Постанова № 76393053, 06.09.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
808/8347/15
Номер документу
76393053
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

06 вересня 2018 року справа № 808/8347/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С.Ю.,

суддів: Білак С.В. Юрко І.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 4 грудня 2015 року у справі № 808/8347/15 (суддя І інстанції Татаринов Д.В.) за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин» до Управління пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання протиправними дій та скасування розрахунків,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо складання розрахунків № 2463/02 від 23 квітня 2015 року, № 2900/02 від 12 травня 2015 року, № 3460/02 від 10 червня 2015 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788), з квітня 2015 року, травня 2015 року, червня 2015року, на суму 51327,38 грн., та скасувати ці розрахунки.

В обґрунтування позову зазначив, що при складанні зазначених розрахунків відповідачем порушені вимоги чинного законодавства, а саме:

1. право на призначення пільгових пенсій відповідно до статті 100 Закону № 1788 у осіб, розрахунки по яких оскаржуються, виникло незалежно від останнього місця роботи;

2. протиправно включено до розрахунків доплати за понаднормативний стаж;

3. протиправно складено розрахунки стосовно осіб, яким пенсії призначені до 1 січня 2004 року.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 4 грудня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій з підстав, зазначених у позові, просить постанову суду скасувати та прийняти нове судове рішення, задовольнивши його позов.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та додержання норм процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні необґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції правильно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що колишнім працівникам позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 і ОСОБА_13призначено пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"., що підтверджується розрахунками, уточнюючими довідками і розрахунками, та не заперечується позивачем.

Відповідачем за фактом виплати зазначеним особам пенсій складені розрахунки по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період квітень-червень 2015 року, які і оскаржують ся позивачем як протиправні. (а.с.12-17)

Відмовляючи в позові, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржені розрахунки складені відповідно до приписів чинного законодавства.

При віришенні справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до абз. 1, 3 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації - робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Законом № 1058 України діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 4 п. 1 ст. 2 якого передбачалось, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону № 1788 до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788.

Водночас, відповідно до абз. 4 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований главою 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі Інструкція № 21-1).

Згідно з пунктом 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Стосовно доводів апелянта про протиправність складенні розрахунків за фактами призначення і виплати пільгових пенсій зазначеним вище особам суд апеляційної інстанції зазначає таке.

1. Щодо протиправності розрахунків по особах, право у яких право на призначення пільгових пенсій відповідно до статті 100 Закону № 1788 виникло незалежно від останнього місця роботи.

Відповідно до ст. 100 Закону № 1788 особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Отже, вказана норма регулює порядок призначення пенсій особам, які на дату введення в дію Закону № 1788 , тобто станом на 1 січня 1992 року, мали необхідний пільговий стаж для призначення пільгових пенсій.

Колегія суддів з цього приводу зазначає, що визначальною обставиною для вирішення питання щодо відсутності обов'язку підприємства відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій є факт призначення особі пенсії відповідно до ст. 100 Закону № 1788, а не факт наявності у особи, станом на 01.01.1992 стажу для призначення пільгової пенсії.

Встановлені обставини справи, які не спростовані і не заперечуються позивачем, свідчать, що пенсії особам, відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій яким, є предметом спору у цій справі, призначені у відповідності до п. «а» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому усі такі виплачені пенсії підлягають включенню до розрахунків, що і було правомірно здійснено відповідачем.

2. Щодо протиправного включення до розрахунків доплати за понаднормативний стаж та інших доплат, виплати по яких здійснюються з інших джерел.

Згідно із п. 6.6 Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Отже, вказаною нормою право визначено витрати, які не підлягають відшкодуванню підприємствами.

Підвищення пенсій за понаднормативний стаж врегульовано ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки така доплата встановлена Законом № 1058 та фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, то підприємства мають обов'язок відшкодувати такі витрати разом з основним розміром пенсії, а тому відповідач правомірно включив ці витрати до розрахунків.

Крім того, надбавки з інших джерел виділені у розрахунках окремим рядком і не включені до фактичних витрат на виплату пенсії, які підлягають відшкодуванню. (графи 7-10 розрахунків). До таких висновків апеляційний суд дійшов в результаті співставлення загального розміру пенсії (графа 7 розрахунку) із розміром пенсії, що підлягає відшкодуванню (графа 10), які відрізняються саме на суму надбавок і доплат, які фінансуються не з бюджету ПФУ, а з інших джерел.

3. Щодо протиправності складення розрахунків стосовно осіб, яким пенсії призначені до 1 січня 2004 року.

З огляду на зазначені вище правила відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за та пунктом «а» статті 13 Закону № 1788, з 1 січня 2004 року має здійснюватися всіма підприємствами, установами, організаціями України в порядку передбаченому пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV незалежно від того, за яким Законом призначена ця пенсія. Виключень для пенсій, призначених до вказаної дати Закон № 1058 не містить.

Отже, чинним законодавством передбачено порядок відшкодування всіх без винятку пільгових пенсій, починаючи з дати набрання чинності Закону № 1058-ІV незалежно від дати призначення пенсії і до моменту досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058.

Таким чином, посилання позивача на неправомірність включення до розрахунків відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій осіб, які працювали на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1, і отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону № 1788-ХІІ до 1 січня 2004 року є помилковими.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду винесена законно та обґрунтовано, у зв'язку з чим апеляційну скаргу залишає без задоволення, а постанову суду - без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин» залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 4 грудня 2015 року у справі № 808/8347/15 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята в порядку письмового провадження, набирає законної сили з дати її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання.

Головуючий суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: С.В. Білак

Суддя: І.В. Юрко