Рішення № 76404470, 11.09.2018, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
642/1130/18
Номер документу
76404470
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

"11" вересня 2018 р.

Справа № 642/1130/18

Провадження № 2/642/870/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі:

Головуючого - судді Бондаренко В.В.,

за участю секретаря -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно справленої грошової допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

19 березня 2018 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру справлену адресну грошову допомогу внутрішньо переміщеній особі у сумі 13 145,94 грн. та судові витрати.

В обґрунтування заяви посилається на те, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебував ОСОБА_1 як одержувач щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на підставі постанови КМУ від 01.10.2014 № 505. Згідно з нормами Порядку призначення, на підставі наданих ОСОБА_1 заяв про призначення адресної грошової допомоги та доданих до них документів Управлінням приймалися рішення про призначення допомоги від 28.05.2015 на період з 25.05.2015 по 24.11.2015, від 05.12.2015 на період з 05.12.2015 по 24.05.2016, 15.06.2016 на період з15.06.2016 по 24.11.2016. У заявах про призначення допомоги ОСОБА_1 зазначав, що у нього відсутні кошти на депозитних рахунках, які перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи. Листом від 13.09.2016 № 13408/0/14-16/5 Мінсоцполітики України повідомило Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, про проведену Мінфіном України верифікацію соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. До листа у електронному вигляді були надані списки внутрішньо переміщених осіб, які проживають в м. Харкові та Харківській області, які на час призначення грошової допомоги мали на депозитних рахунках в банківських установах кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб в 2016 році. При перевірці цих списків, Управлінням були встановлені внутрішньо переміщені особи, які проживають на території Холодногірського району міста Харкова та які мали на депозитних рахунках в банківських установах, в 2014-2016 роках кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого в цих роках для працездатних осіб.

Було встановлено, що ОСОБА_1 під час отримання адресної грошової допомоги мав депозитний рахунок у АТ «Ощадбанк» на суму, яка перевищувала 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, але при поданні заяв про призначення допомоги та на продовження її виплати, не повідомив Управління про цей факт. 15.12.2016 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою про призначення адресної грошової допомоги. 15.12.2016 Управлінням прийняте розпорядження про призупинення розгляду вищезазначеної заяви до з'ясування всіх обставин пов'язаних з отриманою інформацією щодо наявності коштів на депозитному рахунку. 22.05.2017 Управлінням прийняте розпорядження про скасування рішень від 27.11.2014, від 05.06.2015 та від 18.12.2015 щодо призначення та продовження виплати допомоги, в зв'язку з наданням відповідачем недостовірної інформації стосовно наявності коштів на депозитному рахунку. 15.03.2017 Управлінням направлено запит до Мінфіну України з проханням підтвердити інформацію щодо наявності у ОСОБА_1 депозитних вкладів розмір яких перевищує 10-кратний прожитковий мінімум для працездатних осіб.

13.04.2017 Управлінням отримана відповідь Мінфіну України, в якому повідомлялося, що Мінфіном України здійснені заходи щодо верифікації щомісячної адресної допомоги, отримані дані свідчать про невідповідність інформації, на підставі якої призначено державні виплати 5 внутрішньо переміщеним особам, серед яких і ОСОБА_1 Мінфін України рекомендував забезпечити зупинення, або припинення виплат щомісячної адресної допомоги цим внутрішньо переміщеним особам. 21.04.2017 районною комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради прийнято рішення про припинення виплати адресної допомоги ОСОБА_1 22.05.2017 Управлінням прийняте розпорядження про скасування рішень від 27.11.2014, від 05.06.2015 та від 18.12.2015 щодо призначення та продовження виплати допомоги, в зв'язку з наданням відповідачем недостовірної інформації стосовно наявності коштів на депозитному рахунку.

29.06.2017 Управлінням отримана довідка Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації з визначеною сумою переплачених коштів допомоги в розмірі 13 145,94 грн. 06.07.2017 Управління направило ОСОБА_1 за адресою: 61093, АДРЕСА_1 листа з вимогою повернути на рахунок Обласного центру надміру отримані кошти допомоги в сумі 13145,94 грн. До цього часу на вказаний в повідомленні розрахунковий рахунок не повернута сума переплати наданої допомоги внутрішньо переміщеній особі, тому Управління змушене звернутися до суду з позовом про стягнення переплачених коштів.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, якою просить задовольнити позовні вимоги, розглянути справу у його відсутності, у разі неявки відповідача ухвалити заочне рішення по справі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлявся своєчасно і належним чином, шляхом направлення судової повістки за зареєстрованим місцем проживання відповідно до відомостей Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Головного Управління ДМС України в Харківській області, отриманих судом у порядку ч. 6 ст. 187 ЦПК України, причини неявки суду не повідомив.

Будь яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.

Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.

На обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі-перебував ОСОБА_1 як одержувач щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Дана допомога призначається на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (в редакції чинній до13.09.2017), якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі-Порядок призначення).

Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п. 5 Порядку призначення (в редакції чинній до 13.09.2017) у заяві про призначення грошової допомоги внутрішньо переміщена особа обов'язково зазначає про наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу, яким є Управління, про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку призначення передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Згідно норм Порядку призначення, на підставі наданих ОСОБА_1 заяв про призначення адресної грошової допомоги та доданих до них документів Управлінням були прийняті рішення про призначення адресної грошової допомоги.

За заявою про призначення грошової допомоги від 28.05.2015 Управлінням 05.06.2015 прийняте рішення про призначення допомоги на період з 25.05.2015 по 24.11.2015. За заявою від 05.12.2015 Управлінням 18.12.2015 прийняте рішення про призначення допомоги на період з 05.12.2015 по 24.05.2016. За заявою про призначення грошової допомоги від 15.06.2016 Управлінням 22.06.2016 прийнято рішення про призначення допомоги на період з 15.06.2016 по 24.11.2016.

У заявах про призначення допомоги ОСОБА_1 зазначав, що у нього відсутні кошти на депозитних рахунках, які перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи. ОСОБА_1 попереджався про те, що інформація подана в заявах, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, про що ОСОБА_1 зробив відмітки у заявах про призначення допомоги. Також у листах-зобов'язаннях підписаних особисто, ОСОБА_1 попереджався про відповідальність за надання недостовірної інформації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»(із змінами) затверджено Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок контролю).

Відповідно до п. 2 Порядку контролю, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснює Управління.

Відповідно до п.п. 4 п. 12 Порядку контролю, Управління приймає рішення про припинення виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі у разі отримання рекомендацій Міністерства фінансів України за результатами проведення верифікації соціальних виплат із зазначенням конкретних причин для припинення відповідних виплат.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (далі-Порядок верифікації), з метою здійснення верифікації та моніторингу на запит Мінфіну розпорядники бюджетних коштів, Національний банк, Пенсійний фонд України, фонди обов'язкового державного соціального страхування, підприємства, установи і організації, банки та інші фінансові установи незалежно від форми власності подають інформацію в тому числі персональні дані, про відкриті рахунки (поточні, кредитні, депозитні, тощо), операції, залишок коштів на рахунках. У разі нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, призначених на сім'ю, домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства.

Відповідно до п. 9 Порядку верифікації, у разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нараховано або здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів (реципієнт (одержувач соціальної допомоги) - фізична особа, якій призначена, нарахована та/або здійснена державна виплата. У рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат зазначається виявлена Мінфіном інформація, яка не узгоджується з нормативно-правовими актами, які регулюють державні виплати.

Листом від 13.09.2016 № 13408/0/14-16/5 Мінсоцполітики України повідомило Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі-Департамент), про проведену Мінфіном України верифікацію соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

До листа у електронному вигляді були надані списки внутрішньо переміщених осіб, які проживають в м. Харкові та Харківській області, які на час призначення грошової допомоги мали на депозитних рахунках в банківських установах кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб в 2016 році.

При перевірці цих списків, Управлінням були встановлені внутрішньо переміщені особи, які проживають на території Холодногірського району міста Харкова та які мали на депозитних рахунках в банківських установах, в 2014-2016 роках кошти, які перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого в цих роках для працездатних осіб.

Було з'ясовано, що ОСОБА_1 під час отримання адресної грошової допомоги мав депозитний рахунок у АТ «Ощадбанк» на суму, яка перевищувала 10-кратний розмір прожиткового мінімуму.

У зв'язку з цим, керуючись п.п. 3 п. 12 Порядку контролю (постанова КМУ від 08.06.2016 № 365), на підставі листа Департаменту Управлінням, 28.10.2016 прийнято рішення про припинення виплати ОСОБА_1 адресної допомоги у зв'язку з виявленням факту подання недостовірної інформації про зміну обставин, які впливають на призначення адресної допомоги

15.12.2016 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою про призначення адресної грошової допомоги. 15.12.2016 Управлінням прийняте розпорядження про призупинення розгляду вищезазначеної заяви до з'ясування всіх обставин пов'язаних з отриманою інформацією щодо наявності коштів на депозитному рахунку.

15.03.2017 Управлінням за вих. № 10-91/2503/05-17 направлено запит до Мінфіну України з проханням підтвердити інформацію щодо наявності у ОСОБА_1 депозитних вкладів розмір яких перевищує 10-кратний прожитковий мінімум для працездатних осіб, станом на 25.11.2014, 28.05.2015, 05.12.2015 та 15.06.2016.

13.04.2017 Управлінням отримана відповідь Мінфіну України від 13.04.2017 за вих. № 26000-08-21/10081 (відповідь надана на 5 запитів Управління щодо внутрішньо переміщених осіб), в якому повідомлялося, що Мінфіном України здійснені заходи щодо верифікації щомісячної адресної допомоги, отримані дані свідчать про невідповідність інформації, на підставі якої призначено державні виплати 5 внутрішньо переміщеним особам, серед яких і ОСОБА_1 Мінфін України рекомендував забезпечити зупинення, або припинення виплат щомісячної адресної допомоги цим внутрішньо переміщеним особам.

21.04.2017 районною комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради прийнято рішення про припинення виплати адресної допомоги ОСОБА_1 відповідно до п.п. 4 п. 12 Порядку контролю. 22.05.2017 Управлінням прийняте розпорядження про скасування рішень від 27.11.2014, від 05.06.2015 та від 18.12.2015 щодо призначення та продовження виплати допомоги, в зв'язку з наданням відповідачем недостовірної інформації стосовно наявності коштів на депозитному рахунку.

Обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі-Обласний центр) було доручено визначити розмір переплати щомісячної адресної допомоги, яка утворилася за період з 25.11.2014 по 29.02.2016 по особовому рахунку ОСОБА_1 29.06.2017 Управлінням отримана довідка Обласного центру з визначеною сумою переплачених коштів допомоги в розмірі 13145,94 грн.

Відповідно до п. 11 Порядку призначення (постанова КМУ від 01.10.2014 № 505 (із змінами), суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу Управління.

06.07.2017 Управління направило ОСОБА_1 рекомендований лист з вимогою повернути кошти адресної допомоги в сумі 13145,94 грн. Лист був повернутий до Управління поштовим відділенням у зв'язку з закінченням терміну його зберігання. До цього часу на вказаний в повідомленні розрахунковий рахунок відповідачем не повернута сума переплати наданої допомоги внутрішньо переміщеній особі.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно платіжного доручення при пред'явленні позову до суду були понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 гривень.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

Суд постановляє рішення в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 289-283 ЦПК України, п. п. 5, 6, 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, п.п. 2, 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 № 365, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, і.п.н. НОМЕР_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління кошти сплаченої грошової допомоги в сумі 13145,94 грн. (тринадцять тисяч сто сорок п'ять грн. 94 коп.) на розрахунковий рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації - № 35219092042876, код ОКПО 03195694, МФО 820172, банк - ДКСУ м. Київ.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, і.п.н. НОМЕР_1, що мешває за адресою: АДРЕСА_1 кошти сплаченого судового збору в сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.) на розрахунковий рахунок Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради - № 35414033031178, код ЄДРПОУ 03196647, МФО 851011, банк ГУДКСУ у Харківській області.

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Бондаренко