
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/4793/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача Шинкар Т.І.,
суддів Пліша М.А.,
Макарика В.Я.,
секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,
розглянувши у судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду (головуючий суддя - Панікар І.В.), ухвалене в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження 15 травня 2018 року у справі №809/455/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
07.03.2018 ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (далі - Управління), просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №217/108/05/8-18 від 27.02.2018 виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №217/108/05/8-18 від 27.02.2018 виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області з 01.01.2016 та виплатити суми недоотриманої пенсії з цього часу, допустити до негайного виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць, зобов'язати відповідача подати до суду першої інстанції протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року, ухваленому в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №217/108/05/8-18 від 27.02.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року до 24 лютого 2018 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області №217/108/05/8-18 від 27.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських було більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу як колишньому працівнику органів МВС України, грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за №988. Наведені у відповіді обґрунтування відповідача про відсутність належного бюджетного фінансового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії, а також посилання на те, що відповідний перерахунок та виплату пенсій подібній категорії осіб буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України та в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103, суд першої інстанції вважає помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам, зазначеним Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018. Водночас враховуючи, що Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій, суд першої інстанції прийшов до переконання, що наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог та відмови в частині перерахунку та виплаті пенсії з 24 лютого 2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 217/108/05/8-18 від 27.02.2018, оскільки відомості про складові грошового забезпечення позивача, зазначені у вказаній довідці, з 24.02.2018 не відповідають вимогам зазначеної Постанови.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року в частині обмеження періоду виплати перерахованої пенсії до 24 лютого 2018 року та позовні вимоги в цій частині задовольнити повністю. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що приписи Постанови №103 можуть поширюватись на спірні правовідносини з приводу перерахунку та виплати пенсії виключно з 24.02.2018, тоді як право на перерахунок пенсії виникло у зв'язку з набранням чинності 02.12.2015 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. Скаржник вказує, що Постановою №103 не передбачено зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, а тому немає правових підстав для перерахунку пенсії з прийняттям Постанови №103. Зазначає, що Постанова №103 не є нормативно-правовим актом, який породжує правові підстави для перерахунку пенсії, тільки врегульовує заднім числом порядок та умови перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Постанови №988. За таких обставин, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині відмови у позові.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, представник відповідача щодо апеляційної скарги заперечив, просив залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Згідно з ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржуване рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги вимогам ст.242 КАС України відповідає.
Як встановлено судом першої інстанції з матеріалів справи, ОСОБА_3 з 02.01.2006 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
08.02.2018 року ОСОБА_3 звернувся в Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, просив повідомити чи надходила і коли від ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії та провести перерахунок отримуваної пенсії (а.с.9).
Листом Управління від 16.02.2018 №296/Ф-15 ОСОБА_3 повідомлено, що всі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за формою встановленою додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для подальшого проведення перерахунку пенсії колишнім працівникам МВС України ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області надані головному управлінню Фонду в області 07.07.2017. З урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення, питання щодо проведення перерахунку пенсії заявнику як колишньому працівникові МВС України у зв'язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 буде розглянуто без особистого звернення заявника і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету.
Вважаючи бездіяльність Управління, яка виявилась у не вчиненні дій щодо перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії поліцейських, протиправною, ОСОБА_3 звернувся із позовом до суду.
Оскільки позивач оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, то в силу приписів ст.308 КАС України, рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог не є предметом перегляду судом апеляційної інстанції.
Так, підставою для проведення перерахунку пенсії відповідно до положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час звернення позивача із заявою в Управління (далі - Закон №2262-XII) є підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом 2 такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.».
Вищевказані зміни до Закону України «Про Національну поліцію» набрали чинності 29.12.2015.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Вказане відповідачем у справі не заперечується.
Водночас, Постановою Кабінет Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103), якою врегульовано питання саме виплати перерахованих пенсій. Зазначена Постанова набрала чинності 24.02.2018.
При цьому положення зазначеної Постанови не змінюють регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону №2262-XII та Постанови КМУ №988.
Так, п.3 Постанови №103 постановлено, перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Згідно з п.5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.
Таким чином, положення Постанови №103 спрямовані на врегулювання спірних моментів, пов'язаних з проведенням виплати перерахованої пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ та підлягають застосуванню з 24.02.2018 (з дати набрання законної сили).
У рішенні Конституційного суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
З матеріалів справи та пояснень, наданих представником відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції встановлено, що Управління з метою своєчасного проведення перерахунку 27.02.2018 повернуло довідки про грошове забезпечення до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області для опрацювання відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103, в тому числі і довідку, на підставі якої позивач просить провести перерахунок його пенсії.
Згідно з протоколу за пенсійною справою - НОМЕР_1 (МВС) від 17.08.2018 ОСОБА_3 здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та Постанови Кабінету Міністрів України №103 на підставі довідки Ліквідаційної комісії від 22.03.2018 №3102/8-18.
З аналізу долучених до матеріалів справи довідок про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх сил (міліції) №217/108/05/8-18 від 27.02.2018 та №3102/8-18 від 22.03.2018, які видані Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області вбачається, що такі містять дані про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника відділу до посади на день звільнення із служби - доцент кафедри конституційного права, Донецького юридичного інституту, однак розмір складових грошового забезпечення даних довідок є різним: у новій довідці такий розмір є меншим.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що позивачем в межах даної адміністративної справи не ставилось питання щодо правомірності видачі довідки №3102/8-18 від 22.03.2018, неправильності зазначених складових грошового забезпечення та неврахування такої при перерахунку пенсії.
Водночас, згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок пенсії проводиться головними управлінням Пенсійного фонду України на підставі довідок, виданих державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що за наявності довідки про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх сил (міліції) №3102/8-18 від 22.03.2018, яка є чинною та позивачем не оскаржується, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо не можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № 217/108/05/8-18 від 27.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, після 24 лютого 2018 року.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
Так, у п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
З огляду на викладене, враховуючи положення ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції приходить переконання, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, на законність судового рішення не впливають.
Керуючись статтями 229, 241, 243, 308, 310, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі №809/455/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач Т. І. Шинкар судді М. А. Пліш В. Я. Макарик Повне судове рішення складено 12.09.2018