
Номер провадження 2-а/243/199/2018
Номер справи 805/3605/18-а
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
«13» вересня 2018 року Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді - Хаустової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання – Кобець О.М.,
розглянувши у письмовому провадженні цивільну справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправними та скасування Постанов про накладення штрафу,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулося до суду з позовною заявою, позовні вимоги якої в подальшому були змінені, до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про визнання протиправними та скасування Постанов про накладення штрафу, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що Слов’янським міськрайонним судом Донецької області 14 березня 2018 року на виконання Рішення суду видано Виконавчий лист № 243/9728/17 про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням Довідки ОСОБА_1 ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2768 від 15 липня 2017 року про розмір грошового забезпечення.
ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області дане Рішення суду виконано в добровільному порядку та в повному обсязі відповідно до Розпорядження про перерахунок пенсії від 21 лютого 2018 року. Сума доплати за Рішення суду за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року становить 58625,58 грн.
26 березня 2018 року ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України отримало Постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецький області від 16 березня 2018 року № ВП 56005907 про відкриття виконавчого провадження з виконання Виконавчого листа № 243/9728/17 виданого 14 березня 2018 року Слов’янським міськрайонним судом Донецької області та стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн.
Заявою від 03 квітня 2018 року ОСОБА_1 управлінням було повідомлено Відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції про виконання рішення суду в добровільному порядку з доданням підтверджуючого документа, тобто до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Цією ж заявою головне управління клопотало закінчити виконавче провадження у зв’язку з фактичним виконанням в повному обсязі судового рішення.
Незважаючи на означене вище, Постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404 до теперішнього часу державним виконавцем не винесена та в порядку ст. 18, 63, 75 Закону № 1404 винесено вимогу від 11.04.2018 № 2813 щодо виконання рішення суду в повному обсязі в 10-денний термін з дня її отримання.
Постановою від 02 травня 2018 року за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення суду, на ОСОБА_1 управління накладено штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.
Постановою від 01 червня 2018 року за повторне невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення суду, на ОСОБА_1 управління накладено штраф на користь держави у розмірі 10200,00 грн.
ОСОБА_1 управління вважає Постанови про накладення штрафу від 02 травня 2018 року та 01 червня 2018 року протиправними та такими, що підлягають скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до офіційного тлумачення, яке надав Конституційний Суд України в рішенні від 09 липня 1998 року по справі № 17/81-87, термін «законодавство» треба розуміти так, що ним охоплюються закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції і законів України.
Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 р. прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою внесені зміни до законодавства, яким керувався суд при винесенні рішення та змінені умови пенсійного забезпечення одержувача пенсії.
Таким чином, пенсійні виплати, передбачені Законом № 2262, в тому числі і ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, мають здійснюватися з урахуванням Постанови № 103.
Пунктом 3 Постанови №103 визначено порядок здійснення виплати перерахованих пенсій.
Виплата доплати до пенсії за період з 01 січня 2018 року по 28 лютого 2018 року в сумі 4509,66 грн. зараховано на картковий рахунок стягувача.
Перерахований розмір пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 54115,92 грн. та виплачується в порядку зазначеному в заяві головного управління від 03 квітня 2018 року № 4605/03 та доданих до неї доказів добровільного виконання рішення суду, зокрема розпорядження, протоколу та розрахунку на доплату пенсії.
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Нормами статті 8 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Інших фінансових можливостей, крім зазначених вище, для здійснення виплат головне управління не має.
Таким чином, виплата суми пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262 та перерахованої за рішенням суду, буде проведено відповідно до порядку, встановленого Постановою №103 за рахунок коштів Державного бюджету України. Здійснити відповідні виплати нараховані за рішенням суду в повному обсязі головне управління не має можливості, через відсутність коштів відповідного бюджетного призначення.
Положеннями ч. 2 ст. 63 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-УІІІ «Про виконавче провадження» передбачено винесення постанови про накладення штрафу на боржника у разі невиконання без поважних причин боржником рішення.
Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-УІІІ можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення. Відповідальність боржника встановлено за невиконання судового рішення, а не за несвоєчасне його виконання. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником рішення суду рішення, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання.
Також, Верховний Суд в Постанові від 24 січня 2018 року по справі № 405/3663/13-а констатував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Крім того, резолютивна частина рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області № 243/10825/17 від 15 грудня 2017 року містить дві основні вимоги до головного управління: проведення перерахунку пенсії та її виплату.
Вимога про перерахунок пенсії виконана в повному обсязі.
Вимога про виплату пенсії не вказує на зобов'язання здійснення одноразового платежу, оскільки відповідно до ст. 1 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №1058 непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Просить суд визнати протиправними та скасувати Постанови про накладення штрафу від 02 травня 2018 року у розмірі 5100,00 грн та від 01 червня 2018 року у розмірі 10200,00 грн. по Виконавчому провадженню №56005907, винесену ОСОБА_1 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_3 при примусовому виконанні Виконавчого листа № 243/9728/17, виданого 14 березня 2018 року Слов’янським міськрайонним судом Донецької області.
Представник позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - ОСОБА_4, яка діє на підставі Довіреності № 7510/07-2 від 06 червня 2018 року (а.с. 59) у судове засідання не з’явилася, хоча належним чином була повідомлена про місце, дату та час розгляду справи. 13 вересня 2018 року на адресу суду надала Заяву про розгляд справи без її участі (а.с.58).
Представник відповідача - Головного територіального управління юстиції у Донецькій області – ОСОБА_5, який діє на підставі Довіреності №17 від 05 червня 2018 року (а.с.52), у судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про місце, дату та час розгляду справи. 09 серпня 2018 року на адресу суду надала Заяву про розгляд справи без його участі (а.с.51).
Відповідно до ч.3 ст. 194 Кодексу Адміністративного Судочинства України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
В порядку частини 3 ст.194 Кодексу Адміністративного Судочинства України судом ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.
Суд, розглянувши подані учасниками справи документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправними та скасування Постанов про накладення штрафу підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад як, зокрема обов’язковість виконання рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 вказаного Закону виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Частиною 4 ст. 18 вказаного Закону визначено, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов’язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 63 вказаного Закону за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 3 ст. 63 вказаного Закону виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 75 вказаного Закону, яка визначає відповідальність за невиконання рішення, що, зокрема, зобов’язує боржника вчинити певні дії, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Вказана стаття, як і спеціальний закон, не містить норм, які б звільняли боржника від відповідальності за невиконання без поважних причин рішення суду в залежності від тих чи інших обставин.
Поважними в розумінні наведених норм закону можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його волевиявлення.
Орган Пенсійного фонду України не заперечує проти того, що судове рішення, яке набрало законної сили підлягає виконанню, і невиплачену суму перерахованої на підставі такого судового рішення пенсії слід виплатити стягувачу.
Так, з Постанови про відкриття виконавчого провадження, серія ВП № 56005907, яка 16 березня 2018 року була направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області вбачається, що 16 березня 2018 року відкрито виконавче провадження за заявою ОСОБА_2 та на підставі Виконавчого листа № 43/9728/17, виданого 14 березня 2018 року про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугу років згідно діючого законодавства України та виплатити йому різницю у пенсії з 01 січня 2016 року, з урахуванням Довідки ОСОБА_1 ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 3526 від 23 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого інспектора стройового підрозділу поліції зі спеціальним званням капітан поліції, з вислугою понад 25 років (а.с. 7, 8-9).
У заяві, що надсилалася на адресу відповідача 03 квітня 2018 року за № 4605/03 ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначав, що 21 лютого 2018 року Управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 за рішенням суду за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року та зазначено, що виплату буде проведено продовж 2019-2020 років в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», зокрема:
-з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно окремою сумою виплачується 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а саме 1127,42 грн. щомісячно;
- з 01 січня 2020 року щомісячно окремою сумою виплачується 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а саме 2254,83 грн. щомісячно,
- з 01 січня 2018 року - 100 відсотків суми підвищеної пенсії у розмірі 4969,21 грн. виплату пенсії за березень 2018 року та доплату за період з 01 січня 2018 року по 28 лютого 2018 року зараховано на картковий рахунок ОСОБА_2 у загальній сумі 9478,87 грн. (а.с. 10-11).
Також до даної заяви було Розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою ОСОБА_2, а також Протокол за пенсійною справою відносно заявника ОСОБА_2, з яких вбачається, що ОСОБА_2 здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області №243/9728/17 від 04 грудня 2017 року (а.с. 12,13).
Тобто, відповідача повідомлено, що перерахована на підставі судового рішення сума пенсії буде виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Представник органу Пенсійного фонду України зазначає, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення, а саме виділення коштів з Державного бюджету України, повністю виконати судове рішення в частині виплати стягувачу решти суми пенсії на сьогодні не можливо.
02 травня 2018 року державним виконавцем в порядку, визначеному ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», винесено Постанову про накладення штрафу на боржника ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 5100,00 грн., якою зобов'язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду. (а.с. 16-17).
Також у постанові про накладення штрафу ВП №56005907 від 01 червня 2018 року державний виконавець зазначив, що Боржник повідомив, що виплату буде проведено продовж 2019-2020 років в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Резолютивною частиною виконавчого документа встановлено «виплатити різницю» та не визначено порядок проведення такої виплати, зокрема, не визначено, що така виплата проводиться на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
11 квітня 2018 року державним виконавцем скеровано боржнику вимогу щодо виконання судового рішення в повному обсязі.
Станом на 02 травня 2018 року рішення суду не виконано, відповідь на вимогу не надано.
02 травня 2018 року державним виконавцем в порядку, визначеному ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100,00 грн., якою зобов'язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за невиконання рішення суду без поважних причин.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Згідно ч.2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (а.с. 16-17).
З огляду на вищевикладене, 01 червня 2018 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника за невиконання судового рішення без поважних причин повторно у розмірі 10200,00 грн. та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду (а.с. 25-26).
Згідно з п. 1 розділу І Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України. ОСОБА_1 управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об’єднаними управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до п.п. 4 та 5 п. 4 вказаного Положення ОСОБА_1 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до ст. ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов’язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Враховуючи наведене, невиконання органом Пенсійного фонду України судового рішення в частині повної виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Це не виключає існування принципу обов’язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України (ст. 19 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Однак, накладення на орган Пенсійного фонду України штрафу у такому випадку не захищає право особи (стягувача) на отримання бюджетних коштів.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а (провадження № К/9901/1598/18), які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Вказані обставини не були враховані державним виконавцем при винесенні постанов про накладення штрафу при примусовому виконанні Виконавчого листа № 243/9728/17, виданого 14 березня 2018 року Слов’янським міськрайонним судом Донецької області.
З огляду на наведене, оскаржені Постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3 про накладення штрафу від 02 травня 2018 року та від 01 червня 2018 року у Виконавчому провадженні ВП №56005907 є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України на користь позивача підлягають документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року ст. ст. 2-15, 35, 72, 77, 90, 159-161, 168, 192-196, 227-228, 241, 244, 246, 250-251, 255, 292, 293, 295, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправними та скасування Постанов про накладення штрафу - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3 про накладення штрафу від 02 травня 2018 року у Виконавчому провадженні, серія ВП №56005907.
Визнати протиправною та скасувати Постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3 про накладення штрафу від 01 червня 2018 року у Виконавчому провадженні, серія ВП №56005907.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, 32, код ЄДРПОУ 34898944) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов’янськ пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) судові витрати у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий загальний суд як адміністративний суд.
Учасники справи, а також особи які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повне судове рішення складено 13 вересня 2018 року.
Головуючий:
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_6