Постанова № 76393461, 11.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
376/149/18
Номер документу
76393461
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 376/149/18 Суддя (судді) першої інстанції: Лапій С.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючої судді : Шелест С.Б.

Суддів: Мєзєнцева Є.І., Пилипенко О.Є.

Секретар судового засідання: Кузик М.А.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02.04.18р. у справі №376/149/18 за позовом ОСОБА_2 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

у с т а н о в и в:

рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02.04.18р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Відповідача щодо відмови Позивачу у перерахунку пенсії; зобов'язано Відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у сумі 745,51 руб. на підставі довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 24.08.03р. № 35 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.12.17р., з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, Відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати рішення з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Свої вимоги Апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано, що підставою для здійснення перерахунку пенсія є факт отримання особою коштів за період роботи у зоні відчуження, позаяк зазначення у довідці про нарахування цих сум не є свідченням того, що такі кошти були фактично отримані.

Учасники справи в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у зв'язку з чим та відповідно до частини 2 ст.313, п.2 ч.1 ст.311 КАС апеляційним судом розглянуто справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як установлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Позивач перебуває на обліку в Сквирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 11.12.02р. у справі №2-1054/2002, яке набрало законної сили, установлено факт, що ОСОБА_2 перебував у відрядженні з 06.08.86р. по 12.08.86р. в м. Прип'яті Київської області і тривалість робочого часу за час відрядження щоденно становила 17 годин в зоні відчуження.

На підставі рішення суду, ВАТ «Сквира-Авто» Позивачу видано довідку про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 24.08.03р. № 35 за період з 06.08.86р. по 12.08.86р. та нараховано за вказаний період роботи кошти у сумі 745,51 руб.

20.11.17р. Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки ВАТ «Сквирка-Авто» від 24.08.03р. № 35.

Листом від 04.12.17р. №108/Щ-01 Відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, з силанням на те, що довідка, за відсутності підтверджуючих розрахункових документів, які підтверджують факт отримання особою коштів, не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії; судове рішення про встановлення факту перебування особи у зоні відчуження не дає право на підвищену оплату праці.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що Позивач набув право на перерахунок пенсії на підставі статті 54 Закону № 796-XII.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що обчислення строку, з якого проводиться перерахунок пенсії здійснюється у порядку статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та залежить від дати звернення особи до пенсійного органу з відповідною заявою.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 49 Закону України від 28.02.91р. № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон № 796-XII) передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.11р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться у залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 23.11.05р. № 22-1 (у редакції 07.07.14р. № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.05р. за № 1566/11846 (надалі - Порядок подання та оформлення документів) при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів, до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 р. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

З огляду на наведені правові норми та враховуючи, що Відповідачу була подана відповідна довідка для перерахунку пенсії, з якої вбачається, що Позивачу була виплачена заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС за період з 06 серпня 1986 року по 12 серпня 1986 року у розмірі 745,51 крб., а також установлений судом факт роботи Позивача у зоні відчуження у вказаний період та кількість відпрацьованих годин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку.

Доводи Апелянта про те, що відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 08.08.96р. №02-105-013 рішення судів про встановлення факту перебування осіб у зоні відчуження не дають права на підвищену оплату праці та визначення розміру пенсії - не заслуговують на увагу, оскільки таке роз'яснення не має нормативно-правового характеру.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Отже, враховуючи те, що Позивач 20.11.17р. звернувся із заявою про перерахунок пенсії, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність здійснення такого перерахунку з 01.12.17р.

Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги Відповідача.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

п о с т а н о в и в:

апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02.04.18р. у справі №376/149/18 - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 02.04.18р. у справі №376/149/18 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст.328 КАС України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді : Мєзєнцев Є.І.

Пилипенко О.Є.