Рішення № 76415635, 13.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2018
Номер справи
1540/4002/18
Номер документу
76415635
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4002/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій та рішення, зобов’язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії та рішення відповідача від 03.07.2018 № 240/р-1 щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.09.2017 в розмірі 90% від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до довідки прокуратури Одеської області № 86 від 23.04.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його стаж складає понад 40 років, в тому числі понад 23 року стаду на посаді прокурор-слідчий, і йому нарахована пенсія у розмірі 90% від суми його місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на момент виходу на пенсію). У зв’язку із збільшенням посадового окладу та надбавки за класний чин позивач на підставі довідки прокуратури Одеської області звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії. Однак листом Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 03.07.2018 № 240/р-1 йому відмовлено у здійснення такого перерахунку, що на думку позивача здійснено всупереч законодавству. Так, внесені після призначення позивачу пенсії у квітні 2015 р. зміни до законодавства залишили раніше встановлений розмір пенсії і при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент її призначення.

Ухвалою судді від 17.08.2018 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

10.09.2018 до суду засобами електронного зв’язку, а 12.09.2018 – засобами поштового зв’язку від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на те, що за відсутності постанови Кабінету Міністрів України щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено частиною 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а потім - частиною 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII), у пенсійного органу немає законодавчо-визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку.

07.09.2018 до канцелярії суду від позивача надійшов відгук (відповідь на відзив), в якому позивач зазначив, що невизначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсій.

Також 22.08.2018 до суду надійшла заява, яка вирішена ухвалою суду від 27.08.2018, до якої додано здійснений позивачем «перерахунок» призначеної йому раніше пенсії з урахуванням довідки прокуратури Одеської області № 142 від 29.02.2016: посадовий оклад 5780 грн.; надбавка за класний чин – 2400 грн.; надбавка за вислугу років 40% від посадового окладу та надбавки за класний чин – 3272 грн.; надбавка за виконання особливо важливих справ 70% від посадового окладу, надбавки за класний чин та вислугу років – 8016,40 грн.; щомісячна премія 87% - 16762 грн.; надбавка за доступ до державної таємниці 15% - 867 грн.; надбавка за слідчу роботу 25% - 1445 грн.; надбавка за вчену ступні 5% - 289 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 24% - 1387,20 грн., а всього в сумі 41614,80 грн., 90% від якої пенсія позивача має складати 37452,32 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Малиновському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.

Позивач звернувся до Об’єднаного управління із заявою від 27.06.2018 про перерахунок призначеної пенсії відповідної до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», ст.50-1 Закону України «Про прокуратур» та на підставі довідки прокуратури Одеської області № 85 від 23.04.2018.

За результатами розгляду вищезазначеного звернення листом від 03.07.2018 № 240/р-1 позивачу повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, що зумовило ОСОБА_1 звернутись за судовим захистом із даним адміністративним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позов не підлягаючим до задоволення, з огляду на наступне.

Підґрунтям для висновку про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу в оскаржуваному рішенні вказано п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в аспекті відсутності на даний час відповідних нормативно-правових актів про перерахунок раніше призначених пенсій працівника прокуратури.

Вирішуючи спір, суд враховує, що відповідно до частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу – 22.11.2004) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії правове регулювання відносин, що виникають у сфері пенсійного забезпечення прокурорів змінилося.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ, який набув чинності з 01.01.2015, до частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено зміни. Після внесення змін, частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.

Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VІІ), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон №1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" підвищено розміри заробітку працюючих працівників прокуратури.

Проте, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 не містить.

На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.

При цьому, положення Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII, якими частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII та частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Ураховуючи наведені вище положення джерел права, суд дійшов висновку, що з 01.12.2015 - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону України №1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Проаналізувавши наведені норми законодавства в сукупності з обставинами даної справи й наявними у ній доказами, суд дійшов висновку про те, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Кабінетом Міністрів України будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, відмовляючи в перерахунку пенсії позивача, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.06.2018 по справі №694/728/16-а, адміністративне провадження №К/9901/11495/18, який в силу ч.5 ст.242 КАС України, підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

На підставі викладеного суд погоджується з доводами відповідача, що за відсутності постанови Кабінету Міністрів України щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено частиною 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а потім - частиною 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII), у пенсійного органу немає законодавчо-визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку, а тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (65005, м. Одеса, вул. Степова, 23/25; НОМЕР_1) до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65007, м. Одеса, вул. Прохоровська, 3/5; 41249156) про визнання протиправними дій та рішення, зобов’язати вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк

.