
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1550/18
12 вересня 2018 рокум.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 (надалі позивач, ОСОБА_2Я.) звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просив визнати дії ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо невключення для обчислення пенсії ОСОБА_2 заробітної плати за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року неправомірними, зобов'язання ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок пенсії з 13.03.2018 року з 31.12.1999 року згідно довідки №339/26-3.02 від 20.03.2018 року та з урахуванням акту №2614 від 27.04.2018 року про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно не враховано заробітну плату позивача за періоди роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 року в ДП ДАК "Хліб України" на посаді майстра дільниці №1 (млин) на підставі довідки №339/26-3.02 від 20.03.2018 року та з урахуванням акту №2614 від 27.04.2018 року про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії, оскільки архівна довідка складена Архівним відділом ОСОБА_1 міської ради на підставі наявних в архівних фондах первинних документів. Тому, позивач вважає, що на підставі наданих документів, відповідач мав провести нарахування пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року позовну заяву ОСОБА_2 прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 12 вересня 2018 року о 10:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що для нарахування пенсії позивачем була представлена довідка про заробітну плату за період роботи з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року на ДП ДАК "Хліб України" ОСОБА_1 комбінат хлібопродуктів". Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснено перевірку особових рахунків по нарахуванню заробітної плати для виявлення достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року. Згідно акту №2614 від 27.04.2018 року про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії, при проведенні перевірки первинних документів виявлено розбіжності по заробітній платі, про що повідомлено позивача листом від 24.05.2018 року №7436/04. Нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії (із зазначеними сумами, які враховуються при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії) позивач не надав. Таким чином, врахувати заробітну плату за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року на ДП ДАК "Хліб України" ОСОБА_1 комбінат хлібопродуктів" по поданій архівній довідці від 20.03.2018 року №339/26-3.02 для нарахування пенсії є неможливим. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
12 вересня 2018 року позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі з мотивів, наведених в адміністративному позові.
12 вересня представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію з 13.03.2018 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
20 березня 2018 року позивач звернувся до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 13.07.2018 року №273/Т-11, актом перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії №2614 від 27.04.2018 року виявлено розбіжності між поданою довідками та відомостями нарахування заробітної плати за 1995-1999 року. Таким чином, врахувати довідку про заробітку плату №339/26-3.02 від 20.03.2018 року для обчислення пенсії ОСОБА_2 немає можливості. Ця ж сама інформація зазначена у листі ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №7416/04 від 24.05.2018 року.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Стаття 41 цього Закону, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.3 ст.44 Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/118461.1(далі Порядок від 25.11.2005 № 22-1).
Відповідно до п.п. 3 п.4.2 розділу ІУ Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх вдачі.
Згідно із п.п.3 п.2.1 Порядку №22-1, за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п.2.10. вищевказаного Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Так, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що при поданні документів на призначення пенсії по інвалідності позивачем надано довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а саме довідка №339/26-3.02 від 20.03.2018 року, видану архівним відділом ОСОБА_1 міської ради по ДП ДАК "Хліб України" за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року.
Об'єднаним управлінням здійснено перевірку особових рахунків по нарахуванню заробітної плати для виявлення достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії позивача за період з 01.01.1995 року по 31.01.1999 року, що підтверджується актом №2614 27.04.2018 року про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії. У вказаному акті у графі "Висновок" зазначено: у графу "заробіток для обчислення пенсії" включено суми нарахованої заробітної плати згідно особових рахунків за 1995-1999 року без врахування сум заборгованості по заробітній платі та сум доходу, з яких не утримувались страхові внески, згідно довідки №339/26-3.02 від 20.03.2018 року".
Однак, вказана довідка органом Пенсійного фонду була відхилена, через те, що актом перевірки №2614 від 27.04.2018 про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії проведеного сектором контрольно-перевірочної роботи №1 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області виявлено розбіжності.
Тобто, об'єднаним управлінням виявлено розбіжності та зафіксовано актом, проте ці розбіжності не враховано для обчислення пенсії позивача.
З аналізу наведеного законодавства також вбачається, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Так, ОСОБА_1 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області були встановлені виплати, з яких утримувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та перевірялося достовірність відомостей зазначених в довідках про заробітну плату. А тому, суд приходить до висновку, що у відповідача була можливість врахувати заробітну плату ОСОБА_2 за період роботи з 1995-1999 роки на "ДП ДАК "Хліб України" ОСОБА_1 комбінат хлібопродуктів" для визначення призначеної пенсії.
Крім того, нарахування заробітної плати позивачу за спірний період підтверджується первинними документами, які містяться в Архівному відділі ОСОБА_1 міської ради.
Оскільки за результатами перевірки документів, відповідач виявив розбіжності у досліджуваних довідках, то при зарахуванні заробітної плати за спірні періоди, необхідним є врахування зазначених розбіжностей, викладених у акті перевірки №2614 від 27.04.2018 року.
Водночас, повне відхилення відповідачем та не врахування заробітної плати за 1995-1999 роки є безпідставним та таким, що порушує права позивача. Доказів протилежного - відповідачем надано суду не було.
Крім того, суд звертає увагу, що обов'язок визначення правильного розміру пенсії покладений на відповідача.
Зважаючи на наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити, та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно з особовими рахунками за період з 01.01.1995 по 31.12.1999, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески з дати первинного призначення пенсії.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на суму 704,80 грн. сплачений позивачем при подачі позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо невключення для обчислення пенсії ОСОБА_2 заробітної плати за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року.
3.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід.№2429002076, 03.07.1966 р.н.) пенсії по інвалідності з 13.03.2018 року з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року згідно довідки №339/26-3.02 від 20.03.2018 року та з урахуванням акту Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №2614 від 27.04.2018 року про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід.№2429002076, 03.07.1966 р.н.) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп. сплачений згідно з квитанцією № 13 від 08.08.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 13 вересня 2018 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.