Рішення № 76415675, 06.09.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
1940/1546/18
Номер документу
76415675
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 1940/1546/18

06 вересня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якій просить:

визнати протиправною відмову Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у призначенні ОСОБА_3 пенсії із заниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оформлену листом від 29.01.2018 р. №287/02,

зобов'язати Бучацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_3 пенсію із заниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.10.2017 р.

Ухвалою судді від 09.08.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 06.09.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням серії А №517632, виданого 28.11.2011 року зі штампом про перереєстрацію від 28.11.2011 р. Позивач 25.10.2017 року звернувся до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з письмовою заявою про призначення пенсії із зменшення пенсійного віку на 10 років, проте листом від 29.01.2018 р. №287/02 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії у зв’язку з тим, що у поданих позивачем документах, зокрема у копії військового квитка, не вказана інформація про періоди чи дні роботи в зоні відчуження, не зазначено населений пункт чи об’єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Із такою відмовою позивач не погоджується, у зв’язку з чим, з метою захисту своїх законних прав та інтересів, порушених суб’єктом владних повноважень, звернувся з позовом до суду.

У строк, встановлений судом, відповідачем подано відзив на позовну заяву від 28.08.2018 р. (а.с.48-49), у якому вважає позовні вимоги безпідставними з огляду на те, що із поданих ОСОБА_3 документів, а саме копії військового квитка, довідки №630 від 06.07.2017 р., виданої Центральним архівним відділом Нацгвардії, неможливо становити інформацію про періоди чи дні роботи в зоні відчуження, не зазначено населений пункт чи об’єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відтак, подані документи не можуть бути підставою для призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 10 років. З огляду на викладене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, наведених у позовній заяві. Просив позов задовольнити. Позивач додатково повідомив, що здійснював патрулювання, як водій БТР в районі ліквідації аварії на ЧАЕС у травні 1986 року.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив у задоволенні позву відмовити.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши обставини справи у сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

На підставі протоколу від 21.10.2011 р. №37 засідання комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Тернопільською обласною державною адміністрацією видано ОСОБА_3 посвідчення серії А №№517632 від 28.11.2011 року, зі штампом про перереєстрацію від 28.11.2011 р. (а.с.9, 40).

З трудової книжки позивача серії БТ-І №8174279 слідує, що ОСОБА_3 29.08.1985 р. прийнятий на роботу підмінним водієм в авто гараж та 20.11.1985 р. звільнений з роботи в зв’язку з призовом в лави радянської ОСОБА_4 (а.с.20-22, запис 2,3).

В подальшому під час проходження військової служби з 09.05.1986 р. по 08.06.1986 р. виконував службові завдання на роботі по ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС і попередженню забруднення навколишнього середовища, що підтверджується записом у військовому квитку позивача серії НК №4941173 від 03.11.1985 р. (а.с.10).

Також в матеріалах справи містяться архівні довідки від 06.07.2017 р. № 630 та від 02.08.2018 р. № 703, видані Центральним архівним відділом Національної гвардії України, в яких зазначено, що в архівних документах військової частини 3217 на військовослужбовця військової частини 3350 ОСОБА_3 є наступні відомості. В наказі 3103 від 05.05.1986 р. значиться: прикомандирувати до автомобільної роти військовослужбовців прибувших з військової частини 3350 м. Золочів з 04.05.1986 р. В наказі №105 від 07.05.1986р. значиться: вважати вибувшим для виконання спецзавдання на Чорнобильській АЕС з 07.05.1986 р. В наказі 3121 від 26.05.1986 р. значиться: вважати прибувшим після виконання службових обов’язків в районі Чорнобильської АЕС. В наказі №122 від 27.05.1986 р. значиться: вважати вибувшим в військову частину 3350 м. Золочів з 26.05.1986 р.(а.с.29, 44).

Зазначені відомості підтверджуються наказом командира військової частини 3217 від 07.05.1986 р. №105, у параграфі 6 якого вказано: вважати вибувшими для виконання спецзавдання на Чорнобильській АЕС з 18.00 год 07.05.1986 р. військовослужбовців, серед яких зазначений рядовий ОСОБА_3 (а.с.45-46).

Також в архівній довідці від 02.08.2018 р. №703 (а.с. 44) вказано, що в історичному формулярі військової частини вказано, що з районну лісного масиву Рудня Вересня особовий склад полку виконує завдання по охороні громадського порядку і майна в період еваукації громадаян на БТР - 60 ПБ.

В подальшому після досягнення п’ятдесятирічного віку ОСОБА_3 25.08.2017 р. звернувся до Бучацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії із заниженням пенсійного віку на 10 років (а.с.26).

Розглянувши подану заяву, на засіданні комісії Бучацького об’єднаного управління ПФУ в Тернопільській області про розгляд питань пов’язаних з призначенням пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до спеціальних законів вирішено відмовити ОСОБА_3 у призначенні пенсії. Рішення оформлене протоколом від 25.01.2018 р. (а.с.27-28). На підставі вказаного рішення листом від 29.01.2018 р. №287/02 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії у зв’язку з тим, що у поданих позивачем документах, зокрема у копії військового квитка, не вказана інформація про періоди чи дні роботи в зоні відчуження, не зазначено населений пункт чи об’єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.11-13).

Вважаючи, що відмовою Бучацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, порушено його права, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми, в реакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно з приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, згідно п.1 вказаної норми учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.

Як передбачено пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, серед яких, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно із п.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.

Відповідно до п.3 цього порядку інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія ОСОБА_4 цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.

Як слідує з матеріалів справи, Тернопільською обласною державною адміністрацією в 2011 році ОСОБА_3 було встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видане відповідне посвідчення категорії 2 на підставі записів у військовому квитку позивача серії НК №4941173 від 03.11.1985 р. про те, що позивач під час проходження військової служби у період з 09.05.1986 р. по 08.06.1986 р. виконував службові завдання на роботі по ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС і попередженню забруднення навколишнього середовища, що є підтвердженням факту його роботи в зоні відчуження у період з 09.05.1986 р. по 08.06.1986 р. (а.с.10).

Отже, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, статус якого підтверджується посвідченням серії А №517632, виданого 28.11.2011 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 28.11.2011 року (а.с.9).

Як слідує із листа Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 29.11.2018 р. №287/02, ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю інформації про періоди чи дні роботи в зоні відчуження, не зазначення населеного пункту чи об’єкта, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.11-13).

Суд відзначає, що визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій передбачено ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до норм якої до категорії 2, зокрема, належать учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Із наведених законодавчих норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відтак, наданням позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесенням саме до категорії 2 відповідно до посвідчення серії А №517632, виданого 28.11.2011 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 28.11.2011 року, є підтвердженням факту роботи (військової служби) ОСОБА_3 в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів.

Крім того, інформація про прийняття позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС міститься в архівних довідках від 06.07.2017 р. № 630 та від 02.08.2018 р. № 703, виданих Центральним архівним відділом Національної гвардії України, в яких зазначено, що в архівних документах військової частини 3217 на військовослужбовця військової частини 3350 ОСОБА_3 є відомості про вибуття для виконання спецзавдання на Чорнобильській АЕС з 07.05.1986 р. (наказ №105 від 07.05.1986 р.), а також про прибуття після виконання службових обов’язків в районі Чорнобильської АЕС (наказі №121 від 26.05.1986 р.) Зазначені відомості також підтверджуються наказом командира військової частини 3217 від 07.05.1986 р. №105, у параграфі 6 якого вказано: вважати вибувшими для виконання спецзавдання на Чорнобильській АЕС з 18.00 год 07.05.1986 р. військовослужбовців, серед яких зазначений рядовий ОСОБА_3

Суд критично оцінює посилання відповідача на не зазначення населеного пункту чи об’єкта, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки згідно відомостей військового квитка позивача серії НК № 4941173 від 03.11.1985 р. позивач проходив військову службу як водій БТР (цивільна спеціальність водій, слюсар), а тому з огляду на свою військову спеціальність як водій не міг виконувати обов’язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС лише в конкретному населеному пункті, його військова служба була пов’язана з патрулюванням зони ліквілації аварії на ЧАЕС.

Таким чином, з огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини, що підтверджують факт проходження військової служби позивача в зоні відчуження більше одного дня в період з моменту аварії до 1 липня 1986 р., суд вважає, що ОСОБА_3 досяг відповідного віку та має право на призначення пенсії згідно із ст.55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відтак, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов’язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 25.10.2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій та рішень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовільнити повністю.

Визнати протиправною відмову Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 48401, Тернопільська область, Бучацький район, місто Бучач, вулиця Г. Шухевича, будинок 1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377488) у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, 48431, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) оформлену листом від 29.01.2018 р. №287/02.

Зобов'язати Бучацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_3 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 жовтня 2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11 вересня 2018 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Мандзій О.П.