Рішення № 7643168, 12.01.2010, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
12.01.2010
Номер справи
2/482-07
Номер документу
7643168
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12.01.10           Справа № 2/482-07. За позовом: Охтирської міської ради, м. Охтирка

до відповідачів : 1. Охтирська районна рада, м. Охтирка

                              2. Охтирська районна державна адміністрація Сумської області

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:                               Комунальна установа «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба», м.                     Охтирка

про стягнення 15500 грн.

та за зустрічним позовом: Охтирської районної державної адміністрації Сумської

                                                  області, м. Охтирка

до відповідача: Охтирської міської ради, м. Охтирка

треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. Комунальна установа «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба», м. Охтирка

2. Охтирська районна рада, м. Охтирка

про визнання недійсним договору

ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ О.Ю. СОП‘ЯНЕНКО

СУДДІ П. І. ЛЕВЧЕНКО

М.С. ЛУЩИК

Представники сторін:

від позивача: Гуць В.О.

від відповідача-1: не прибув

від відповідача-2: Новак Д.А.

від третьої особи: не прибув

від позивача за зустрічним позовом: Новак Д.А.

від відповідача за зустрічним позовом: Гуць В.О.

від третіх осіб за зустрічним позовом: 1. не прибув

2. не прибув

при секретарі судового засідання Григор‘євої О.І.

                    

Суть спору: позивач за первісним позовом просить стягнути з Охтирської районної ради заборгованість в сумі 15500 грн., яка виникла внаслідок невиконання угоди від 28.03.2006 року та додаткової угоди від 28.11.2006 року «Про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету м. Охтирки», яку просить перерахувати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету м. Охтирка по коду бюджетної класифікації доходів 24060300 «Інші надходження» - р/р 31410544700006 в ГУДКУ у Сумській області м. Суми МФО 837013 код 23635347; судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покласти на відповідача.

Охтирська районна рада надала відзив на позовну заяву № 689 від 12.10.2007р., в якому повідомила, що на час підписання спільної угоди в районному бюджеті на 2006 рік було передбачено лише 10000 грн., які і були перераховані до бюджету м. Охтирки. Відповідно до ст. ст. 22, 75, 76, 78 Бюджетного кодексу України головним розпорядником коштів районного бюджету може бути лише райдержадміністрація. На протязі 2006 – 2007р.р. Охтирською райдержадміністрацією не вносилися пропозиції щодо виділення коштів для утримання Охтирської міської аварійно-рятувальної служби, рішення про внесення змін до районного бюджету в частині виділення коштів для утримання комунального підприємства не приймалися.

Охтирська райдержадміністрація проти позову заперечила і просила відмовити у його задоволенні, оскільки розпорядником коштів є саме Охтирська райдержадміністрація; Охтирська районна рада не мала права і не могла передавати бюджетне асигнування, адже не мала на це повноважень, визначених Бюджетним кодексом України.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача — КУ «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» подала письмове пояснення № 38 від 28.09.2007р., в якому позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить суд задовольнити первісний позов.

Охтирська районна державна адміністрація 11.03.2008 р. звернулася до суду з зустрічною позовною заявою до відповідача - Охтирської міської ради, треті особи: 1) Комунальна установа «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба», 2) Охтирська районна рада, в якій просить суд:

визнати недійсною «Спільну угоду про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету міста Охтирки від 26.03.2006 р., укладену між Охтирською районною радою та Охтирською міською радою, з моменту її вчинення;

визнати недійсною «Додаткову угоду до «Спільної угоди про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» від 07.02.06 року» від 28.11.06 року, укладену між Охтирською районною радою та Охтирською міською радою, з моменту її вчинення;

визнати нечинними зобов’язання, взяті Охтирською районною радою в «Спільній угоді про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету міста Охтирки від 26.03.2006 р. про передачу розрахункового обсягу бюджетних асигнувань в розмірі 25500 грн. на рік до бюджету міста Охтирки на утримання об’єкту спільного користування КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба»;

визнати нечинними зобов’язання, взяті Охтирською районною радою в «Додатковій угоді до «Спільної угоди про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» від 07.02.06 року» від 28.11.06 року, укладену між Охтирською районною радою та Охтирською міською радою, про передачу розрахункового обсягу бюджетних асигнувань в розмірі 25500 грн. на рік до бюджету м. Охтирки на утримання об’єкту спільного користування КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба». Ухвалою суду від 13.03.2008 р. зустрічна позовна заява була прийнята для спільного розгляду з первісним позовом.

Відповідач за зустрічним позовом — Охтирська міська рада - надав відзив на зустрічну позовну заяву від 07.04.2008 року, в якому просить суд відмовити в задоволенні зустрічної позовної заяви повністю та задовольнити первісний позов, посилаючись на те, що рішенням Охтирської районної ради від 22.03.2006р. «Про внесення змін до районного бюджету на 2006 рік» була передбачена субвенція на утримання об'єктів спільного користування ( КУ «Охтирська міська аварійно - рятувальна служба»), яка була профінансована фінансовим управлінням Охтирської РДА 07.07.2006р. в сумі 2000 грн. та 31.08.2006 року - 3000 грн. Рішенням Охтирської районної ради від 04.12.2006р. було затверджено додатково 5000 грн., які були профінансовані 27.12.2006р. Таким чином, як зазначає відповідач за зустрічним позовом, відповідно до зазначених рішень районної ради головним розпорядником визначено фінансове управління Охтирської РДА, що не суперечить бюджетному законодавству.

Відповідно до ухвал суду від 09.01.2008 р. та 08.04.2008 р. провадження у даній справі зупинялося до розгляду іншої пов'язаної справи - № АС 5/703-07. 23.11.2009 р. провадження у справі було поновлене.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

Рішенням Сумської обласної ради від 28.04.2005р. «Про реорганізацію державної комунальної установи «Сумська обласна рятувальна станція» було реорганізовано державну комунальну установу «Сумська обласна рятувальна станція». Майно структурних підрозділів державної комунальної установи «Сумська обласна рятувальна станція» передано до комунальної власності територіальних громад міст області, в тому числі м. Охтирка, та рекомендовано міським радам створити місцеві рятувально-водолазні служби.

Підпунктом 3.3 п. 3 вказаного рішення було закріплено зони відповідальності рятувально-водолазних служб, зокрема: Охтирська міська рятувально-водолазна служба - м. Охтирка, Охтирський, Тростянецький, Великописарівський райони.

На виконання вищезазначеного рішення обласної ради, та з метою вирішення питань проведення пошуково-рятувальних робіт на водних об'єктах рішенням Охтирської міської ради від 04.10.2005 р. № 633-МР було створено комунальне підприємство «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» із зоною відповідальності обслуговування - м. Охтирка, Охтирський, Тростянецький та Великописарівський райони.

Враховуючи, що пп. 3.5 п. 3 рішення Сумської обласної ради від 28.04.2005р. міським та районним радам, які входять у зону відповідальності рятувально-водолазних служб, необхідно укласти угоди на утримання зазначених служб та виконання рятувально-водолазних робіт, між Охтирською міською радою, як засновником КП «Охтирська міська аварійно - рятувальна служба», та Охтирською районною радою 28.03.2006р. було укладено Спільну угоду, предметом якої є здійснення передачі коштів на утримання об'єкту спільного користування (КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба») з бюджету Охтирського району до бюджету м. Охтирки. З наданих в судових засіданнях пояснень вбачається, що на даній Спільній угоді була вказана дата її укладення – 26.03.2006 р., однак, враховуючи, що це був вихідний день, дата укладення Спільної угоди була виправлена на 28.03.2006 р., що підтверджує оглянутий в судовому засіданні оригінал Спільної угоди та приєднана до матеріалів справи копія, які надавалися Охтирською міською радою.

Згідно п. 2.1 вказаної угоди Охтирська районна рада зобов'язана була передати розрахунковий обсяг бюджетних асигнувань в розмірі 25500 грн. на 2006 рік до бюджету міста Охтирка на утримання об'єкту спільного користування КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба».

Рішенням Охтирської міської ради від 06.07.2006р. № 54-МР КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» було реорганізоване шляхом перетворення в комунальну установу «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба», у зв'язку з чим 28.11.2006р. між сторонами по справі було укладено Додаткову угоду до угоди по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба», якою Охтирська районна рада підтвердила свої зобов'язання щодо передачі коштів у розмірі 25500 грн. на утримання Комунальної установи «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба».

Відповідач не в повному обсязі виконав взяте на себе зобов'язання, визначене вказаною угодою, фактично Охтирською районною радою у 2006р. було перераховано міжбюджетних трансфертів до бюджету м. Охтирка в розмірі 10000 грн., кошти в сумі 15500 грн. не надійшли до місцевого бюджету м. Охтирка. Зазначене підтверджується рішенням Охтирської районної ради від 04.12.2006 р. “Про внесення змін до районного бюджету на 2006 рік” та листом Управління фінансів Охтирської міської ради від 16.04.2007 р. за № 03-01.

У грудні 2007 року Охтирська районна державна адміністрація звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила визнати нечинним рішення Охтирської районної ради від 22.03.2006 р. «Про участь у створенні та фінансуванні КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба»; визнати протиправними дії Охтирської районної ради по укладенню Спільної угоди про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету м. Охтирки від 26.03.2006 р.

Постановою господарського суду Сумської області від 24.01.2008 р. по справі № АС 5/703-07, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2009 р., адміністративний позов Охтирської райдержадміністрації був задоволений, визнане нечинним рішення Охтирської районної ради від 22.03.06 р. «Про участь у створенні та фінансуванні КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба». Дії Охтирської районної ради по укладенню спільної угоди від 26.03.2006 р. про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету м. Охтирки визнані протиправними.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори, за винятком встановлених рішенням третейського суду) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Згідно зі ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 203 Цивільного кодексу України особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5 ст. 203 ЦК України).

Пунктом 2.1 «Спільної угоди про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету міста Охтирки» визначено зобов'язання Охтирської районної ради передати розрахунковий обсяг бюджетних асигнувань в розмірі 25500 грн. на рік до бюджету міста Охтирки на утримання об'єкту спільного користування КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба».

Відповідно до пп. 7 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетне асигнування — повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету. Згідно з пп. 36 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів — бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, передбаченими іншими місцевими бюджетами, є керівники місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів рад та їх секретаріатів, керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів рад.

Виходячи з викладеного, розпорядником коштів бюджету Охтирського району є Охтирська районна державна адміністрація. Охтирська районна рада не мала права передавати по Спільній угоді бюджетне асигнування. У зв'язку з цим дії Охтирської районної ради по укладенню Спільної угоди про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету міста Охтирки від 26.03.06 (у наданому Охтирською міською радою примірнику Спільної угоди зазначена дата – 28.03.2006 р.) визнано протиправними постановою господарського суду Сумської області по справі № АС 5/703-07.

Враховуючи, що судом у справі № АС 5/703-07 було визнано нечинним рішення Охтирської районної ради від 22.03.2006 р. «Про участь у створенні та фінансуванні КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба», суд приходить до висновку, що Охтирська районна рада не мала повноважень на укладення Спільної угоди від 26.03.2006 р. та додаткової угоди до неї від 28.11.2006 р.

У відповідності до вимог ст. 235 Цивільного кодексу України нікчемний правочин, або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, але позивач за первісним позовом, з урахуванням всіх обставин справи, не подав суду належних доказів, які б об‘єктивно і у визначеному законом порядку підтвердили його позицію.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача за первісним позовом не підлягають задоволенню, а вимоги позивача за зустрічним позовом підлягають частковому задоволенню в частині визнання недійсними Спільної угоди від 26.03.2006 р. та додаткової угоди до неї від 28.11.2006 р.

Вимоги позивача за зустрічним позовом щодо визнання нечинними зобов’язань, взятих Охтирською районною радою в Спільній угоді про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» та в «Додатковій угоді до «Спільної угоди про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» від 07.02.06 року» від 28.11.06 року, задоволенню не підлягають, оскільки ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України не передбачений такий спосіб захисту порушених прав та інтересів.

Згідно 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на позивача за первісним позовом.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 60, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні первісного позову - відмовити.

2.          Зустрічний позов задовольнити частково.

3.          Визнати недійсною «Спільну угоду про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» з районного бюджету міста Охтирки від 26.03.2006р., укладену між Охтирською районною радою (42700, м. Охтирка, вул. Київська, 1) та Охтирською міською радою (42700, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 11), з моменту її вчинення.

4.          Визнати недійсною «Додаткову угоду до «Спільної угоди про передачу коштів по спільному фінансуванню на утримання КП «Охтирська міська аварійно-рятувальна служба» від 07.02.06 року» від 28.11.2006 року, укладену між Охтирською районною радою (42700, м. Охтирка, вул. Київська, 1) та Охтирською міською радою (42700, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 11), з моменту її вчинення.

5.          В іншій частині в задоволенні зустрічного позову — відмовити.

6.          Стягнути з Охтирської міської ради (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 11; код 04058002) на користь Охтирської районної державної адміністрації Сумської області (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Київська, 1; код 04058114) 85 грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ                               О.Ю. СОП‘ЯНЕНКО

СУДДІ                                                                                П.І. ЛЕВЧЕНКО

                                                                                          М.С. ЛУЩИК

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписаний 18.01.2010р.

Суддя