
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/6477/17
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді-доповідача Потапчука В.О.
суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області, на рішення від 22 березня 2018 року, ухвалене Одеським окружним адміністративним судом у відкритому судовому засіданні у складі головуючого судді Єфіменка К.С.,
у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області, Державної архітектурно - будівельної інспекції України про зобов'язання Департамент ДАБІ в Одеській області направити повідомлення Держархбудінспекції України про поновлення реєстрації від 02.02.2017 року за № ОД № 142170260754 Декларації про готовність до експлуатації садового будинку та господарських будівель за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, Фонтанська сільська рада, ДБК «Золоті ключі», вул. Горіхова,48/2 та 49/2 та Державну архітектурно-будівельну інспекцію України поновити реєстрацію (запису про реєстрацію) від 02.02.2017 року за № ОД № 142170260754 Декларації про готовність до експлуатації садового будинку та господарських будівель за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, Фонтанська сільська рада, ДБК «Золоті ключі», вул. Горіхова,48/2 та 49/2 в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених
документів з розміщенням відповідної інформації на офіційному сайті України http://www.dabi.gov.ua/ у розділі «Дозвільні документи», -
ВСТАНОВИЛА:
Короткий зміст позовних вимог.
13 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області, Державної архітектурно - будівельної інспекції України, в якому просила суд:
- зобов'язати Департамент ДАБІ в Одеській області направити повідомлення Держархбудінспекції України про поновлення реєстрації від 02.02.2017 року за № ОД № 142170260754 Декларації про готовність до експлуатації садового будинку та господарських будівель за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, Фонтанська сільська рада, ДБК «Золоті ключі», вул. Горіхова,48/2 та 49/2 та Державну архітектурно-будівельну інспекцію України поновити реєстрацію (запису про реєстрацію) від 02.02.2017 року за № ОД № 142170260754 Декларації про готовність до експлуатації садового будинку та господарських будівель за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, Фонтанська сільська рада, ДБК «Золоті ключі», вул. Горіхова,48/2 та 49/2 в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених
документів з розміщенням відповідної інформації на офіційному сайті України http://www.dabi.gov.ua/ у розділі «Дозвільні документи».
Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням від 22 березня 2018 року, ухваленим у відкритому судовому засіданні, Одеський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_2 у повному обсязі.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Департамент державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області звернувся до Одеського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати оскаржене рішення та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги, апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення, не повно з'ясував обставини, які мають значення для вирішення справи та надав неналежну оцінку наявним у матеріалах справи доказам.
Крім цього, апелянт зазначає про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті, а з цих підстав оскаржене рішення підлягає скасуванню.
Апелянт зазначає про хибність висновку суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання суб'єктів владних повноважень вчинити дії, оскільки постанова суду по справі № 815/1362/17 від 16.05.2017 року набула законної сили 12.09.2017 року та не скасована судом касаційної інстанції, тобто є обов'язковою до виконання на всій території України без обмеження кола осіб, на яких вона розповсюджується.
Отже, на думку апелянта, суд першої інстанції не врахував, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.
08 серпня 2018 року ОСОБА_2 надала до Одеського апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначила про обґрунтованість рішення суду першої інстанції, а з цих підстав просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області у повному обсязі.
Справу розглянуто відповідно ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі, оскільки жодний учасник справи у судове засідання не прибув, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Обставини справи.
Задовольняючи адміністративний позов ОСОБА_2 суд першої інстанції встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_2 самостійно звернулася із заявою від 23.10.2017 року (вхід. № 0-1334 від 24.10.2017 року) до Департаменту ДАБІ у Одеській області з приводу направлення повідомлення Держархбудінспекції України про поновлення реєстрації від 02.02.2017 року за № ОД142170260754 Декларації про готовність до експлуатації садового будинку та господарських будівель за адресою: Одеська область, Лиманський район, Фонтанська. сільська рада, ДБК «Золоті ключі», вул. Горіхова, 48/2 та 49/2, в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, у зв'язку із скасуванням постановою Одеського окружного адміністративного суду № 815/1362/17 від 16.05.2017 року (набула законної сили 20.09.2017 року) Наказу Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у Одеській області № 17 від 16.02.2017 року про скасування реєстрації Декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД142170260754 від 02.02.2017 року.
ДДБІ у Одеській області від 21.11.2017 року відповів, що повідомив ДАБІ України про усі обставини справи № 815/1362/17 та оскарження постанови, що набула законної сили.
Однак, відповіді по суті звернення (задоволення/відмову у задоволенні) не надано; із заявою від 23.10.2017 року (одержана під розпис 25.10.2017 року у ТТН КСД № 1250846) до ДАБІ України про поновлення реєстрації (запису про реєстрацію) від 02.02.2017 року за № ОД142170260754 Декларації про готовність до експлуатації садового будинку та господарських будівель за адресою: Одеська область, Лиманський район,Фонтанська. сільська рада, ДБК «Золоті ключі», вул. Горіхова, 48/2 та 49/2, в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, у зв'язку із скасуванням постановою Одеського окружного адміністративного суду № 815/1362/17 від 16.05.2017 року (набула законної сили 20.09.2017 року) Наказу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Одеській області № 17 від 16.02.2017 року про скасування реєстрації Декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД142170260754 від 02.02.2017, з розміщенням відповідної інформації на офіційному сайті Держархбудінспекції України у розділі «Дозвільні документи».
Відповідь від ДАБІ України від 09.11.2017 року зазначає, що не є зобов'язаною особою виконувати постанову суду № 815/1362/17 від 16.05.2017 року, яку ДДБІ у Одеській області оскаржує постанову суду у касаційному порядку. Однак, відповіді по суті звернення (задоволення/відмову у задоволенні) не надано.
Постанова суду по справі № 815/1362/17 від 16.05.2017 року згідно ст.254 КАС України (2005) набула законної сили 12.09.2017 року й не скасована судом касаційної інстанції, тобто є обов'язковою до виконання на всій території України без обмеження кола осіб, на яких вона розповсюджується.
Висновок суду першої інстанції.
Враховуючи, що оскаржена бездіяльність суб'єктів владних повноважень не відповідає закону, суд першої інстанції дійшов висновку про зобов'язання відповідачів вчинити певні дії на підставі ч. 1 ст. 245 КАС України.
Джерела права й акти їх застосування.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області з огляду на наступне.
Керуючись ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»
Керуючись ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність».
До органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:
- структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
- виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно ст. 13 Закону України «Про архітектурну діяльність» до уповноважених органів містобудування та архітектури належать:
- центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури;
- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури;
- орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури;
- структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань архітектури;
- виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.
Орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури, структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій підконтрольні і підзвітні відповідним органам виконавчої влади в межах, передбачених законом.
Згідно Примірного Положення про органи Державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого Постановою КМУ № 671 від 19 серпня 2015 року орган державного архітектурно-будівельного контролю утворюється як структурний підрозділ Київської та Севастопольської міськдержадміністрації та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Орган держархбудконтролю з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», є підконтрольним Держархбудінспекції.
Орган держархбудконтролю у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінрегіону та Держархбудінспекції, розпорядженнями голів Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій, рішеннями органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Основним завданням органу держархбудконтролю є здійснення відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.
Орган держархбудконтролю відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:
- надає, отримує документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію;
- приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків);
- подає Держархбудінспекції інформацію, необхідну для внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Крім того, згідно Порядку про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ № 1127 від 25 грудня 2015 року для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Доводи апелянта щодо порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права апеляційний суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи, а також нормами чинного законодавства України.
Оцінка суду апеляційної інстанції.
Оскільки постанова суду по справі № 815/1362/17 від 16.05.2017 року набрала чинності 20.09.2017 року, проте до цього часу порушене право ОСОБА_2 не відновлене, а рішення суду не виконано - не поновлений запис щодо реєстрації за № ОД142170260754 від 02.02.2017 року Декларації про готовність до експлуатації садового будинку та господарських будівель, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає про протиправність бездіяльності відповідачів.
Керуючись ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 2, ст. 5, ст. 9, ст. 10, ч. 2 ст. 77, ст. 308, ст. 310, ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ч. 1 ст. 325, ч. 1 ст. 328 КАС України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного апеляційного суду від 22 березня 2018 року залишити - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: суддя - доповідач В.О. Потапчук
Суддя Г.В. Семенюк
Суддя О.І. Шляхтицький