
Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 433/610/18
Провадження № 2/433/366/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.08.2018 рокуТроїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Суського О.І.,
при секретарі Яковлєвій В.А.,
за участю прокурора – Бондарева С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Троїцьке цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області та Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, інтереси яких представляє Старобільська місцева прокуратура Луганської області, до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Головне управління Державної казначейської служби в Луганській області, про стягнення збитків заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов вищезазначений позов, в якому в обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06 листопада 2017 року до чергової частини Троїцького ВП ГУНП України в Луганській області надійшло повідомлення про те, що ОСОБА_1 займається незаконною порубкою дерев. Відомості про вказаний факт було внесено до ЄРДР № 12017130590000338 від 06 листопада 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України. За результатами досудового розслідування було встановлено, що ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку трьох дерев породи «акація». Відповідно до інформації та розрахунку Державної екологічної інспекції у Луганській області від 08 грудня 2017 року № 306/01-03-16, проведеного на підставі «Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», затверджених постановою КМУ від 23 липня 2008 року за № 665, розмір заподіяної шкоди природоохоронному середовищу внаслідок вирубки дерев становить 5060 грн 67 коп. За результатами досудового розслідування 22 грудня 2017 року слідчим Троїцького РВ ГУМВС України в Луганській області було прийнято рішення про закриття кримінального провадження за п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України та для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, матеріали спрямовано до Державної екологічної інспекції Луганській області. 11 січня 2018 року державним інспектором з охорони навколишнього середовища було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 65-1 КУпАП та постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, в результаті чого на останнього було накладено адміністративне стягнення у розмірі 340 грн. Шкода у розмірі 5060 грн 67 коп ОСОБА_1 до цього часу не відшкодована. Прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму заподіяних збитків та сплачений судовий збір при подачі позову у розмірі 1762 грн.
Державна екологічна інспекція у Луганській області та Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області у судове засідання своїх представників не направили, від останніх надійшли клопотання про розгляд справи за відсутності представників, позовні вимоги підтримують у повному обсязі та просять їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з’явився, надав до суду заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи без його участі.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Дослідивши докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
11 січня 2018 року Державною екологічною інспекцією у Луганській області відносно ОСОБА_2 було вчинено постанову про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 65-1 КУпАП, а саме Державною екологічною інспекцією у Луганській області було притягнуто відповідача до відповідальності за самовільну порубку трьох дерев породи «акація», накладено на останнього стягнення у вигляді штрафу в сумі 340 грн (а.с.20-21). На даний час вказана постанова набрала законної сили.
Державною екологічною інспекцією у Луганській області було обчислено розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порубки дерева на підставі «Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», затверджених постановою КМУ від 23 липня 2008 року за № 665, які складають 5060 грн 67 коп (а.с. 15).
Відповідно до ст.ст. 50, 66 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди і зобов’язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також компенсувати шкоду, заподіяну негативним впливом на природне середовище.
Відповідно до ч. 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього і природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ч. 1 ст. 1192 ЦК України, з урахуванням обставин справи, суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, відповідач повинен відшкодувати шкоду завдану охороні навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
В даному випадку адміністративне правопорушення вчинене в адміністративних межах Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області.
Таким чином, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, у зв’язку з чим завдана правопорушенням сума збитків підлягає сплаті до спеціального фонду місцевого бюджету Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області.
Сума судового збору, сплаченого при поданні позову даного характеру у розмірі 1762 грн, згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 13, 50, 66, 121 Конституції України, ст.ст. 1192, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 5-13, 76-81, 89, 141-142, 206,211, 258-259, 265, 272, 280-281 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Луганській області та Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, інтереси яких представляє Старобільська місцева прокуратура Луганської області, до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Головне управління Державної казначейської служби в Луганській області, про стягнення збитків заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства, - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природного законодавства в сумі 5060 (п`ять тисяч шістдесят) гривень 67 (шістдесят сім) копійок, які підлягають перерахуванню на рахунок Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області № 33119331700433, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37981102, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) суму судового збору, сплаченого прокуратурою Луганської області при поданні даного позову в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні ,перерахувавши їх на р/р 35211068000839, банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів бюджету - 2800.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається за правилами п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України через Троїцький районний суд Луганської області до Апеляційного суду Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.І.Суський
31.08.18