
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 вересня 2018 р. № 2040/6393/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул. Нагорна, буд. 62,с. Довгалівка,Балаклійський район, Харківська область,64270, код ЄДРПОУ2079600693) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15,м. Зміїв,Харківська область,63404, код ЄДРПОУ41248550) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
- зобов’язати Зміївське об’єднане УПФУ Харківської області здійснити перерахунок (збільшення) пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування") на 1 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з 01.07.2018 року і в подальшому, виплатити недоотриманий розмір пенсії, починаючи з вказаної дати і скасувати рішення відповідача від 23.06.2018 року № 168894.
В обґрунтування позову зазначив, що на звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років відповідно до ст.56 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач отримав відмову відповідача, яку вважає протиправною.
Відповідачем надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог позивача заперечує з тих підстав, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а отже позивач не має право на пенсію відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки особою має бути обрано лише один вид пенсії.
Суд зазначає, що відповідач, в порушення вимог ч.3-4 ст.162 КАС України, разом з відзивом не надав доказів направлення відзиву позивачу.
Крім того, відзив підписано представником відповідача. До відзиву додано ксерокопію довіреності, виданої за підписом в.о. начальника управління ОСОБА_2, завірену самим представником, головним спеціалістом-юрисконсультом ОСОБА_3.
Згідно з ч. 3 ст. 55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
За змістом ст. 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи, які є юридичними особами, мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю юридичної особи, виданої від її імені за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами, або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", у разі представництва інтересів у суді адвокатом.
Відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді.
Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Положення наведених норм процесуального права дають підстави для висновку, що повноваження представника юридичної особи, в тому числі суб'єкта владних повноважень, можуть підтверджуватись: довіреністю, яка видана від її імені та підписана особою, уповноваженою на це законом або установчими документами; ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність"; копіями цих документів, засвідченими у встановленому законом порядку чи підписом судді.
Як вбачається з матеріалів справи, відзив від імені Зміївського управління Пенсійного фонду України Харківської області підписаний головним спеціалістом-юрисконсультом ОСОБА_3 як представником і на підтвердження таких повноважень додано ксерокопію довіреності, підписаною в.о. начальника управління ОСОБА_2 та засвідченою самим представником, що не узгоджується з наведеними вище приписами процесуального закону. До матеріалів справи не додано доказів наявності повноважень у головного спеціаліста-юрисконсульта ОСОБА_3 засвідчувати копії довіреності. Тому така довіреність не є належним документом, що підтверджує право особи, яка підписала відзив на вчинення такої дії. При цьому, до відзиву також не додано доказів на підтвердження встановлених законом повноважень в.о. начальника управління ОСОБА_2 на видачу такої довіреності.
За таких обставин неможливо встановити повноваження особи, що підписала відзив на позовну заяву, а відтак доводи викладені у відзиві не можуть братися судом до уваги.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
22 червня 2018 року позивач звернувся із заявою до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про перерахунок пенсії, призначеної позивачу, з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням від 23.06.2018 року № 168894 відповідач в проведенні такого перерахунку відмовив з посиланням на відсутність підстав для застосування пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому відповідачем у рішенні не оспорюється та підтверджується, що розмір пенсії за віком розраховано та обчислено позивачу за новою формулою відповідно до п. 1 ст.27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а розрахунок пенсії здійснено з урахуванням ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Відмова обґрунтована тим, що позивач отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, та не встановлює будь-якого додаткового виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію за віком, а позовні вимоги позивача не спрямовані на отримання будь-якого іншого виду пенсії, визначеного законом "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відтак посилання відповідача у відповіді на звернення позивача на те, що позивач повинен обрати лише один з видів пенсії у випадку, якщо він має право на два чи більше видів пенсії, передбачених законом, не є обґрунтованими, оскільки ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені особливі умови – а саме порядок обчислення стажу роботи для вказаної категорії призначення пенсії, у випадку позивача – пенсії за віком.
Порядок перерахунку пенсії Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеного законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини 2 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тому, позивачу як особі потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, якому призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Таким чином суд дійшов висновку, що пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», при цьому, розрахунок понаднормового стажу, слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний стаж збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку.
Відтак позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Нагорна, буд. 62,с. Довгалівка,Балаклійський район, Харківська область,64270, ідент. код НОМЕР_1) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15,м. Зміїв,Харківська область,63404, код ЄДРПОУ 41248550) про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов’язати Зміївське об’єднане УПФУ Харківської області здійснити перерахунок (збільшення) пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування") на 1 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, починаючи з 01.07.2018 року і в подальшому, виплатити недоотриманий розмір пенсії, починаючи з вказаної дати і скасувати рішення відповідача від 23.06.2018 року № 168894.
Стягнути із Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15,м. Зміїв,Харківська область,63404, код ЄДРПОУ 41248550) на користь ОСОБА_1 (вул. Нагорна, буд. 62,с. Довгалівка,Балаклійський район, Харківська область,64270, ідент. код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого позивачем судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 808 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.