Постанова № 76417807, 12.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
821/340/18
Номер документу
76417807
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/340/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Яковлєва О.В., Федусика А.Г.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року, прийняте в порядку письмового провадження в м. Херсоні, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В лютому 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на підставі наданої Херсонським ОВК довідки про всі види грошового забезпечення, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні 24 місяці, отриманих позивачем, призначити та виплачувати пенсію із загальної суми 12485,37 грн., яка складається з посадового окладу у сумі 1067,00 грн., окладу за військове звання у сумі 125,00 грн., надбавки за вислугу років у сумі 476,80 грн., середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби у сумі 10816,57 грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з моменту призначення, а саме: з 01.11.2017 року перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 пенсію з загальної суми 12485,37 грн., яка складається з посадового окладу у сумі 1067,00 грн., окладу за військове звання у сумі 125,00 грн., надбавки за вислугу років у сумі 476,80 грн., середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби у сумі 10816,57 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 31.10.2017 року звільнений у запас Збройних Сил України. Починаючи з листопада 2017 року є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб" через установи Пенсійного фонду України в Херсонській області. Отримавши розрахунок пенсії, позивач дізнався, що при визначенні її розміру відповідач не врахував деякі додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував за останні 24 місяці проходження військової служби. Зокрема, пенсійний орган при нарахуванні пенсії не врахував надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу з таємними документами, премію, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та щомісячну додаткову грошову винагороду, з яких позивачем сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вказані виплати є складовими грошового забезпечення військовослужбовців, а тому розрахунок пенсії пенсійний орган повинен проводитися із врахуванням всіх видів грошового забезпечення. Просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на те, що судом першої інстанції неповно з`ясовано обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що суперечить вимогам чинного законодавства та відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Доводами апеляційної скарги зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України не передбачалось внесення змін в законодавчі акти, що регулюють порядок призначення та виплати пенсій, а також той факт, що постановою не віднесено винагороду до складових грошового забезпечення, що носять постійний характер, підстав для врахування її при призначенні (перерахунку) пенсії немає.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначив, що премії, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та щомісячна додаткова грошова винагорода, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Як вбачається з матеріалів справи, судом першої інстанції справу було розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до наказу військового комісару Херсонського ОВК від 31.10.2017 року № 216 звільнений у запас з посади заступника начальника відділу комплектування та призову Херсонського обласного військового комісаріату у звані майор на підставі п. "б" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-XII (за станом здоров'я) та виключений зі списків особового складу частини з 31.10.2017 року.

Згідно з поданням про призначення пенсії від 08.11.2017 року № 556/ТХ-28099, виданим Херсонським обласним військовим комісаріатом, вислуга років ОСОБА_1 станом на 31.10.2017 року складає 28 років 03 місяці 00 днів.

08.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії за вислугою років.

Згідно виданої Херсонським ОВК довідки від 24.01.2018 року № 6/1/56 про всі види щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого було утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні 24 місяці, позивач у період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року отримував такі основні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 1067,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., надбавка за вислугу років - 476,80 гр.; та інші: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 834,40 грн., надбавка за роботу з таємними документами - 106,70 грн., премія - 4481,40 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода - 4254,78 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань у грудні 2015 року - 3570,20 грн. та у серпні 2017 року - 7091,30 грн., грошова допомога на оздоровлення у грудні 2015 року - 3570,20 грн. та у серпні 2017 року - 7091,30 грн.

30.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з неврахуванням відповідачем всіх видів грошового забезпечення, з яких сплачений єдиний соціальний внесок, з моменту виникнення права на пенсію.

Листом від 12.02.2018 року № 61/М-99-1 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності відмови у перерахунку пенсії позивачу, у зв`язку з чим дійшов висновку, щло позовні вимоги єж доведеними та підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року року № 704 (далі - Постанова № 704) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода та одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Херсонського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній ухвалі, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року - залишити без змін.

Відповідно до ст. 325-328 КАС України постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: О.В. Яковлєв

Суддя: А.Г. Федусик