Рішення № 76416409, 11.09.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
2540/2799/18
Номер документу
76416409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2799/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - О.В. Кашпур,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 07.08.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області, в якому просить зобов’язати відповідача провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування позову зазначає, що у період з 27.03.1987 по 30.04.1987 він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач вважає, що належить до військовослужбовців, які мають право на виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки належить до військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків аварії. ОСОБА_1 вважає, що умова проходження строкової служби стосується лише осіб, що брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного (письмового) провадження та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для надання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою суду строк відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що позивач у період ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову службу, тому положення статті 59 Закону України Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на нього не розповсюджуються.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи безтерміново, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесений до категорії 1 як учасник ліквідації наслідків на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії ААБ № 024321, посвідченням серії А № 006286 та вкладкою до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи № 007396 від 13.06.1997 (а.с. 7, 13).

Позивач 19.06.2018 подав заяву до Бахмацького ОУПФУ щодо проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 25.06.2018 № 109/02/Р-1, відмовляючи в задоволенні заяви про перерахунок пенсії, відповідач вказував на відсутність підстав в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як особа, призвана на учбові збори та на момент призову працював в Бахмацькому районному сільгоспуправлінні (а.с. 9-10).

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796 (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ (у редакції, чинній з 11.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі – Порядок № 1210).

Приписами пункту 9-1 Порядку № 1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З аналізу викладених норм слідує, що для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ особа має відповідати наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Отже, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.

Як вбачається з копії довідки № 2786/17 від 30.04.1987 позивач в період з 27.03.1987 по 30.04.1987 знаходився на учбових зборах та за ним зберігався середній заробіток за місцем роботи (а.с.15). В цей період ОСОБА_1Я приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить копія військового квитка позивача (а.с. 16).

Позивач проходив дійсну строкову службу в період з 02.09.1965 по січень 1969, що підтверджується копією військового квитка позивача (а.с. 16).

В період з 19.01.1983 по 26.10.1992 ОСОБА_1 працював в Бахмацькому районному сільгоспуправлінні, що не заперечується позивачем

Таким чином, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС поза межами проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”, оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.

Відповідно до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Корольова, буд.4, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 2а, м. Бахмач, Чернігівська область 16500, код ЄДРПОУ 40378227) про зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 11 вересня 2018 року.

Суддя О.В. Кашпур