Рішення № 76427387, 06.09.2018, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
331/3755/18
Номер документу
76427387
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

06.09.2018

Провадження № 2/331/1100/2018

ЄУН № 331/3755/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2018 року місто Запоріжжя

Жовтневий районний суд міста Запоріжжя у складі:

головуючого - судді: Антоненко М.В.,

при секретарі: Андрієнко С.О.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району (місце реєстрації: м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. 26) до ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги (допомоги малозабезпеченим сім’ям),-

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги (допомоги малозабезпеченим сім’ям) у розмірі 22230,18 грн.

В обґрунтування заявлених вимог зазначило, що гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, що зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 69002, зверталася до управління з заявами від 18.07.2016, від 17.01.2017, від 07.07.2017 щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До заяв ОСОБА_1 додавала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де в розділі ІІ Доходи членів сім*ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім*ї, що проживають окремо зазначила, що отримує пенсію по інвалідності від УПФУ Олександрівського району та аліменти на дитину, та те, що була приватнім підприємцем, доходів не мала, ЧП закрила, а також додавала довідки Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області про отримання аліментів із пенсії ОСОБА_2, довідку відділення в Олександрівському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про реєстрацію її як фізичної особи – підприємця, довідку Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради про реєстрацію місця проживання, копію свідоцтва про народження дитини, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневого району від 18.05.2001, довідку Торгового коледжу від 12.01.2017 №149 про доходи студента ІНФОРМАЦІЯ_3, довідку відділення в Олександрівському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області від 27.01.2017 №553/14/08-26-1301 про доходи фізичної особи – підприємця ОСОБА_1, довідку Торгового коледжу від 07.07.2017 №133 навчання ОСОБА_3 та довідку від 07.07.2017 №195 про доходи студента ІНФОРМАЦІЯ_4, довідку Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 05.07.2017 №1508 про отримання аліментів із пенсії ОСОБА_2, тощо.

Рішенням управління від 05.08.2016. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім*ї на період з 01.07.2016 по 31.12.2016.

Рішенням управління від 09.02.2017. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім*ї на період з 01.01.2017 по 30.06.2017.

Рішенням управління від 11.07.2017. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім*ї на період з 01.07.2017 по 31.12.2017.

В серпні 2017 р. державним соціальним інспектором управління, з метою цільового використання коштів, було зроблено запит до Олександрійського відділення м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області та 21.08.2017 отримано інформацію щодо доходів ОСОБА_1 за 2016 рік, та виявлено, що ОСОБА_1 отримувала заробітну плату від ПАТ «Електрометалургійний завод ім. А.М. Кузьміна «Дніпроспецсталь», яка повинна була бути врахована при розрахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім*ї. Листом від 07.09.2017 № 129 ПАТ «Електрометалургійний завод ім. А.М. Кузьміна «Дніпроспецсталь» надав довідки про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 р. по 31.08.2017 р. від 07.09.2017 № 013 та від 07.09.2017 № 013-2, зазначивши, що вона працює на підприємстві. Згідно п.п. 5.1) п. 5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'я молоді, Держкомстату від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: - нарахована заробітна плата. Тому, управління вважає, що отримана відповідачем заробітна плата, є доходом громадянина, тому повинна була бути задекларована при зверненні за призначенням допомоги, та, зазначає, що відповідно до п. 28 Порядку 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку. Так, управлінням визначено обсяг та період виплачених надміру коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_1, згідно довідки управління від 14.09.2017: надміру виплачені кошти за період з 01.07.2016 по 30.09.2017 склали на загальну суму 23 537,82 грн.

З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів гр. ОСОБА_1 управлінням 20.09.2017 за № 03-02/3599 направлено лист – повідомлення за зареєстрованою адресою про повернення грошової допомоги у сумі 23 537,82 грн. до 20.10.2017.

В вересні 2017 ОСОБА_1 відвідала управління та подала заяву від 26.09.2017 про часткове повернення надміру нарахованих коштів у розмірі 23 537,82 грн. по 653,82 грн. щомісячно до 20 числа кожного місяця протягом 36 місяців. Так, від ОСОБА_1 в жовтні 2017 на розрахунковий рахунок управління надійшло частково 653,82 грн. В листопаді 2017 від ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок управління надійшло частково 653,82 грн. В грудні 2017 та в січні 2018 від ОСОБА_1 більше коштів не надходило. Листом від 16.01.2018 за № 03-02/193 управлінням повторно направлено лист – повідомлення ОСОБА_1 про повернення грошової допомоги, але від ОСОБА_1 більше коштів не надходило.

Листом від 07.05.2018 за №03-02/1785 управлінням направлено лист – повідомлення ОСОБА_1 про повернення грошової допомоги до 25.05.2018. До часу подання позову до суду належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 22 230,18 грн. у добровільному порядку не повернута.

На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління надміру виплачену суму державної соціальної допомоги (допомогу малозабезпеченим сім’ям) у розмірі 22 230 грн. 18 коп. за період з 01.07.2016 по 30.09.2017. Судові витрати покласти на відповідача по справі.

06.09.2018 на адресу суду надішли від позивача уточнення до позовних вимог та зменшено суму стягнення у зв’язку з частковим поверненням ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок управління 1307,64 грн., 1961,46 грн. та 653,82 грн., та зазначено, що управління просить суд стягнути з відповідача на його користь 18 307 грн. 26 коп. за період з 01.07.2016 по 30.09.2017.

Представник позивача у підготовче судове засідання подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідач в підготовче судове засідання не з’явилась, подала до суду заяву, в якій просить судове засідання проводити без неї, позов управління вона визнає та зобов’язується частково повертати управлінню надміру виплачені їй кошти, а також просить суд не стягувати з неї судові витрати, оскільки вона знаходиться в скрутному матеріальному становищі у зв’язку з онкологічною хворобою та постійним лікуванням, додавши до заяви довідки про інвалідність та виписки лікарів.

З огляду на визнання відповідачем позову, суд на підставі ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.

У зв’язку із неявкою в судове засідання сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого пристрою не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що вимоги позивача законні та обґрунтовані, отже позов підлягає задоволенню за наступними підставами.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 69002, звернулася до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району, зараз назва - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, з заявою від 18.07.2016 (щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям).

До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 18.07.2016, де в розділі ІІ Доходи членів сім*ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім*ї, що проживають окремо за період з 01.01.2016 по 01.07.2016 зазначила, що отримує пенсію по інвалідності від УПФУ Олександрівського району та аліменти на дитину, та те, що була приватнім підприємцем, доходів не мала, ЧП закрила 20.07.2016 р., а також додала довідку Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 18.07.2016 №1512/03 про отримання аліментів із пенсії ОСОБА_2, довідку відділення в Олександрівському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області від 02.08.2016 №129/14/08-26-1301 про реєстрацію її як фізичної особи – підприємця, довідку Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 15.07.2016 №04-19/1/2087 про реєстрацію місця проживання, копію свідоцтва про народження дитини, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневого району від 18.05.2001, копії аркушів з паспорту та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.

ОСОБА_1 була обізнана про наслідки неповідомлення в повному обсязі відомостей про доходи, про що свідчить її особистий підпис в заяві та декларації, що заповнені нею власноручно та подані нею до управління 18.07.2016. Бланк заяви передбачає повідомлення громадянина про те, що особа усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. А бланк декларації передбачає повідомлення громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім*ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім*ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що проживають окремо, особу попереджено.

Відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250, ОСОБА_1 управлінням призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім*ї на період з 01.07.2016 по 31.12.2016, рішенням управління від 05.08.2016.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" ( 1768-14 ), законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України "Про прожитковий мінімум", цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.

Відповідно до Порядку 250, цей Порядок визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" ( 1768-14 ).

Відповідно до п. 2-3 Порядку 250 (в редакції станом на момент звернення до управління з заявами), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Відповідно до п. 6 Порядку 250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

Відповідно до п. 8-9 Порядку 250, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.

Відповідно до п. 14-16, п. 18-19 Порядку 250, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги ( z 0112-02 ), що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом. Під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї, у складі якої протягом періоду, за який обчислюється дохід, відбулися зміни (розірвання шлюбу або коли шлюб між подружжям не розірвано, але в цей період набрало законної сили рішення суду про стягнення з батька (матері) аліментів), враховується місячний розмір аліментів за період, за який обчислюється середньомісячний сукупний дохід для призначення соціальної допомоги. Розмір соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Для кожної дитини (крім дитини-інваліда), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини-інваліда, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами I або II групи, - на 20 відсотків. Розмір соціальної допомоги може бути перерахований з місяця подання заяви уповноваженим представником сім'ї до закінчення строку призначення. У разі затвердження нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму розмір соціальної допомоги перераховується без звернення уповноваженого представника сім'ї. Органи соціального захисту населення провадять перерахунок раніше призначеної соціальної допомоги з місяця встановлення нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

В січні 2017 ОСОБА_1 знову звернулася до управління з заявою від 17.01.2017 щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 17.01.2017, де в розділі ІІ Доходи членів сім*ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім*ї, що проживають окремо за період з 01.07.2016 по 01.01.2017 зазначила, що отримує пенсію по інвалідності від УПФУ Олександрівського району, аліменти на дитину, та те, донька ОСОБА_3 отримує стипендію, навчається за контрактом в Торговому коледжі., а також додала довідку Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 16.01.2017 №103 про отримання аліментів із пенсії ОСОБА_2, довідку Торгового коледжу від 12.01.2017 №149 про доходи студента ІНФОРМАЦІЯ_3 , довідку відділення в Олександрівському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області від 27.01.2017 №553/14/08-26-1301 про доходи фізичної особи – підприємця ОСОБА_1

Відповідно до Порядку 250, ОСОБА_1 управлінням призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім*ї на період з 01.01.2017 по 30.06.2017, рішенням управління від 09.02.2017.

В липні 2017 ОСОБА_1 знову звернулася до управління з заявою від 07.07.2017 щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 07.07.2017, де в розділі ІІ Доходи членів сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо за період з 01.01.2017 по 30.06.2017 зазначила, що отримує пенсію по інвалідності від УПФУ Олександрівського району, аліменти на дитину, та те, донька ОСОБА_3 отримує стипендію від Торгового коледжу., а також додала довідку Торгового коледжу від 07.07.2017 №133 навчання ОСОБА_3 та довідку від 07.07.2017 №195 про доходи студента ІНФОРМАЦІЯ_4, довідку Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 05.07.2017 №1508 про отримання аліментів із пенсії ОСОБА_2

Відповідно до Порядку 250, ОСОБА_1 управлінням призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім*ї на період з 01.07.2017 по 31.12.2017, рішенням управління від 11.07.2017.

Відповідно до п. 27 Порядку 250, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити

запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

В серпні 2017 р. державним соціальним інспектором управління, з метою цільового використання коштів, було зроблено запит до Олександрівського відділення м. Запоріжжя Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області та 21.08.2017 отримано інформацію щодо доходів ОСОБА_1 за 2016 рік, та виявлено, що ОСОБА_1 отримувала заробітну плату від ПАТ «Електрометалургійний завод ім. А.М. Кузьміна «Дніпроспецсталь», яка повинна була бути врахована при розрахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім*ї.

Листом від 07.09.2017 №129 ПАТ «Електрометалургійний завод ім.А.М. ОСОБА_4 «Дніпроспецсталь» надав довідки про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 р. по 31.08.2017 р. від 07.09.2017 №013 та від 07.09.2017 №013-2, зазначивши, що вона працює на підприємстві.

Згідно п.п. 5.1) п. 5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'я молоді, Держкомстату від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: - нарахована заробітна плата.

Таким чином, суд вважає, що отримана відповідачем заробітна плата, є доходом громадянина, тому повинна була бути задекларована при зверненні за призначенням допомоги.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та п. 12 Порядку 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 25 Порядку 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення

права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно акту державного соціального інспектора управління від 12.08.2017 про проведення перевірки достовірності наданої заявником інформації вирішено зупинити ОСОБА_1 виплату допомоги малозабезпеченим сім’ям з 01.09.2017 та виставити переплату за період з 01.07.2016 по 30.09.2017.

Рішеннями управління від 13.09.2017 ОСОБА_5 проведено розрахунок допомоги малозабезпеченим сім’ям за 2016-2017 рр. з урахуванням нарахованої заробітної плати, що не була врахована при проведенні розрахунку допомоги при зверненнях заявника, оскільки ОСОБА_5 її не вказала в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, згідно яких соціальну допомогу не призначено, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює встановленому рівні прожиткового мінімуму.

Згідно довідки управління від 14.09.2017 про виплачені кошти помісячно і розрахунок надміру виплачених коштів надміру виплачені кошти соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_1 за період з 01.07.2016 по 30.09.2017 складають на загальну суму 23 537,82 грн.

З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів гр. ОСОБА_1 управлінням 20.09.2017 за № 03-02/3599 направлено лист – повідомлення за зареєстрованою адресою про повернення грошової допомоги у сумі 23 537,82 грн. до 20.10.2017.

В вересні 2017 ОСОБА_1 відвідала управління та подала заяву від 26.09.2017 про часткове повернення надміру нарахованих коштів у розмірі 23 537,82 грн. по 653,82 грн. щомісячно до 20 числа кожного місяця протягом 36 місяців.

Так, від ОСОБА_1 в жовтні 2017 на розрахунковий рахунок управління надійшло частково 653,82 грн. В листопаді 2017 від ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок управління надійшло частково 653,82 грн.

В грудні 2017 та в січні 2018 від ОСОБА_1 більше коштів не надходило.

Листом від 16.01.2018 за №03-02/193 управлінням повторно направлено лист – повідомлення ОСОБА_1 про повернення грошової допомоги. Але від ОСОБА_1 більше коштів не надходило.

Листом від 07.05.2018 за №03-02/1785 управлінням направлено лист – повідомлення ОСОБА_1 про повернення грошової допомоги до 25.05.2018.

До часу подання позову управлінням до суду належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 22 230,18 грн. від ОСОБА_1 у добровільному порядку не повернута.

Відповідно до п. 28 Порядку 250, у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки органи соціального захисту населення: вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Тому, суд вважає, що оскільки управлінням встановлено факт подання ОСОБА_1 недостовірної інформації про доходи (не зазначення нарахованої заробітної плати від ПАТ «Електрометалургійний завод ім.. ОСОБА_4 «Дніпроспецсталь») ОСОБА_1 набула право власності на кошти неправомірно.

За таких обставин, суд вважає, що позов управління є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

При поданні позову до суду управлінням судовий збір не сплачувався, у зв’язку із звільненням від його сплати під час розгляду справи в усіх судових інстанціях виконавчих органів міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення, відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача. Але, з урахуванням вимог ст. 5 Закону України «Про судовий збір» щодо пільг зі сплати судового збору та 3 групи інвалідності відповідача, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальної експетроної комісії Вознесенівського МСЄК від 30.03.2017 та виписками з історії хвороби відповідача, суд вважає за можливим не стягувати з відповідача по справі судовий збір.

Керуючись ст.328 ЦК України, ст. ст. 2, 27, 76, 81, 89, 95, 141, 228-229, 235, 241, 258-259, 263-265 ЦПК України, Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", п.п. 12, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (зі змінами), Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'ямолоді, Держкомстату від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_5) про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги (допомоги малозабезпеченим сім’ям) - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7, 69002 на користь управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району (вул. Олександрівська, 26, м. Запоріжжя, 69063) (одержувач: управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району: р/р № 35416066078412 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573843) надміру виплачену суму державної соціальної допомоги (допомогу малозабезпеченим сім’ям ) у сумі 18 307 грн. 26 коп. (вісімнадцять тисяч триста сім гривень 26 копійок) за період з 01.07.2016 по 30.09.2017.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя: М.В.Антоненко