
у.н. 415/4760/18
н.п. 2/415/1709/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.09.18 р.
Лисичанській міський суд Луганської області в особі головуючого судді Фастовця В.М., розглянувши у письмовому провадженні цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача на користь позивача для зарахування в дохід державного бюджету, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 13316,22 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачем, згідно з наданою заявою від 26.09.2016 № 1368, відповідачці була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2016 по 28.02.2017 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250. Під час повторного звернення до УПСЗН 03 жовтня 2017 року відповідачкою до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим надала копії договору купівлі-продажу житлового будинку, загальною вартістю 40392 грн. від 19.10.2015 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності. Прожитковий мінімум для сім'ї ОСОБА_1 станом на 01.09.2016 складає 2691,62 грн. 10-кратна величина прожиткового мінімуму складає - 26910,62 грн. Тобто, вартість будинку (40392 грн.) перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї відповідача (26910,62 грн.). Таким чином, на час звернення 26.09.2016 ОСОБА_1 не мала права на призначення ДСД на період з 01.09.2016 по 28.02.2017 і отримувала зазначену допомогу без правових підстав. Розмір надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 28.02.2017 складає 13316,22 грн. Відповідач була проінформована про суму надміру перерахованої соціальної допомоги, але кошти добровільно не повернула.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не надано.
Відповідно до ст. 7 ч. 13 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у випадках, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітній, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії. Але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами ІІ групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку, фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до заяви № 1368 від 26.09.2016 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2016 по 28.02.2017 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
03 жовтня 2017 року, при зверненні до позивача, відповідачкою до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим надала копію договору купівлі-продажу житлового будинку від 19.10.2015, вартістю 40392 грн./а.с.14/.
Згідно довідки Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради ОСОБА_1 виплачувалась державна соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з вересня 2016 р. по лютий 2017 р. в сумі 13316,22 грн.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач вчасно не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, що мала зміну в майновому стані, а саме придбала житловий будинок. Наявність вищезазначеного факту вплинула на призначення державної соціальної допомоги.
Розмір надміру перерахованої соціальної допомоги за період з 01.09.2016 по 28.02.2017 складає 13316,22 грн. Відповідачка була інформована про суму надміру виплаченої соціальної допомоги та про обов'язок повернути кошти /а.с.8,13/.
Згідно з рішення про призначення/відмову призначення державної соціальної допомоги № 611416 від 09.10.2017 ОСОБА_1 припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2017 по 28.02.2017 та відшкодувати надміру виплаченої ДСД малозабезпеченим сім'ям /а.с.10/.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім'ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та за таких обставин суд вважає, що позов слід задовольнити.
Судовий збір у розмірі 1762 грн. на підставі ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 10, 12, 77, 81, 263-265 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області, код 24205528, яке розташоване за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 22а до ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради для зарахування в дохід державного бюджету, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 13316 (тринадцять тисяч триста шістнадцять) грн. 22 коп. за реквізитами: банк - ГУ ДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код 24205528, р/р 35411072053554, КЕКВ 2730, переплата по ДСД малозабезпеченим сім'ям КПКВКМБ 0813047.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Лисичанський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня складення повного рішення.
Суддя: