
Справа № 583/1858/18
2/583/670/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2018 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого Плотникової Н.Б.
при секретарі Логвиненко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом
Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради Сумської області
до ОСОБА_1
про стягнення безпідставно отриманих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям,
ВСТАНОВИВ:
21 травня 2018 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення безпідставно отриманих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 265,23 грн.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що з червня 2017 року відповідачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. На час звернення ОСОБА_1 з заявою на призначення допомоги та декларацією про доходи та майновий стан від 30.06.2017 р. відповідачка мала статус безробітної та перебувала на обліку в Охтирському міськрайонному центрі зайнятості з 15.05.2017 р. Допомогу відповідачці було призначено на шість місяців з 01.06.2017 р. по 30.11.2017 р. в розмірі 265,23 грн. щомісячно. Пунктом 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 визначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сімї, з причин, передбачених абз. 17 (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), 19-22 підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 р. № 198, - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості. 05.10.2017 р. з Охтирського міськрайонного центру зайнятості було отримано інформацію про те, що з 29.09.2017 р. відповідачка знята з обліку в центрі зайнятості згідно абз. 2 пп. 2 п. 37 Порядку. Зазначений дист було отримано управлінням 05.10.2017 року, після того, як були перераховані за жовтень місяць кошти допомоги на рахунок відповідачки. З жовтня 2017 р. відповідачка втратила право на утримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, тому надміру отримані кошти за період з 01.10.2017 р. по 31.10.2017 р. в розмірі 265,23 грн. має повернути до державного бюджету. В добровільному порядку відповідачка кошти не повернула, тому просить стягнути зазначені кошти з відповідачки на користь позивача.
Представник позивача - ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлена, в письмовій заяві просить справу розглянути у її відсутності, згодна на заочний розгляд справи.
Відповідач в судове засідання не з’явилася, про час і місце слухання справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзиву на позовну заяву не подала, справа розглядається в порядку заочного провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III, який спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону України ''Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям'', державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям є щомісячною допомогою, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України ''Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям'', визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року № 250.
Згідно ст. 4 Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції. Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Відповідно до п. 25 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім’ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев’ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня
2013 р. N 198, - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
З матеріалів справи вбачається, що починаючи з червня 2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
30.06.2017 року ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
У заяві відповідач власноруч зазначила, що вона ознайомлена з порядком призначення соціальної допомоги та повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, зобов'язується повідомити про це орган соціального захисту населення, та про відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог, про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
В судовому засіданні встановлено, що на час звернення із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 мала статус безробітної та перебувала на обліку в Охтирському міськрайонному центрі зайнятості з 15.05.2017 р.
Згідно рішення від 06.07.2017 р. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям з 01.06.2017 р. по 30.11.2017 р. в сумі 265,23 грн. (а.с. 11)
Згідно Інформаційної довідки Охтирського міськрайонного центру зайнятості № 03/540 від 04.10.2017 р., вбачається, що ОСОБА_1 знято з обліку 29.09.2017 р. на підставі абз. 2 пп.2 п. 37 Порядку реєстрації за невідвідування ЦЗ (а.с. 10)
На підставі отриманої інформації позивачем проведено перерахунок раніше призначеної допомоги за період з 01.10.2017 року по 31.10.2017 року та визначений розмір надмірно сплачених коштів у вигляді соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 265,23 грн. (а.с.12).
Із матеріалів справи вбачається, що при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям позивачка була повідомлена про відмову в призначенні або припиненні виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача про стягнення з відповідача на користь позивача по справі безпідставно отриманої державної соціальної допомоги у розмірі 265,23 грн.
Крім того, з відповідача відповідно до ст.. 141 ЦПК УКраїни підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 1762 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, ст. ст. 12, 81, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (ЄДРПОУ 23294808, вул. Перемоги, 1 м. Охтирка, 42700) надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 265,23 грн. (двісті шістдесят п’ять грн.. 23 коп.) та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Н.Б. Плотникова