Окрема ухвала № 76392262, 06.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
822/1832/18
Номер документу
76392262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1832/18

ОКРЕМА УХВАЛА

06 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участі:секретаря судового засідання Яворської І.Ю. представника позивачів ОСОБА_1 і представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У рішенні від 06 вересня 2018 року суд задовольнив частково адміністративний позов, в якому позивачі просили: 1) визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області оформлені листами від 05.02.2018 за №0-769/0-773/0/95-18 та від 15.03.2018 №О-3364/0-2699/0/95-18; 2) зобов'язати Головне управління Держагеокадастру у Хмельницькій області надати громадянам ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7 дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність орієнтовною площею до 2,000 га кожному згідно викопіювань, які були долучені до звернень для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Новосілецької сільської ради за межами населених пунктів. Суд вирішив: 1) визнати протиправним вирішення Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заяви ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_5 від 05.01.2018 та від 02.03.2018, відповідно листами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за №О-769/0-773/0/95-18 від 05.02.2018 та №О-3364/0-2699/0/95-18 від 15.03.2018; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно вирішити по суті заяви ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_3 від 02.03.2018 про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Новосілецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі.

Судом було встановлено, що начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8 вирішував заяви позивачів від 05.01.2018 та від 02.03.2018, в яких вони просили згідно ЗК України надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кожному орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Новосілецької сільської ради за межами населеного пункту (арк. спр. 117-118, 141-142, т.1), листами за №О-769/0-773/0/95-18 від 05.02.2018 та №О-3364/0-2699/0/95-18 від 15.03.2018.

Цими листами начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8 повідомив позивачів, що земельні ділянки не входять у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у межах норм безоплатної приватизації у І-му кварталі 2018 року на території Хмельницької області. Зазначено, що місцерозташування земельної ділянки не відповідає вимогам нормативно-правових актів (п. 7 ст. 118 ЗК України). Запропоновано постійно ознайомлюватись з інформацією щодо земельних ділянок, які пропонується передавати в межах норм безоплатної приватизації у власність (арк. спр. 115-116, 139-140, т.1).

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” від 10.09.2014 р. №442 утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року визначено (далі - Положення), що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Згідно з п. 7 Положення, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (далі - Положення №308), Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру (арк. спр. 15-25, т.2).

Згідно з п. 9 Положення №308 Головне управління очолює начальник, який є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель у Хмельницькій області.

Підпунктом 11 п. 10 Положення №308, начальник Головного управління підписує накази Головного управління.

Отже, начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, який є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель у Хмельницькій області, приймає рішення у формі наказу, що визначено Положенням №308.

На виконання протокольної ухвали, начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8 листом без номера від 31.07.2018 повідомив суд, що законодавство не передбачає, яким саме документом здійснюється відмова у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, і що: "... лист-відповідь - це лист, що містить відомості, за які попередньо було зроблено запит, то офіційний лист можна вважати належним документом щодо надання відповіді щодо відмови у задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки." ( арк. спр. 1-2 т.2), чому суд дає критичну оцінку, враховуючи вищенаведене. Тобто, суд вважає, що позивачі не зверталися до відповідача у порядку Закону України "Про звернення громадян", на що фактично вказує начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8, а просили вирішити їх заяву згідно ЗК України, що видно із змісту цих заяв. Крім цього, потрібно враховувати, що цим кодексом врегульовано питання вирішення клопотань громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що вказує на порушення начальником Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8 вимог закону, враховуючи вищенаведене, і наступне.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_9 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_9 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Таким чином, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформлюється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, тому такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника.

Отже, вирішення заяв позивачів від 05.01.2018 та від 02.03.2018 начальником Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8 листами за №О-769/0-773/0/95-18 від 05.02.2018 та №О-3364/0-2699/0/95-18 від 15.03.2018, не відповідає п.8 та підпункту 11 п.10 Положення №308 і ч. 7 ст. 118 ЗК України. Тобто, ця посадова особа не вирішила загадані заяви позивачів по суті у порядку, визначеному ЗК України, чим також порушила вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Крім цього, у згаданих листах вказані підстави відмови у задоволенні клопотання позивачів, які не передбачені ЗК України, якими може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Цей висновок суду підтверджує письмова інформація за підписом начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8 за №9-22-0.332-5747/2-18 від 05.09.2018 (арк. спр. 63-64 т.2), згідно якої на земельні ділянки, на які просили позивачі надати дозвіл на розроблення проектів землеустрою, надано дозволи іншим громадянам, а саме: 1) ОСОБА_10 (наказ №22-4781-СГ від 01.08.2018); 2) ОСОБА_11 (наказ №22-4789-СГ від 01.08.2018); 3) ОСОБА_12 (наказ №22-4416-СГ від 20.07.2018). Відповідно до наказу відповідача №22-3270-СГ від 01.06.2018 затверджено документацію про надання земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_13, на яку подавала клопотання позивач ОСОБА_5 ще 05.01.2018 та 02.03.2018. Наведене також вказує, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області фактично надає перевагу одним громадянам перед іншими, адже, не вирішуючи заяви позивачів по суті, надає іншим громадянам дозволи на розроблення проектів землеустрою та у власність, і не вказує ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 такої підстави, що ці земельні ділянки не входять у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у межах норм безоплатної приватизації у І-му кварталі 2018 року на території Хмельницької області, і що місце розташування земельної ділянки не відповідає вимогам нормативно-правових актів (п. 7 ст. 118 ЗК України). Це не спростовує і прийняття рішень по заявах ОСОБА_10 від 25.06.2018 на 2 га (арк. спр.71 т.2), ОСОБА_11 від 05.07.2018 на 0,5 га з урахуванням рішення Новосілецької сільської ради №23 від 16.11.2001 та №3 від 21.10.2011 (арк. спр.73 - 78 т.2), ОСОБА_12 від 05.07.2018 на 1,5 га з врахуванням рішення Новосілецької сільської ради №12 від 27.03.2001 (арк. спр.79 - 82 т.2), а тільки підтверджує встановлене судом, і те, що відповідач не володіє реальною інформацією щодо земельних ділянок, при цьому приймає різні рішення щодо земельних ділянок.

Згідно з підпунктом 25-1 п.4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань в тому числі організовує та здійснює державний нагляд (контроль): а) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель.

Отже, такі дії начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вказують на недотримання вимог закону, вони порушують права громадян, наслідком чого є численні звернення громадян та їх скарги до різних органів, що підтверджує лист Деражнянської районної державної адміністрації №Ко/118-10 від 24.07.2018 (арк. спр.65-67 т.2), звернення громадян села Літки (арк. спр. 3-7, т.2), і встановлене судом у цій справі.

Ці порушення носять системний характер, адже позивачі в 2017 - 2018 роках неодноразово ( у цій справі 2-ва рази) звертались до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявами, в яких, відповідно до Земельного кодексу України, просили надати дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для особистого селянського господарства за межами населеного пункту, на які начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області також давав відповіді у формі листів.

Підпунктом 1 - 2 пункту 5 Положення визначено, що Держгеокадастр з метою організації своєї діяльності: 1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті Держгеокадастру, його територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління; 2) здійснює добір кадрів в апарат Держгеокадастру та на керівні посади в його територіальні органи, на підприємства, в установи та організації, що належать до сфери його управління, формує кадровий резерв на відповідні посади, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру та його територіальних органів.

Згідно з п.9 Положення, Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної ОСОБА_9 України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Відповідно до підпункту 2 пункту 11 Положення, голова Держгеокадастру в межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держгеокадастру та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру. Згідно з підпунктом 16 цього ж пункту, вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру, керівників територіальних органів Держгеокадастру, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом).

ОСОБА_9 Суд у п.14 по справі №822/2307/17 (провадження №К/9901/25543/18) зробив висновок, що не заслуговують на увагу твердження відповідача, викладені в касаційній скарзі, про те, що, ухвалюючи рішення, суд мав можливість усунути порушення Головного управління, у разі їх доведення, не виносячи окремої ухвали, шляхом зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вчинити певні дії для відновлення можливих порушених прав.

Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, встановлені судом порушення в цій адміністративній справі, вчинені начальником Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8 при вирішенні заяв ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7, грубо порушують Конституцію України, ЗК України, Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, та права цих і інших громадян. Адже, посадова особа: 1) зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) не надавати перевагу одним особам перед іншими без законних на те підстав при прийнятті рішень; 3) не вказувати в рішеннях і листах, як у цьому випадку, недостовірну інформацію; 4) приймати рішення у спосіб і порядку, визначеному Конституцією та законами України, відповідно до покладених завдань на Держгеокадастр, визначених Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, з дотриманням вимог Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Згідно з ч.1 ст.249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Керуючись статтями 248, 249, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру ( 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3) вжити заходи щодо усунення порушень закону начальником Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_8, які були встановлені під час розгляду справи, з метою усунення причин та умов, що сприяли встановленим судом порушенням.

Про вжиті заходи повідомити Хмельницький окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 10 вересня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_14