
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/162/18Одеський апеляційний господарський суд у складі:
Головуючого судді Принцевської Н.М.,
Суддів: Діброви Г.І., Ярош А.І.;
(Одеський апеляційний господарський суд, м.Одеса, проспект Шевченка, 29)
Секретар судового засідання: Бендерук Є.О.;
ОСОБА_1 участі представників сторін:
Від Одеської міської ради - ОСОБА_2, довіреність № 45/вих-мр, від 27.12.17;
від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради - ОСОБА_3, довіреність №01-36/45, від 27.12.17;
від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» - не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Одеської міської ради, м.Одеса
на рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2018 року
у справі №916/162/18
за позовом Одеської міської ради, м.Одеса
до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА”, м.Одеса
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, м.Одеса
про стягнення 167032,15 грн.
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА” , м.Одеса
до Одеської міської ради, м.Одеса
про внесення змін до договору оренди, -
(суддя першої інстанції: Смелянець Г.Є., дата та місце ухвалення рішення: 09.07.2018, Господарський суд Одеської області, м.Одеса, проспект Шевченка, 29)
В лютому 2018 року Одеська міська рада звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" (далі – ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА") 167032,15 грн., з яких: 147 682,62 грн. - заборгованість за договором оренди, 1 491 грн. - 3% річних, 6355,71 грн. - інфляційні втрати та 11502,16 грн. - пеня.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов’язань за договором оренди землі від 07.04.2011 щодо повної та своєчасної сплати орендної плати за земельну ділянку, а саме: самостійним нарахуванням відповідачем орендної плати за землю за 2017 рік за новою нормативною грошовою оцінкою земель 2017 року за відсутності внесених змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати.
Крім того, позивач, у зв’язку з невиконанням ТОВ «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» умов договору, нарахував відповідачу 3% річних у сумі 1 491 грн., інфляційних втрат – 6355,71 грн., пені – 11502,16 грн.
16.05.2018 від відповідача до місцевого господарського суду надійшов зустрічний позов до Одеської міської ради про внесення змін у п.п. 2.3, 4.2 та 4.4 договору шляхом викладення їх в наступній редакції:
- пункт 2.3: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4363033,17 (чотири мільйони триста шістдесят три тисячі тридцять три) гривні 17 копійок за 1 га, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 15.12.2017р. №2792/86-17, складеної Управлінням Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області";
- пункт 4.2: "Орендна плата за земельну ділянку площею 6545 кв.м. розрахована у розмірі 3% (трьох відсотків) від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 85668 гривень 16 копійок на рік. Зміни розміру орендної плати набирають сили з 01.01.2017р.";
- пункт 4.4: "Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів господарської діяльності. Сторони домовились, що умови цього договору, щодо розміру орендної (крім індексації) плати можуть бути змінені тільки за домовленістю сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору."
Зустрічні позовні вимоги обґрунтовані порушенням майнових інтересів позивача реалізацією умов договору у чинній редакції та необхідністю приведення договору у відповідність до взаємовідносин між сторонами.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 09.07.2018 (суддя – Смелянець Г.Є.) відмовлено в задоволенні позову Одеської міської ради про стягнення заборгованості в загальній сумі 167032,15 грн., зустрічний позов ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" до Одеської міської ради про внесення змін до договору оренди землі задоволено частково, внесено зміни до договору оренди землі, посвідченого 07 квітня 2011 року ОСОБА_4 – приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, по реєстру за №326 між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» шляхом викладення 2.3, 4.1 у новій редакції, а саме:
- пункт 2.3: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4363033,17 (чотири мільйони триста шістдесят три тисячі тридцять три) гривні 17 копійок за 1 га, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 15.12.2017 №2792/86-17, складеної Управлінням Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області";
- пункт 4.1: "Орендна плата за земельну ділянку площею 6545 кв.м. розрахована у розмірі 3% (трьох відсотків) від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 85668 гривень 16 копійок на рік. Зміни розміру орендної плати набирають сили з 01.01.2017."
В задоволенні решти частини зустрічних позовних вимог ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" до Одеської міської ради про внесення змін до договору оренди землі відмовлено.
Місцевий господарський суд зазначив, що у даному випадку внаслідок бездіяльності позивача та зволіканням зі зміною розміру орендної плати відповідачем самостійно з 01.01.2017 обчислено суму орендної плати, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016 та протягом всього 2017 здійснювалася оплата орендної плати саме в такому розмірі, що не суперечить вимогам чинного законодавства України.
Крім того, в своєму рішенні суд зазначив, що порушення Одеською міською радою умов договору щодо зволікання самостійного внесення змін у договір оренди землі шляхом подання до контролюючого органу відповідної інформації до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни, розцінюється судом як порушення, що підлягає поновленню шляхом внесення відповідних змін до умов договору.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Одеська міська рада звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2018 по справі скасувати, та прийняти нове – про задоволення позовних вимог Одеської міської ради в повному обсязі, а у задоволенні зустрічного позову ТОВ «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» про внесення змін до договору оренди землі відмовити.
Заявник апеляційної скарги вважає оскаржуване рішення суду першої інстанції необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права.
Апелянт зазначає, що чинним законодавством не передбачено положень про зміну розміру орендної плати за користування орендованим майном з моменту прийняття законодавцем таких змін, а надається право стороні правовідносин ініціювати внесення відповідних змін до договору.
Заявник апеляційної скарги стверджує, що до моменту внесення змін до договору оренди, орендар зобов’язаний сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому чинним договором оренди.
Одеська міська рада зазначає, що прийняття нею рішення від 29.06.2016 №756-VII «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси», яким затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель, не тягне за собою автоматичну зміну умов договору оренди в частині розміру орендної плати, а є лише підставою для внесення таких змін.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 06.08.2018 відкрито апеляційне провадження по справі №916/162/18 за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2018.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 09.08.2018 апеляційну скаргу Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2018 по справі №916/162/18 призначено до розгляду в судовому засіданні на 10.09.2018.
Відповідач не скористався своїм правом згідно з ч.1 ст.263 Господарського процесуального кодексу України та не надав суду відзив на апеляційну скаргу, що згідно з ч.3 ст. 263 Господарського процесуального кодексу України не перешкоджає перегляду оскаржуваної ухвали суду першої інстанції.
В судове засідання по справі 10.09.2018 з’явились представники Одеської міської ради та Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, які пдтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі, наполягали на її задоволенні та на скасуванні рішення суду першої інстанції з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог Одеської міської ради, а у задоволенні зустрічного позову ТОВ «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» про внесення змін до договору оренди землі просив відмовити.
Відповідач належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, однак процесуальним правом не скористався та в судове засідання не з'явився, своїх повноважних представників не направив, про причини своєї неявки суд не повідомив.
У зв’язку з тим, що явка сторін обов’язковою не визналася, сторони належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, суд апеляційної інстанції розглядає справу у відсутності представника відповідача.
Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та не оспорюється сторонами, 07.04.2011 Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" (Орендар) укладено договір оренди землі. (а.с.24-26)
Пунктом 1.1. Договору передбачено, що орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради №5853-V від 14.04.2010 надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку площею 6545 кв.м., що знаходиться у місті Одесі, Суворовському районі, вулиця Чорноморського козацтва, 103, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до п.2.1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 6545 кв.м., у тому числі по угіддях: під капітальною одноповерховою забудовою - 1671,89 кв. м., під капітальною трьох і більше поверховою забудовою - 1355,60 кв.м., під тимчасовою забудовою - 111,47 кв.м., під спорудами - 14,54 кв.м., для виробництва та розподілу електроенергії - 69,44 кв.м., під зеленими насадженнями - 17,22 кв.м., під проїздами, проходами та площадками - 3305,03 кв.м.
Пунктом 2.2 договору передбачено, що на земельній ділянці розташовані нежилі будівлі, які належать ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" на підставі свідоцтва про право власності (бланк серія САВ №843135), виданого 21.02.2008 Виконавчим комітетом Одеської міської ради, зареєстрованого 22.02.2008 КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості", номер запису 2995 в книзі 74неж-77, реєстраційний номер 22233116. Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №17844001, виданий КП "ОМБТІ та РОН" 22.02.2008. Інженерне забезпечення об’єкту - від існуючих міських мереж.
Згідно з п.2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3036885,56 грн. з урахуванням індексації за 2009 рік, згідно довідки-витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси №196/С від 30.12.2009, складеної Управлінням Держкомзему у місті Одеса.
Згідно з п.п.3.1,3.2 договір укладено терміном на 25 років, але не пізніше початку реалізації планувальних рішень району, для експлуатації адміністративно-виробничого комплексу. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.4.1 договору орендна плата за земельну ділянку площею 6545 кв. м., розрахована у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 182 213,13 грн. на рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі.
Згідно з п.4.2 договору розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247-IV від 15.07.2005 у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні.
Відповідно до п.4.3 договору Орендна плата, вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця на Банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок Одержувача - УДК у м. Одеса, місцевий бюджет Суворовського району №332108127000098, код бюджетної класифікації 13050200. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до законодавства.
Згідно з п.4.4 договору Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних договорів, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:
- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;
- коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради;
- зміни функціонального призначення будівлі або її частини.
У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.
Відповідно до п.4.5 договору Орендар надає Одеському міському управлінню земельних ресурсів копію платіжного документу щодо внесеної орендної плати за його вимогою.
Згідно з п.4.6 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня, розмір якої визначається згідно законодавства України. Пеня перераховується Орендарем на рахунок, зазначений в п.4.3 договору.
Як вбачається з п.п.5.1-5.3 укладеного сторонами договору, земельна ділянка передається в оренду ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" для експлуатації адміністративно-виробничого комплексу. Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі промисловості, транспорту, енергетики, оборони та іншого призначення. Умови збереження стану об'єкта оренди - забезпечення належного санітарного, протипожежного, екологічного стану земельної ділянки, будівель та споруд, що розташовані на ній та охорони зелених насаджень.
Згідно з п.9.1.2 договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до п.9.4.2 договору Орендар зобов’язаний самостійно, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.
Пунктом 12.1 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
ОСОБА_1 прийому-передачі земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 103, що передається в оренду ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА", позивач передав, а відповідач прийняв на виконання рішення Одеської міської ради №5853-V від 14.04.2010 та на підставі акту визначення меж земельної ділянки в натурі, земельну ділянку, площею 0,6545 га, за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 103, у довгострокову оренду терміном на 25 років, але не пізніше початку реалізації планувальних рішень району, для експлуатації адміністративно-виробничого комплексу. (а.с. 30)
28.03.2012 Одеською міською радою та ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" укладено договір про внесення змін до договору оренди землі, посвідченого 07.04.2011 ОСОБА_4, приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу по реєстру №326, згідно з яким на підставі рішення Одеської міської ради №1531- VІ від 22.11.2011 сторони дійшли згоди про внесення змін до договору оренди, а саме:
- п.2.1 договору викласти в наступній редакції:
"п.2.1. В оренду передається земельна ділянка площею 6545 кв.м., у тому числі по угіддях:
- під капітальною одноповерховою забудовою - 1671,89 кв. м.,
- під капітальною трьох і більше поверховою забудовою - 1355,60 кв.м.,
- під тимчасовою забудовою - 111,47 кв.м.,
- під спорудами - 14,54 кв.м.,
- для виробництва та розподілу електроенергії - 69,44 кв.м.,
- під зеленими насадженнями - 17,22 кв.м.,
- під проїздами, проходами та площадками - 3305,03 кв.м.
Кадастровий номер земельної ділянки 5110137600:50:007:0007";
- п.2.3 договору викласти в наступній редакції:
"п.2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4967131,40 грн. згідно довідки-витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 27.12.2011 №624/М, складеної управлінням Держземагенства у м. Одесі";
- п.4.1 договору викласти в новій редакції:
"п.4.1. Орендна плата за земельну ділянку площею 6545 кв.м. розрахована у розмір 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 149013,94 грн. на рік. Орендна плата вносить Орендарем у грошовій безготівковій формі.";
- п.4.2 договору викласти в новій редакції:
"п.4.2. Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішень Одеської міської ради у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах передбачених законодавством."
Рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, розроблену Державним підприємством Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто" ім. Ю.М. Білоконя, станом на 01.01.2016, та встановлено, що нормативна грошова оцінка, зазначена в пункті 1 цього рішення, застосовується з 01.01.2017.
У повідомленні від 27.12.2016 №01-13/6842 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" про прийняте Одеською міською радою рішення від 29.06.2016 №756-VII, яким з 01.01.2017 в м. Одесі вводиться в дію нова нормативна грошова оцінка земель міста, а також вказав на необхідність відповідачу звернутись з заявою на отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться у користуванні, до центру надання адміністративних послуг або скористатись електронною послугою Держгеокадастру. (а.с.93)
15.02.2017 ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" отримано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси, згідно з яким нормативна грошова оцінка орендованої ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" земельної ділянки розрахована з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2017 становить 4363033,17 грн.
Саме на підставі вказаного Витягу відповідачем самостійно здійснено розрахунок розміру орендної плати, із застосуванням ставки 3%, та протягом 2017 щомісячно сплачувалася оренда плата в сумі 7150 грн.
Разом з тим, у претензії від 17.07.2017 №01-13/3204 Департаментом комунальної власності Одеської міської ради заявлено вимогу про оплату боргу з орендної плати. (а.с.34)
У листі від 20.10.2017 №01-13/5515 Департаментом комунальної власності Одеської міської ради також заявлено вимоги про оплату боргу з орендної плати та повідомлено ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" , що після підписання додаткового договору та його нотаріального посвідчення, розрахунок орендної плати буде проведено відповідно до нової нормативної грошової оцінки.
У листі від 10.11.2017 ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" повідомила Департамент комунальної власності Одеської міської ради про відсутність заборгованості з оплати орендної плати, а також про те, що шляхом затвердження нової оцінки та направлення повідомлення орендодавець достатньо висловив намір внести зміни до договору відповідно до порядку та умов, встановленого між сторонами договору.
Листом від 18.10.2017 №9515/9/15-32-12-04-14 ГУ ДФС в Одеській області повідомлено Департамент комунальної власності Одеської міської ради, що ТОВ "ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА" у 2017 самостійно нарахувало орендну плату за землю на поточний рік з урахуванням нової нормативної грошової оцінки 2017 року, що призвело до скорочення нарахувань орендної плати за землю.
Рішення щодо внесення змін до спірного договору оренди землі в частині нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати Одеською міською радою не прийнято, а оплата ТОВ «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» орендних платежів за новими ставками відповідно до нової нормативної оцінки земельної ділянки стало підставою для звернення Одеської міської ради до господарського суду з відповідним позовом.
Крім того, неприйняття Одеською міською радою рішення про внесення відповідних змін до спірного договору оренди землі стало підставою для звернення відповідача до суду із зустрічним позовом про внесення змін до вказаного договору щодо розміру орендної плати.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний зв'язок, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, є законним і обґрунтованим з наступних підстав.
ОСОБА_1 положеннями ч.ч.1, 2 ст.11 Цивільного Кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Пунктом 1 ст.202 Цивільного Кодексу України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Враховуючи умови договору, укладеного сторонами по справі, суд апеляційної інстанції вважає, що даний договір за своєю природою є договором оренди земельної ділянки.
Відповідно до приписів ст. 1 Закону України “Про оренду землі”, ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України “Про оренду землі”.
Положеннями ст. 13 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
ОСОБА_1 змістом ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України .
Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності проводиться обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 13 Закону України “Про оцінку земель”).
ОСОБА_1 приписами ч. 2 ст. 18 Закону України “Про оцінку земель” передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
ОСОБА_1 результатами, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка, відповідно до ст. 23 Закону затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ст. 20 Закону України “Про оцінку земель”).
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26, ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з приписами ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, судова колегія зазначає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справі №916/2344/17, Верховного Суду України у справі №922/3871/14).
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 6545 кв.м., що знаходиться у місті Одесі, Суворовському районі, вулиця Чорноморського козацтва, 103 нормативна грошова зазначеної ділянки оцінка становить 4363033,17 грн., з огляду на що розмір орендної плати за орендовану ТОВ «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» земельну ділянку за вказаною вище адресою з урахуванням вимог чинного законодавства та умов договору оренди має складати 3% від вищевказаної нормативної грошової оцінки землі.
Крім того, як зазначалося раніше, п. 4.4 договору передбачено, що орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних договорів, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:
- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;
- коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради;
- зміни функціонального призначення будівлі або її частини.
У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.
Таким чином, умови укладеного між сторонами договору передбачають випадки зміни розміру орендної плати орендодавцем за його ініціативою, зокрема, у випадку коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради,
Положеннями ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Частиною 2 ст. 652 Цивільного кодексу України унормовано, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Враховуючи умови укладеного між сторонами договору, а також наведені норми чинного законодавства України, з огляду на затвердження Одеською міською радою нової нормативної грошової оцінки земель та невнесення за її ініціативою змін до договору оренди, як то передбачено п.4.4 Договору, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для звернення відповідача з вимогою про внесення змін до умов договору за рішенням суду.
Крім того, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що у даному випадку обставинами, які стали винятковими для внесення змін в умови спірного договору стосовно розміру орендної плати є введення в дію з 01.01.2017 нової нормативної грошової оцінки земель міста Одеси на підставі рішення Одеської міської ради від 29.06.2016 №756-VІІ “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси”.
ОСОБА_1 змістом ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Положеннями ст. 60 та ч. 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до положень ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Судова колегія зазначає, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Одеської міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Одеси, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території, а тому в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування” є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Враховуючи вищевикладене та умови укладеного між сторонами договору оренди, а також те, що розмір орендної плати повинен змінюватися саме з ініціювання Одеською міською радою внесення змін до договору оренди та відсутність прийнятого з боку міської ради відповідного рішення про внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі, судова колегія зазначає, що у ТОВ «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» відсутні можливості привести положення договору в частині визначення розміру орендної плати до вимог чинного законодавства, не інакше як за рішенням суду за вимогою про внесення змін до договору оренди землі, укладеного сторонами по справі.
З огляду на зазначене, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про задоволення зустрічних позовних вимог в частині внесення змін до п.п. 2.3, 4.1 договору оренди.
Вимога відповідача про внесення змін до п.4.4 договору, є безпідставною, оскільки ніяким чином не впливає на права та обов’язки сторін за договором, з огляду на що суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні зустрічних позовних вимог у цій частині.
Крім того, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні первісних позовних вимог Одеської міської ради, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як зазначалося раніше, згідно з п.4.2 договору розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247-IV від 15.07.2005 у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні.
Відповідно до п.4.3 договору Орендна плата, вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця на Банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок Одержувача - УДК у м. Одеса, місцевий бюджет Суворовського району №332108127000098, код бюджетної класифікації 13050200. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до законодавства.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України „Про оренду землі” органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено оренди на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п.9.4.2 договору орендар зобов’язаний самостійно, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.
У зв’язку з тим, що нормативна грошова оцінка землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Одеської міської ради, підлягає застосуванню з 01.01.2017 та те, що умовами укладеного між сторонами договору оренди встановлено, що розмір орендної плати змінюється за ініціативою орендодавця у випадку введення в дію нової грошової оцінки земель міста Одеси, яка затверджується рішеннями Одеської міської ради, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що відповідач мав право на перерахунок орендної плати з 01.01.2017, а також мав право очікувати на ініціювання Одеською міською радою внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, у даному випадку внаслідок бездіяльності позивача та зволіканням зі зміною розміру орендної плати, відповідачем самостійно з 01.01.2017 обчислено суму орендної плати, виходячи з нової нормативної грошової оцінки землі та протягом всього 2017 здійснювалася сплата орендної плати саме в такому розмірі.
Враховуючи вищевикладене, судовою колегією розглянуто та відхилено доводи апеляційної скарги стосовно необхідності сплати відповідачем орендної плати в розмірі, передбаченому чинним договором оренди, до моменту внесення змін до договору оренди шляхом підписання додаткової угоди.
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає, що підстави для задоволення позовних вимог – відсутні, а висновок суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних в частині стягнення заборгованості з ТОВ «ОДЕСЬКА ХУТРОВА ФАБРИКА» є вірним та обґрунтованим.
Стосовно стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов’язання (основного зобов’язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. В силу ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов’язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (штраф, пеня).
Статтею 549 Цивільного кодексу України унормовано, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно вимог ст. 547 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання (в тому числі щодо неустойки) вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ч.2 ст.551 ЦК України).
Згідно ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що вимога про нарахування штрафних санкцій є похідною від вимоги про стягнення орендної плати у заявленому позивачем розмірі, в задоволенні якої судом правомірно відмовлено, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно відсутності можливості в даному випадку застосування до відповідача такої міри відповідальності, як нарахування пені, 3% та інфляційних втрат.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин справи, доводи апеляційної скарги Одеської міської ради є необґрунтованими та таким, що спростовуються вищевикладеним.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Посилання скаржника в апеляційній скарзі на прецедентну практику ЄСПЛ судовою колегією не приймаються, оскільки Одеська міська рада після прийняття рішення від про встановлення нової нормативної грошової оцінки мала реалізувати власне волевиявлення шляхом внесення відповідних змін в укладений між сторонами договір.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 09.01.2013 у справі "Волков проти України" зазначено, що в країнах повинен діяти принцип правової визначеності, який зобов'язує держави та їх органи здійснювати реалізацію прав та їх захист шляхом прийняття законодавства з чітким правовим визначенням спірних правовідносин та гарантує громадянам очікувати від держав та їх органів своєчасних та вичерпних дій відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського Суду з прав людини основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам.
На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", від 20.05.2010р. і "Тошкуце та інші проти Румунії", від 25.11.2008р.) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер'їлдіз проти Туреччини", та "Беєлер проти Італії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані правильно, рішення відповідає приписам матеріального та процесуального права, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
ОСОБА_1 таких обставин, апеляційна скарга Одеської міської ради задоволенню не підлягає, а рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2018 року у справі №916/162/18 залишається без змін.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 275, 276, 281 -284 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2018 року у справі №916/162/18 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 09.07.2018 року у справі №916/162/18 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку в строки, передбачені ст.288 ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 13.09.2018 року.
Головуючий Н.М. Принцевська
Судді: Г.І. Діброва
ОСОБА_5