
Справа № 0540/5650/18-а
Провадження № 2-а/234/261/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області, у складі:
головуючого судді Пікалової Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Романенко К.П., представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 0540/5650/18-а за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу від 21.06.2018 року у розмірі 5100 гривень та від 09.07.2018 року у розмірі 10200 гривень , -
13.07.2018 року до Донецького окружного адміністративного суду звернулося ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3, до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, яке розташовано за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, 39/3, про визнання противоправною та скасування постанови про накладення штрафу від 21.06.2018 року у розмірі 5100 гривень.
26.07.2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зміну позовних вимог, а саме про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу від 21.06.2018 року у розмірі 5100 гривень та від 09.07.2018 року у розмірі 10200 гривень.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що Краматорським міським судом Донецької області 16.04.2018 року на виконання рішення суду виданий виконавчий лист № 234/14658/17 про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі довідки ОСОБА_2 ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2072 від 15.05.2017 року, 01.01.2016 року, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією. ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області дане рішення було виконане в добровільному порядку та в повному обсязі відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії від 16.04.2018 року. Сума до сплати за рішенням суду за період з 01.01.2016 року по 30.04.2018 року становить - 58166,36 грн. ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 24.04.2018 року отримано постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 17.04.2018 року № ВП 56205179 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 234/14658/17, виданого 16.04.2018 року Краматорським міським судом Донецької області та стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн. Заявою від 07.05.2018 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було повідомлено відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції про виконання рішення суду в добровільному порядку з доданням підтверджуючого документа, тобто до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Цією ж заявою ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області клопотало закінчити виконавче провадження у зв’язку з фактичним виконанням в повному обсязі судового рішення. Незважаючи на означене вище, постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.9 ст. 39 Закону № 1404 (повне фактичне виконання) до теперішнього часу державним виконавцем не винесена. Постановою від 21.06.2018 року за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення на ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області накладено штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. Позивач вважає постанову про накладення штрафу від 21.06.2018 року противоправною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Пенсійні виплати, передбачені Законом № 2262, в тому числі і ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, мають здійснюватися урахуванням Постанови Кабінету міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Пунктом 3 Постанови № 103 визначено порядок здійснення виплати перерахованих пенсій. Перерахований розмір пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року складає 49856,88 грн. та виплачується в порядку зазначеному в заяві Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.05.2018 року № 5866/03 та доданих до неї доказів добровільного виконання рішення суду, зокрема розпорядження, протоколу та розрахунку на доплату пенсії. Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного Фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Нормами статті 8 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Інших фінансових можливостей, крім зазначених вище, для здійснення виплат позивач не має. Здійснити відповідні виплати нараховані за рішенням суду в повному обсязі ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не має можливості, через відсутність коштів відповідного бюджетного призначенню. Положеннями ч.2 ст. 63 Закону України від 02.06.2016 року № 1404 – VIIІ «Про виконавче провадження» передбачено винесення постанови про накладання штрафу на боржника у разі невиконання без поважних причин боржником рішення.
Резолютивна частина рішення Краматорського міського суду Донецької області № 234/14658/17 від 26.12.2018 року містить дві основні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: проведення перерахунку пенсії та її виплату. Вимога про перерахунок пенсії відповідачем виконана в повному обсязі. Вимога про виплату пенсії не вказує на зобов’язання здійснення одноразового платежу, оскільки відповідно до ст. 1 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія – щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім’ї у випадках, визначених цим Законом. Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1058 непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством. Отже, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.
ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 21.05.2018 року була надана відповідь на вимогу державного виконавця. З огляду на означене вище, станом на 21.06.2018 року у державного виконавця були відсутні правові підстави для винесення постанови про стягнення з позивача штрафу, а тому постанова державного виконавця від 21.06.2018 року про накладення на ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області штрафу в розмірі 5100 грн. є противоправною та підлягає скасуванню. Позивачу про факт порушення його прав та інтересів стало відомо 02.07.2018 року після одержання постанови державного виконавця про накладення штрафу . А отже, позивачем строк звернення до суду не порушено.
Крім того, 16 липня 2018 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області отримано постанову про накладання штрафу від 09.07.2018 року по ВП № 56205179, відповідно до якої за повторне невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення на позивача накладено штраф на користь держави в розмірі 10200 грн. ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає постанову про накладення штрафу від 09.07.2018 року противоправною та такою, що підлягає скасуванню з підстав, викладених вище.
Позивач просить суд визнати противоправними та скасувати постанови про накладення штрафу від 21.06.2018 року у розмірі 5100 грн. та від 09.07.2018 року у розмірі 10200 грн. по ВП № 56205179, винесені головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_4, при примусовому виконанні виконавчого листа № 234/14658/17, виданого 16.04.2018 року Краматорським міським судом Донецької області.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області передано на розгляд Краматорському міському суду Донецької області за підсудністю.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 17.08.2018 року відкрито провадження у справі.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився по невідомій суду причині, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву не надав.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
В С Т А Н О В И В :
Постановою від 17.04.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_4 було відкрито виконавче провадження № 56205179 про примусове виконання виконавчого листа № 234/14658/17 від 16.04.2018 року, виданого Краматорським міським судом Донецької області про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_3 здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2072 від 15.05.2017 року, з 01 січня 2016 року, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією, що підтверджується копією постанови про відкриття виконавчого провадження від 17.04.2018 року.
Постанова від 17.04.2018 року про відкриття виконавчого провадження № 56205179 була направлена на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для виконання та до відома, що підтверджується копією відповідного супровідного листа від 17.04.2018 року № 3152.
07.05.2018 року ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направило на адресу начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_5, та Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_4 заяву, відповідно до якої повідомили, що рішення є виконаним, а виконавче провадження підлягає закриттю з наступних обставин. ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в межах своєї компетенції та покладених судом зобов’язань, виходячи з наявних законодавчих підстав 16.04.2018 року здійснено перерахунок пенсії за рішенням суду в повному обсязі, що підтверджується розпорядженням про перерахунок пенсії від 16.04.2018 року. Виплата перерахованих сум пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» буде проведено за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 8 Закону) відповідно до порядку встановленого Постановою Кабінету міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою внесені зміни до законодавства яким керувався суд при винесені рішення та змінені умови пенсійного забезпечення гр. ОСОБА_3 Також, позивач разом із заявою направив докази виконання рішення, що підтверджується копією заяви від 07.05.2018 року № 5866/03; копією протоколу за пенсійною справою - НОМЕР_1 (МВС) від 01.01.2016 року ОСОБА_3; копією розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № НОМЕР_1 за дорученням № 0503015720/3, відповідно до якого був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 року.
Постановою від 21.06.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_4 було накладено штраф на боржника ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в розмірі 5100 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, а саме за невиконання виконавчого листа № 234/14658/17, виданого 16.04.2018 року Краматорським міським судом Донецької області, що підтверджується копією постанови про накладення штрафу від 21.06.2018 року (ВП № 56205179).
Постанова від 21.06.2018 року про накладення штрафу ВП № 56205179 була направлена на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для виконання та до відома, та відповідно до штампу вхідної кореспонденції отримана останнім 02.07.2018 року № 3866/05, що підтверджується копією відповідного супровідного листа від 21.06.2018 року № 5255.
Постановою від 09.07.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_4 було накладено штраф на боржника ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в розмірі 10200 грн. за повторне невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, а саме за невиконання виконавчого листа № 234/14658/17, виданого 16.04.2018 року Краматорським міським судом Донецької області, що підтверджується копією постанови про накладення штрафу від 09.07.2018 року (ВП № 56205179).
Постанова від 09.07.2018 року про накладення штрафу ВП № 56205179 була направлена на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для виконання та до відома, та відповідно до штампу вхідної кореспонденції отримана останнім 16.07.2018 року № 4140/05, що підтверджується копією відповідного супровідного листа від 09.07.2018 року № 5941.
Вирішуючи спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
За змістом положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст. 5 КАС України).
Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти повинні відповідати їй (ст. 8). На ці обставини неодноразово вказував Конституційний Суд України у своїх рішеннях, зокрема, рішенні №7-рп/2003 від 10 квітня 2003 року, рішенні №9-рп/2004 від 07 квітня 2004 року, рішенні №1-рп/2007, рішенні №19-рп/2008 від 02 жовтня 2008 року.
Відповідно до частини 2 статті 6 та частини 2 статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до частини п'ятої статті 124 і частини третьої статті 129 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Згідно статті 14 КАС України - судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особам та їх об'єднаннями на всій території України.
За загальним правилом обов'язковими до виконання є судові рішення, що набрали законної сили.
Згідно статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін.
Рішення суду може бути виконано в добровільному або в примусовому порядку.
Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що відповідно до положень Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України; обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя. Конституційний Суд України вважає, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Як роз'яснив Верховний Суд України, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, виконання судових рішень розглядається як невід'ємна частина судового розгляду в розумінні статті 6 Конвенції. Невиконання судових рішень негативно впливає на авторитет судової влади, оскільки в цьому разі не досягається кінцева мета правосуддя. Це призводить до ситуації, несумісної з принципом верховенства права.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено Законом України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року із наступними змінами.
Згідно зі ст.1 Закону №1404-VІІІ, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VІІІ).
Згідно ст.5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Згідно ч.1 та ч.2 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1)здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.
Згідно ч.3 ст. 18 «Про виконавче провадження», виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право зокрема: 1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; 10) звертатися до суду із заявою (поданням) про роз'яснення рішення у випадках, передбачених цим Законом, із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення; 22) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається.
За змістом статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтями 75-76 Закону України «Про виконавче провадження» врегульовано виконання рішень про покладення на боржника обов'язку виконати певні дії, також врегульовано дії державного виконавця і заходи примусу щодо боржника у разі невиконання судового рішення.
Державний виконавець у даному виконавчому провадженні повинен діяти у відповідності з наведеними вище нормами закону.
Частинами 1, 2 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, вказаними нормами закону передбачено накладення штрафу у разі невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк.
При цьому, суд зауважує, що Законом України «Про виконавче провадження» встановлено відповідальність боржника за невиконання судового рішення, а не за своєчасне його виконання. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, рішення, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання, має бути встановленим факт невиконання боржником рішення суду.
Судом встановлено, що 07 травня 2018 року позивач повідомив відповідача про те, що на виконання судового рішення ОСОБА_2 управлінням ПФУ в Донецькій області проведено перерахунок пенсії громадянину ОСОБА_3, та нараховано доплату в сумі 58166,36 гривень, за рішенням суду за період з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2018 року. (а.с.12-14).
Доплату в сумі 8309,48 гривень за період з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 зараховано на картковий рахунок ОСОБА_3 у квітні 2018 року.
При цьому, позивачем також відповідачеві повідомлено, що доплату до пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року у розмірі 49856,88 гривень ОСОБА_3 отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Отже, судом встановлено, що на час винесення державним виконавцем постанов про накладення штрафу 21 червня 2018 року та 09 липня 2018 року, рішення суду щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії було виконано ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та частково здійснено доплату (а.с.15-16, 24-25).
З аналізу статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» слідує, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин.
Поважними в розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, ОСОБА_2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тобто, виплати пенсій здійснюються ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв'язку з відсутністю державного асигнування.
Такі підстави не виконання рішення суду, суд вважає поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, відповідному пенсіонерові, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Крім того, суд зазначає, резолютивна частина постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області № 234/14658/17 містить дві основні вимоги до відповідача: проведення перерахунку пенсії та її виплату.
Як вже встановлено судом, вимога про перерахунок пенсії позивачем виконана в повному обсязі про що свідчать відповідні письмові докази долучені до матеріалів справи.
Щодо іншого, суд зазначає, що вимога про виплату пенсії не вказує на зобов'язання здійснення одноразового платежу, оскільки відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IVнепрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Отже, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.
Підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати, тому, вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі позивачеві, суд, вже встановивши під час розгляду справи відсутність спору про право позивача на отримання підвищення до пенсії, не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.
Вказані висновки суду узгоджуються з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»
Відтак, станом на 21 червня 2018 року та 09 липня 2018 року у державного виконавця були відсутні правові підстави для винесення постанови про накладення на позивача штрафів за невиконання рішення суду без поважних причин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірні постанови про накладення та стягнення з позивача штрафів, як рішення суб'єкта владних повноважень, не відповідає вимогам та принципам, передбаченим у частині 2 статті 2 КАС України, оскільки прийнята необґрунтовано та без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача про визнання постанов від 21.06.2018 року, та 09.07.2018 року про накладення штрафів протиправними та скасування підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.ст.9,14,72,73,77, 90, 242-246, 250, 251, 255, 287 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафів від 21 червня 2018 року у розмірі 5100 гривень, та від 09 липня 2018 року у розмірі 10200 гривень, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 21 червня 2018 року у розмірі 5100 гривень по ВП № 56205179, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_4 по примусовому виконанні виконавчого листа № 234/14658/17, виданого 16 квітня 2018 року Краматорським міським судом Донецької області.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 09 липня 2018 року у розмірі 10200 гривень по ВП № 56205179, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_4 по примусовому виконанні виконавчого листа № 234/14658/17, виданого 16 квітня 2018 року Краматорським міським судом Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010), яке знаходиться за адресою: Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3.
Відповідач - ОСОБА_2 територіальне управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ 34898944), яке знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, 39/3.
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті й надруковано в одному екземплярі.
Суддя Н.М. Пікалова