Рішення № 76407211, 11.09.2018, Подільський міськрайонний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Котовський міськрайонний суд Одеської області)

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
505/1730/18
Номер документу
76407211
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 505/1730/18

Провадження № 2/505/1076/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.09.2018 року Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Івінського О.О.

при секретарі - Бондаренко Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду у м. Подільську Одеської області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

06 червня 2018 року позивач Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області звернувся до суду із позовом до відповідачки ОСОБА_2, посилаючись на те, що відповідачка перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області як одержувач декількох видів державної соціальної допомоги з 2008 року.

На підставі поданих відповідачкою ОСОБА_2 документів, позивачем було проведено відповідний розрахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї починаючи з 01.02.2016 року по 31.07.2016 рік, терміном на 6 місяців, у розмірах: починаючи з 01.02.2016 по 25.05.2016 - 1378,61 грн., з 26.05.2016 по 1647,89 грн.. Однак, 30.06.2016 року соціальним інспектором управління соціального захисту населення було проведено перевірку правильності та повноти інформації у довідці з підприємства ВП «Локомотивне депо м. Котовськ». Під час даної перевірки було виявлено, що розмір доходів відповідачки у довідці виданій 25.02.2016 року становить 13264,06 грн., а фактично, згідно акту проведення звірки від 30.06.2016 року, за даним бухгалтерії розмір доходу відповідачки становить 16859,88 грн. Оскільки позивачка ОСОБА_2 надала недостовірні відомості при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та отримала надмірно нараховані грошові кошти. Про необхідність повернення надміру виплаченої допомоги, відповідачку було повідомлено листом №1611 від 09.08.2016 року, а також неодноразово в телефонному режимі. Так, 08.02.2017 року відповідачка ОСОБА_2 написала заяву про продовження строку для добровільного погашення передплати у термін до 01.07.2017 року, однак по теперішній час у добровільному порядку передплачені кошти відповідачкою не повернуті, тому позивач змушений звернутися до суду з позовом.

15 червня 2018 року позивач надав до суду уточнення до позовної заяви, в якому зазначив, що під час складання вказаної позовної заяви було допущено помилку у абз.1 стр.1 в прізвищі відповідачки, замість «ОСОБА_2», помилково вказано «Ковальчук Ірина Василівна», інші позовні вимоги залишаються незмінними.

З урахуванням зазначеного позивач просив постановити рішення суду, яким стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1., на користь Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області, код ЄДРПОУ 03194795, місцезнаходження: вул. Соборна, 229, м. Подільськ Одеської області, надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 9535 (дев'ять тисяч п'ятсот тридцять п'ять) грн. 92 коп.

Позивач надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, в якій зазначив, що позов підтримує та просить його задовольнити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1., в судове засідання не з'явилась. Про причини неявки суду не повідомила, заперечень до позову або заяв про розгляд справи у її відсутність не надавала. Тому справу розглянуто у її відсутність.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного.

Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як вбачається із матеріалів справиОСОБА_2 зверталась до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради Одеської області з заявою про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги, відповідачці ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї: з 01.02.2016 року по 30.04.2016 року у розмірі 1378,61 грн., з 01.05.2016 року по 25.05.2016 року у розмірі 1592,88 грн., з 26.05.2016 року по 31.07.2016 року включно, у розмірі 1876,19 грн. Нарахування та виплата державної соціальної допомоги проводилась на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї» та «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250.

Відповідно до довідки про доходи №100 від 25.02.2016 року виданої ВП «Локомотив», загальна сума доходу відповідачки ОСОБА_2, за період з серпня 2015 р. по січень 2016 р. становить 13264,06 грн.. Однак, згідно акту проведення звірки інформації про доходи на підприємствах, організаціях та в установах, які видали довідки про доходи від 30.06.2016 року, розмір доходу відповідачки за вказаний період, становить 16859,88 грн., а тому причиною переплати допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 являється недостовірна інформація про доходи.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Статтею 11 вказаного Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №250 від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно ст.4 Закону та п.6 Порядку, для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення заяву про призначення державної соціальної допомоги, у якій дає згоду сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідно для обчислення розміру допомоги.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

У відповідності до п.2 ч.1, ч.4 ст.7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування. Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ст.13 Закону контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

На підставі п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.

Таким чином, під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідачкою ОСОБА_2 було надано недостовірні відомості щодо її доходів. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних дій відповідачки. При призначенні та обрахунку державної

соціальної допомоги останній розрахункової помилки допущено не було. Внаслідок надміру отриманої державної допомоги, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплачено державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 9535 грн. 92 коп., а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ч.6 ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 1762 грн.

Керуючись ст.ст. 12,13, 265 ,281-282 ЦПК України, суд ,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1., на користь Управління соціального захисту населення Подільської міської ради, код ЄДРПОУ 03194795, місцезнаходження: вул. Соборна, 229, м. Подільськ Одеської області, надмірно виплачені кошти компенсації за надання соціальних послуг в розмірі 9535 (дев'ять тисяч п'ятсот тридцять п'ять) грн. 92 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1., на користь держави судовий збір у розмірі 1762 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до апеляційного суду Одеської області на протязі тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Су д д я О.О.Івінський