
Справа № 316/1934/17
Провадження № 2-а/316/32/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 р. м.Енергодар
Енергодарський міський суд Запорізької області, у складі:
головуючого судді Вільямовської Н.О.
секретар судового засідання Рябуха О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодарі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
01.12.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Енергодарського міського суду з адміністративним позовом до відповідача - Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, зазначаючи, що він є ліквідатором аварії на ЧАЕС 2 категорії, отримує пенсію за віком з 20.05.1999 року призначену відповідно до ст.26 Закону №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як учаснику ліквідації аварії ЧАЕС. 19.10.2017 року звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796), за умови стажу роботи не менше як 20 років чоловіків із збільшенням на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, однак листом №39/К-1 від 09.11.2017 року йому було відмовлено відповідачем та повідомлено, що в разі перерахунку пенсії за п.2 ст.56 Закону №796, розмір його пенсії зменшиться.
Позивач вважає дії відповідача неправомірними, оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, отже він має право вибрати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-VI або спеціальним Законом №796.
Просив суд визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління ПФУ, щодо відмови в перерахунку пенсії за віком з урахуванням положено п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Зобов'язати Енергодарського об'єднаного управління ПФУ перерахувати позивачу пенсію за віком відповідно до ст.ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19 травня 2017 року з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років; Стягнути з Енергодарського об'єднаного управління ПФУ на користь позивача судові витрати із правової допомоги в розмірі 1500,00 грн.
В судове засідання позивач не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, просить позов задовольнити (а.с. 47).
Представник відповідача надав письмові заперечення, у яких просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, а також розглянути справу без участі представника (а.с.31-32).
У зв'язку з неявкою всіх учасників справи, на підставі ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до вимог ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено та не спростовується сторонами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.6), перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), як учаснику ліквідації аварії ЧАЕС.
Згідно даних трудової книжки, після призначення пенсії позивач продовжував працювати до 29.09.2017 року (а.с.7-10). 19.10.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.11), однак листом від 09.11.2017 року №39/К-1 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.12)
Позивач просить зобов'язати Управління перерахувати пенсію за віком відповідно до ст.27, 28 Закону № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень п.2 ст.56 закону №796 збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом № 796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-ХІІ
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з частиною 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Отже, з огляду на вищенаведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позивач має право на збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, а отже дії відповідача є неправомірними.
Однак, суд вважає, що відсутні підстави задоволення позову в частині стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правову допомогу, у зв'язку з наступним.
В матеріалах справи містяться договір про надання юридичних послуг № 620 (а.с.13), розрахунок витрат (а.с.14), квитанція (а.с.15), Акт виконаних робіт (а.с.16), відповідно до яких позивачем понесені витрати на правову допомогу в сумі 1500,00 грн.
Згідно частин 1, 2, 3 ст.123 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, у тому числі, витрати: на професійну правничу допомогу (п.1 ч.3 ст.123 КАС України)
Відповідно до приписів частин 1, 2 ст.134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно частин 4 та 5 ст.134 КАС України, для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Таким чином, матеріали справи повинні містити докази на підтвердження виконаних об'ємів робіт, їх кількості та видів.
Перелік послуг, які були надані адвокатом це складання адміністративного позову та направлення його до суду (а.с.16). Як вбачається з матеріалів справи, адміністративний позов було підписано та направлено до суду безпосередньо позивачем (а.с.4, 23), а не його представником, що не підтверджує співмірність витрат на оплату послуг адвоката, як того вимагає ч.5 ст.134 КАС України та спростовує посилання, що адвокатом такі послуги були надані.
Отже, вимоги позивача в частині відшкодування витрат на правову допомогу - задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про розподілу судових витрат у вигляді судового збору, суд враховує, що, згідно ст.5 Закону України «Про судовий збір», позивача звільнено від сплати судового збору. Відповідно до п.2 ч.5 ст.139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи зазначене, розмір судового збору в сумі 640 грн. 00 коп. підлягає компенсуванню за рахунок бюджетних асигнувань.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 123, 134, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій областіщодо відмови в перерахунку ОСОБА_1пенсії за віком з урахуванням положень п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізької області перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) пенсію за віком відповідно до ст. 27, 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19 травня 2017 року з урахуванням положень п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
В задоволенні вимог щодо стягнення з Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області судових витрат в розмірі 1500 гривень 00 копійок на користь ОСОБА_1- відмовити.
Стягнути на користь держави, за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області розмір судового збору в сумі 640 гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5, п.п.15 п. 1 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України (в новій редакції), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Н.О. Вільямовська