконавче провадження» встановлено спеціальний порядок судового оскарження рішення, дії чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця щодо стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та штрафів, згідно з яким відповідні спори відносяться до юрисдикції адміністративних судів та підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Такого висновку дійшла ОСОБА_1 Верховного Суду в постанові № 921/16/14-г/15 від 06 червня 2018 року.
Відповідно до ч.5 ст.287 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Отже, ч.5 ст.287 КАС України встановлена можливість оскарження сторонами виконавчого провадження до суду, який видав виконавчий лист, рішень, дій чи бездіяльності виконавця під час виконання судового рішення. Тоді як постанова від 25.05.2018 року про накладення штрафу на боржника, хоч і винесена у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа виданого Луцьким міськрайонним судом, але в оскаржуваній частині стосується не безпосередньо виконання рішення суду, а встановлення санкції за невиконання рішення, яка накладена державним виконавцем.
Таким чином, дана справа не підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом у порядку ст. 287 КАС України.
Предметна підсудність адміністративних справ визначена ст.ст.19, 20 КАС України.
Частиною першою ст.20 КАС України визначено вичерпний перелік адміністративних справ, які розглядаються місцевими загальними судами. Згідно частини 2 вказаної статті передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно п.2 ч.1 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Пленум Верховного Суду України в своїй постанові розяснив, що відповідно до статей скарги на рішення, дії (бездіяльність) державного виконавця або начальника відділу державної виконавчої служби, державних виконавців і посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиціїУкраїни та відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласного, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, що стосуютьсявиконання судових рішень, подаються до суду, який видав виконавчийдокумент.
Скарги щодо виконання інших рішень подаються до місцевого суду за місцем знаходження відповідного відділу державної виконавчої служби, а якщо оскаржуються дії (бездіяльність) державних виконавців та посадових осіб Департаменту та відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласного, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, - до апеляційного суду за місцем знаходження відповідного органу зазначеної служби.
Оскільки відповідачем у справі зазначено Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, дана позовна заява повинна розглядатися Волинським окружним адміністративним судом.
Враховуючи викладене вище, керуючись ст.ст.20, 29, 294 КАС України,
У Х В А Л И Л А :
Справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській областідо Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській областіпро скасування постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні передати на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом п’ятнадцяти днів з дня з дня вручення ухвали.
Суддя Луцького міськрайонного суду І.Б. Плахтій