Рішення № 76400332, 11.09.2018, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
569/18293/17
Номер документу
76400332
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/18293/17

2/559/698/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

11 вересня 2018 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в особі головуючої судді Жуковської О.Ю.,

секретаря судового засідання Остапчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні в місті Дубно справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути надмірно виплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 221, 42 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що 6 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (по доходам).

На момент звернення Відповідача до управління Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 02.02.2014 передбачав призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ( п.3 ч.1 ст. 3 Закону в редакції від 02.02.2014).

Тобто, Відповідачу відповідно до звернення була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 19.11.2013 до ІНФОРМАЦІЯ_3.

Пунктом 7 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року внесенні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме був виключений п.3 ч.1 ст.3 Закону та розділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».

Підпунктом 2 пункту 4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень соціальної політики» від 15.01.2015 було доповнено статтю 12 Закону частиною 2 наступного змісту: «Особам, які на 30 червня 2014 року мали право на отримання допомоги при народженні дитини у розмірі, встановленому на першу дитину, після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 гривень, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України»

З огляду на прийняті нормативно-правові акти з 01.07.2014 призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною не проводилась, а з 15.01.2015 така виплата здійснювалась у формі щомісячної допомоги у розмірі 130 гривень після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців.

Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 21 липня 2015 року була прийнята на роботу представником торговельного відділу продаж ТОВ «ВПК-Україна», а 13.11.2015 була звільнена з роботи за угодою сторін. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (донька Відповідача) виповнилося 2 роки.

Згідно абз.9 п.13 Порядку у разі працевлаштування отримувача допомоги або виходу на роботу виплата допомоги у розмірі 130 гривень припиняється.

Тобто на момент початку виплати щомісячної допомоги у розмірі 130 гривень після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців Відповідач була працевлаштована, однак не повідомила управління про обставини, що впливають на призначення допомоги.

Відповідно до ч.1,2 ст.22 Закону одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до п.46 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

Лише при зверненні до управління 29.03.2016 Відповідачем були надана копія трудової книжки в якій зазначена інформація про працевлаштування.

У зв'язку з тим, що Відповідач вчасно не повідомила управління про обставини, що впливають на призначення допомоги це призвело до виникнення надміру виплаченої суми допомоги за період 01.10.2015 до 28.03.2016 в розмірі 767,42 гривні.

29.03.2016 Відповідач подала заяву про те, що хоче продовжити виплату допомоги, а переплату, яка виникла просить утримувати з наступних нарахувань. Тобто Відповідач визнає ту обставину, що спричинила виникнення надміру виплачених коштів допомоги.

Враховуючи заяву Відповідача про утримання надміру виплаченої суми допомоги з наступних нарахувань така сума була повернута частково за рахунок щомісячної допомоги у розмірі 130 гривень. Однак сума надміру виплаченої допомоги була повернута не в повному обсязі. Залишок становить 221,42 гривні. Про дану обставину Відповідач була повідомлена в усному порядку, однак на даний час кошти на рахунок управління не повернуті.

Представник позивача, згідно поданої заяви, просить провести розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи та винесення судом заочного рішення суду (а.с. 41).

Відповідач ОСОБА_1, в судове засідання тричі не з'явилась. Оскільки до суду повернувся конверт, адресований відповідачу із зазначенням листоноші «за закінченням встановленого строку зберігання», вона була повідомлена про розгляд справи через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с. 26, 31, 32, 39).

Враховуючи згоду представника позивача на заочний розгляд справи, суд постановив ухвалу і вирішує позов по суті на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч.2 ст. 11 Закону для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Частиною 2 ст.12 Закону встановлено, що особам, які на 30 червня 2014 року мали право на отримання допомоги при народженні дитини у розмірі, встановленому на першу дитину, після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 гривень, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз.8 п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми особам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 ( далі - Порядок) особам, які на 30 червня 2014 року мали право на отримання допомоги при народженні (усиновленні) дитини у розмірі, встановленому на першу дитину, після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 гривень.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 6 лютого 2014 року звернулась до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (по доходам) (а.с. 4).

Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 21 липня 2015 року була прийнята на роботу представником торговельного відділу продаж ТОВ «ВПК-Україна», а 13.11.2015 звільнена з роботи за угодою сторін.

Згідно абз.9 п.13 Порядку у разі працевлаштування отримувача допомоги або виходу на роботу виплата допомоги у розмірі 130 гривень припиняється.

Відповідно до ч.1,2 ст.22 Закону одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до п.46 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 1869 від 27.02.2017, загальний розмір переплати за період з 01.10.2015 до 28.03.2016 складає 767, 42 грн. Станом на 27.02.2017 розмір переплати складає 221, 42 грн. (а.с. 7).

Абз.1,2,3 п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.

29.03.2016 року ОСОБА_1 подала заяву з проханням продовжити виплату допомоги по догляду за дитиною до трьох років, а переплату, яка виникла просить утримувати з наступних нарахувань (а.с. 6).

Оскільки переплата, яка склала 221, 42 грн. відповідачем добровільно не повернута, заявлені Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 надмірно виплачених коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76-81, 83, 258, 263-265, 268, 273, 280-282 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої допомоги, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (місцезнаходження: вул. Соборна, 12, м. Рівне, р/р 35410090046106, МФО-833017, код ЗКПО 03195441) надмірно виплачені кошти (у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) в розмірі 221 (двісті двадцять одна) грн. 42 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: