
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1949/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судових засідань Жовковська Ю.В.
з участю представників:
від позивача - Качор С.Б.,
від відповідача - Іванський В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства (надалі ПрАТ) "Фірма "Нафтогазбуд" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
в с т а н о в и в :
ПрАТ "Фірма "Нафтогазбуд" звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 25 квітня 2018 року за №0167621308, №0167541308 та №0167601308.
Позивач свої вимоги аргументує тим, що контролюючий орган не зазначив ані в акті перевірки, ані в іншому документі з яких міркувань він виходив визначаючи в оскаржуваних податкових повідомлення-рішеннях суми штрафів. Також, на думку позивача, відповідачем не надав належного розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з викладених міркувань, просить позов задовольнити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву щодо податкового повідомлення-рішення за №0167621308 зазначає, що порушення на підставі якого було донараховано штрафна санкція описується на сторінці 35 акту перевірки а саме зазначається про не своєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб в сумі 903657 грн. 41 коп., протерміновано сплату податку з доходів фізичних осіб більше 60 календарних днів. Відповідно до абзацу 2 п.126.1 ст.126 ПК України було розраховано штрафну санкцію (903657,41*20%=180731 грн. 48 коп.). Щодо податкового повідомлення-рішення за №0167541308 відповідач зазначає, що порушення, на підставі якого було донараховано штрафна санкція, описується на сторінці 40 акту перевірки, а саме зазначається про не своєчасну сплату військового збору в сумі 14695 грн. 57 коп., за період з 01.01.2015 року по 30.09.2015 року. Відповідно до абзацу 2 п.126.1 ст.126 ПК України була розрахована штрафна санкція (14695,57*20%=2934 грн. 14 коп.). Також, відповідач вказує на те, що в акті перевірки зазначають самі порушення, а в податковому повідомлені-рішенні зазначається сума заниження податкових платежів і штрафна санкція за дане порушення і в податкових повідомлень-рішень від 25.04.2018 року за №0167621308 та за №0167541308 зазначено абз.2 п.119.2 ст. 119 ПК України. Щодо податкового повідомлення-рішення за №0167601308 відповідач зазначає, що порушення, на підставі якого було донарахована штрафна санкція, описується на сторінці 36 акту перевірки де зазначено про порушення термінів подання Податкового розрахунку за формою 1ДФ, а саме розрахунок за III квартал 2015 року подано 10.11.2015 року (термін подання 09.11.2015 року), за IV квартал 2015 року - 10.02.2016 року (термін подання - 09.02.2016 року), чим порушено п.51.1 ст.51, абз. «б» п. 176.2 ст. 176 ПК України. Відповідно до абзацу 2 п. 119.2. ст. 119 ПК України була розрахована штрафна санкція (510*2=1020 грн. 00 коп.).
Представник відповідача дав аналогічні пояснення, просить в задоволенні позову відмовити повністю.
На підставі наявних в матеріалах доказів судом встановлені такі обставини.
За результатами документальної планової виїзної перевірки дотримання ПрАТ "Фірма "Нафтогазбуд" податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, Головним управлінням ДФС у Львівській області складено акт від 11.04.2018 року за №890/13-01-14-13/01293961 та прийнято податкові повідомлення-рішення від 25.04.2018 року:
- за №0167621308, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 180731 грн. 48 коп., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями - 180731 грн. 48 коп.;
- за №0167541308, яким визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в розмірі 2934 грн. 14 коп., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями - 2934 грн. 14 коп.;
- за №0167601308, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1020 грн. 00 коп., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями - 1020 грн. 00 коп.
Перевіркою встановлено порушення:
- підп.168.1.1, підп.168.1.2, підп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, підп.«а» п.176.2 ст.176 ПК України, внаслідок чого платником податків несвоєчасно сплачено податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2015 року по 29.02.2016 року в сумі 903657 грн. 41 коп.;
- підп.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176 ПК України, підп.1.5, підп.1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, внаслідок чого платником податків несвоєчасно перераховано військовий збір за період з 01.01.2015 року по 30.09.2015 року в сумі 14695 грн. 57 коп.;
- п.51.1 ст.51 абз.«б» п.176.2 ст.176 ПК України, внаслідок чого несвоєчасно подано Податковий розрахунок за формою 1 ДФ за ІІ-IV квартали 2015 року.
Відтак, змістом спірних правовідносин є правомірність нарахування платнику податків фінансових (штрафних) санкцій (штрафів).
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства і виходив з таких мотивів.
Відповідно до підп.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Підпунктом 168.1.2 цього ж пункту встановлено, що податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Підпунктом 168.1.5 цього ж пункту визначено, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Як передбачено підп.«а» п.176.2 ст.176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Так, перевіркою встановлено, що згідно даних бухгалтерського та податкового обліку позивача за ПрАТ «Фірма Нафтогазбуд» за період з 01.01.2015 року по 29.02.2016 року (оборотно-сальдових відомостей по рахунку 661, 6411), первинних документів (штатних розписів, відомостей нарахування та виплати, касових та банківських платіжних документів) на підприємстві встановлено несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб в сумі 903657 грн. 41 коп. Протермінування сплати податку на доходи фізичних осіб за вищевказаний період становить більше 60 календарних днів.
Відповідно до п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно з підп.1.5 даного пункту, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Підпунктом 1.6 цього ж пункту встановлено, що платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Як вбачається з акта перевірки, перевіркою повноти сплати військового збору встановлено несвоєчасну сплату військового збору за період з 01.01.2015 року по 30.09.2015 року в сумі 14695 грн. 57 коп.
Як передбачено п.51.1 ст.51 ПК України, платники податків, в тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків.
Відповідно до підп.«а» п.176.2 ст.176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Так, перевіркою встановлено порушення термінів подання Податкового розрахунку за формою 1ДФ, а саме розрахунок за III квартал 2015 року подано 10.11.2015 року (термін подання 09.11.2015 року), за IV квартал 2015 року - 10.02.2016 року (термін подання - 09.02.2016 року).
Згідно з абзац.2 п.126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Абзацом 2 п.119.2 ст.119 ПК України встановлено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку: ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно прийняті оскаржувані податкові повідомлення - рішення, якими до відповідача було застосовані штрафні санкції за несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також за несвоєчасне подання Податкового розрахунку за формою 1ДФ.
Позивач жодних належних та достатніх доказів, які б спростовували наявність викладених в акті перевірки порушень податкового законодавства суду не представив.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить присудити з позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 12 вересня 2018 року.
Суддя Мартинюк В.Я.