Рішення № 7641205, 14.01.2010, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
14.01.2010
Номер справи
18/1835
Номер документу
7641205
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

від "14" січня 2010 р. Справа № 18/1835

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Соловей Л.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Романов С.В., довіреність №11/2 від 11.01.2010р.;

від відповідача: не з'явився;

розглянув справу за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м.Житомир)

до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Підрудянське"(с.Підруддя Овруцького району)

про стягнення 488,73грн.,

Позивачем пред'явлено позов про стягнення з відповідача 488,73грн. збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, на виконання вимог ухвали господарського суду надав довідку за вих.№40/2 від 14.01.2010р., в якій зазначає, що станом на день розгляду справи будь-які відомості щодо сплати відповідачем збитків у розмірі 488,73грн. відсутні, тому просить стягнути з відповідача в доход державного бюджету вищевказану суму збитків.

Відповідач не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву, витребуваних ухвалою суду документів не надав, а також не скористався правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в судове засідання не направив, хоча про дату та час судового засідання відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.15).

Відповідно до ст.75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали господарської справи суд

ВСТАНОВИВ:

01 квітня 2009р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області проведено перевірку дотримання Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством "Підрудянське" вимог природоохоронного законодавства, за наслідками якої складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 01.04.2009р. (а.с.5).

Як вбачається із вищевказаного акту Державною екологічною інспекцією в Житомирській області виявлено порушення відповідачем вимог п.9 ч.1 ст.44, ст.ст.49, 111 Водного кодексу України, а саме використання без дозволу на спеціальне водокористування в період 2007-2008 років та з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. 442 куб.м води з підземних горизонтів.

01.04.2009р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області складено протокол про адміністративне правопорушення №000743, з якого, зокрема, вбачається, що голова ПОСП "Підрудянське" ОСОБА_1 погоджується з виявленим порушенням права державної власності на води, та винесено постанову №000743 про застосування до директора ПОСП "Підрудянське" ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136грн. (а.с.10-12). Вказана постанова не оскаржувалась.

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, зареєстрованої МЮ України 18.01.2002р. №44/6332, на підставі довідки ПОСП "Підрудянське" (а.с.6) позивач здійснив розрахунок збитків, заподіяних державі ПОСП "Підрудянське" внаслідок забору води з артезіанських свердловин без наявності дозволу на спеціальне водокористування в період 2007-2008 років та з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. , які складають 488,73грн.

Оцінивши наявні докази господарський суд Житомирської області дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.

Відповідно до переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. №827, підземні води - питні, відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення.

Статтею 5 вищевказаного Закону передбачено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).

Згідно зі ст.38 вищезазначеного Закону використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, на пільгових умовах.

Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно зі ст.49 вищевказаного Кодексу спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання поверхневих вод та державними органами охорони здоровя - в разі використання водних обєктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.

Таким чином, право на спеціальне водокористування виникає з моменту отримання такого дозволу.

Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №321 від 13 березня 2002 року, встановлено, що дозволи на використання води водних обєктів загальнодержавного значення, видаються територіальними органами Мінекоресурсів за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді. Такого дозволу за період з 2007 року по січень 2009р. у відповідача не було.

Факт використання 442 куб. метрів підземних вод в період 2007-2008 років та з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. підтверджується довідкою відповідача (а.с.6).

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, зареєстрованої МЮ України 18.01.2002р. №44/6332, сума збитків, заподіяних державі ПОСП "Підрудянське" внаслідок забору води з артезіанських свердловин без наявності дозволу на спеціальне водокористування в період 2007-2008 років та з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. складає 488,73грн.

Позивачем на адресу відповідача 28.07.2009р. направлена претензія №2313/5 про відшкодування заподіяних державі збитків, яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення (а.с. 8).

Відповідно до ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Згідно зі ст.ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідач несе зобовязання відшкодувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 68 вищевказаного Закону застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Чинне законодавство не надає право господарському суду зменшувати розмір заподіяних збитків (шкоди) з урахуванням фінансового становища та причин порушення норм природоохоронного, у тому числі водного законодавства.

Частиною 2 статті 110 Водного кодексу України, водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій.

Порушення відповідачем водного законодавства не пов'язане з діями непереборних сил природи чи воєнними діями.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та Положення про Державну екологічну інспекцію в Житомирській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007р. № 55, екологічна інспекція має право подавати позови про відшкодування збитків і втрат, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач позов не оспорив, доказів сплати заподіяних державі збитків не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі - в сумі 488,73грн.

Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Підрудянське" (11116, с.Підруддя Овруцького району, ідентифікаційний код 03744014):

- в дохід спеціального фонду Державного бюджету Холосненської сільської ради Коростенського району на р/р 31514921700264 ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЗКПО 22062740, код платежу 24062100 - 488,73грн.;

- в дохід державного бюджету України - 102,00грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України 236,00грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (отримувач - УДК в м.Житомирі, п/р 31218259703002, ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, код доходу 22050000, ЄДРПОУ 22062319).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя Соловей Л.А.

Віддрукувати 3прим.:

1 - в справу

2,3 - стронам