Постанова № 764210, 23.05.2007, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
23.05.2007
Номер справи
11/11-07-1508а
Номер документу
764210
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"23" травня 2007 р.

16 год. 40 хв.

м. Одеса

Справа № 11/11-07-1508А

Господарський суд Одеської області у складі:

Судді Власової С.Г.

При секретарі Качоровської Н.О.

За участю представників сторін:

від позивача: Пілюк Н.В., Левченко Д.В. (за довіреністю);

від відповідача: не з’явився;

від 3-ої особи: Тодорич І.В. (за довіреністю);

В засіданні приймали участь:

від позивача: Левченко Д.В. (за довіреністю);

від відповідача: не з’явився;

від 3-ої особи: Тодорич І.В. (за довіреністю);

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю „Тионек НТ”, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача - Державної податкової адміністрації України, про подовження тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, -

ВСТАНОВИВ: 21.02.2007 р. за вх. № 1874 до господарського суду Одеської області звернулось Міністерство економіки України з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Тионек НТ” про подовження тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Позивач у позовній заяві заявив клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача ДПА України (Львівська пл.8, м. Київ 53, 04655 МПС), посилаючись на те, що рішення суду може вплинути на обов'язки ДПА України здійснювати контроль за валютними операціями, відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні»та інтерес ДПА України як ініціатора подання до Мінекономіки (від 02.11.2006 №12425/5/22-6016) щодо подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ „Тионек НТ” відповідно до наказу Мінекономіки 28.07.2006 р. №102/294.

Ухвалою від 26.03.2007 р. суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача Державну податкову адміністрацію України.

Позивач на позовних вимогах наполягає та просить суд подовжити тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ „Тионек НТ” наказом Міністерства економіки України від 28.07.2006 р. № 102/294 „Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України” до моменту складення акту податковим органом за результатами перевірки ТОВ „Тионек НТ” з питання дотримання податкового та валютного законодавства в частині надання документів, які були підставою для отримання товару на суму 1515,6 тис. дол. США за контрактом № 17/05т від 04.02.2005 р. від фірми Services Limited»(о. Мен, Великобританія) і документів, які підтверджують здійснення розрахунків по цьому контракту. В ході розгляду справи Позивач уточнив позовні вимоги (вх. № 6784 від 26.03.2007 р.) та просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ „Тионек НТ” наказом Міністерства економіки України від 28.07.06 р. № 102/294 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України” до дати оформлення довідки податковим органом за результатами перевірки дотримання вимог податкового, валютного законодавства ТОВ „Тионек НТ”, в якому буде зазначено про відсутність порушень податкового, валютного та іншого законодавства.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи,в судові засідання від 05.03.2007 р., 26.03.2007 р., 16.04.2007 р. , 03.05.2007 р., 16.05.2007 р. та 23.05.2007 р. не з’явився, відзив на позовну заяву не надав, вимог ухвал суду не виконав, причини неявки не повідомив, тому спір вирішується на основі наявних доказів у відповідності до п. 6 ст. 71 КАС України.

Представник третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача Державної податкової адміністрації України у содових засіданнях позовні вимоги підтримав .

Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників позивача та третьої особи, суд встановив наступне:

За поданням Державної податкової адміністрації (далі - ДПА), від 26.06.2006 р. № 7196/5/22-6016 Міністерством економіки України було видано наказ № 102/294 від 28.07.2006 р. „Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності”, згідно з яким до ТОВ „Тионек НТ” було застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності (Перелік № 7 Додатку № 1до Наказу).

Позивач вказує , що підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції до було порушення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України вимог ст.2 Закону України від 23.09.1994 № 185/94 „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" згідно якої імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.

За результатами проведених перевірок, на підставі даних поданих Декларацій про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, ДПА в Одеській області встановлено факт безпідставного отримання ТОВ „Тионек НТ” від компанії Services Limited»(о. Мен, Великобританія) товару на суму 1515,6 тис. дол. США по здійсненій зовнішньоекономічній операції - імпортному контракту № 17/05т від 04.02.2005, укладеному ТОВ „Тионек НТ” з компанією Services Limited»на постачання товару.

Згідно листа Комісії з фінансового надзору Острова Мен (Великобританія) ,що надійшов до Головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси (вхід. № 1679 від 30 травня 2005) та офіційної урядової веб-сторінки острову Мен - компанія Services Limited»була ліквідована 05.11.2004 року.

Посилаючись на приписи ст.1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»Позивач зазначає, що вище вказаний контракт є формально неукладеним, та не може бути підставою для виникнення будь-яких прав та обов'язків у сторін цього контракту, а тому підстави для виникнення права у ТОВ „Тионек НТ” на отримання від компанії Services Limited»товару на суму 1515,6 тис. дол. США за контрактом № 17/05т від 04.02.2005 і обов'язку перерахувати зазначену суму на рахунок компанії Services Limited»у ТОВ „Тионек НТ” відсутні.

З огляду на викладене, позивач вказує, що порушення ст.2 Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, полягає у безпідставному отриманні Позивачем товару на суму 1515,6 тис. дол. США від компанії Services Limited», яка була ліквідована на момент оформлення зовнішньоекономічного контракту № 17/05т від 04.02.2005 р. і здійснення ТОВ „Тионек НТ” імпорту товару за зазначеним контрактом.

02.10.2006 р. Позивач листом за № 102-29/1930 звернувся до ДПА України щодо доцільності скасування чи подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, що була застосована до ТОВ „Тионек НТ”, відповідно до наказу Мінекономіки від 28.07.2006 р. №102/294.

ДПА України листом від 02.11.2006 №12425/5/22-6016 (а.с.14), повідомила Позивача про необхідність подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та вказала, що згідно даних Чорноморської регіональної митниці ТОВ „Тионек НТ” на виконання контракту № 17/05т від 04.02.2005 р. отримало за період з березня по травень 2005 року від нерезидента-фірми Services Limited»(о. Мен, Великобританія) імпортну продукцію на загальну суму 1 515, 6 тис. дол. США , а також зазначила, що ТОВ „Титонек НТ” відсутнє за місцем реєстрації та знаходиться в розшуку.

Факт відсутності ТОВ „Тионек НТ” за юридичною адресою (м. Одеса, вул. Осипова, 34, кв. 24) підтверджується актами про результати перевірки місцезнаходження ТОВ „Тионек НТ” за юридичною адресою від 12.10.2005 р. №7530/149/23-0517/33138991, та 01.06.2006 р.№ 2/22-00/33138991 складеними Спеціалізованою державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси, а також листом відділу податкової міліції у Приморському районі м. Одеси УПМ ДПА від 20.06.2006 № 2241/26-50.

На думку Позивача, подовження тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Відповідача можливе до дати оформлення довідки податковим органом за результатами перевірки дотримання вимог податкового, валютного законодавства ТОВ „Тионек НТ”, в якому буде зазначено про відсутність порушень податкового, валютного та іншого законодавства.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов висновків про необґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне

Згідно п.1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого Указом Президента України від 23.10.2000 № 1159, Міністерство економіки України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади у забезпеченні реалізації єдиної державної політики економічного і соціального розвитку України.

На Позивача відповідно до ст . 9 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність"(далі Закону) покладено контроль за додержанням всіма суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності чинних законів України та умов міжнародних договорі України.

Загальні засади відповідальності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності регулюються статтями 32 і 37 вищевказаного Закону.

До суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності, що порушили цей Закон та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки Мінекономіки застосовуються спеціальні санкції, передбачені статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність",

Порядок застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) Міністерством економіки України спеціальних санкцій , передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", визначено Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Положення) (затвердженого Наказом Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України від 9 листопада 2006 року N 52 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 травня 2000 р. за N 260/4481 ) .

Пунктом 1.1. вищевказаного Положення передбачено, що спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Згідно пункту 2.1 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій (далі Порядок) (затвердженого Наказом Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України від 9 листопада 2006 року N 340/672 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2007 р. за N 30/13297 ) Державною податковою адміністрацією на підставі відповідних матеріалів, які свідчать про порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язаних із ним законів України, готуються подання до Мінекономіки про застосування спеціальних санкцій.

Вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, визначається Державною податковою адміністрацією в залежності від змісту правопорушення згідно з вимогами статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"(пункт 2.3. Порядку).

За статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;

- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;

- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

З матеріалів справи, та пояснень представників Позивача та ДПА України вбачається, що Відповідачем порушено вимоги ст.2 Закону України від 23.09.1994 № 185/94 „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Відповідно до статті 5 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності може бути застосовано санкцію у вигляді тимчасового зупинення права здійснення такої діяльності у випадках порушення чинних законів України, що стосуються цієї діяльності, згідно із статтею 37 цього Закону.

З огляду на викладене суд доходить висновку , що за поданням Державної податкової адміністрації (далі - ДПА), від 26.06.2006 № 7196/5/22-6016 Позивачем правомірно застосовані спеціальні санкції до ТОВ „Тионек НТ” згідно наказу № 102/294 від 28.07.2006 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності”.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Згідно пунктам 3.1-3.4.(Порядку) Мінекономіки повинно інформувати Державну податкову адміністрацію про результати розгляду подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій у місячний строк з моменту надходження його від Державної податкової адміністрації.

При застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження.

На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

З огляду на те , що Наказ Позивачем винесено 28.07.2006 р, вбачається , що запит до ДПА щодо доцільності подовження застосування тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки повинно було направити не пізніше 19.09.2006 р.

Позивач звернулося до ініціатора подання – ДПА України щодо доцільності скасування чи подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, що була застосована до ТОВ „Тионек НТ” листом за № 102-29/1930 лише 02.10.2006 р. (а.с.30)

ДПА України повідомила Позивача про необхідність подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності 02.11.2006р. (лист від №12425/5/22-6016 а.с.24).

У разі, якщо інформація на запит Мінекономіки щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності від Державної податкової адміністрації не надійде в термін за 10 днів до закінчення його дії або надійде з пропозицією щодо недоцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, Мінекономіки видається наказ про зміну виду спеціальних санкцій, яким скасовується дія тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та одночасно застосовується індивідуальний режим ліцензування.( частина 3 пункту 3.4 Порядку)

Приписи пунктів 3.1-3.4. статті 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій кореспондуються з приписами пунктів 4.8-4.9 статті 4 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"

Враховуючи, що інформація на запит Мінекономіки щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності від Державної податкової адміністрації надійшла з порушенням терміну встановленого частиною 3 пункту 3.4 Порядку, а саме після сплину трьох місяців з дати винесення наказу № 102/294 від 28.07.2006 „Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності”, Позивач правомірно, згідно з Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", Наказом від 2 листопада 2006 р. №102/427 відповідно до частини шостої ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", починаючи з 5 листопада 2006 року скасував дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності та застосував спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності до ТОВ „Тионек НТ”.

Згідно ст.37 Закону індивідуальний режим ліцензування діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України та скасовується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Пунктом 4.10. Положення передбачено , що Наказ Міністерства економіки України щодо застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) санкцій у триденний термін доводиться до відома: органу, який увійшов з поданням; Державної податкової адміністрації України; Державної митної служби України; Національного банку України; відповідного республіканського органу Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій за місцем реєстрації українського суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності, які доводять їх до українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно пункту 3.6. Порядку, Мінекономіки зобов’язано передати до Державної податкової адміністрації копії наказів із супровідним листом засобами поштового зв'язку. Копії наказів засвідчуються підписом начальника (заступника начальника) відділу контролю за зовнішньоекономічною діяльністю Мінекономіки та печаткою цього відділу. Строк передачі таких документів до Державної податкової адміністрації не повинен перевищувати десяти робочих днів з дати видання наказу.

З метою забезпечення оперативності обміну інформацією накази Мінекономіки за погодженням з Державною податковою адміністрацією доводяться до Державної податкової адміністрації засобами електронного зв'язку.

Враховуючи, що можливість застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності одночасно двох спеціальних санкцій - індивідуального режиму ліцензування та тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності не передбачено Законом України „Про зовнішньоекономічну діяльність”, а також те, що Позивачем порушено порядок звернення до суду який встановлено статтею 37 вищевказаного Закону, Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та Порядком взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать приписам законодавства , що регулює зовнішньоекономічну діяльність та не підлягають задоволенню.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.37 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність”, п.21, п.3, п.6 Прикінцевих положень та ст.ст. 69-71,86,87,94,158,160,162,167 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. В позові Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю „Тионек НТ” про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ „Тионек НТ” наказом Міністерства економіки України від 28.07.06 р. № 102/294 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України” до дати оформлення довідки податковим органом за результатами перевірки дотримання вимог податкового, валютного законодавства ТОВ „Тионек НТ”, в якому буде зазначено про відсутність порушень податкового, валютного та іншого законодавства –відмовити.

Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Власова С.Г.

Постанову складено у повному обсязі 08.06.2007 р.