
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
12 вересня 2018 року справа № 811/1303/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А., суддів: Баранник Н.П. Малиш Н.І. , розглянувши в м. Дніпро в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини 2269 Національної гвардії України на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року (суддя Пасічник Ю.П.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2269 Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини 2269 Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправними дії Військової частини 2269 Національної гвардії України щодо не включення у грошовий атестат №18 від 16.11.2017 року та у довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці сум щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, сум премії за сумлінне виконання службово-бойових завдань, за вагомий внесок у підвищення бойової готовності військової частини, сум матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, які були виплачені старшому прапорщику ОСОБА_1 протягом останніх 24 календарних місяців служби перед місяцем звільнення.
Зобов'язати Військову частину 2269 Національної гвардії України видати уточнений грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення і премії за 24 місяці, в яких зазначити суми щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, суми премії за сумлінне виконання службово-бойових завдань, за вагомий внесок у підвищення бойової готовності військової частини, сум матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржене рішення скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що позивачем було порушено строк звернення до суду передбачений ч. 5 ст. 122 КАС України, оскільки спір позивача пов'язаний з проходженням військової служби та процедурою звільнення з неї, так як зазначені спірні грошовий атестат та довідка відображають певні факти (отримання грошового забезпечення тощо) за період проходження служби та складаються в результаті звільнення зі служби. Про «нібито» порушення його прав позивач дізнався більше ніж за місяць до звернення до суду: 16.11.2017 - ознайомлення з грошовим атестатом, 21.02.2018 - ознайомлення з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 21.02.2018 №713, 16.03.2018 ознайомлення з документами, доданими до супровідних листів військової частини від 16.03.2018 №69/21-903 та №69/21-904.
Також, відповідач зазначає, що щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60% грошового забезпечення є саме додатковою винагородою та не має постійного характеру, так як її нарахування й виплата залежить від наявності кошторисних призначень, рішення командира тощо, що свідчить про неможливість її віднесення до складу грошового забезпечення взагалі.
Крім того, позивач звертає увагу суду, що у переліку ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення відсутні взагалі.
В силу пункту 1 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах України, наказом командувача Національної гвардії України від 09 листопада 2017р. № 157 о/с був звільнений з військової служби у запас, відповідно до статті 26 частини восьмої пункту 1 підпункту «б» Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з посади старший механік - старший інструктор (з водіння) групи регламентних робіт (авіаційного обладнання) технічно - експлуатаційної частини Військової частини 2269 Національної гвардії України.
Наказом командира військової частини 2269 Національної гвардії України (по стройовій частині) № 260 с/ч від 13.11.2017 року позивача виключено зі списків особового складу військової частини та усіх видів забезпечення у зв'язку зі звільненням.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1114006848 позивачу з 16.11.2017 року довічно призначено пенсію у розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 21.02.2018 року №713, в розрахунок середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії позивача включені такі надбавки: надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за особливі умови служби та премія.
Не погодившись із розрахунком Пенсійного фонду позивач звернувся до суду з даним позовом.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 43 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
П. 3 Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Постановою від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що суми щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, суми премії за сумлінне виконання службово-бойових завдань, за вагомий внесок у підвищення бойової готовності військової частини, суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду України, викладену у постановах від 03.03.2015 у справі №21-32а15; від 17.06.2014 у справі №21-117а14; від 15.10.2013 у справі №21-368а13; від 15.07.2017 у справі №21-32а15, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки у зазначених справах Верховний Суд України висловив свою позицію щодо врахування щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення грошової допомоги при звільненні; нарахування грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності та щодо перерахунку пенсії.
Також, колегія суддів вважає помилковим твердження відповідача, що позивачем було порушено строк звернення до суду, оскільки спір у даній справі пов'язаний з пенсійними виплати, тому для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, який позивачем не пропущено.
Доводи викладені в апеляційній скарзі стосовно того, що у спірних документах реально містяться деякі із спірних грошових сум, спростовуються довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 21.02.2018 року №713, в якій зазначено надбавки, які включені в розрахунок середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії позивача.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Військової частини 2269 Національної гвардії України - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2269 Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 12 вересня 2018 року.
Головуючий суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш