Рішення № 76399855, 03.09.2018, Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
03.09.2018
Номер справи
541/1567/18
Номер документу
76399855
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 541/1567/18

Номер провадження 2/541/896/2018

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

03 вересня 2018 року Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

в складі:

головуючого судді - Андрущенко-Луценко С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Калініченко Л.О.,

представника позивача – ОСОБА_1,

відповідача – ОСОБА_2;

представника відповідача – адвоката ОСОБА_3,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в місті Миргороді справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого газу, -

в с т а н о в и в :

24.07.2018 року ПАТ «Полтавагаз» звернулося до Миргородського міськрайонного суду із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_2 за місцем свого проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1, є побутовим споживачем природного газу, розподіл якого здійснюється ПАТ «Полтавагаз». Обсяги споживання природного газу у будинковолодінні відповідача визначаються згідно показників газового лічильника, опалювальна площа будинку складає 45,8 кв.м., у будинку знаходяться опалювальні прилади: плита газова, газовий водонагрівач, опалювальний прилад. У будинку проживає 3 особи.

01 серпня 2017 року представником Оператора ГРМ - ПАТ «Полтавагаз», у будинковолодінні ОСОБА_2 за адресою: вул.Ковтуна, 7, м.Миргород, було висловлено сумніви у правильності роботи газового лічильника «Галлус» заводський номер 82248, що є власністю споживача, по причині ознак зняття мастичних пломб, про що було складено акт №115а від 01.08.2017 року про виявлені порушення. У цей же день, 01.08.2017 року, представником оператора ГРМ було демонтовано лічильник «Галлус» заводський номер 82248 для проведення його експертизи, про що було складено відповідний акт №115а від 01.08.2017 року. Споживач був повідомлений, що проведення експертизи відбудеться о 8 год. 02 серпня 2017 року за адресою: вул.Свідницького, 3, м.Миргород. 02 серпня 2017 року проведення експертизи було відкладено на 16 серпня 2017 року.

16 серпня 2017 року у приміщенні «Сервісного центру по повірці побутових лічильників газу» було проведено експертизу лічильника природного газу, внаслідок якої було виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника, шляхом пошкодження заводської пломби, що дає можливість безоблікового споживання природного газу. Метрологічні характеристики лічильника не відповідають ДСТУ 3336-96. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.

По результатах проведеної експертизи, представником ДП «Полтавастандартметрологія» було видано довідку про непридатність засобу вимірювальної техніки №12-21/1162 від 16.08.2017 року.

Крім того, 16 серпня 2017 року комісією в складі представників оператора ГРМ – ПАТ «Полтавагаз» по результатах повірки засобу вимірювальної техніки був складений акт про порушення №289 від 16.08.2017 року, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання у роботу лічильника, шляхом пошкодження заводської пломби, що дає можливість безоблікового споживання природного газу.

Споживачу було роз'яснено право внести зауваження до акту. Споживач ОСОБА_2 підписав акт про порушення, проте зауважив, що лічильник раніше знімався на повірку і зауважень до його роботи у працівників ПАТ «Полтавагаз» не було.

Споживач був повідомлений про засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акта про порушення від 16.08.2017 року, про що в акті про виявлені порушення було зроблено відповідну відмітку. Акт був складений у двох примірниках, один примірник був залишений у споживача, інший був переданий для розгляду на комісію ПАТ «Полтавагаз» з розгляду актів про порушення.

26 вересня 2017 року на засіданні комісії Оператора ГРМ був розглянутий акт про порушення №289 від 16 серпня 2018 року та було прийнято рішення: «акт про порушення №289 від 16.08.2017р. побутового споживача ОСОБА_2, м.Миргород, вул.Ковтуна, 7, задовольнити. Скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості згідно вимог п.п.1 п.1 глави 3 розділу XI кодексу ГРМ та направити рахунок, виписаний бухгалтерією ПАТ «Полтавагаз», споживачу у встановленому порядку».

Відповідно до рішення комісії, споживачу ОСОБА_2 було здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу та його вартості, розмір якого склав 1266,8 м3 на суму 9785,52 грн.. Повідомлення про прийняте комісією Оператора ГРМ рішення відповідно до Акту про порушення №289 від 16.08.2017р., розмір необлікованого об'єму природного газу, його вартості та рахунок були направлені Споживачу 09.10.2017 р., для відому та оплати.

Відповідач добровільно не бажає оплатити вартість необлікованого природного газу, а тому ПАТ «Полтавагаз» змушене звертатися до суду з даним позовом.

Представник відповідач ОСОБА_2 – адвокат ОСОБА_3 надала до суду відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пояснила, що не згодна з позовними вимогами ПАТ «Полтавагаз», вважає їх безпідставними та необґрунтованими в повному обсязі з огляду на наступне.

01 серпня 2017 року представниками позивача дійсно було знято газовий лічильник в домоволодінні відповідача. Але демонтаж лічильника відповідача відбувся за відсутності споживача, тобто відповідача по справі. До демонтажу лічильника представники Оператора ГРМ-ПАТ «Полтавагаз» констатували факт його повної відповідності та цілісності пломб. Пошкодження пломби могли відбутися в результаті демонтажу лічильника або навмисно представником оператора. Немає жодного доказу того, що пломбу пошкодив відповідач.

Крім того, представники оператора ГРМ, що прийшли до відповідача, не представились та не пред'явили своїх посвідчень, що також є порушенням та викликає сумніви, що їм надано право виконувати монтажні роботи.

Стосовно підпису відповідача на Акті про виявлення порушення - він також був виконаний через введення його в оману представниками Оператора ГРМ, які сказали, що пошкодження пломби не тягне за собою відповідальності, оскільки немає підстав вважати, що це зробив саме він. Вони попросили його поставити підпис для того, щоб підтвердити факт виявлення пошкодження пломби, хоча в той же час висказували сумніви, що таке пошкодження має місце.

Підтвердженням відсутності вини відповідача є також той факт, що відповідач отримує субсидію. То ж, у відповідача немає сенсу впливати на роботу лічильника газу, оскільки держава компенсує йому витрати на опалення та приготування їжі.

Доказом правильної роботи знятого лічильника газу є рівність його показників протягом декількох років. Це підтверджується даними з розрахункової книжки. Протягом 2016, 2017 та 2018 років кожні 5-6 місяців проводились перевірки газового лічильнику. Несправності встановлено не було. Якщо проаналізувати показання лічильника протягом цих років - коли він був непошкоджений та після нібито пошкодження пломби, то видно, що показники його приблизно однакові. Якщо б відповідач втручався в роботу лічильника, то його показники до втручання і після мали б велику різницю.

Щодо розрахунку донарахованого обсягу газу та його вартості. Позивач при проведенні розрахунку не врахував, кількість оплаченого газу. Споживач має субсидію, тож спожитий ним газ за період розрахунку компенсується йому державою. Але це не значить, що відповідачем взагалі не був оплачений газ за вказаний період. Крім того, позивач не надав розгорнутий розрахунок, щоб можливо було його зрозуміти нефахівцю.

Щодо експертизи. Вважає, що висновок експертизи є безпідставним, оскільки при дослідженні лічильника не було з’ясовано, яким є пошкодження пломби, чи можливо через це пошкодження відкрити лічильник та вплинути на його роботу, тобто чи дійсно втручання в роботу лічильника можливе через наявне порушення пломби, бо пошкоджень механізму відліку немає. Якщо експертиза проведена так, лише візуально, без додаткового експерименту та спеціального дослідження, то чим вона відрізняється від простого огляду лічильника. Таким чином, експертне дослідження проведене неповністю, поверхнево, і висновок експертизи не є обґрунтованим.

Операторами ГРМ, по-перше, не було запропоновано відповідачеві опломбувати пакет з ЗВТ своєю пломбою, чи хоча б його підписати своїм підписом, по-друге, не зрозуміло в який пакет було упаковано знятий ЗВТ - чи відповідає він нормам закону, в - третіх, не було складено відповідного протоколу.

Експертиза не була проведена у зазначений в законі час, що анулює її результати.

В зв’язку з відсутністю протоколу, Акт № 20 експертизи лічильника газу від 16 серпня 2018р. не відповідає вимогам Кодексу газорозподільних систем, оскільки неможливо виконати підпункти 1, 2 п.5 гл.10 розділу 10. Підпункти 5-9, передбачені п. 5 Гл.10 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, взагалі відсутні в Акті експертизи, наданому відповідачем.

У відповідності до п.6 Гл. 10 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, якщо при обстеженні пакувального пакета (тари) виявляється факт пошкодження пломби, встановленої на пакувальному пакеті (тарі), або пакувальний пакет з пломбою/ЗВТ не буде своєчасно доставлений відповідальною стороною на експертизу, а відповідальною стороною за його доставку на експертизу був визначений:

Оператор ГРМ - об'єм розподіленого природного газу на період відсутності ЗВТ розраховується за середньодобовими (для неповної доби - за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічні періоди споживання природного газу незалежно від висновків експертизи ЗВТ (у разі її проведення), а при направленні на експертизу пломби - перерахунки та нарахування за таких обставин не проводяться;

споживач (суб’єкт ринку природного газу) - факт пошкодження пломби або недоставка на експертизу пакувального пакета має розглядатися як підтвердження фактів (підозр), визначених у протоколі, з відповідними наслідками, передбаченими цим Кодексом.

З огляду на зазначену норму Кодексу, Акт №20 експертизи лічильника від 16 серпня 2018р. цілком не відповідає закону, оскільки пакет з пломбою/ЗВТ не був своєчасно доставлений відповідальною стороною на експертизу, а саме, як це передбачено законом - не пізніше 10 днів з дня складення протоколу.

Відповідно до положень Глави 5 ЦПК України, докази повинні бути належними, допустимими, достатніми та достовірними.

Відповідно до ст. 78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Тому, вважає, що Акт №20 експертизи лічильника від 16 серпня 2018р. не може бути доказом по справі і має бути визнаний неналежним та недопустимим.

Просила суд, відмовити ПАТ «Полтавагаз» у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.

Враховуючи заперечення, викладені відповідачем ОСОБА_2 у відзиві на позовну заяву від 23.08.2018 року, представник позивача надав до суду відповідь на відзив в якій пояснив наступне.

ПАТ «Полтавагаз», згідно норм чинного законодавства, є Оператором ГРМ, тобто є суб’єктом господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Основним документом, який регулює правовідносини між Споживачем послуг з газопостачання та оператором ГРМ є Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015р.

Відповідно до розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015року ( далі — Кодекс) норми даного розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовується за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ, відповідно до вимог цієї частини.

Відповідно до Кодексу ГРМ, експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб’єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання їх щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Твердження відповідача про те, що лічильник газу, що був встановлений в помешканні останнього, демонтувався представниками Оператора ГРМ без присутності представника Споживача, спростовується наявними у матеріалах справи актом про виявлені порушення №115а від 01.08.2017р та актом про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №115а від 01.08.2017р., які містять підпис споживача. Відсутність пломби на суматорі газового лічильника працівниками Оператора ГРМ було виявлено саме під час демонтажу ЗВТ, що підтверджується актом про виявлені порушення №115а від 01.08.2017р., згідно якого представником Оператора ГРМ були висловлені сумніви у правильності роботи газового лічильника, а саме: ознаки зняття мастичних пломб.

Демонтаж лічильника для проведення експертизи у споживача ОСОБА_2, проведено у відповідності до положень чинного законодавства. Станом на 1 серпня 2017 року був чинним Наказ Міністерства палива та енергетики №619 від 27.12.2005р. «Про затвердження Положення про проведення експертизи лічильників газу, встановлених у споживачів і призначених для обліку природного газу у побуті», яким було затверджено типові форми актів про порушення та про демонтаж, форма протоколу на законодавчому рівні не встановлена, акт про демонтаж містить всі відомості, які встановлені для протоколу, тому посилання представника відповідача на порушення під час демонтажу лічильника природного газу є безпідставними.

Перерахунок (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, врегульовуються розділом XI Кодексу ГРМ. Згідно якого, перерахунок (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.

Підставою, для зміни режиму нарахування є саме наявність акту про порушення.

Відповідно до п.п.3 п. 1 р.2 гл.XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об’ємів (обсягів) природного газу, належать, у тому числі: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до п.1 р.3 гл.XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об’єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об’ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Розрахунок вартості необлікованого обсягу природного газу споживачу ОСОБА_2 виконано з урахуванням положень розділу XI Кодексу ГРМ.

Експертиза лічильника природного газу, що був демонтований в споживача ОСОБА_2, була призначена у строки, визначені Кодексом ГРМ. Лічильник був демонтований 1 серпня 2017 року, проведення експертизи було призначено на 2 серпня 2017 року, але експертиза була відкладена на 16 серпня 2017 року, з незалежних від Оператора ГРМ підстав, для особистої присутності Споживача, що підтверджується актом експертизи лічильника газу від 16.08.2017р.

Всі документи в обгрунтування позову знаходяться в матеріалах цивільної справи.

Просила суд задовольнити позов.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, що діє на підставі відповідної довіреності (а.с.43) позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві та відповіді на відзив.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, просив відмовити в їх задоволені. Пояснив, що 01.08.2017 року до його будинковолодіння прибули два працівника ПАТ «Полтавагаз» з метою зняття газового лічильника для періодичної повірки. Він пустив їх до свого помешкання, вказавши місце знаходження лічильника. Оскільки була необхідність у перекритті газу для демонтажу лічильника, ОСОБА_2 з одним із працівників вийшов на подвір’я з метою перекриття газу на стояку. Інший з працівників залишився у помешканні. Коли вони повернулися, лічильник було демонтовано і ОСОБА_2 повідомили про пошкодження мастичних пломб. ОСОБА_2, не читаючи, підписав якісь папери. Наголосив, що експертизу, призначену на 02.09.2017 року, не було проведено у зв’язку з неявкою експерта. Ні він, ні його рідні не втручалися у роботу лічильника. Можливо сам працівник ПАТ «Полтавагаз» навмисно пошкодив пломби.

Представник відповідача ОСОБА_2 – адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні з позовними вимогами ПАТ «Полтавагаз» не погодилася, просила в їх задоволені відмовити з підстав, зазначених у відзиві на позов.

Допитана в судовому засіданні, в якості свідка, ОСОБА_4, суду пояснила, що під час демонтажу лічильника особисто не була присутня. В той час як її чоловік – відповідач по справі ОСОБА_2, разом з одним із представників ПАТ «Полтавагаз» пішли до стояка з краном, щоб перекрити газ, вона чула з кімнати, де знаходився газовий лічильник характерний стук по металу. Пояснила, що втручатися в роботу лічильника не було сенсу, оскільки ОСОБА_2 отримував субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.

Суд, заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є побутовим споживачем природного газу за місцем свого проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2, розподіл якого здійснюється ПАТ «Полтавагаз». 01 серпня 2017 року представником Оператора ГРМ - ПАТ «Полтавагаз» у будинковолодінні ОСОБА_2 за адресою: м.Миргороді, вул.Ковтуна, 7, було демонтовано лічильник природного газу «Галлус» заводський номер 82248 на періодичну повірку (а.с.6). Призначена на 02 серпня 2017 року експертиза була відкладена на 16 серпня 2017 року.

16 серпня 2017 року у приміщенні «Сервісного центру по повірці побутових лічильників газу» було проведено періодичну повірку лічильника природного газу, що належить ОСОБА_2. По результатах повірки лічильник природного газу був визнаний непридатним, а саме: порушена пломба заводу виробника, що підтверджується довідкою ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» № 12-21/1162 від 16.08.2017 р. (а.с.8).

16 серпня 2017 року комісією в складі представників оператора ГРМ – ПАТ «Полтавагаз», по результатах повірки засобу вимірювальної техніки, був складений акт про порушення №289, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу лічильника, шляхом пошкодження заводської пломби, що дає можливість безоблікового споживання природного газу (а.с.9).

Споживач ОСОБА_2 підписав акт про порушення, внісши зауваження до акту, що лічильник раніше знімався на повірку і зауважень до нього у працівників ПАТ «Полтавагаз» не було. Споживач був повідомлений про засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акта про порушення від 16.08.2017 року, про що в акті про виявлені порушення було зроблено відповідну відмітку. Акт був складений у двох примірниках, один примірник був залишений у споживача, інший був переданий для розгляду на комісію ПАТ «Полтавагаз» з розгляду актів про порушення.

26 вересня 2017 року на засіданні комісії Оператора ГРМ був розглянутий акт про порушення №289 від 16 серпня 2017 року та було прийнято рішення про задоволення вказаного акту та складення акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з вимогами п.п.1 п.1 гл.3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, і направлення його споживачу у встановленому порядку (а.с.11).

Відповідно до рішення комісії, споживачу ОСОБА_2 було здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу та його вартості, розмір якого склав 1266,8 м3 на суму 9785 грн.52 коп.. Повідомлення про прийняте комісією Оператора ГРМ рішення, відповідно до Акту про порушення №289 від 16.08.2017р., розмір необлікованого об'єму природного газу, його вартість та рахунок були направлені відповідачу 09.10.2017р., для відому та оплати (а.с.12-13).

Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.

У відповідності до частини 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків зокрема є договори та інші правочини. Частиною 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс газорозподільних систем прийнятий Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року зареєстрований у Міністерстві юстиції України за №1379/27824 від 06.11.2015 року, а отже є актом цивільного законодавства, яким регулюються відносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу.

Кодексом ГРС визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні, відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до п.1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі — Кодекс) норми даного розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовується за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цієї частини.

Згідно з п.3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або в роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об’єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Відповідно до п.8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно ( не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об’єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи із 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.

Відповідно до п.1 гл.5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до п.п.3, 5 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п.п.8, 10 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

Відповідно до п.п. 1 п. 11 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п.1 р.3 гл.XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Таким чином, відповідач був обізнаний про факт виявлення порушення, про розмір збитків, отримав копії всіх документів, якими був встановлений факт порушення, не оскаржив їх в установленому законом порядку, принаймні доказів на підтвердження цього на дату і час розгляду справи суду не подано, був присутнім на засіданні комісії під час складання акту про порушення №289 від 16 серпня 2017 року, був ознайомлений із документами складеними за результатами засідання комісії 26.09.2017 р..

Позивачем дотримана процедура щодо виявлення, фіксування виявленого порушення, вказані документи повністю узгоджуються між собою, і підстав піддавати їх сумніву суд не вбачає.

Твердження відповідача про те, що лічильник газу, що був встановлений в помешканні останнього, демонтувався представниками Оператора ГРМ без присутності представника Споживача, спростовується наявними у матеріалах справи актом про виявлені порушення №115а від 01.08.2017р та актом про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №115а від 01.08.2017р., які містять підпис споживача. Відсутність пломби на суматорі газового лічильника працівниками Оператора ГРМ було виявлено саме під час демонтажу ЗВТ, що підтверджується актом про виявлені порушення №115а від 01.08.2017р., згідно якого представником Оператора ГРМ були висловлені сумніви у правильності роботи газового лічильника, а саме: ознаки зняття мастичних пломб.

Суд не вбачає підстав не сприймати як достовірні докази, подані позивачем, які у своїй сукупності доказують факт виявлення порушення, допущеного на даному об'єкті споживання природного газу, що стосуються ведення обліку спожитого газу. Відповідачем доказів які б спростовували обставини, викладені у позовній заяві, суду не надано.

Таким чином, суд дійшов висновку, що на належному відповідачу лічильнику газу була порушена пломба заводу виробника, що свідчить про втручання у роботу ЗВТ, що дає можливість безоблікового споживання природного газу, тому є підстави для застосування санкцій, передбачених законом, зокрема, передбачених Кодексом газорозподільних систем, в тому числі для розрахунку збитку.

Експертиза лічильника природного газу, що був демонтований в споживача ОСОБА_2, була призначена у строки, визначені Кодексом ГРМ, - на 02.08.2017 року, але була відкладена на 16.08.2017 року.

Суд вважає, що акт-розрахунок №35/17/2 від 26.09.2017р. виконаний позивачем відповідно до положень розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, тому вимоги позивача підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені повністю, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1762 грн..

Керуючись ст.ст. 76-81, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 279 ЦПК України. ст.ст. 11, 13, 526 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, -

в и р і ш и в :

Позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» (вул.В.Козака 2-а, м.Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03351912) до ОСОБА_2 (вул.Ковтуна, 7, м.Миргород, Полтавська обл., 37600, РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення вартості необлікованого газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» 9785 грн. 52 коп. (дев’ять тисяч сімсот вісімдесят п’ять гривень п’ятдесят дві копійки) вартості необлікованого природного газу та 1762 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні ) судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області на протязі тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних скарг через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.

Суддя: ОСОБА_5

Повний текст рішення складено 04.09.2018 року